RECENZIA

LG AN-110: Premeňte svoju obývačku na premiérové kino

Čo vznikne ak výrobca skombinuje najnovšie technológie so špičkovými parametrami a lákavým dizajnom do jediného produktu? Putovný zberač medzinárodných ocenení a hračka, ktorú by chcel mať doma každý. Predstavte si filmový trhák s HD rozlíšením na celej o

+ netradičné závesné vyhotovenie
+ kvalitná DLP projekcia
+ vysoké rozlíšenie 720p
- neestetická kabeláž

bývačkovej stene s dokonalým prekreslením obrazu technológiou DLP. Ešte stále váhate čo chcete pod vianočný stromček?

Dekorácia visiaca na stene
Pri vývoji projektora AN-110 siahli konštruktéri po novom alternatívnom vyhotovení, ktoré dokáže skvele zapadnúť do moderného interiéru. Už nemusíte projektor montovať na nepekne vyzerajúci držiak pod strop, dokonca ho nemusíte ani ukladať niekde na policu alebo podstavec. Zavesíte ho ako obraz na stenu a o nič sa nemusíte starať. Stačí skryť kabeláž.

S týmto projektorom je vhodné počítať už pri príprave miestnosti. Ideálne je vopred pripraviť všetko tak, aby boli káble priamo vyvedené zo steny – napájanie i dátové rozvody. Ideálnym riešením je zasekať káblovod do steny, alebo vybudovať sadrokartónovú predstavbu, ktorá vám umožní meniť kabeláž "za pochodu". Náklady na takéto úpravy sú dnes nízke, inštalácia sa nepredraží.

FOTO - MILAN GIGEL

Farby mu pristanú
Projektor je štandardne dodávaný v dvoch farebných variantoch – čiernom a bielom. Na veľtrhu IFA 2006 ste však mohli vidieť rôzne dekorované verzie, ktoré pripomínali umelecké diela. Keďže čelo projektora je rovné a ovládacie prvky sú na jeho bočnici, môžete nechať prehovoriť interiérového architekta či svoj fotoarchív.

Vyhotoviť samolepiacu fóliu s vlastným motívom nie je nič ťažké a pri použití jednofarebných fólií z grafického štúdia dokážete projektor zladiť s akýmkoľvek prostredím. Počas dňa si možno nikto ani len nevšimne, že na stene visí zariadenie, ktoré dokáže premeniť obývaciu izbu na premiérové kino. Jediné čo zostane zachované je čierna lamelová krytka objektívu, ktorá sa pri projekcii automaticky zasunie.

FOTO - LG

Montáž ponúka dve možnosti
V štandardnej dodávke nájdete kovový úchyt na stenu, ktorý bol navrhnutý tak aby bola montáž čo najjednoduchšia. Skladá sa z troch dielcov, ktoré sú spolu zviazané jedinou skrutkou. Znamená to, že ak chcete projektor odmontovať zo závesu, stačí skrutkovačom vytiahnuť jedinú skrutku a bez cudzej pomoci dokážete zvesiť projektor zo steny. Záves umožňuje v centrálnom kĺbe 5° náklon ľubovoľným smerom, rotácia je možná i okolo stredovej osi. Nastavenie správneho projekčného uhla je hračkou.

Ak si priplatíte, môžete si doobjednať doplnkový podstavec, ktorý je rovnako štýlový, ako projektor samotný. Skladá sa z dvoch dielcov, ktoré sú spojené západkou. Na projektor namontujete držiak pomocou štvorice skrutkovaných VESA úchytov, a kovovú sponu zasuniete do základne. I v tomto prípade dokážete bez pomoci vytiahnuť projektor z podstavca aby ste ho vyčistili od prachu či vymenili lampu.

Výrobca nezanedbal ani zabezpečenie. Na spodnom paneli sa nachádza štandardizovaná štrbina pre uzamykacie systémy Kensignton Lock, takže dokážete rôznymi systémami zabezpečiť projektor voči nepripravenému zlodejovi.

V dodávke ovládač nechýba
Bez diaľkového ovládača by ste si príliš mnoho pohodlia neužili. Výrobca využil infračervenú technológiu a zvolil taký výkon ktorý je dostatočný pre ovládanie projektora prostredníctvom odrazu. Podvedomie a pohodlie vás núti smerovať ovládač na projekčné plátno, odrazený signál však projektor zachytí.

Keďže pri projekcii je zväčša tma, tlačidlá sú vybavené podsvietenými popismi. Aktivujete ich manuálne tlačidlom "light", ktoré v tme prirodzene svetielkuje i bez napájania. Na samostatné gombíky boli vyvedené všetky dôležité funkcie, aby ste sa nemuseli neustále prehrabávať v menu. Priamy prístup máte k voľbe zdroja signálu, ostreniu, zoomu, korekcii skreslenia, pauze či zmene formátu. Menu je ovládané štvoricou krížovo uložených tlačidiel, obsluha je viac ako pohodlná. Čo sa však dizajnu ovládača týka, návrhári sa príliš nepretrhli – lepšie zladenie s projektorom by na škodu nebolo.

