SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Mach: Voľby cez internet o šesť rokov

Vlády viacerých európskych krajín sa pripravujú na zavedenie volieb cez internet. Tie by mali zjednodušiť život napríklad imobilným voličom, ale budú pohodlnejšie aj pre ostatných občanov a štátu ušetria aj peniaze.

Takto by mohli vyzerať internetové voľby slovenského prezidenta. Snímky sú z volebného systému firmy Scytl.Takto by mohli vyzerať internetové voľby slovenského prezidenta. Snímky sú z volebného systému firmy Scytl.

„Moja osobná prognóza je, že by sme elektronický spôsob hlasovania mohli zaviesť do štyroch až šiestich rokov,“ povedal minulý týždeň predseda Štatistického úradu Slovenskej republiky Peter Mach. „Musí však byť o to záujem aj voličov, aj politikov.“

Voľby má na Slovensku na starosti ministerstvo vnútra, to by malo byť zároveň iniciátorom zavedenia internetových volieb. „Elektronický systém hlasovania by si však vyžiadal súčinnosť viacerých rezortov, rozsiahlu zmenu legislatívy a veľké investície," povedala Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Zavedenie elektronického hlasovania v súčasnosti mini­sterstvo ešte nerieši, ale „sleduje, aké konkrétne kroky podnikajú ostatné členské krajiny".

Záleží len na politikoch
Na konferencii ITAPA v Bratislave okrem Petra Macha vystúpili aj zástupcovia viacerých štátov, ktoré sa na elektronické voľby pripravujú.


V Česku sa v súčasnosti diskutuje o technickej a právnej stránke elektronického hlasovania. „Som presvedčený, že internet by k voľbám priviedol aj skupiny obyvateľstva, ktoré pravidelne voliť nechodia,“ povedal predseda Českého štatistického úradu Jan Fischer. Voľby budú podľa neho vždy prebiehať aj klasickým spôsobom, internet bude len možnosťou navyše. Na realizáciu e-volieb je aj podľa Fischera najdôležitejšia „silná politická vôľa“.

„V zásade sme technologicky pripravení riešiť elektronické voľby, pri ďalších voľbách (o štyri roky) by sme mohli elektronické voľby aspoň testovať,“ uviedol šéf Českého štatistického úradu.

Na Slovensku má zatiaľ s e-voľbami skúsenosti len Košický samosprávny kraj, ktorý sa v roku 2003 zapojil do medzinárodného projektu E-vote (www.e-vote.sk), financovaného Európskou komisiou. Projekt sa testoval formou ankiet na stredných školách, na internete potom prebehli dve simulované referendá a jedny prezidentské voľby.

Voľbu si môžete rozmyslieť
Aké sú potenciálne výhody hlasovania cez internet? Voľby môžu v réžii internetu bez zvýšenia nákladov trvať aj týždeň, volič v nich môže aj viackrát zmeniť svoje rozhodnutie a nakoniec svoj hlas úplne prepísať tým, že príde do volebnej miestnosti a zahlasuje klasickým spôsobom. V čase volieb pritom môžete byť na dovolenke, hlasovať sa dá z ktoréhokoľvek miesta na svete.


Za najväčšie úskalie považuje Francesc Arbiol zo spoločnosti SCYTL, ktorá zabezpečuje elektronické voľby vo viacerých krajinách, bezpečnosť volieb cez internet. Elektronické riešenia sú náchylné na neoprávnenú manipuláciu, do procesu hlasovania sa preto dopĺňa niekoľko špeciál­nych prvkov ochrany a viacnásobná kontrola. Riešením je podľa Arbiola aj to, že sa ponechá silné postavenie volebnej komisie a zminimalizuje sa zodpovednosť medzičlánkov. Volič potom môže aj sám skontrolovať, či sa jeho hlas zapísal správne.

Fischer je presvedčený, že bezpečné internetové voľby sú dosiahnuteľné. „Často to nie je ani o technológii, ale o schopnosti presvedčiť voličov aj politikov o výhodách e-volieb,“ mieni.

Ako môžu v praxi prebiehať elektronické voľby
  • Volič požiada o možnosť voliť prostredníctvom internetu. Osobne alebo prostredníctvom „slepej obálky“ (podobnej, aká sa používa na zaslanie PIN k platobnej karte) získa svoje prihlasovacie údaje. Tieto informácie sa pri prihlasovaní kombinujú s inými identifikačnými údajmi, napríklad číslom občianskeho preukazu.

  • V čase volieb volič navštívi webovú stránku, vyplní prihlasovacie údaje a virtuálny hlasovací hárok. Cez internet putujú dva zašifrované reťazce – v jednom sú údaje o hlasujúcom, v druhom jeho voľba. Údaje nedokážu k sebe priradiť ani pracovníci Úradu spracovávajúceho výsledky. Používateľ si ich môže vytlačiť a neskôr zistiť, či bol hlas správne započítaný.
  • Aby sa znížilo riziko nedobrovoľného hlasovania (napríklad aby niekto nestál pri počítači voliča a nenútil ho hlasovať za konkrétnu stranu), svoje rozhodnutie môže volič kedykoľvek počas volieb zmeniť, respektíve zrušiť. Stačí, ak príde osobne do volebnej miestnosti alebo zahlasuje cez internet znova – prvé hlasovanie je tak automaticky anulované.

Kde v Európe sa hlasuje cez internet

  • Prvé celoplošné e– voľby boli v októbri 2005 v Estónsku. Riešenie bolo založené na občianskom preukaze s čipom. Na hlasovanie bola potrebná čítačka kariet, väčšina ľudí ju doma nemá, možnosť voliť cez web preto napokon využili iba dve percentá voličov.
  • V Belgicku v roku 2004 volili prvýkrát cez internet tí, čo boli v deň volieb mimo krajiny.
  • Viaceré kantóny vo Švajčiarsku využívajú princíp e-volieb na referendá o názore voličov na niektoré sporné témy.
  • Francúzi žijúci v USA mohli už v roku 2003 voliť poslancov cez internet namiesto poštou – využilo to 60 percent voličov.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.
Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?

Ben Cunningham.
Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik