SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Scarface: The World Is Yours - drogy jsou špatné, áááno?

V poslednej dobe sa vyrojilo až nezvyčajne veľa klonov GTA. Nový diel od Rockstaru je naplánovaný až na október budúceho roku, čím sa otvára priestor pre hry rovnakého žánru. Ich šance na úspech sú teraz oveľa vyššie, ako keby sa mali predávať na rovnakej

Bol politickým väzňom na Kube. V rámci Fidelovho plánu na zníženie vyťaženosti kubánskych žalárov, sa v roku 1980 dostáva spolu s ďalšími 25-timi tisícami trestancov do Ameriky, aby bol vzápetí opäť zatknutý. Dostáva ponuku od drogovej mafie, ktorá ho dokáže dostať z väzenia. Stačí zabiť vybraný cieľ a on a jeho parťák okúsia vytúženú slobodu. Svet je teraz jeho. Naďalej pracuje pre mafiu a svojou drzosťou a bezohľadnosťou si kliesni cestu nahor. Stáva sa drogovým bossom, no idylka netrvá dlho. Omámený peniazmi, mocou a svojou vlastnou zaslepenosťou, sa dopúšťa chýb, ktoré ho budú stáť všetko...

Tony Montana je späť. Nie, nebol vzkriesený žiadnym nekromancerom, to sa iba Vivendi rozhodlo trochu pozmeniť scénár k záverečnej scéne filmu. Masaker vo vile, z posledných minút snímku Tony pôvodne neprežil. Hra začína práve v tomto mieste a necháva o osude hlavného hrdinu rozhodnúť ruku hráčovu. S jej pomocou sa Tony prestrieľa cez desiatky najatých zabijakov a uniká do úkrytu. Stratil síce všetko, čo mal, ale zachránil si kožu. A keďže Tony Montana sa nikdy nevzdáva, rozhodne sa vybudovať svoje impérium znovu pekne od podlahy.

Skryť Vypnúť reklamu

Využiť dielo režiséra Briana De Palmy a scénaristu Olivera Stona v hlavnej úlohe s Al Pacinom, ako námet na svoju hru, bol od Vivendi veľmi dobrý ťah. Snímok z roku 1983 (znovuvedený v 2003), okolo ktorého sa vytvoril až kultový závoj, sa svojím gangsterským štýlom a atmosférou perfektne hodí na spracovanie hry typu Grand Theft Auto. Plnenie mafiánskych úloh, neustále boje medzi gangami, súboj o nadvládu nad územiami, kupovanie podnikov a samozrejme dealovanie drôg budú hlavnou náplňou Scarface: The World is Yours. Bude sa tak diať vo virtuálnom Miami, ktoré aj keď nie je rozlohovo najmenšie, s megalomanským San Andreas alebo ostrovmi z Just Cause sa porovnávať nedá. Tony sa bude musieť odraziť úplne od dna a postupne si vypracovať rešpekt a moc, akú mal kedysi. V tom mu bude chcieť zabrániť konkurencia a jeho nepriatelia, ktorých si svojím niekdajším počínaním vytvoril nemálo. Cesta navrchol teda nebude vôbec jednoduchá.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 6 / 10
Na začiatok jedna dôležitá informácia – hra bola primárne vyvíjaná pre PS2 a PC verzia je teda iba konzolovým portom. A je to veru vidieť. Nielen na grafike, ale o tom až neskôr. Dnešná generácia konzol, nie že mele z posledného, ona už prakticky domlela. PC ju svojím technickým spracovaním už dávno o pár kôl obehlo a tak je škoda, že aj keď vlastníte najnabušenejšiu mašinu pod slnkom, žiadne grafické orgie nečakajte. Zato sa pripravte na slušnú hardvérovú náročnosť, čo znie v súvislosti s predchádzajúcimi vetami možno nezmyseľne, ale bohužiaľ je tomu tak. Niekde sa stala chyba a tak plynulosť chodu hry vôbec nezodpovedá ubohosti textúr a detailov. Takáto hra by na modernom stroji pod 30 fps klesnúť nemala. Optimalizácii sa teda asi veľa pozornosti nevenovalo. Všetky postavy okrem Tonyho, resp. Al Pacina, ktorého podobu sa do hry podarilo preniesť naozaj verne, vyzerajú veľmi podobne ako Kryton v Červenom trpaslíkovi, teda ako po zrážke s kamiónom. Polygóny sa šetria na lepšie časy a tak sú všade prítomné hrany vizuálnym pôžitkom nanajvýš pre vyznávačov kubizmu, ale nie pre obyčajného hráča. Engine je niekde na úrovni medzi GTA: Vice City a Reservoir Dogs. Textúry s nízkym rozlíšením už nikoho neprekvapia. Tam, kde nepôjde dosiahnuť príťažlivosť pomocou technickej vyspelosti by to hra mohla dotiahnuť designovou alebo obsahovou stránkou. Žiaľ, ani týmto smerom sa Scarface nevydal.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 5 / 10
Interface je ďalšou vecou, na ktorej vidieť konzolový charakter titulu. HUD a menu sú ešte v poriadku a aj keď sa k niektorým položkám dostáva pomerne krkolomne, obsahujú všetko potrebné. Získate tu prehľad o svojej ríši a pre postup potrebných misiách. Na mapke je všetko pekne vyznačené a vďaka legende bezproblémovo zrozumiteľné. Z menu pohodlne ovládate aj svoj jukebox, ktorý je počas hry dostupný klávesou Home. Znamená to, že hudba sa spustí kedykoľvek si to budete želať a nie len v aute, ako tomu bolo u GTA. Bodíkom k dobru možno tiež pripočítať možnosť vytvoriť si vlastné playlisty z množstva dostupných skladieb. Importovať svoje mp3 sa však nedá.

Horšie je to so samotným ovládaním. Myš sa pohybuje predsa len trochu inak ako analógová páčka gamepadu, a to si zrejme Radical Entertaiment, ktorý hru pre Vivendi vyrábali, zabudli uvedomiť. Rozhliadanie sa po okolí je trhané a neplynulé, úplne iné, na aké sú PC-čkári zvyknutí. To ale ešte nie je všetko. Je tu jedna maličkosť, ktorá občas poriadne rozhodí. Po chvíle nečinosti myši sa pohľad automaticky vycentruje, čo, ako si viete predstaviť, je nie vždy chcené a vítané. Klasické mierenie je potom takmer nemožné, lebo kamera každú chvíľu poskakuje. Naschvál som použil výraz ‘klasické’, pretože mieriť tu možno ešte jedným spôsobom - ako inak, konzolovo. Najprv je treba pravým tlačítkom uzamknúť kameru na protivníka, zobrazí sa mieriaci kurzor, ktorý ščervenie, ak ste nad miestom, z ktorého potom červená potečie prúdom. A nezostane iba pri tom, čo by to bolo za Scarface, kde by sa nedali oddelovať končatiny? :) Nemalú časť herného času bude Tony tráviť v aute. S jeho ovládaním našťastie žiadne problémy nie sú. Je príjemne arkádové, podobné na aké sme zvyknutí z GTA.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 7 / 10

Niektoré zaujímavosti o filme

- Oliver Stone napísal scenár počas svojho boja so závislosťou na kokaíne.
- Vo filme počujeme 207krát slovo "fuck", to je viac, než raz každú minútu.
- Nápis "The World is Yours" sa objavil na plagáte k pôvodnému filmu Scarface z roku 1932.
- Film sa stal veľmi obľúbeným medzi hip-hopovou komunitou na konci 80. rokov. Skupina Geto Boys napríklad použila niekoľko dialógov z filmu do svojej hudby, rapper Brad Jordan dokonca prevzal meno Scarface. To bolo predtým, ako sa stal šéfom známeho vydavateľstva Def Jam. Veľa veľkých hviezd uvádza film ako svoj najobľúbenejší.
- Pôvodná myšlienka bola natočiť remake pôvodného Scarface z roku 1932, ale nestačil by na to rozpočet. - Vo filmu uvidíme umrieť 42 ľudí.
- Sadám Hussein pomenoval jednu zo svojich firiem, ktorá sa údajne starala o pranie špinavých peňazí ako "Montana Management" presne ako vo filme.
- Kokaín vo filme bol údajne nahradený sušeným mliekom.
- Miriam Colon, ktorá hrá Tonyho matku je len o 4 roky staršia, ako Al Pacino.
- Al Pacino prehlásil, že Tony Montana je jeho najobľúbenejšia rola zo všetkých, ktoré natočil.

“Is this it? Is this what it’s all about? Killing, driving, dealing, swearing?“ Yes, it is. Peniaze a moc neprídu len tak, šťastnou náhodou, a Tony Montana sa na to už vonkoncom nespolieha. Ako vraví pán Čtvrtníček vo svojej hre, občas treba ísť tomu šťastíčku naproti. Najprv treba získať späť políciou zhabanú vilu. Ako získať peniaze, keď ste práve prežili životný bankrot? Tony sa nepýta ako, iba odkiaľ. Príde a zoberie. Po druhej misii už teda máme obrnený transportér naložený bankovkami. Ešte treba zbehnúť za známym do banky, obnoviť si účet a obchody sa môžu začať. Čo nakúpime ako prvé? Áno, správne - kokaín. Pár kontaktov ešte starému Tonymu ostalo verných a tak nebude problém získať prvé gramy. Tie sa predajú dealerom na ulici za 10-násobok, čím naše konto spokojne rastie. Keď je na ňom už dostatočne tučná čiastka, skúpime pár podnikov, nech peniaze pracujú. K tomu nejaké tie výstrednosti, ako exkluzívne autá, lode, nový nábytok do svojej vily, šoféra či osobného nájomné vraha na špinavé prácičky a samozrejme nemôže chýbať ani tiger. Tým sa Tonymu zvyšuje reputácia, v určitom bode postúpi na vyšší level (nie, že by sa ale v niečom zlepšoval), čo sa odráža aj na vnímaní jeho osoby ľuďmi v meste. A takto to prebieha celý čas. Ak je celá mestská časť pod našou kontrolou, vrhneme sa na ďalšiu až kým nezískame úplne všetko. No nezabúdajte na pravidlo číslo 1: „Don’t underestimate the other guy’s greed!”. Sosa a jeho pravé i ľavé ruky sa vás budú pokúšať neustále zastaviť. Tým je tvorené jadro príbehových misií, ktoré nie sú úplne na zahodenie, ale v porovnaní s GTA: San Andreas pôsobia sucho a bezducho. Úlohy sú spojené aj s podnikmi. Predtým, než odkúpite napr. autokino, sa bude treba vysporiadať s gangom, ktorý si z neho pravidelne robí závodnú dráhu. Nakoniec sú tu takzvané “bokovky”, v ktorých dokonca absentujú cut-scény či dialógy vôbec a ide väčšinou o likvidáciu alebo ochranu určeného cieľa. Na veľa zábavných misií si veru nespomínam, všetko ako keby už niekde bolo, chcelo by to viac nápaditosti a kreativity. Možno som príliš náročný, ale keď už som okúsil podobné a kvalitnejšie tituly, nie je tu nič zvláštne, čo by nad ne dokázalo Scarface vyzdvihnúť.

Pár dobrých nápadov tu ale predsa len je. Tak napríklad, auto získate jednoducho tak, že zavoláte mobilom svojho šoféra a ten je za pár sekúnd na mieste. Kúpené vozy majú naviac silnejšie pancierovanie a v kufri obľúbené zbrane. Svoju vilu si môže každý, s aspoň kúskom bytového dizajnéra v sebe, do sýtosti poprestavať vo vychytávke nazvanej Pimp Your Mansion. Spestrením je aj „minihra“ pri dealovaní či prepieraní peňazí v banke, na ktorej záleží, ako budete úspešní pri vyjednávaní. Stereotyp pomôže zahnať aj možnosť zahrať si za najaté osoby, napr. za assassinku. Ak ste fanúšikom filmu, určite sa potešíte celkovému násilnému štýlu hry a drsnému jazyku dialógov. Prehodiť zopár viet možno s množstvom rôznych postáv odlíšiteľných štýlom oblečenia alebo činnosťou, ktorú práve vykonávajú. Vyjadrené číslami – je tu asi 250 unikátnych rozhovorov, medzi najvtipnejšie patria Tonyho pokusy o zbalenie sporo odetých slečien. Absolvované konverzácie naviac pridávajú body do „Balls“ metra (netrúfam si to prekladať), po ktorom naplnení sa hra prepne do pohľadu prvej osoby, Tony je na určitý čas nezničiteľný a má neobmedzene munície. Tieto body sa dajú získať ešte množstvom ďalších možností ako napr. jazdením v protismere alebo presnými zásahmi do citlivých miest nepriateľov. Spomínaný efekt amoku je potom dobre použiteľný v ťažkých situáciách, najmä ak čelíte prevahe.
Tieto nápady sú určite prínosom, no základ hrateľnosti tvorí príbeh a s ním súvisiace misie a tým tu niečo chýba...

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Neobsahuje ho.

ZVUKY 9 / 10
Dabing sa vydaril na jednotku. Tony znie presne ako Al Pacino, aj keď ho v hre sám herec nenadaboval (bolo by to asi trochu pridrahé), jeho náhrada, André Sogliuzzo, ovláda Tonyho španielsky prízvuk perfektne. A nielen on odviedol poctivú robotu, rovnako sú na tom aj ostatní, väčšinou pôvodní herci, ktorých zoznam tu asi nemá cenu rozpisovať. Oceniť treba tiež tvorcu dialógov, zapadajú do hry výborne a sú presne v štýle tých filmových. Fakovať sa tu bude na každom kroku, ale vzhľadom na to, že vo filme zaznelo toto slovo celkom 207 krát (viď. box), to asi nikoho neprekvapí. Ostatné zvuky sú tiež na skvelej úrovni, tiché miesta v tomto meste nenájdete. Výborne pôsobia najmä rušné bary a diskotéky, kde okrem hudby začujete aj kopu rozhovorov. Škoda, že viac stránok hry nie je spracovaných tak ako je tá zvuková.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 9 / 10
Stalo sa mi druhý krát, že by som si hru pustil iba s úmyslom počúvania hudby. Množstvo licencovaných, väčšinou old-schoolových skladieb, robí z jukeboxu (v hre vhodne prezentovaného ako kazetový prehrávač) najlepšieho priateľa na každú cestu. Ako som už spomínal, aj keď Tony žiadne slúchatka nenosí, hudba môže hrať po celý čas, nie len v dopravnom prostriedku. Môžete teda počúvať kedykoľvek a hocičo, nie je tu žiadny DJ (čo považujem zároveň za mínus). Vo výbere pesničiek nájdete samozrejme aj celý soundtrack z filmu, ale okrem toho ešte veľa hitov (nielen) z 80-tych rokov, perfektne dotvárajúcich atmosféru vtedajšieho Miami. Songy sú usporiadané do žánrových playlistov, okrem ktorých sú k dispozícii aj 3, určené pre vlastné kompilácie. Svoje zastúpenie tu má rock (Iggy Pop), hip-hop (Grandmaster Flash), reggae (Peter Tosh), country (Johny Cash), pop (Deborah Harry), ...určite si tu každý niečo nájde. Nie všetky songy sú od začiatku dostupné, stačí však odkúpiť nahrávaciu spoločnosť a zoznam je kompletný. Plné hodnotenie nemôžem udeliť iba kvôli porovnaniu (opäť) s GTA, kde rádiostanice vytvárali svojimi DJ-mi a reklamami čosi unikátne.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Aj keď Scarface žiadnu voľbu obtiažnosti neponúka, netreba sa báť, že by hra bola prehnane ťažká alebo príliš ľahká. Nájdu sa tu miesta, ktoré dajú zabrať a na niekoré misie bude treba viac pokusov, ale celkovo mi prišla obtiažnosť dobre vyvážená. Problémy spôsobuje skôr ovládanie. Zádrheľom môžu byť situácie, kedy ste postavení pred evidentnú presilu, ale vďaka krytiu sa za prekážky, alebo použitiu Blind Rage sa to vždy nejako zvládnuť dá. “Závodné” misie majú svoj limit nastavený tiež adekvátne, a vychádzkovým tempom sa splniť nedajú. Protivníci robia problémy iba svojou kvantitou a nie kvalitou, čo je škoda, ale na to sme si už tak nejak zvykli. Na ich obhajobu treba povedať, že sa dokážu kryť za roh alebo prekážku a obdarovávať vás odtiaľ svojími olovenými pozdravmi. Pomalé, taktické presuny však neočakávajte, na to vydržia príliš málo a je teda lepšie útočiť priamo a rýchlo. Ak sa rozhodnete prejsť každú bočnú misu, vlastniť každý podnik a exotickú vec v hre a teda dokončiť ju na 100%, hra vám môže vydržať véééľmi dlho, no aj bez toho je samotná hlavná línia záležitosťou na niekoľko týždňov. Otázka je, či pri tom niekto toľko vydrží.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6,5 / 10
Čo si budeme nahovárať. Scarface je klon GTA, ktorý síce prináša pár inovatívnych prvkov, tie však nemôžu pozdvihnúť hrateľnosť na toľko, aby sa svojmu vzoru vyrovnal. Svet z filmu sa do hry ale podarilo preniesť vcelku úspešne, najmä Tonyho postava a hlas tu, ako na plátne, zohrávajú veľkú rolu. Nebyť zastaralej grafiky a skazenému ovládaniu, mohlo ísť hodnotenie do vyšších čísel.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Koronavírus: V štyroch nemocniciach Žilinského kraja sú covidové oddelenia plné (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Ilustračná fotografia.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.

NASA predstavila nový objav, na povrchu Mesiaca je voda

Zistenie môže mať význam pre misie ľudí.

Mesiac z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 6. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 3. Pomáhajte čítaním
 4. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 5. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 7. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 28 861
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 427
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 333
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 939
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 852
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 743
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 002
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 10 825
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 807
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 725