SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Elders Scrolls IV: Oblivion - Knights of the Nine - Oblivion sa rozrastá

Na Oblivion sa po svete čakalo roky. Vďaka veľmi aktívnemu hype-u bolo mnoho hráčov značne rozčarovaných, no tak či tak Oblivion zožal obrovský úspech a autori nám po niekoľkých oficiálnych pluginoch konečne pripravili prvý datadisk. Naozaj je to však dat

Nebudem sa v tejto recenzii zaoberať zbytočnosťami typu čo je to Elders Scrolls IV: Oblivion, čo je na ňom úžasné a čo je na ňom strašné. Svoje sily som si na podobné polemiky vyčerpal už v recenzii. Koniec koncov vy všetci už dávno viete o Oblivione dosť na to, aby vám podobné reči pripadali ako nudné prskanie do vetra. Oblivion teda poznáme, čo však nepoznáme, je jeho prvý oficiálny datadisk. Slovo datadisk je však v tomto prípade trochu prehnané, ide skôr o súbor pluginov, teda akúsi kompiláciu. Balenie Knights of the Nine v sebe totižto obsahuje všetky Bethesdou vydané pluginy, okolo ktorých bolo toľko rozruchu. Bethesda, Bethesda, začínaš sa podobať na EA, dúfam, že si to uvedomíš a nedáš sa zlou cestou veľkých peňazí. Alebo je už neskoro?

Popri všetkých pluginoch, ktorým sa v tejto recenzii budem venovať jednému po druhom, sa v balíku nachádza aj plugin, väčších rozmerov rovnomenný s názvom, ktorý do hry pridáva novú frakciu. Samotný plugin Knights of the Nine si môžete stiahnuť len za 10 dolárov (9.99 presnejšie, ale ta desiatka mi pripadá o moc príťažlivejšie). To je na prvý pohľad veľmi výhodná cena, najmä za jednu kompletne novú frakciu, ktorú tým hra získa. Treba si však dať pozor a neuletieť mysľou do závratných výšin, pretože príbeh za frakciou okolo Rytierov legendárnej deviatky je veľmi krátky. Dohral som ho za 8 hodín, no bez väčších problémov by sa to niekomu mohlo podariť aj za 7, či možno aj menej – čo je na jednu frakciu dosť málo.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko sa začne proroctvom jedného šialenca (mimochodom šialene zle nadabovaného), ktorý začne hlásať o príchode nebezpečnej moci, na ktorú hádže zodpovednosť za nedávne znesvätenie miestneho kostola. Ukáže sa, že mal pravdu, tak mu začnete veriť a robiť to, čo vám povie. Postupne nájdete všetky kusy výzbroje legendárneho Crusadera, ktorý so zlým Umarilom kedysi bojoval. Výzbroj v sebe zahŕňa kompletne magické brnenie nového vzhľadu, s jednoručným mečom a palcátom (dúfam, že nikto nebude mať problémy s týmto slovom, Word totižto vyjadruje názor, že palcát je spisovné slovenské slovo, tak mu budeme veriť).

No a nakoniec zlého hlavného záporáka porazíte. Jednoduché, priamočiare a mierne trápne. Knights of the Nine však do hry pridáva frakciu, ktorá v nej strašne chýbala, a to skupinu rytierov, ktorí nebojujú pre peniaze a slávu, ale v duchu paladínskych ideálov. Budete mať teda pocit, že robíte čosi dobré a ušľachtilé (len keby vás to zaujímalo: ja som mal včera v školskej jedálni rezeň, z ktorého som mal pocit, že je zlý a šľachovitý – pozn. slavatar) . Na konci príbehu budete mať k dispozícii osem rytierov ochotných bojovať po vašom boku, takže si môžete kedykoľvek niektorého z nich zobrať so sebou a využiť ho ako štít (alebo ako spolubojovníka a priateľa, to už záleží na vašom presvedčení).

Skryť Vypnúť reklamu

Veci okolo tohto pluginu sa nám teda pomaly kryštalizujú, no to najlepšie som si nechal na záver. Knights of the Nine totižto podľa môjho názoru prináša so sebou tie najlepšie dungeony v celom Cyrodiile. Konečne sa dostal rad aj na logické hádanky. Nie je ich dokopy síce ani toľko, čo v jednej úrovni Dungeon Mastera, no rozhodne poteší, že sem-tam musíte riešiť nejaký ten verš, či presnú kombináciu tlačidiel. Okrem výbavy, dungeonov a chrabrých rytierov si užijete aj jeden nový druh nepriateľov – Auroranov. Postavy neznámeho vzhľadu, zahalené do brnenia zo zlata, ktoré v boji využívajú magické sekery. Nebezpeční, no nie až tak ako niektoré iné príšery Oblivionu, v každom prípade však pekní po dizajnérskej stránke.

Ako som už spomínal, okrem Knights of the Nine nájdete v krabicovom balení aj všetky ostatné bethesďácke pluginy, menovite: Spell Tomes, The Vile Lair, Mehrunes‘ Razor, The Thieves Den, Wizard’s Tower, Orrery a Horse Armor. Prvý menovaný pridáva knihy s kúzlami do databázi, z ktorej hra vyberá predmety do náhodných pokladov. S týmto pluginom teda môžete po svete nájsť knihy, ktoré vás naučia novým kúzlam rôznych úrovní. Niektoré vám dajú k dispozícii veľmi mocné zaklínadlá, ktoré sú však v podstate len kombináciou rôznych slabších efektov. Nové efekty teda v hre nečakajte.

Skryť Vypnúť reklamu

Trojica The Vile Lair, The Thieves Den a Wizard’s Tower do sveta pridáva nové príbytky, ktoré sú prístupné zdarma. Tak isto ako aj domy, ktoré ste si mohli zakúpiť už v pôvodnom Oblivione, si môžete vylepšovať za nemalé poplatky. Tentokrát sú však vylepšenia vo všeobecnosti praktickejšie a zaujímavejšie. Napríklad do kúzelníkovej veže sa dajú dokúpiť špeciálne sviece, ktorými potom môžete aktivovať stojan na výrobu vlastných kúziel či magických predmetov. Stanete sa tak plne nezávislým kúzelníkom, ktorý si navyše môže z príslušných ingrediencií vyvolať vlastného stáleho atronacha, či pravidelne zbierať rastlinky z malého arboréta. Kúzelníkova veža disponuje tiež teleportami, z ktorých vás každý zavedie do jednej z kúzelníckych gíld.

The Vile Lair je príbytok vhodný pre všetky démonické a zlom posadnuté postavy, ktoré sa radi kochajú morbídnymi dekoráciami v upírskom štýle. Tento príbytok je veľmi vhodne situovaný pod hladinu mora, čo z neho robí celkom nenápadnú skrýšu. K dispozícii má oltár, ktorým sa môžu vampíri kŕmiť, či kompletne očistiť od vampirizmu. Čo je však trošku nešťastné, pretože tým očistný quest v pôvodnom Oblivione trochu stráca zmysel. Posledný, trojicu uzatvárajúci plugin, s názvom The Thieves Den je útočiskom pre zlodejov, do ktorého si môžete dokúpiť vlastných obchodníkov výhradne so zlodejským tovarom. Ach, a ja som si myslel, že sa tu objavia aspoň nejaké tie striptérky, človek v hre za zlodeja zasvätí podsvetiu toľko hodín života a oni mu za to nedajú ani to základné, čo taký zlodej po práci potrebuje!

Skryť Vypnúť reklamu

Mehrunes‘ Razor je pluginom spomedzi všetkých pluginov najdrahším (ak nepočítam Knights of the Nine). Do sveta vám pridá nový dungeon, presnejšie nový, pomerne ťažký a veľmi rozsiahly dungeon, ktorý vám zaberie takú hodinku, až hodinku a pol hrania. Počas putovania touto jaskyňou odkryjete tajné sprisahanie, dostanete sa do stredu bitky dvoch frakcií a na konci toho všetkého získate legendárnu dýku, ktorá nie je práve najslabšia. Ako názov napovedá, ide o dungeon, ktorý má veľmi blízko k hlavnej dejovej línii, v ktorej hrá hlavnú úlohu daedrický princ Mehrunes Daego, po ktorom nesie dungeon svoje meno. Jaskyňa má v sebe kopec spisov a listín, ktorých študovanie síce nie je k dohraniu nutné, no rozhodne sa vyplatí, pretože vás do deja lepšie vtiahne. Škoda, že táto jaskyňa je len o boji a o ničom inom, takže na logické hádanky či tajné mechanizmy môžete rovno zabudnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Na záver mi ostali ešte dva pluginy. Prvý, teda Orrery vám dá možnosť pomôcť cechu mágov opraviť trpasličí prístroj, ktorého uplatnenie by ste našli niekde blízko astronómie. Plugin vám teda sprístupní nový quest, ktorého odmenou budú nové sily, s ktorými si môžete zlepšiť nejaký stat na úkor iného. Okrem toho sa budete môcť kochať nádherou tohto trpasličieho zariadenia. Čo sa týka Horse Armoru, veľa toho na rozprávanie nie je, do hry vám pridá možnosť kúpiť jeden z dvoch druhov konského brnenia a to elfské či oceľové. Jednoducho ako stvorené pre rytiera v plnej zbroji, ktorý chce ladiť so svojim tátošom.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6,5 / 10
Knights of the Nine v škatuľovej verzii je teda len praobyčajná kompilácia všetkých dostupných oficiálnych pluginov. Rozmery plnokrvného datadisku v žiadnom prípade nenaberá a ak ho postavíme vedľa skvosty, ktoré Bethesda vydala pre Morrowind (Bloodmoon a Tribunal), utečie a s hanbou sa skryje pod najbližší stôl. Ide teda z môjho pohľadu o sklamanie. Čakal som, že cech Rytierov deviatky ponúkne oveľa dlhší príbeh, najmä po tom, čo ma do seba neuveriteľným spôsobom vtiahol. Nedá sa však povedať, že by sa táto kompilácia neoplatila, pridáva totižto do Oblivionu veľa veľmi originálnych prvkov, a to za pomerne nízku cenu. Ja osobne by som si však radšej priplatil viac a dostal niečo rozsiahlejšie a ucelenejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

18 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

21 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

22 h
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

23 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Budovanie zelenej značky
 6. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 7. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 327
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 147
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 505
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 106
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 691
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 541
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 543
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 457
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 379
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 290