TESTOVALI SME

LG L245WP – 24 palcový širokouhlý koncert farieb

Ak pracujete s grafikou a je pre vás nesmierne dôležité aby bolo farebné podanie LCD monitora čo najlepšie, je dôležité pre akú technológiu zobrazovania sa rozhodujete. Firma LG uviedla na trh 24 palcový monitor osadený panelom s technológiou MVA, ktorý m

+ veľká uhlopriečka a rozlíšenie
+ kvalitné podanie farieb
+ rovnomerné podsvietenie
- slabá softvérová výbava

ôže byť vašou vstupnou bránou do sveta farieb.

Vyhotovenie zodpovedá poslaniu
24“ širokouhlý formát je pre vývojárov podstavcov veľkou výzvou. Ak zoberiete do úvahy, že telo displeja je 56 centimetrov široké, jeho výška je 38 centimetrov a hmotnosť prekročila hranicu 9 kilogramov, je zrejmé že sa treba k stabilite postaviť viac ako zodpovedne. Tradičné modely používané pri menších uhlopriečkach „fungujú“, akonáhle by ste však drgli do stola, so stabilitou by bol koniec.

L245WP je dodávaný s podstavcom, ktorý vám ponúkne viac stability ako očakávate. Jeho spodná časť vám síce na pracovnom stole zaberie kruh s priemerom 26 centimetrov, vyhotovenie je však veľmi kompaktné, takže naň bez problému odložíte klávesnicu, keď ju nebudete potrebovať. Možno sa vám nebude chcieť uveriť, že do 14 milimetrového plochého disku sa podarilo výrobcom vtesnať nielen dostatočnú záťaž pre vyrovnanie ťažiska ale i mechanizmus pre natáčanie do strán. Kým základňa pevne a stabilne stojí na stole, vy môžete jedinou rukou natáčať zobrazovací panel do oboch strán.

Noha je výškovo nastaviteľná a je predpätá pružinovým systémom. Panel stabilne drží nastavenú pozíciu a pohyb oboma smermi je natoľko pohodlný že po ňom môžete siahnuť i niekoľkokrát denne. Je tu však drobná nástraha – pivot nie je v nižších polohách blokovaný, takže v roztržitosti môžete pri otáčaní panela buchnúť jeho rohom o pracovnú dosku stola a poškodiť ho.

Pri 24 palcovej uhlopriečke je možnosť otáčania panelu okolo jeho osi samozrejmosťou. Počíta sa s dvoma vecami – prvou je rýchly prístup ku kabeláži bez asistencie pomocníka a druhým je skutočnosť, že konštruktéri i grafici neraz pracujú s materiálmi, ktoré vyžadujú zobrazenie „na výšku“. Pre efektívne využitie pivotu je pribalený softvérový balík Pivot PRO, podpora rotovania obrazu grafickou kartou nie je nutnosťou.

Stredový kĺb umožňuje i vertikálne naklápanie panelu, takže monitor skvele prispôsobíte svojmu pracovisku a nie je problémom ani situácia, kedy sa za rovnakým stolom strieda niekoľko ľudí s rôznou výškou. Pracovať môžete s polohovaním svojej stoličky i s panelom. Užijete si pohodlie a nič vás neobmedzuje.

V prípade, že uprednostňujete montáž na stenu aby ste využili celú plochu pracovného stola, podstavec môžete demontovať. Štvorica montážnych VESA bodov s rozstupom 100 milimetrov vám umožňuje použiť akýkoľvek systém, ktorý je dostupný na našom trhu. Sledujte však nosnosť.

Dizajn ktorý nevyčnieva z radu
Dizajnéri sa snažili pri návrhu tohto modelu pristupovať opatrne a sústredili sa skôr na precízne vypracovanie detailu ako na štýl. Všetko sa nesie v technickom, industriálnom duchu bez zbytočných rušivých elementov, ostrohranné telo je jemne okresané oblúkmi, modernou zaváňa iba podstavec. Možno je to i tým, že sa očakáva nasadenie v radoch profesionálov, ktorí si potrpia skôr na parametre ako na očarujúci dizajn.

V pravej spodnej časti rámu je osadený mikrospínačový panel pre ovládanie OSD menu, netradične tvarovaný LED indikátor nerušene lemuje roh rámu. Vďaka presne umiestneným popiskám dokážete pracovať s tlačidlami i bez toho, aby ste na ne potrebovali vidieť.

MVA panel pre CAD a grafiku
Monitor L245WP je určený pre profesionálov, ktorí žiadajú mnoho – vysoké rozlíšenie, široký farebný gamut a podsvietenie, ktoré je rovnomerné po celej ploche. Samostatnou kategóriou sú používatelia pracujúci s videom, takže do úvahy treba brať i stranový formát. Výsledkom je voľba 24 palcového zobrazovacieho panelu z dielní spoločnosti AUO, ktorý prináša všetko čo očakávate.

MVA technológia je optimalizovaná pre verné podanie farieb a široký gamut. V tomto prípade môžete počítať s plnou paletou 16.8 milióna farebných odtieňov a širokým pozorovacím uhlom, ktorý dosahuje v oboch smeroch hranicu 178°. Farebné podanie bude potrebné najprv skalibrovať so zvyškom techniky ktorú používate, použiť však musíte vlastné softvérové riešenie, pretože v dodávke potrebný softvér chýba. Dodávaný je však základný sRGB profil od ktorého sa odrazíte.

Podsvietenie dosahuje hodnotu 500 cd/m2 a vďaka tomu, že výrobca použil 12 CCFL trubíc s precíznou difúziou svetla, podsvietenie je rovnomerné po celej zobrazovacej ploche. Znamená to, že i pri práci s tmavými odtieňmi v slabo osvetlenom prostredí nebudú do zobrazenia prerážať presvietené okraje či rohy. Oceníte i vysoký kontrast, ktorý sa vyšplhal na hranicu 1000:1. V častiach obrazu, kde sú jemné farebné prechody jasne rozoznáte kresbu a detaily budú prekreslené i tam, kde pri menej pokročilých LCD paneloch chýbali. Povrchová úprava panelu je matná, odrazy okolitého prostredia boli eliminované dvojvrstvovým filtrom

Panel ponúka rozlíšenie WUXGA (1920x1200) bodov, čo pri 24 palcovej uhlopriečke prináša príjemný vizuálny komfort. S bodmi s veľkosťou strany 0.27 mm pôsobí obraz z polmetrovej vzdialenosti celistvo, fonty a línie sú zobrazené s vysokým kontrastom, detaily sú jemné a ostré. Pri práci s bitmapami môžete počítať s tým, že dokážete 1:1 zobraziť 2,3 megapixelové podklady, takže retuš a úpravy ponúkajú priestor pre presnosť a precíznosť. Vysoké rozlíšenie oceníte i pri práci s CAD aplikáciami, kde je potrebné zobraziť množstvo čiarových detailov.

Slabší výkon však ponúka displej pri reakčných časoch. Odozva je výrobcom deklarovaná na 8 ms od šedej k šedej, takže pri dynamických kontrastných scénach je nutné očakávať jemných duchov. Nejde však o monitor učený pre hráčov, pri spracovaní bežných multimédií si slabšiu odozvu možno ani nevšimnete. Pracovná frekvencia pokrýva rozsah od 56 do 75 Hz.

Vstupy pre všetky príležitosti
LCD monitor je vybavený trojicou vstupov, z ktorých je možné spracovávať súčasne dva. Znamená to že môžete nielen voliť ktorý z nich je aktívny, ale môžete ich súčasne zobraziť vedľa seba, alebo ich doplniť do tandemu prostredníctvom funkcie PIP (obraz v obraze). Pri pripojení k pracovnej stanici či k stolovému PC využijete s najväčšou pravdepodobnosťou HDMI vstup, ktorý je vybavený redukciou pre platformu DVI-I. Výhodou je, že dokážete cez HDMI spracovať v plnom HD rozlíšení signál, bez ohľadu na to či pochádza z HD rekordéra alebo hernej konzoly. HDMI vstup schopný spolupráce s HDCP dokáže prijať i audiosignál, ktorý v analógovej forme ponúkne na výstupe prostredníctvom 3.5“ jack konektora. Ak si dokúpite systémové reproduktory určené pre tento model, môžete ho využiť.

V prípade práce na notebooku máte k dispozícii tradičný analógový RGB vstup s oddelenou synchronizáciou. Ten síce ponúka o poznanie mäkšiu kresbu ako digitálne pripojenie, výsledok je i tak dostatočne ostrý pre prácu.

Tretí vstup je komponentný a pozostáva z trojice analógových zložiek, ktoré na výstupe ponúkajú bežné A/V zariadenia. Signál je po prepočte na natívne rozlíšenie displeja síce mäkký a nie najdokonalejší, pre sledovanie z 2-3 metrov však plne postačuje. Monitor tak môže zastúpiť i obrazovku televízneho prijímača.

Trojica vstupov je vybavená automatickou detekciou a nastavením prevádzkových parametrov, v prípade nižších vstupných rozlíšení je možné namiesto interpolácie využiť zobrazenie 1:1 v strednej časti displeja.

Zabudnúť však netreba ani za zabudovaný dvojportový USB rozbočovač štandardu 2.0. Použijete ho pre jednoduchšiu manipuláciu s USB kľúčmi, čítačkou kariet, digitálnym fotoaparátom či bezdrôtovým modulom pre pripojenie myši a klávesnice. Výstupné porty sú dostupné na ľavej strane rámu, pripojené zariadenia je možné ukryť za 5 centimetrov široký lem.

Ovládanie len cez OSD menu
I keď je zvykom ovládať prevádzkové parametre monitorov i prostredníctvom softvérovej výbavy, pri tomto modeli v dodávke podporu nenájdete. Prostredníctvom jednoduchého a prehľadného menu môžete pracovať s farebnými profilmi, jasom, kontrastom a pomere farebných kanálov, dokážete manuálne nastavovať parametre ktoré má pod patronátom automatika a môžete si pomocou funkcií PIP a DW „namixovať“ obraz z dvoch zdrojov tak, ako vám to vyhovuje. Tlačidlové ovládanie síce komfort myši neponúkne, je to však lepšie ako nič.

Každý monitor má však svoje tajomstvá. Ak vypnete monitor, zatlačíte tlačidlo MENU a súčasne kliknete na gombík POWER, v menu vám pribudne servisná položka pre nastavovanie prevádzkových parametrov. Okrem toho že môžete do detailu odladiť farebné podanie displeja, získate aj informáciu o tom, koľko hodín si v prevádzke užil.

Technické parametre: Viditeľná plocha: 24" * Časová odozva: 8ms (G to G) * Jas: 500cd/m2 * Kontrastný pomer: 1000:1 * Technológia panelu: MVA * Zorné uhly (H/V): 178° / 178° * Stranový pomer: 16:10 * Rozhranie: Analog RGB,HDMI/DVI-I/HDCP, Komponent, USB HUB * Maximálne rozlíšenie: 1920x1200 * Norma vyžarovania: TCO'03 *

Dostupnost: www.lgecz.cz
Orientacná cena: 35000 Sk s DPH

LG L245WP dokáže príjemne prekvapiť svojim grafickým výstupom, kde vás zaujme nielen vysoké rozlíšenie a ostrá kresba na 61 palcovej uhlopriečke, ale i farebné podanie pokrývajúce široký gamut. Rovnomerné podsvietenie a vysoký kontrast prispievajú k dobrému dojmu z výkonu, ktorý je špičkový. Čo však zaostáva je odozva, ktorá môže byť pre niektorých používateľov kľúčová. Vývojári sa snažili ponúknuť paletu vstupov tak, aby nebol monitor viazaný výhradne k počítačovej technike a pribalili kvalitne vypracovaný podstavec, ktorý zaručuje vysokú úžitkovú hodnotu.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 2. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 3. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 4. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 5. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 10. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 9 769
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 983
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 217
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 358
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 330
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 918
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 627
 8. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 566
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 457
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 863

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor. Okrem Juhosudáncov môže byť v ohrození až dvadsať miliónov ľudí.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

Neprehliadnite tiež

Dolly pred dvadsiatimi rokmi otvorila cestu pre klony. Prečo nikdy neprišli?

Klonované zvieratá sa dnes používajú na výskum, ale aj na mäso.

Tancujúce lemury a najvzácnejšia kačka. Ako vyzerajú zvieratá, ktoré žijú iba na Madagaskare

Tri štvrtiny zo všetkých druhov na ostrove nežije nikde inde na svete.

Vytvorili prvú farbu na vlasy, ktorá dokáže meniť odtiene

Farby sa testujú pre komerčné použitie.

V Číne začínajú používať robotických policajtov

Kde treba šikovné oko a nie ruky pre zásah, tam hliadkujú roboty.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop