SME

Aj jašterice majú osobnosť

Jašterice patria k studenokrvným organizmom. Napriek tomu ich charakter môže prekypovať temperamentom. Prišli na to vedci z Univerzity Pierra a Marie Curieovcov v Paríži, ktorí si všimli, že niektoré jašterice majú vyložene rady spoločnosť. Nepochybne ..

Aj jašterička môže mať osobnosť.

ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

Jašterice patria k studenokrvným organizmom. Napriek tomu ich charakter môže prekypovať temperamentom. Prišli na to vedci z Univerzity Pierra a Marie Curieovcov v Paríži, ktorí si všimli, že niektoré jašterice majú vyložene rady spoločnosť. Nepochybne by týmto prekvapivým zistením urobili veľkú radosť známemu rakúskemu etológovi Konradovi Lorenzovi (1903 - 1989).

Štúdia francúzskych vedcov o správaní jašteríc ukazuje, že tento živočích disponuje najrôznejšími sociálnymi schopnosťami. Napríklad niektoré jedince od prírody inklinujú k veľkým skupinám, zatiaľ čo iné sa im vyhýbajú. Objav takýchto jašteričích "sociálnych skupín" by mohol pomôcť ekológom lepšie pochopiť a následne modelovať vývoj populácií aj iných divých zvierat.

Vedci definujú "osobnostné rozdiely" ako charakteristické rozdiely v správaní jednotlivcov v čase a daných situáciách. To platí pri ľuďoch aj zvieratách. Ako podotkol Julian Cote z parížskeho tímu etológov, psychológovia už síce preskúmali črty charakteristické pre človeka (napríklad sociabilitu) na značnom množstve zvierat, väčšinou išlo iba o domáce druhy. Preto je potrebný širší výskum sociálnych rozdielov práve v ríši divých zvierat.

Cote s kolegami odchytil tehotnú jaštericu živorodú (Lacerta vivipara), ktorá sa vyskytuje aj u nás. Aby mohli testovať reakcie mláďat, ihneď po narodení mladé jašteričky vystavili pachu inej jašterice. V priebehu ďalšieho roka vedci tieto mláďatá monitorovali a sledovali, koľko času jednotlivé jašterice trávia v blízkosti iných jašteríc. Mláďatá, ktoré sa pachu jašterice vyhýbali už pri prvom kontakte, sa s väčšou pravdepodobnosťou vyhýbali husto obývaným oblastiam. Takéto "asociálne" správanie bolo v kontraste so správaním mláďat, ktoré, naopak, už od začiatku pach iných jašteríc priťahoval, a preto vyhľadávali husto obývané oblasti.

Ako však výskumy etológov dajú ekológom možnosť lepšie porozumieť populačnej dynamike? Podľa Cota tak, že pri štúdiu a modelovaní fungovania populácií sa nebude predpokladať jednoliata reakcia celej populácie na danú situáciu, ale zoberú sa do úvahy rôzne možnosti reakcií jednotlivcov. Iní experti súhlasia, že tieto poznatky pomôžu vysvetliť, prečo sú niektoré jedince náchylnejšie skupinu opustiť a vybrať sa do sveta. "Ak máte definovanú osobnosť, tak vás to obmedzuje," povedal ekológ Jason Jones z Vassar College v Poughkeepsie v New Yorku pre britský New Scientist, ktorý o štúdii informoval. (der)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu