SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Akú hernú konzolu pod stromček?

Čím viac detí máte, tým viac herná konzola zaboduje pod vianočným stromčekom. Narozdiel od počítača ktorý ponúka herný relax pre jednotlivca, pri konzole pred televíznou obrazovkou sa pobavia viacerí – dvaja, štyria či ôsmi hráči – bez toho, aby sa museli

hádať a súperiť o stoličku.

Výhodou hernej konzoly je, že narozdiel od PC nemusíte sledovať vývojové trendy hardvéru a ste odbremenení od každoročného rozširovania jej parametrov. Kým pri počítačoch vyžadujú počítačové hry neustále vyšší výkon, pri hernej konzole sa vývojári prispôsobujú jej možnostiam. Vy budete striedať iba herné tituly a podľa toho aký žáner vás zaujme, prispôsobíte výber ovládača, ktorým konzolu riadite. Počítač ktorý máte na prácu nezastaráva tak rýchlo, ako herný stroj.

Skryť Vypnúť reklamu

Hry už dávno nie sú iba kratochvíľou pre deti. Vývojári sa čoraz intenzívnejšie snažia osloviť širokú škálu hráčov – od detí v útlom veku, cez teenagerov až po dospelých či seniorov. Tomu prispôsobujú i ovládanie hier a herný zážitok. Cieľom je zabaviť celú rodinu bez ohľadu na to, či sa priatelíte s počítačom alebo nie.

Kúpa konzoly na Vianoce rieši i ďalšie prípadné darčeky: dobrá hra vždy poteší a nemusí stáť vôbec veľa korún.

Herná konzola je centrum domácej zábavy
Herná konzola sa typicky stáva súčasťou obývačky – miestnosti v ktorej trávi rodina väčšinu spoločného času. Aby bol herný zážitok čo najlepší, ideálny je televízor s veľkou uhlopriečkou bez blikajúceho obrazu, primerané ozvučenie a pohodlné sedenie – pri hrách dokážete relaxovať rovnako pohodlne, ako pri filmoch či televíznom vysielaní. Rátajte s tým, že v tejto miestnosti bude stále živo. Ak máte radi v domácnosti kľud, uvedomte si, že čoskoro budete musieť investovať do rovnakej výbavy pre detskú izbu. Bez poriadneho televízora a reproduktorov to jednoducho nejde. Ak podľahnete hrám i vy, búrlivé akcie v obývačke vám prekážať nebudú – netvrďte nikdy, kým si to na vlastnej koži neskúsite. Nesnažte sa deti odbiť malým televízorom, časom i tak podľahnete ich prosbám a budete zháňať čosi lepšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeden ovládač nestačí
Keďže konzola baví celú rodinu, už pri jej kúpe myslite na to že jeden pribalený herný ovládač nikdy nestačí. Investujte do druhého, pretože čoskoro zistíte že možno ani dva nie sú dosť. Či zvolíte ovládač z dielní výrobcu konzoly alebo sa porozhliadnete po ponuke iných výrobcov záleží iba na vás. Okrem tradičných gamepadov sú v ponuke rôzne volanty, kamery, či iné ovládače určené pre špecifický druh hier. Tímová hra pri hernej konzole akciu graduje a kolektívne nadšenie uvoľňuje endorfíny. Súčasne sa takáto zábava stáva lacnejšou.

Zvýhodnené balenia sa vyplatia
Čím väčší cenovo zvýhodnený balíček vám výrobca konzoly ponúkne, tým viac korún ušetríte. V akciových baleniach hľadajte pribalené herné tituly, pamäťové karty či herné ovládače. Takéto balíčky sú zväčša navrhnuté tak, aby vám poskytli dobrý štart a zábavu, kým sa nevyhraníte a nezistíte aký typ hier vás bude baviť. Pribalené hry majú pestrý žánrový záber, takže zistíte či vás bavia "autíčka", "behačky" či iné tituly.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak si kúpite iba "holú" konzolu, možno ihneď po sviatkoch budete bežať do obchodu, aby ste dokúpili za viac peňazí to isté, čo bolo obsiahnuté v zvýhodnenom balení. Uvažujte tak aby ste ušetrili, ak nemáte skúsenosti, poraďte sa. Rozhodne neurobte chybu a pod vianočný stromček dodajte konzolu s aspoň jednou hrou, aby nezostala na polici až dovtedy, kým sa opäť otvoria po sviatkoch predajne.

Ponuka hier je pestrá, dá sa i ušetriť
Výhodou hernej konzoly je, že hru ktorú ste dotiahli do úspešného konca a časom vás prestala baviť môžete ako použitú odpredať. Na Slovensku je zabehnutý obchod s jazdenými hrami napríklad na serveri xgame.sk či v sieti predajní Brloh , ktoré vašu starú hru vo väčšine prípadov odkúpia, aby ju ponúkli ďalej. Odsúvaním hier ktoré vás už omrzeli môžete financovať nákup nových. Je iba na vás, aby ste nazbierali skúsenosti s výmenou a predajom hier, sledujte inzerciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Naopak, nové hry sú delené do rôznych edícií, od ktorých sa odvíja ich cena. Tá môže začínať na hranici 800 korún, vyšplhať sa môže i na dva a pol tisícky. Opäť vyhľadávajte rôzne "megapaky", ktoré obsahujú viacero hier za zvýhodnenú cenu.

