Oregon Scientific BAR926: Meteostanica, na ktorú sa môžete spoľahnúť

K modernej domácnosti patrí nielen domáce kino, internet, notebook a elektronickí pomocníci do kuchyne, ale i meteostanica. Napovie vám ako sa bude vyvíjať počasie a prezradí vám, aká situácia je za oknami. Možno to znie ako pohodlnosť, je za tým však omn

+ veľký zobrazovací panel
+ kvalitné prepracovanie
+ možnosť monitoringu UV žiarenia
- chýba teplotný alarm

oho viac. Ak si raz zvyknete, na predpoveď počasia v televízii môžete zabudnúť.

Štýlové vyhotovenie na stenu i na stôl
Keďže meteostanica je doplnkom interiéru, je dôležité aby ho svojim dizajnom a vyhotovením dopĺňala. Dôležitý je veľký čitateľný displej ktorý vám naservíruje dáta v čo najprehľadnejšej forme a možnosť umiestnenia tam, kde ju potrebujete. BAR926 sa tejto zásady drží vzorovo. Dizajnéri navrhli zariadenie tak, aby našlo svoje miesto kdekoľvek v byte.

Meteostanica je vyhotovená z dvojice panelov, ktoré sú spojené otočným kĺbom. V závislosti na ich natočení získate plochý panel ktorý môžete kdekoľvek v interiéri zavesiť na stenu, alebo stolovú sadu, ktorá sedí pevne na svojom mieste bez ohľadu na to, aký uhol nastavíte pre čitateľnosť displeja. Môžete ju tak umiestniť na frekventované miesto v obývačke alebo na nočný stolík, kde vás môže vítať do nového dňa.

Dizajnéri využili atraktívne povrchové úpravy a materiály. Meteostanica je zapuzdrená do priehľadného akrylátu, kovové tóny povrchovej úpravy zdôrazňujú modernú industriálnosť, zaoblenie tlačidiel a rámu zjemňuje strohosť a jednoduchosť.

Veľký displej prečítate i z diaľky
Už pri prvom pohľade na meteostanicu vás osloví veľký zobrazovací panel, ktorý sa skladá z dvoch častí. Vrchná, farebná zobrazuje prostredníctvom grafických piktogramov očakávané počasie. Už pri letmom pohľade z niekoľkých metrov získate prehľad o tom, či bude zamračené, či prichádza dážď, sneženie alebo môžete očakávať jasnú noc s oblohou plnou hviezd.

Spodná časť panelu je čiernobiela a používa grafické symboly a maticové segmenty na to, aby vám poskytla informácie o aktuálnej situácii. Zobrazené sú dáta o aktuálnom čase, atmosférickom tlaku, teplote, vlhkosti a ak si priplatíte i o intenzite ultrafialového žiarenia. Všetko závisí od vašej výbavy – dáta pre základňu zbierajú externé bezdrôtové senzory, ktoré umiestnite za okná svojho bytu – priamo na slnečnú plochu, či do tieňa na rôzne svetové strany.

Presný čas pre domov i svet
Keďže na meteostanici sa zastaví zrak členov domácnosti mnohokrát za deň, je samozrejmé že sa na displeji dozviete i aktuálny čas. V prípade zariadenia BAR926 môžete očakávať hneď dva údaje. Prvý z nich je synchronizovaný s DCF signálom a určený je pre domovskú lokalitu. Zobraziť možno aktuálny čas v kombinácii s označením dňa v týždni, zobrazenie je možné prepnúť i na dátum.

Druhý časový údaj je spätý so svetovými metropolami z iných časových pásiem. Ak vaše deti študujú v USA, alebo máte blízkych v Austrálii, nastavíte si podľa tabuľky symbolov konkrétne mesto a vždy máte prehľad o tom, či je vhodný čas na telefonovanie alebo internetový chat. Výhodou je, že okrem časového posunu obsahuje každý profil aj informáciu o prechodoch na letný a zimný čas, takže máte pred sebou aktuálne dáta.

Ak máte meteostanicu na nočnom stolíku, oceníte zabudovaný alarm doplnený o všadeprítomnú funkciu snooze. Výhodou je prepojenie na meteorologický modul. V prípade sneženia si môžete aktivovať budenie s časovou rezervou – hoci 30 minútovou či hodinovou. Znamená to, že ak v zime sneží, meteostanica vás zobudí skôr, pretože vám cesta autom do práce po zasnežených cestách bude trvať dlhšie. Ak chodíte do práce pešo, čas môžete využiť na odhádzanie snehu pred domom.

Senzory zaistia zber informácií
V základnom balení meteostanice nájdete bezdrôtový senzor RTGR328N, ktorý je určený na umiestnenie v exteriéri. Jeho úlohou je informovať vás na mieste o aktuálnom čase, teplote a vlhkosti vzduchu, a tieto údaje prenášať každú hodinu bezdrôtovo pre spracovanie základňou. Pre komunikáciu sa využíva 433MHz pásmo v ktorom môžete voliť jeden z piatich kanálov a cez panelový múr pokryjete približne 50 metrový okruh. Telo senzora je pripravené pre priamu montáž na stenu, alebo môžete využiť výklopný stojanček pre položenie na rovnú plochu.

Bezdrôtový senzor obsahuje dva snímače. Prvý z nich monitoruje teplotu okolia. Odozva je na zmenu teploty skôr pomalšia ako rýchla, v priebehu 2-3 minút je však na displeji zobrazená aktuálna informácia. Merať je možné teploty v rozsahu od -20°C do +60 °C, prekročenie rozsahu je indikované. Druhý zo snímačov monitoruje vzdušnú vlhkosť a pokrýva rozsah od 25 do 90 percent. Celkovo môžete základňu spárovať s piatimi bezdrôtovými senzormi, ktoré môžu byť umiestnené na rôznych stranách domu.

Samostatnou kategóriou je doplnkový senzor s označením UVR128, ktorého úlohou je monitorovať intenzitu ultrafialového žiarenia. Dozviete sa ako intenzívne sa máte chrániť pri pobyte vonku na slnku a podľa svojej pigmentácie dokážete zistiť, či je správny čas na opaľovanie alebo nie.

Aby pracovala predpoveď počasia právne, potrebné je monitorovať i atmosférický tlak. To zaisťuje senzor ktorý je zabudovaný vo vnútri základne. Jej súčasťou je samozrejme i sledovanie teploty a vlhkosti v interiéri.

Čo všetko sa na displeji dočítate?
Najdôležitejším údajom je predpoveď počasia. Bez ohľadu na to či je na displeji indikovaný deň alebo noc, symboly zastupujú jasnú oblohu, polooblačno, zamračené, dážď a sneženie. Informácie sú na displeji zobrazované so 6-12 hodinovým predstihom, do úvahy sa berie atmosférický tlak, teplota, vlhkosť ovzdušia a zaznamenaný priebeh vo forme absolútnych hodnôt alebo trendov.

Prvý dátový segment je venovaný informácii o teplote a vlhkosti. Zobraziť môžete dáta so snímačov zabudovaných v základni, alebo z konkrétnych bezdrôtových senzorov. Vždy je zobrazená informácia o teplote a vlhkosti z jediného zdroja. Šipka zobrazuje trend (pokles, vyrovnanú hodnotu, nárast) ale i subjektívne vnímanie situácie – sucho, vlhko. V prípade teploty je dostupný i doplnkový údaj vo forme teplotného indexu, ktorý vám v letných mesiacoch napovie ako horúco je vonku. Zobrazované sú vždy individuálne hodnoty, údaje zo senzorov je možné cyklovať iba manuálne. Výhodou je sledovanie minimálnych a maximálnych hodnôt medzi dvoma nulovaniami, chýba však zvuková signalizácia pri dosiahnutí nastavených hodnôt – alarm na mráz, prekročenie 30 stupňovej teploty a podobne. Túto funkciu môžete nájsť už i pri jednoduchších modeloch na trhu.

Stredný segment sprístupňuje informáciu o intenzite UV žiarenia a atmosférickom tlaku. Dáta sú zobrazené vo forme grafu na časovej osi, možné je manuálne prechádzanie archívu nameraných dát. Aby však merania pracovali správne, potrebné je nastaviť nadmorskú výšku miesta, kde ste stanicu inštalovali. Ak nemáte pre zmeranie dostupný GPS modul, pomôže vám i lepšia mapa s vrstevnicami.

