Samozrejme – to, čo poškodená strana nazýva krádežou, nazývajú ostatní inšpiráciou. Tak napríklad existuje viacero dvojíc webových serverov, ktoré sa na seba grafikou veľmi nápadne podobajú – zjavná je napríklad inšpirácia tvorcov www.host.sk vzhľadom servera www.linux.com .
Zrejme najčastejšie kopírovanými prvkami na internete sú drobné obrázky – grafické prvky dotvárajúce webové stránky. Ak vidíte na osobnej internetovej stránke pobiehajúceho psíka alebo animovanú ikonu pre odoslanie pošty, môžete si byť takmer istý, že autor stránky si prvok, ktorý sa mu zapáčil, jednoducho „požičal“ z iného webu. Niektoré z týchto obrázkov mohli dať ich tvorcovia k dispozícii na voľné použitie, väčšina tých kvalitných sa však jednoducho stala „verejným majetkom“ nekonečným kopírovaním.
Samostatnou kapitolou sú kreslené vtipy a veselé fotografie, ktoré si všetky zábavné webové servery kradnú navzájom – zväčša len v rohu vymenia názov pôvodného servera za svoje vlastné logo, prípadne preložia text k obrázku do iného jazyka.
Na internete však nie je ničím mimoriadnym ani kopírovanie kompletných koncepcií úspešných webových stránok. Všetky katalógy typu Seznam.cz a Zoznam.sk napríklad vynikli ako lokálne napodobeniny Yahoo.com – a nikomu to už dnes neprekáža.
Posledným internetovým hitom sú zasa webové stránky, ktoré umožňujú surfistom hodnotiť fotografie iných ľudí. Ako prvý s týmto jednoduchým nápadom prišiel server www.hotornot.com a po jeho obrovskom úspechu sa okamžite vynorilo veľké množstvo prakticky identických služieb – na desiatkach nových stránok už môžete hodnotiť okrem mužov a žien napríklad aj domáce zvieratá, počítačových čudákov, „darebákov“, prezidentov a množstvo iných bytostí.
Dokonca už aj na Slovensku existujú dva klony tohto úspešného nápadu: server www.fiha.sk kopíruje pôvodnú myšlienku dokonale a prebral dokonca aj grafiku, ku cti druhému serveru www.pnp.sk (páči-nepáči) slúži, že k základnému nápadu pridal ešte aj niekoľko vlastných služieb a originálny vzhľad.
TOMÁŠ BELLA