Ventilácia, ktorá neobťažuje
Pri každom projektore je dôležité vedieť, ako sa výrobca vysporiadal s ventiláciou. I keď pri DLP technológii pre domáce kiná nedosahujú lampy vysoký výkon a chladenie je o čosi jednoduchšie ako pri 3LCD systémoch, i tak je hlučnosť rozhodujúca. V tomto prípade je kombinovaný prirodzený tok teplého vzduchu komínovým efektom s aktívnou ventiláciou

V momente keď projektor zapnete, motorček vysunie v jeho vrchnej časti ventilačný panel. Otvorí sa tak cesta pre prúdenie vzduchu a ventilátory zaistia dostatočný výkon ochladzovania lampy. Keďže ventilačný otvor je dostatočne veľký, výrobca mohol použiť nízkootáčkovú ventiláciu, ktorá sa podpísala na extrémne tichej prevádzke. Jej šum nepresahuje v plnom výkone hranicu 28 decibelov, pričom v ekonomickom režime klesá pod hranicu 24 dB. V miestnosti s výmerou 30 štvorcových metrov si ani len nevšimnete, že v projektore rotuje ventilátor. Pokojne sa tak môžete oddávať filmovej zábave i v noci, keď ozvučenie musíte stlmiť.

Vstupy bez ktorých sa nepohnete
Projektor je vybavený štvoricou vstupov videosignálu. Pre analógový signál v nízkom rozlíšení môžete použiť jednozložkový kompozitný vstup alebo dvojzložkové S-Video. Využijete ich pre pripojenie externého analógového TV tunera, dovolenkovú videokameru alebo digitálny fotoaparát. Výhodou je že sú dostupné na každom zariadení, malý počet riadkov PAL signálu vám však príliš detailný obraz neposkytne.

Pre analógový signál vo vysokom rozlíšení bol integrovaný RGB vstup v konektorovom vyhotovení D-SUB15, ktorý dôverne poznáte zo svojho počítača. Môžete ho využiť pre pripojenie k zábavnému MediaCenter systému, ponúkajú ho i niektoré stolové prehrávače. Pomocou dodaného redukčného káblika umožňuje i trojzložkové prepojenie s bežnými prehrávačmi na trhu pomocou komponentného výstupu.

Pre plnohodnotné využitie HD signálu však budete s najväčšou pravdepodobnosťou využívať zabudované HDMI rozhranie, ktoré si dokáže poradiť so signálom všetkých súčasných štandardov. Kým pri počítačovom prepojení môžete počítať iba so štvoricou podporovaných rozlíšení (VGA, SVGA, XGA, SXGA, SXGA+), pri HDMI sú podporované štandardy 480i, 480p, 574i, 576p 720P, 1080i @60Hz a @50Hz.

Ak ste nakupovali niektoré videokomponenty v zahraničí, možno vás bude zaujímať i to, v akom formáte môže byť analógový signál. Bez obmedzení sú podporované všetky najpoužívanejšie štandardy, medzi ktorými nechýba PAL, SECAM, NTSC, NTSC4,43, PAL M, PAL N.

Medzi konektormi neprehliadnete ani napájací konektor ktorý ústi do zabudovaného zdroja a servisný sériový konektor. Umiestnenie napájacieho zdroja vo vnútri projektora je diskutabilné – vyžaduje chladenie a v prípade že zlyhá, musíte odoslať kompletný projektor do servisu. Pri nízkom 250W výkone však nie je problém nadimenzovať ho tak, aby jeho životnosť prekročila morálnu životnosť projektora. Výhodou je i pohodlná manipulácia s kabelážou.

Servisný sériový konektor umožňuje ovládanie parametrov a nastavení projektora, prostredníctvom jednoduchého protokolu popísaného v dokumentácii. Pri pripojení k PC cez sériový kábel môžete terminálom ručne ovládať nastavenia, alebo si môžete vyrobiť nejaký obslužný softvér. Výhodou je, že cez sériový port je možné projektor i zapnúť.

Širokouhlá optika je dôležitá, posun oceníte
Čím širšie ohnisko objektív má, tým kratšiu vzdialenosť od projekčného plátna môžete využiť pre dosiahnutie veľkej uhlopriečky obrazu. Zabudovaný objektív je vybavený 1,42 násobným elektronicky ovládaným zoomom, takže veľkosť obrazu na plátne môžete prispôsobiť potrebám a možnostiam, ktoré vám ponúka miestnosť v ktorej ste ho inštalovali. S úspechom je možné projektor použiť i v menšej miestnosti, 13 metrové projekčné maximum dokáže vytvoriť neuveriteľne veľký obraz, ktorý presiahne formát vášho projekčného plátna. Preto oceníte i možnosť jeho zmenšenia.