Spodný segment je venovaný časovým údajom. Výhodou je, že pri každej ikone označujúcej zdroj dát je vždy vyznačené i to, či sú synchronizované, či prebehol zdroj dát a či zobrazené dáta odzrkadľujú skutočný stav.

Spoľahlivá ako hodinky
Vraví sa, že i meteorológovia sa pomýlia v predpovedi počasia, takže stroje nemôžu byť neomylné. Keďže predpoveď meteostanice vždy pokrýva 6-12 hodinové obdobie, zobrazovaná situácia s veľkou presnosťou zodpovedá skutočnosti. Ak si na jej služby zvyknete, stane sa súčasťou vášho životného štýlu. Pri redakčných testoch sa zobrazované predpovede kryli s tromi modelmi konkurenčných výrobcov, načasovanie bolo vzhľadom na rovnaké vstupné dáta takmer identické.

Technické parametre:Predpoveď počasia pomocou piktogramov * Ukazovateľ aktuálneho tlaku vzduchu * Ukazovateľ vývoja tlaku s 24 hodinovou pamäťou * Meria vnútornú a vonkajšiu teplotu a vlhkosť vzduchu * Indikátor komfortu * Pamäť na max./ min. teplotu a vlhkosť * Rádiom riadené hodiny s kalendárom * HiGlo podsvietenie * 5 komunikačných kanálov * Kompatibilné senzory : THWR288, THGR328N, UVR138, THC238

Dostupnosť: www.flashmemory.sk
Orientačná cena: 5099 Sk s DPH

Meteostanica Oregon Scientific BAR926 je skvelým doplnkom do domácnosti a dokáže poskytnúť všetky informácie ktoré potrebujete vedieť o čase a počasí, s výnimkou dát o zrážkach a vetre, ktoré sú dostupnejšie iba na vyšších prepracovanejších modeloch. Výrobca skombinoval skvelý dizajn s kvalitným vyhotovením a technológiami bez kompromisov. Jediné čo vám môže chýbať je absencia trvalého podsvietenia displeja, či možnosť projekcie dát na stenu. Ak však hľadáte štýl a presnosť, chybu pri kúpe tohto modelu rozhodne nespravíte.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Alternatívu nepotrebuje iba Smer, ale aj SaS

Žasneme nad tým, ako sa na Slovensku v radoch stúpencov opozície znížili nároky.

DOMOV

Lesník: Tetrov z lesov nemizne preto, že tam ťažíme

Ján Vrbenský hovorí, že za holé časti môžu kalamity.

PLUS

Ako skutočne vyzerá porucha, ktorú má detektív Monk

Dá sa žiť s ustavičným strachom?

Neprehliadnite tiež

DETSKÁ RUBRIKA

Lelek lesný vidí aj za seba, nemusí ani pohnúť hlavou

Prezývali ho kozodoj, hoci kozy nikdy nedojil.

OBJEKTÍV

Skutočný Iron Man: Vynálezca s oblekom stanovil nový rýchlostný rekord

Oblek poháňa šesť malých prúdových motorov.

Vesmírne kráľovstvo Asgardia vypustilo do vesmíru svoj prvý satelit

Má vlajku a dokonca aj hymnu. Zatiaľ ho však žiadna pozemská krajina či národ neuznáva.

Je lepší vinyl alebo cédečko? Čo o kvalite zvuku hovorí matematika

Fanúšikovia na platne nedajú dopustiť, argumentujú vernosťou zvuku.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 3. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 4. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 5. Nový Jaguar XF Sportbrake
 6. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 7. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 8. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 9. Keď ide o zdravie a majetok, rozhodujú sekundy
 10. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program
 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 3. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 4. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 5. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 9. Jeden nákup a všetko vybavené, alebo one stop shopping
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 11 345
 2. Moskva alebo Petrohrad? 7 425
 3. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 3 979
 4. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva 2 531
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 2 249
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 130
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 987
 8. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 664
 9. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 522
 10. S odletmi z Košíc leto nekončí. A tie ceny! 1 307