Hry si môžete vymieňať so svojimi priateľmi, môžete sa s viacerými nadšencami na ne skladať, aby ste si ich požičiavali – je to legálne. Tam kde je originálne médium s hrou, tam je všetko v súlade s autorským zákonom.

Priemerný hráč ktorý chodí do školy alebo do práce potrebuje na dotiahnutie herného príbehu k úspešnému koncu približne 2-3 týždne, niektoré hry si vás získajú natoľko že sa k ním neustále vraciate. Ak zistíte čo je pre vás zaujímavé a čo nie, začnete sledovať staršie hry ktoré vyšli v čase kým ste konzolu nemali a budete očakávať tituly, ktoré nadväzujú na hry, čo máte za sebou. Vlastníctvo konzoly nie je o neustálom investovaní do hier – je to ako so zvoneniami v mobile. Nepotrebujete ich tisíce iba preto, že sú ich v obehu milióny.

Skryť Vypnúť reklamu

Modchip a úpravy firmvéru
I keď to nie je legálne, na trhu a internete nájdete riešenia, ktoré vám umožnia v konzole prehrávať záložné dátové nosiče – resp. napaľované kópie hier. V závislosti na tom pre akú konzolu sa rozhodnete závisí i dostupnosť takéhoto úskoku. Kým niektoré platformy ponúkajú priamu cestu bez finančnej investície, pri niektorých si môžete za peniaze nechať uskutočniť želanú úpravu. Na trhu sú i také konzoly, s ktorými jednoducho nepohnete.

Konzola v domácnosti je prínosom
Mnoho štúdií poukázalo na to, že počítačové hry v rozumnom dávkovaní vplývajú na dieťa pozitívne. Rozvíjajú jeho tvorivosť, motoriku, reflexy, vnímavosť a schopnosť sústrediť sa, dokážu dokonca krotiť ich emócie a motivovať ich k úspechu. V prípade choroby dokážu potlačiť bolesť a zlú náladu, sú liekom pre dušu i mozog.

Skryť Vypnúť reklamu

Nenechajte sa zmiasť rečami o násilí, závislosti a podobne. Je to rovnaké ako so všetkým iným – ak sa prejedáte, nadváha útočí na vaše zdravie. Ak jete málo, ste podvyživení. Všetci medzi oboma mantinelmi sú šťastní a bez ohrozenia.

Niektoré konzoly je možné využiť i na prehrávanie CD a DVD titulov, iné si poradia so surfovaním, komunikáciou a prístupom do internetu. Dôležité je, aby ste vedeli čo presne očakávate.

Aká konzola je pre koho vhodná?
Každá má svoje špecifiká a poslanie. Zabudnite však na staré niekoľkoročné modely, ktoré stratili podporu vývojárov hier. Kupujte iba to, čo je stále v kurze. Možností máte viac:

Sony PlayStation 2
Populárna herná konzola, ktorá má nespočetné množstvo priaznivcov a hier ktoré si na nej môžete zahrať, je stále v kurze a zaručene ešte nejaký čas bude. Určená je pre široké masy používateľov, ktorí hľadajú zábavu. Sony zatiaľ plánuje vo výrobe pokračovať minimálne dva roky (aj viac, predchadzajúca generacia sa vyrabala desať rokov), vývojári neustále uvoľňujú pre túto platformu nové a nové hry. V základnej výbave ju môžete použiť i na prehrávanie CD a DVD nosičov.

Skryť Vypnúť reklamu

Výhodou konzoly je, že si na nej zahráte i staršie tituly určené pre predchodcov PlayStation a PSOne. O herné tituly núdza nie je, nájdete širokú ponuku noviniek, ale I množstvo jazdených hier za veľmi priaznivé ceny. Na pultoch predajní môžete túto konzolu nájsť v cenách od 5990 korún s tým že v balení nájdete i dve štartovacie hry, cena hier v Super Budget edícii začína na 600 Sk, pri Platinum edícii počítajte s cenami od 800 Sk, za najnovšie trháky zaplatíte od 1800 korún vyššie – ceny trhákov však priebežne klesajú, takže môžete použiť vyčkávaciu stratégiu.

Microsoft XBOX 360
Táto herná konzola je snom každého hráča a ide o stroj novej generácie, ktorý je multimediálnym centrom domácnosti. Stredobodom pozornosti nie sú iba samotné hry, ale aj silná interaktivita s internetom. Ak si predplatíte prístup k službe Live, získate nielen možnosť hrať proti protivníkom z celého sveta, ale budete si môcť sťahovať rôzne filmy, ukážky, doplnky pre hry i samotné hry. K používateľskému účtu si zakupujete body, ktoré v našich končinách môžete získať iba prostredníctvom stieracích kupónov.

Skryť Vypnúť reklamu

Prostredníctvom tohto multimediálneho centra môžete komunikovať cez internet s priateľmi, ak si dokúpite kameru môžete s nimi viesť videokonferencie, alebo si môžete prehrávať cez sieť multimédiá zo svojho stolového počítača – či už ide o fotografie, hudbu alebo videá. Veľkou výhodou tejto konzoly je že ponúka výstup s vysokým rozlíšením, takže ideálne je vlastniť TV prijímač určený pre zobrazenie HD videa.

Na pulte nájdete konzolu v cenách od 12 tisíc korún, rozšírené balenie obsahuje i HD kábel pre pripojenie k televíznemu prijímaču. Prístup na službu Live stojí ročne 2000 korún, ceny herných titulov sa pohybujú od 1800 korún nahor. Konzola bola uvedená na náš trh 2. a ide teda o horúcu novinku ktorá k nám dorazila po ročnom účinkovaní na svetových trhoch. To znamená že o hry a skúsenosti používateľov na internete nebude núdza.

Skryť Vypnúť reklamu

Nintendo WII
Ak sa hovorí že pre hranie hier treba isté skúsenosti, táto konzola je príkladom že tomu tak nie je. Vývojári predstavili nový koncept prístupu k hráčovi a otvorili svet hier i tým, ktorí s nimi doposiaľ žiadne skúsenosti nemali. Nemusíte sa naučiť zaobchádzať s tlačidlami na gamepade. Herný ovládač nahradili intuitívne nástroje snímajúce váš prirodzený pohyb – či už ide o box, golf alebo čokoľvek iné. Ak ste nikdy hry nehrali, s novým WII budete úspešní.

Konzola prehráva hry zo starých platforiem tohto výrobcu známymi pod označením SNES, NES, N64, je kompatibilná s predchodcom GameCube a je vybavená bezplatným prístupom na internet. Ceny hier sa pohybujú od 1900 do 2300 korún, samotnú konzolu kúpite už za 9990 Sk. Na trh bola u nás uvedená 8.decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Sony Playstation 3
Nová konzola má priniesť ešte väčšiu zábavu ako jej predchodca a vývoj pokračoval v rovnakých šľapajách bez zmeny celkovej koncepcie. Cieľom je dodať hráčom technologicky vyspelejšiu platformu, ktorá umožní vývojárom dotiahnuť hry k dokonalejšej grafike a fyzike pohybujúcich sa objektov. Vo svete dostupná je, na náš trh zatiaľ nevstúpila. Očakávať ju môžete na pulte našich predajní od marca 2007.

Nintendo DS
Táto vrecková herná konzola spôsobila revolúciu v ovládaní hier a ich možnostiach. Vybavená je dvojicou displejov ktorých rozlíšenie síce nie je tak dobré ako pri Sony PSP, avšak ich usporiadanie pod sebou a dotykové rozhranie jedného z nich otvorilo vývojárom nové možnosti.

Konzola je určená pre hráčov všetkých vekových kategórií, obzvlášť obľúbená je medzi teenagermi. Ide o individuálnu zábavu do vrecka a na cesty, vychutnáte si pri nej i bezdrôtovú WiFi komunikáciu. Cena sa pohybuje od 5600 Sk, hry kúpite v cenových reláciách od 1200 korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Celosvetovým hitom so 4 miliónmi kusov predaných v EÚ sa stal titul NintenDogs, v ktorom si deti mohli chovať a vychovávať svoje virtuálne šteniatko.

Sony PlayStation Portable
Vrecková herná konzola z dielní Sony je určená pre teenagerov a dospelých, ktorí chcú so sebou nosiť zariadenie s extrémne kvalitným displejom, na ktorom si nielen zahráte hry, ale môžete pozerať I filmové tituly a triediť fotografie. Konzola prehráva MP skladby a filmové tituly ktoré musíte konvertovať do MP4 formátu, po úprave firmvéru môžete z ponuky homebrew scény využiť tisíce softvérových titulov, ktoré vám ponúknu funkcie ktoré sú dostupné na vreckových PDA počítačoch.

Táto konzola je štýlovým doplnkom k mobilnému životnému štýlu, aby zabavila jednotlivca v teréne. Na pultoch predajní ju nájdete v cenách od 7990 Sk, hry stoja približne 990-2200 korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zmenka podľa predchádzajúceho vzoru, ktorá je už opatrená podpisom a bezpečnostným prvkom.

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 2 785 prípadov a 16 úmrtí (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 51 728. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 200 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Premiér Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie ku kompenzačných schémam.
Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.

Elena Eleková
CYNICKÁ OBLUDA

Ďakujeme Kotlebovi

Kotleba vo videu odporúčal, ako sa majú jeho nasledovníci vysporiadať s koronou. Ďakujeme.

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 10. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 815
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 202
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 196
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 164
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 14 299
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 134
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 129
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 11 949
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 350
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 507