Z 1,5 metrovej vzdialenosti dosiahnete 40 palcovú uhlopriečku, z troch metrov môžete počítať s 80 palcami, z 8 metrov vyčaríte 5 metrový širokouhlý obraz. Zdá sa, že konštruktéri vybrali optiku, ktorá je použiteľná so skvelým výsledkom v bežných formátoch miestností bez toho, aby ste museli riešiť problémy s umiestnením.

Vďaka posuvnej optike nie je dôležité, do akej výšky projektor namontujete. Manuálne ovládaný "shift" posun upraví optickú cestu tak, aby ste bez nakláňania projektoru mohli pohybovať obrazom smerom nahor a nadol a umiestnili ho tak do želanej zóny bez deformácie.

Širokouhlý formát je pre kino základ
Projekcia dosahuje rozlíšenie 1280x768 bodov, čo je natívne rozlíšenie "polovičného HD". Stranový pomer dosahuje tradičných 16:9, prepnúť sa môžete i do klasického obrazovkového módu 4:3 s tým, že po oboch stranách sa nevyužije vystávajúca plocha.

V prípade že siahnete po analógovom zdroji signálu, o jeho prepočet na fyzické rozlíšenie projektora sa postará grafický čip. V prípade 576 riadkového PAL signálu treba počítať s jemným orezom šírky (10 bodov vľavo, 12 bodov pravo) i výšky (3 body hore, 8 dole), čo je v bežnej tolerancii. Možno ste si niekedy všimli, že na TV tuneri v PC vidíte o kúsok viac obrazu ako na televíznom prijímači v obývačke. Práve spôsob spracovania signálu určí, aká časť bude zanedbaná.

Dôležité je i to, akým spôsobom sa uskutoční prepočet obrazu na vyššie rozlíšenie. V prípade AN-110 oceníte výstup, z ktorého máte pocit že je doplnený o detaily – obzvlášť ak použijete kvalitný zdroj signálu. Grafický prepočet je zvládnutý viac ako skvele a vyššie výstupné zobrazenie je prínosom i bez toho, aby ste siahli po HD zdroji signálu. Filmové DVD tituly si pri projekcii vychutnáte vo väčšom detaile (i keď softvérovo dorátanom) ako na projektore s nízším rozlíšením.

Ak zabezpečíte signál v štandardnej kvalite 720p, získate na projekčnom plátne to najlepšie, čo môžete mať. Zdrojom môže byť digitálny tuner alebo filmové tituly v HD kvalite, ktoré si zatiaľ môžete dopriať vo forme ukážok z internetu, alebo si budete musieť chvíľu počkať kým sa rozšíri ponuka HD filmotéky.

V prípade, že použijete signál v kvalite 1080i, projektor je opäť nútený prepočítať zobrazenie tak, aby ho dokázal zobraziť. I tu môžete počítať s jemným orezom obrazového poľa, celková kresba je však akási mäkšia a získavate pocit, že grafický prepočet nie je zvládnutý tak brilatne ako pri 576p na 720p. Možno je to dané vysokým rozdielom rozlíšení, možno použitým algoritmom.

Isté však je, že z tejto prepočtovej dvojice je dôležitá kvalita prvej, takže nemáte za čím smútiť.

DLP technológia s rotujúcim kolieskom
Srdcom projektora je DLP jednotka, ktorá pre tvorbu obrazu využíva sústavu naklápaných mikrozrkadiel. Tie vytvárajú matricu pre každú zo základných farieb, ktoré sa nachádzajú na rotujúcom kotúčiku v optickej sústave. Projektor premieta na stenu vysokou rýchlosťou obrazce rôznych základných farieb, ktoré ľudské oko vďaka svojej zotrvačnosti vníma ako statický obraz.

Lampa dosahuje jas 1000 ANSI Lumens a jej životnosť dosahuje 4-6 tisíc prevádzkových hodín. Pri domácom kine je dôležité aby bol jas čo najnižší, aby boli tmavé scény pekne prekreslené. Tu rozhoduje kontrast, ktorý v tomto prípade dosahuje hranicu 2500:1.

Aby bol signál pripravený pre projekciu čo najlepšie, projektor je vybavený technológiou XD-engine, ktorá zaistí aby bol výstup optimalizovaný pre DLP projekciu. Znamená to že čip pracuje s farebnosťou, kontrastom a kresbou tmavých scén tak, aby boli v rámci limitov zobrazovacej technológie vykreslené čo najlepšie. Ide o obdobu technológie Brilliant Color, ktorú používa Texas Instruments. Na projektore je možné aktivovať si demorežim, ktorý na polovici obrazu korekcie aplikuje a na druhej nie. Rozdiel je badateľný a ide rozhodne o súčasť zariadenia, ktorá stojí za to.

