Z obežnej dráhy okolo Marsu sa radarom podarilo zobraziť staré dopadové krátery pod lávou zaliatymi a nánosmi prachu a úlomkov hornín pokrytými planinami červenej planéty. V najnovšom čísle časopisu Nature to oznámili vedci z USA a Talianska na čele s Thomasom Waltersom z Národného leteckého a kozmického múzea pri Smithsonovej inštitúcii (obdoba nášho Národného múzea) vo Washingtone.
Pracovali s unikátne citlivou aparatúrou MARSIS - The Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionospheric Sounding (Pokročilý radar na skúmanie podpovrchových oblastí a ionosféry Marsu) - na palube sondy Európskej kozmickej agentúry (ESA) Mars Express. Planiny, ktoré tvoria väčšinu severnej pologule Marsu, sú pomerne hladké. V porovnaní s jeho južnou pologuľou, kde sú zväčša husto kráterované vysočiny, sú tiež položené o niekoľko kilometrov nižšie.
Táto rozdielnosť pologulí Marsu predstavuje jednu z jeho najväčších záhad. Severné planiny sa podľa takzvanej kráterovej štatistiky (čím viac kráterov na jednotku plochy, tým starší terén) javili ako podstatne mladšie než južné. Pomocou MARSIS sa teraz podarilo objaviť pod severnými planinami 11 dopadových kráterov s priemerom 130 - 470 kilometrov a potvrdiť existenciu ďalších, aj väčších, ktoré zaregistrovali skoršie sondy. Navyše teraz z kráterovej štatistiky vychádza porovnateľný vek kráterovaného podkladu severných planín a južných kráterovaných vysočín. Severný podklad sa utvoril v skorých fázach evolúcie planéty, najneskôr pred približne štyrmi miliardami rokov.
Mars a zvyšok slnečnej sústavy vrátane Zeme vznikol pred približne 4,5 miliardami rokov. Počas prvej asi pol miliardy rokov dopadali na povrch veľkých planét ako Mars menšie vesmírne telesá typu planétok a jadier komét. Dnes už je frekvencia týchto dopadov všade v slnečnej sústave oveľa nižšia. Pre Mars to minulý týždeň v časopise Science doložil Michael Malin z firmy Malin Space Science Systems (USA) s kolegami na základe opakovaného snímkovania tých istých oblastí Marsu sondou NASA Mars Global Surveyor v rokoch 1999 - 2006. Popri dvadsiatich nových malých kráteroch našli na svahoch niektorých starších veľkých čerstvé zmeny, vysvetliteľné krátkodobým výronom kvapalnej vody z podzemia. (urb)