Vedenie podniku sa snažilo vypátrať, kadiaľ unikajú firemné informácie, ale štátny zástupca Bill Lockyer označil tieto postupy za neférové. Firma výšku vyrovnania odsúhlasila, napísala agentúra AP.
Väčšina sumy za vyrovnanie (13,5 milióna dolárov) pôjde do fondu, z ktorého sa financuje vyšetrovanie štátnymi a miestnymi úradmi, ako sa dodržiavajú práva týkajúce sa súkromia a duševného vlastníctva. O vyrovnaní rozhodol súd v Santa Clare.
Ide o prvý zásah úradov proti firme v škandále, ktorý vyšiel najavo v septembri a z ktorého vzišlo obvinenie bývalej predsedkyne Patrície Dunnovej a štyroch ďalších manažérov.
"Hewlett-Packard našťastie nie je Enron," uviedol Lockyer. Enron vyhlásil v decembri 2001 bankrot po rokoch účtovných podvodov, ktorými skrýval mnohomiliardové straty. Zvyšok vyrovnania Hewlett-Packardu predstavujú pokuty 650.000 dolárov a 350.000 dolárov ako úhrada štátnych výdajov na vyšetrovanie. Podnik tiež odsúhlasil, že zmení niektoré postupy v riadení. Táto reforma má podľa Lockyera pomôcť chrániť právo na súkromie zamestnancov v prípade budúcich vyšetrovaní vo firme. Generálny riaditeľ HP Mark Hurd uviedol, že sa k tomu podnik zaväzuje.
Spoločnosť podľa prokuratúry najala detektívov, ktorí pomocou klamstva obišli telefónne spoločnosti. Dostali sa tak k telefónnym hovorom medzi manažérmi firmy, novinármi a ďalšími ľuďmi, aby zistili, kadiaľ unikajú informácie do tlače.
Dunnová potom z funkcie odstúpila, ďalší manažéri ale vinu na prípade nepriznali. Akcií Hewlett-Packardu sa škandál skoro vôbec nedotkol, pretože to na prevádzku podniku nemá vplyv. Pod vedením Marka Hurda naopak akcie firmy rastú vďaka silným výsledkom hospodárenia, napísala agentúra.