„Súrne potrebujem kontakt na hackera, pre ktorého mám jednorazovú dobre platenú prácu.“ Takto nejako bola formulovaná žiadosť, ktorú dostali špecialisti na bezpečnosť z attrition.org.
Zo zvedavosti zareagovali a čoskoro zistili, že hackera hľadá bývalý absolvent Texaskej kresťanskej univerzity na to, aby v univerzitnom systéme dodatočne vylepšil jeho študijné výsledky. Štúdium na univerzite i následných pár rokov praxe ho však asi nepripravili na reálny život, keďže sa ukázal byť neuveriteľne dôverčivý – v e-mailovej komunikácii (ktorá je teraz zverejnená - www.attrition.org/postal/z/033/0871.html), aj napriek výslovnému upozorneniu, že nabáda k porušeniu zákona, poskytol „hackerom“ svoje osobné údaje, ba dokonca splnil aj ich prianie, aby ako dôkaz toho, že nie je provokatér, vyfotografoval veveričku a fotografie im poslal.
Historka zdokumentovaná zverejnenou kolekciou e-mailov mala zaujímavé vyvrcholenie – meno a priezvisko spolu s e-adresou stačili novinárom na to, aby záujemcu o služby hackera identifikovali ako tlačového asistenta kongresmana USA. Okrem neželanej publicity mu to prinieslo okamžitý vyhadzov zo sľubného miesta komunikačného riaditeľa v kongresmanovom tíme.
Človeka dnes príliš neprekvapí, ak ako hrdinovia takýchto historiek vystupujú starší ľudia s malými skúsenosťami s počítačmi. V tomto prípade však šlo o 28-ročného absolventa univerzity z krajiny, ktorá je v úrovni informatizácie v popredí. Môže sa niečo podobné stať aj u nás? Neviem, ale mám dojem že ľudí, ktorí sú ochotní dôverovať hocikomu na internete, je aj u nás dosť - a tiež aj takých, ktorí sa pokúšajú svoje ciele dosiahnuť s výdatnou pomocou trikov a podfukov. A všimol som si, že v poslednom čase prudko vzrástol podiel študentov, ktorí sa na skúške uspokoja s hocijakou známkou, pokiaľ to nie je Neprospel. Pri takom počte sa potom nedá vylúčiť, že niektorí z nich budú o pár rokov tiež pociťovať potrebu dodatočne si zlepšiť svoje známky...
vyskoc.blog.sme.sk