SME

Grécko zakázalo mobily v školách

Mobilné telefóny v školách vraj nielen rozptyľujú žiakov, ale podporujú aj šikanu. Grécko sa stalo prvou krajinou, kde sa budú musieť školopovinní žiaci a študenti po veľkú časť dňa zaobísť bez mobilného telefónu.

(Zdroj: ILUSTRAČNĚ FOTO – REUTERS)

Tamojšia ministerka školstva minulý týždeň úplne zakázala nosenie mobilov do škôl – nebude už stačiť, ak žiaci počas hodín mobily vypnú, budú ich musieť nechať ráno doma.

Ak u niekoho mobil objavia, starším študentom bude hroziť až vylúčenie zo školy. Sprísnili aj zákaz používania mobilov v škole pre učiteľov, ktorí ich musia mať bezpodmienečne vypnuté.

Video otriaslo Gréckom
Radikálny krok je reakciou na nedávne hromadné znásilnenie 16-ročnej študentky štyrmi spolužiakmi, ktorý sa odohral v októbri na ostrove Evia. Spolužiačka obete spolupracujúca s útočníkmi vtedy celý čin nakrúcala na video pomocou mobilného telefónu.

Štyroch násilníkov aj troch prizerajúcich sa spolužiakov polícia obvinila, teraz sa snaží z telefónu získať záznam znásilnenia, ktorý sa jeho majiteľka pokúsila zmazať.

V reakcii na udalosť však médiá v Grécku začali zverejňovať záznamy z množstva ďalších prípadov, keď si študenti na mobily nakrúcali svoje násilné činy voči spolužiakom. V televízii sa objavilo aj niekoľko takýchto záznamov zo sexu maloletých.

„Učitelia a psychológovia sa domnievajú, že nakrúcanie násilníckeho správania na video podnecuje ďalšie násilie a tiež súťaž medzi žiakmi, komu sa podarí získať šokujúcejšie zábery,“ uviedla televízia BBC.

Ďalším dôvodom úplného zákazu mobilov bol aj argument, že žiakov rozptyľujú pri vyučovaní.

Mobilné šikanovanie
O „mobilnej šikane“ sa zatiaľ najčastejšie hovorí vo Veľkej Británii. Ide o situácie, keď spolužiaci obťažujú vyhliadnutú obeť výhražnými esemeskami alebo násilie voči nej nahrávajú na mobily a záznamy šíria ďalej.

V prieskume tamojšej detskej charity NCH napríklad každé siedme dieťa uviedlo, že už niekedy dostalo od spolužiakov výhražné esemesky.

Odborníci ako prevenciu odporúčajú, aby deti starostlivo zvažovali, komu dajú svoje číslo na mobil. Na obťažujúce SMS by nemali nikdy odpovedať, nemali by ich však ani vymazávať, aby mohli poslúžiť v prípade potreby ako dôkazy. Samozrejme, o šikane by mali čo najskôr povedať aj svojim rodičom.

V Británii zároveň obetiam obťažovania vychádzajú v ústrety aj mobilní operátori, ktorí im zväčša sú ochotní zmeniť telefónne číslo bezplatne.

Anketa:

Boli by ste za zákaz nosenia mobilov do škôl aj na Slovensku?

Dávid Králik, učí na 1. stupni ZŠ v Bratislave: „Určite nie. Mobilné telefóny sú už dnes súčasťou bežného života. Zákaz nosenia mobilov do školy sa mi zdá ako veľmi povrchné a hlavne neefektívne, riešenie problematiky vyrušovania počas hodín či dokonca 'šikany'. Každá vec môže byť darom i prekliatím, závisí len od toho, ako je použitá.“
Daniel Miklošovič, učí na gymnáziu v Trnave: „Plošný zákaz nosenia mobilov do škôl by bol extrém, ktorý by vyvolal vlnu nevôle zo strany študentov i rodičov. Pravidlo o vypnutom mobile počas vyučovania, ktoré študentom ukladá školský poriadok, považujem za primerane prísne. S narúšaním vyučovania mobilom, väčšinou neúmyselným, sa stretávam len 1-2–krát týždenne. Čo sa týka šikanovania, to sa vyskytovalo na školách aj pred érou mobilov a jeho spúšťacím mechanizmom bývajú vo väčšine prípadov iné pohnútky ako snaha o získanie videa.“
Slávka Kalakayová, učí na ZŠ v Prešove: „Mobilné telefóny do škôl nepatria. Neuveriteľne rozptyľujú pozornosť detí, rušia vyučovací proces. Zároveň sú drahé, decká ich majú často drahšie a vyspelejšie ako ja, a pri strate alebo poškodení berú mnohokrát na zodpovednosť práve učiteľa. Ja si život bez mobilu už ani neviem predstaviť, ale v práci si ho vypínam alebo dávam do tichého režimu, musím ísť príkladom.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu