SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Aký projektor pod vianočný stromček?

Ak túžite po filmových trhákoch na filmovom plátne, nemusíte ísť kvôli tomu do kina. S projektorom vyčaríte v domácnosti obraz na celú obývačkovú stenu a ak k tomu pridáte vhodné ozvučenie, čaká vás zážitok ako nikde inde. Ak nepoužívate televíziu ako bež


ný podmaz ale ide vám o audiovizuálny zážitok, neváhajte.

Súboj dvoch technológií
I keď je projekčných technológií niekoľko, na trhu sa stretnete najčastejšie s najsilnejšou dvojicou 3LCD a DLP. Každá z nich má svoje výhody i nevýhody, obe sa však s úspechom usídlili v obývačkách i v kanceláriách.


Technológia DLP využíva sústavu miniatúrnych zrkadiel uložených v obdĺžnikovom poli, ktoré sa vysokou rýchlosťou vychyľujú a vracajú do pôvodnej polohy. Odrazom svetla z projekčnej lampy vytvárajú čiernobiely obraz pre jednotlivé farebné zložky, ktorý je prefarbovaný rotujúcim kotúčikom na niekoľko základných farieb. Keďže ľudské vnímanie má zotrvačnosť a základné farby sa menia veľkou rýchlosťou, mozog vníma výsledný obraz ako stabilnú farebnú projekciu. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím viac základných farieb sa na kotúčiku nachádza, tým je výsledok lepší.

Skryť Vypnúť reklamu

Technológia 3LCD používa optické hranoly a zrkadlá na to, aby svetlo z lampy rozdelila do trojice farebných kanálov, z ktorých každý blokuje priehľadný čiernobiely LCD displej. Displeje určia pre každý bod pomer červenej, modrej a zelenej farby. Farebné zložky sa znovu zmiešajú dohromady a optikou sa premietnu na plátno. Výsledkom je stabilný obraz bez blikania. Vyhýbajte sa starým projektorom s technológiou LCD, ktoré používajú jediný displej.

Výhodou technológie DLP je, že takmer všetko svetlo z lampy sa dostane na filmové plátno a kontrast dosahuje vďaka jednoduchej optickej ceste vysoké hodnoty. Nevýhodou je však že výsledok je postavený na preblikávaní farieb, ktoré sa ilúziou menia na obraz a farebnosť závisí na tom, koľko farebných polí je na rotujúcom kotúčiku. Projektor vystačí i s menej výkonnou lampou ktorá šetrí elektrinu, vyšší jas sa však dá dosiahnuť iba tak, že niektoré z polí kna kotúčiku bude priehľadné. Výhodou technológie 3LCD je stabilný obraz bez blikania, ktorý neunavuje oči. Časť svetla z lampy sa však v optickej ceste stráca a displeje v istej miere obmedzujú dosiahnuteľný kontrastný pomer. Možnosť použitia silnej lampy však umožňuje dosiahnuť vyšší jas.

Skryť Vypnúť reklamu

Jas a kontrast rozhodnú o vhodnosti
Od použitej technológie a kvality projektora sa odvíja i jeho jas a kontrast. Laikovi by sa mohlo zdať že čím vyššie hodnoty oba parametre dosiahnu, tým bude obraz kvalitnejší. Opak je však pravdou.

Jas udáva, koľko svetla je schopný projektor vyžiariť. Čím vyššia intenzita okolitého osvetlenia je, tým silnejší musí byť jas projektora aby ste obraz videli. Projektor nedokáže vyrobiť tmavšiu farbu akú má plátno. Iba v absolútnej tme je čierna farba čiernou. Ak má projektor vysoký jas, čierna sa mení svetlom vyžiareným v miestnosti na šedú a v tmavých scénach sa stráca kresba – nočné hororové scény sa zlievajú a kvalita zobrazenia je nízka. Naopak v kancelárii alebo v prednáškovej sále kde je potrebné uskutočňovať prezentáciu cez deň v nezatemnenej miestnosti je jas rozhodujúci.

Skryť Vypnúť reklamu

Kontrast určuje aká ostrá a dynamická bude kresba scény. Ak sú jasové rozdiely malé, je veľmi dôležité aby bol vysoký kontrast. Iba tak budú jemné prechody a farebné tóny na plátne vykreslené tak, ako je treba. Pri kúpe projektora pre domáce kino hľadajte minimálnu hodnotu jasu a maximálny kontrast. Základné hodnoty sa pohybujú okolo 900 lumenov s kontrastným pomerom 2000:1, lepšie vybavené projektory ponúkajú 1200 lumenov a 10000:1

Rozlíšenie a stranový pomer zaručene neprehliadajte
Pri výbere projektora je rozhodujúcim parametrom i jeho rozlíšenie. To by sa malo odrážať od toho, z akého zdroja plánujete filmy na plátne prehrávať. V Európe je pre analógové video používaný štandard PAL, ktorý rozdeľuje signál do 576 obrazových riadkov. Ak je rozlíšenie projektora nižšie, kvalita zobrazenia by sa degradovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Málokto si uvedomuje, že USA používa štandard NTSC, ktorý rozdeľuje signál do 480 obrazových riadkov. Výsledné rozlíšenie takéhoto obrazu je až o 20 percent nižšie ako v Európe. Nenechajte sa teda nachytať na ponuky lacných modelov určených pre tento trh, ktoré už nik nechce.

Ak plánujete v blízkej budúcnosti prejsť na video vo vyššom HD rozlíšení, dávajte si pri projektore pozor na to, ako s takýmto videom narába. Projektor s nízkym rozlíšením ktorý nesie označenie HD Ready prepočíta obraz na nízke rozlíšenie a výsledok je nedobrý, niekedy až úbohy. Projektor musí HD signál zobraziť vo vstupnej kvalite – to znamená 720 riadkov pre polovičnú a 1080 riadkov pre plnú kvalitu.


Dôležitý je i formát zobrazenia. Pre domáce použitie je dôležité aby bol stranový pomer projektora širokouhlý - 16:9. Iba tak sa využije maximum zobrazovacích bodov a nebudete nimi plytvať na to, aby vytvárali čierny pás pod a nad obrazom. Naopak pri kancelárskom projektore je pomer 4:3 výhodou a pre rozlíšenie je dôležité aby bolo minimálne XGA.

Skryť Vypnúť reklamu

Hľadajte projektor ktorý zobrazuje dostatočný počet riadkov a jeho formát je primárne širokouhlý. Ideálne širokouhlé rozlíšenie je 1280x720 bodov pre polovičné HD. Nevhodný projektor vám bude ponúkať rozlíšenie 864x480 bodov, lepšie sú na tom rozlíšenia 1024x576, 1280x720 či 1366x768. Projektory s full HD rozlíšením sú zatiaľ príliš drahé pre domácnosť.


Objektív určuje uhlopriečku obrazu
V závislosti na tom, aký rozsah ohnísk objektív projektora ponúka závisí i to, v akej vzdialenosti od plátna bude musieť byť projektor pre umiestnenie želanej uhlopriečky. Rozhliadnite sa po byte na ktorú stenu plánujete umiestniť plátno a vypočítajte ako ďaleko bude môcť byť projektor umiestnený. Podľa tabuliek pri konkrétnych modeloch projektorov zistíte, akú uhlopriečku dokážete vyčariť.

Skryť Vypnúť reklamu

Platí pravidlo, že čím je miestnosť menšia a uhlopriečka väčšia, tým širokouhlejší objektív musí projektor mať. Niektoré modely ponúkajú ako doplnkovú výbavu širokouhlé predsádky, pri iných sa môžete spoľahnúť na objektívy vymeniteľné – nejde však o bežnú výbavu, nepodceňujte údaje definované výrobcom.

Ak sa chystáte umiestniť projektor v extrémne veľkej miestnosti, overte si na akú maximálnu vzdialenosť je projekcia možná – závisí to nielen od optiky ale i od jasu. Ten narastajúcou vzdialenosťou klesá.


Vstupy rozhodnú, čo k projektoru pripojíte
Pri výbere projektora je dôležité vedieť, k akému zdroju signálu ho plánujete pripojiť. Ponuka analógových a digitálnych rozhraní je pestrá, takže možností pripojenia je neúrekom.

Z analógových možností využijete pri bežných stolových prehrávačoch, videokamerách a digitálnych fotoaparátov tri možnosti. kompozitný jednozložkový vstup, dvojzložkové S-Video a trojzložkový kompozitný vstup.
Čím viac zložiek analógový signál má, tým vyššia je jeho kvalita. Počítajte so všetkou technikou ktorú máte doma a počítajte s tým, že ak k projektoru pripojíte niekoľko rôznych zdrojov signálu rôznymi cestami súčasne, nebudete musieť prepájať káble pri výmene DVD za TV tuner, settop box či digitálny satelit, alebo si v ceste ušetríte videoprepínač či A/V reciever.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším analógovým vstupom ktorý umožňuje dosiahnuť kvalitné analógové spojenie s počítačom je VGA konektorom so vstupom D-SUB 15. Počítač tak dokáže poskytnúť výstup v natívnom rozlíšení projektora.

V prípade že kupujete projektor, ktorý pracuje s HD signálom, nájdete na ňom digitálny HDMI vstup. Ten môže byť niekedy kombinovaný s DVI-I vstupom pre digitálne prepojenie s PC.


Nezabúdajte na to, že projektory nebývajú vybavené TV tunerom. Ak chcete pozerať i televízne vysielanie, budete musieť pripojiť stolový rekordér alebo externý televízny tuner určený na takéto použitie.

Lampa je zdrojom tepla, ventilátor hluku
Bežné projektory na trhu využívajú v úlohe svetelného zdroja lampu, ktorá podstatnú časť energie premení na teplo. S ním sa musí projektor vysporiadať chladiacim systémom. Vzniknuté teplo je vyžarované do miestnosti a aktívne prúdenie vzduchu zabezpečujú ventilátory. Preto pri výbere dbajte na to, aby ste volili čo najtichší model na trhu. Pri nočnom sledovaní filmov s tlmeným ozvučením by vám mohol bežiaci ventilátor prekážať.

Skryť Vypnúť reklamu

Čím vyšší výkon lampy projektor má, tým väčšie je i produkované teplo. Pri hodnotení projektorov si preverte i to, koľko hodín dosahuje životnosť lampy a aká je jej cena. Ak sa vypáli, budete ju musieť vymeniť za novú - identickú. Niektorí výrobcovia udávajú životnosť v "tichom" šetriacom režime, iní v plnom výkone. Rovnaké je to i s hodnotením hlučnosti. DLP projektory bývajú menšie, tichšie a lacnejšie na prevádzku, pri 3LCD buďte pozorní.

Vyhotovenia sa rôznia
Projektor je potrebné umiestniť tak, aby vás neobmedzoval v pohybe pri miestnosti, ak budete sledovať na plátne filmy. Možné je umiestniť ho na policu, na stôl alebo prostredníctvom montážnej sady namontovať pod strop. Vo všetkých prípadoch počítajte s tým, že potrebujete k projektoru priviesť napájanie, ale i dátové videokáble, ktorých dĺžka je limitovaná. Bezdrôtové riešenia pre prenos signálu nie vždy prinášajú uspokojivé výsledky.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré z projektorov sú vybavené špeciálnou montážnou sadou, k iným budete musieť použiť univerzálne riešenie od iného výrobcu. Vyhýbajte sa umiestneniu pod nevhodnými uhlami, tvarové korekcie obrazu bývajú zväčša obmedzené. Kým niektoré projektory vyžadujú manuálne nastavenie, iné si poradia svojou automatikou.

Samostatnou kategóriou zariadení sú projektorové kiná typu all-in-one. Vyhotovené sú tak, aby ste sa zaobišli bez káblov. Majú zabudovaný DVD prehrávač ale aj ozvučenie. Predpokladá sa, že si ich položíte na stôl a optické disky budete vkladať do ich zadnej strany. V takomto prípade však prichádzate o priestorový zvuk.

Doplnky neprehliadajte
Ak uvažujete o kúpe projektora, myslite i na detaily, Diaľkový ovládač je pre pohodlné ovládanie rozhodujúci. I keď ho po inštalácii projektora budete používať iba na prepínanie zdrojov signálu, zmenu režimu zobrazenia a vypínanie, je vhodné ak sú tlačidlá podsvietené či iluminačné. Získate tak väčšie pohodlie.

Skryť Vypnúť reklamu

V dodávke by mala byť kabeláž aby ste ju nemuseli dokupovať samostatne, niekedy sa stretnete i s drobnosťami navyše.


Pre začiatok pravdepodobne vystačíte i bez plátna – postačí biela stena natretá kvalitnou farbou, ideálna povrchová úprava je hladká stierka. Ak však investujete do plátna, kontrast sa podstatne zvýši a stúpne i precíznosť prekreslenia jemných farebných prechodov. Rozdiel je viac ako znateľný a výrobcovia používajú rôzne biele a strieborné materiály na to, aby obraz dotiahli do maximálnej brilantnosti. Ak budete chcieť byť voči novému projektoru kritickí, zamerajte sa najprv na projekčnú plochu.

Projektor ktorý vymení vašu obývačku na pohodlné kino je neraz cenovo dostupnejší ako veľkoplošná plazma, projekčný televízor či LCD televízor. Pokiaľ si sledované programy a filmy starostlivo vyberáte a relax spájate s pôžitkom, ide o dobrú voľbu. Uvedomte si však že miestnosť musí byť zatemnená a že projektor nie je plnohodnotnou náhradou telky, ktorá beží po celý deň v obývačke. Sekundárny televízor nemusí byť na škodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie na nový koronavírus.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Na vakcínu sa musíme pripraviť, armáda nás nevytrhne

Predvedené chaosy varujú pred ilúziami a optimizmom.

Peter Schutz
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Martina Dubovská sa zúčastnila na dvoch zimných olympiádach.
Cynická obluda

Ste to, čomu tlieskate

Môže slušný a zodpovedný človek nadšene tlieskať pod pódiom, kde reční Kotleba, Fico a Čarnogurský?

Neprehliadnite tiež

Podcast Zoom

Zoom: Koronavírus zmutoval, je nebezpečnejší?

Podcastový prehľad noviniek z vedy.

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 3. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 4. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 8. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 28 610
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 136
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 602
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 926
 5. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 8 783
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 556
 7. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 513
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 460
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 263
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 249