Body zobrazené na stene sú umiestnené tesne vedľa seba, takže nevzniká defekt vo forme "čiernej mreže", ktorá je typická pre LCD technológiu. Zobrazenie je ostré a kontrastné, na bielych líniách v maximálnom kontraste s čiernym pozadím je možné badať iba jemný farebný nádych hrán, čo však pri sledovaní televízneho vysielania a filmových titulov nikdy neodhalíte. Ide o projektor určený pre kino a nie pre prezentácie. Celková kresba je vyvážená s prvkami vysokého kontrastu a ostrosti, s celkovým podaním môže byť používateľ viac ako spokojný.

Pre tmavé časti scény je pri DLP technológii známy fenomén vo forme digitálneho šumu. Je to spôsobené obmedzenou rýchlosťou pohybu mikrozrkadiel, ktoré nedokážu reagovať na jemné zmeny. V prípade AN-110 je tento defekt výrazne potlačený, i keď stále jemne badateľný. Pri pozeraní filmu si to nevšimnete, obzvlášť ak ho budete prehrávať z komprimovaného DVD média. Všetko je v pohybe, jas sa mení. Pri prezeraní statických obrázkov si však môžete pozrieť, ako to vyzerá v reále.

Sprievodným javom DLP technológie sú i dúhové vizuálne vnemy v prípade, ak pohybujete svojimi očami vzhľadom k plátnu. Ak pri športovom prenose sledujete na veľkej uhlopriečke pohyb loptičky, oči odhalia skladbu obrazu z jednofarebných, rýchlo sa meniacich snímok. V prípade AN-110 sme tento jav príležitostne zaznamenali, ak však nebudete sedieť meter od projekčného plátna s 5 metrovou uhlopriečkou, nemáte šancu na tento deficit naraziť.

Obraz, po akom vaše oči túžia
LG AN-110 prinesie na filmové plátno vašej obývačky obraz s vysokým detailom, pri ktorom oceníte precíznu kresbu a detailné prekreslenie tmavých častí scény. Obývacia izba si zachová svoju tmavú atmosféru a svetlo odrazené z plátna miestnosť príliš nepresvetlí, takže čierna bude skutočne čierna. Farby sú sýte a živé s jemnými prechodmi, výrobca udáva v technických parametroch 16,8 milióna zobraziteľných odtieňov. Súčasne vám ponúka viacero parametrov, prostredníctvom ktorých môžete meniť farebné podanie a jeho tonalitu, jas, kontrast a celkovú jasovú sýtosť scény. Bez ohľadu na to, aké projekčné podanie preferujete, máte možnosť prispôsobiť si výsledok k svojmu vkusu.

Technické parametre:Technológia DLP s 24 bitovými farbami * Formát: 16:9/4:3 * Rozlíšenie: 1280x76Y8 * Jas: 1000 ANSI Lumen * Kontrast: 2500:1 * Hlučnosť: 28/24 dB * Životnosť lampy: 4000-6000h * Štandardy: 480i, 720p, 1080i, 480p, 576p, NTSC, NTSC 4.43, PAL, PAL-M, PAL-N, SECAM * Vstupy: 15 Pin D-Sub VGA, Composit Video, Component Video, HDMI, S-Video * Príkon: 200W * Rozmery: 25x44x9 cm * Hmotnosť 4,5 kg

Dostupnosť: www.lge.sk
Orientačná cena: 79990 Sk

LG AN110W je projektor s inovatívnym závesným dizajnom, ktorý vám neponúka iba netradičný obal, ale i špičkové technológie pre konzum v obývacej izbe. Určený je náročnejších používateľov ktorých príliš neškrtí ich rozpočet a pripravený je na HD éru, ktorá čoraz intenzívnejšie klope na dvere. Ak uprednostňujete technologicky vyspelejšie produkty a očakávate, že svoj brilantný výkon podajú i v nasledujúcich rokoch, tento projektor je dobrou voľbou ktorá ochráni vaše investície.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 787
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 162
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 679
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 137
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 299
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 256
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 031
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 995
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 828
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 751

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Ničnerobenie a knihy. Desať najlepších spôsobov, ako si oddýchnete

Najväčšia štúdia o oddychu mala prekvapivé výsledky.

Najrýchlejší kábel zrýchli internetové prepojenie medzi Európou a Amerikou

Kábel rozloží riziko výpadkov pri katastrofách na východnom pobreží USA.

Ako vedci vyvíjajú roboty, ktoré chodia ako ľudia

Kývať nohami nestačí. Ak chcú roboty chodiť, musia najprv pochopiť možnosti svojho tela.

Odomykanie mobilov obrazcom nie je bezpečné

Všetci rozmýšľame príliš podobne.