SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Battlefield 2142 - leto alebo zima?

Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami a piatimi dolami, žil jeden veľký a žeravý pán. Volali ho Oskar, ale bol známy aj pod prezývkou Slnko. Asi sa poznáte, väčšinou je to tá malá žiarivá bodka na oblohe...

Okamžite, ako mi hra dorazila a bola bezpečne oblapená mojimi spotenými rukami, začalo sa jej obnažovanie. Ako prvý to schytal igelit. Potom prestávka – rátal som, či spĺňam 16+ obmedzenie, ďalej som rozdrapil plastový obal, médium som šmaril do mechaniky a už som len čakal, čakal, klikol, čakal, čítal manuál, čakal a hopsa! Už sa dá hrať! Ako to na mňa pôsobilo? Ako ma to bavilo? Čo tam je dobré a čo naopak zlé?

Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami a piatimi dolami žil jeden veľký a žeravý pán. Volali ho Oskar, ale bol známy aj pod prezývkou Slnko. Asi sa poznáte, väčšinou je to tá malá žiarivá bodka na oblohe. Náš Oskar si tam žil celkom spokojne, mal božský kľud. Žiaden meteorit, ani kozmická háveď sa k nemu príliš blízko nedostala, a tak sa začal cítiť osamelý. Smútil až natoľko, že prestal svietiť. A čo sa stane, keď sluníčko prestane svícic? Zaujímavé, nikto by to nečakal – všetci zmrzneme? Hej, ale to nie je všetko. Nastane doba ľadová. Ľudia na zemi moc dlho neotáľali a čo mali spraviť aj spravili. Pýtate sa, čo také spravili? Oskar nebol až taký krutý, totiž svietil na malinkú plochu, kam sa chcel dostať celý svet. Lenže miesta nebolo dosť pre všetkých... Nuž, svet sa rozdelil na Európsku Úniu a Pan-Ázijskú Koalíciu. Tieto dva bloky sa pustili do vzájomnej výmeny nábojov o symbolickú výhru – kúsok zeme, na ktorej sa dalo prežiť. Zazvonil zvonec a rozprávky je koniec.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemôžem si pomôcť, ale keď si zahrám Battlefield 2 a následne Battlefield 2142 tak mám pocit, že som v tej istej hre. Akoby som len skopíroval textúry a nejaké tie modely. Žiadna extra zmena, nič čo by rúcalo piliere ostatným hrám. Keď sa nad tým pozastavím, tak dôjdem k tomu, že toto všetko by zvládla aj malá skupinka fanúšikov. Proste by sa zorganizovali, prekopali modely a textúry z Battlefieldu 2 a majú to! Predstavte si, že ste vytvorili z plastelíny kravu, maštaľ a gazdu s vidlami. Pekné, však? Po pár rokoch to už pekné nebude... Prečo? Lebo je to opozerané. Keď to nebude pekné, tak prestanete bohatnúť, a tak jednoducho na maštaľ prirobíte guľometné hniezdo, kravu vyvalíte na zem a okolo spravíte červenú kaluž, gazda dostane nové steblo do úst a samopal do rúk. Zase bomba, však? Opäť zožnete obrovský úspech a riadne sa nabalíte. Digital Illusions si pravdepodobne myslí, že tento štýl „boja” je pre nich ako stvorený. Systém kozmetických úprav nie je ani trochu na správnom mieste. Predvediem opäť na príklade. Predstavte si skupinku nič nerobiacich a slintajúcich psov (hráči). Večne hladní sedia a čakajú na žrádlo (novú hru – Battlefield 2142). Je to už nejaký ten piatok čo dostali naposledy žrať (stará hra - Battlefield 2). Tak sa ich „vlastník” (Digital Illusions) odhodlá a dokončí ich pochúťku. Niekoľko mesiacov pred celkovou finalizáciou im neustále predhadzuje malinké kúsky potravy (screenshoty, videá). Týmto dostanú psov do varu, dá sa povedať, že sa za mäskom pôjdu pozabíjať, len aby si odtrhli svoj kúsok - nech to stojí, čo to stojí! Až keď sa napapkajú do sýtosti, zistia, že to je absolútne to isté čo pred rokmi. Lenže potom už je neskoro.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz už normálne. Vy si kúpite hru len preto, že je nová? Istotne nie. Kúpite si hru, ktorá obsahuje oproti starej len pár vylepšení? Taktiež nie. Tak teda prečo je tu vlastne ten nový batlfíld? Aby DICE zarobili. Prečo nie je uvedený ako datadisk? Aby DICE zarobili ešte viac. Proste z môjho uhla pohľadu to všetko kolíše na ostrí noža. Naľavo je datadisk a napravo plnohodnotný titul. Nebudem váhať - niet nad čím. Jednoducho nôž nahnem do ľavej strany. Keď si to tak zhrnieme, tak Battlefield 1942 a jeho datadisky boli základným kameňom. Battlefield 2 bol obrovský skok nie len v zmene enginu. Battlefield 2142 je len zmena času, modelov... Predchádzajúcemu „skoku“ nesiaha ani po členky. Čiže by to mal byť buď free mód, alebo datadisk. Avšak mňa trápi hlavne to, že autori sa s nami pohrávajú. Oni totiž vedia, že stačí len trošičku pohnúť prštekom, aby ich bankové kontá znovu narastali do závratných výšok. Už si u hráčov vybudovali dobré postavenie, a keď im došli originálne nápady, tak vytvárajú len akési mini modifikácie. V žiadnom prípade nehovorím, že sa nový diel nebude hrať. Ak si pozriete rôzne štatistiky, tak vidíte, že to odpálil celkom slušne, pretože už dýcha na chrbát svojmu staršiemu bratovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Ihneď po spustení na vás vybafne prihlasovacie okienko. Ak doposiaľ nemáte vytvorený EA Account tak neotáľajte a vytvorte si ho. Keď sa úspešne prihlásite tak pred vami stoji centrála (BFHQ) v celej svojej kráse. Prehľadne rozdelené všetky rubriky, možnosti a podobne. Sú tu všemožné štatistiky – presnosť streľby, čas strávený v hre, úspechy, neúspechy, a tak ďalej. Samozrejme sú tu aj hodnosti, ktoré dostávate za vaše „hrdinské” činy. Napríklad séria 5 zabití, séria 10 zabití, alebo obrana vlajky... zase je toho mnoho.

Ako sme už v našom preview spomenuli, niektoré povolania cez sito neprešli. Sú tu totiž len štyri – Rozviedka, Útočník, Inžinier a Podpora. Názory sa budú líšiť, niekomu nevyhovuje takéto zgrupovanie, a niekomu zase hej. Osobne som za spojenie, pretože si vyberiete vojaka, ktorý toho „vie“ viac. Každopádne na začiatku hrania budete začínať s holým zadkom. Všetky veci si budete musieť vybojovať. Celkom super vecička je optický kamuflážny systém. Pomocou neho sa dokážete zneviditeľniť, avšak bude vidno vaše obrysy a tieň, takže úplne neviditeľní nebudete. Ešte je tu jedna vec, z ktorej som bol ohromený – Štít IPS. Keď si tento štít rozložíte pred seba, tak vás malá a stredná ráž nezasiahne, ale vy cez neho strieľať môžete! Škoda, že má len obmedzený čas použitia.

Skryť Vypnúť reklamu

Vety, na ktorých som sa perfektne pobavil sú podmienky používania hry, ktoré sú pri nej pribalené. Citujem: „Ak nechcete, aby spoločnosť IGA zhromažďovala, užívala, uchovávala alebo prenášala údaje popísané v tomto článku, neinštalujte ani nehrajte tento software na žiadnej platforme, bla bla bla...”. Celkom podfuk. Kúpite si hru a následne nesúhlasíte, tak čo potom? Spoločnosť IGA zabezpečuje „výmenu” reklamných prvkov v hre. Áno je to tak, v gamese sú aktívne reklamy. I keď počas hrania si ich nebudete ani všímať. Chvalabohu sú navrhnuté vcelku pekne, takže žiadne sýte farby nehrozia.

Riadenie vozidiel sa značne zjednodušilo. Extrémne rýchle jeepy, tank spojený so vznášadlom (kĺžu sa tesne nad zemou), helikoptéry... to čo DICE sľúbili, aj splnili - už to nie krkolomné búšenie do klávesnice – obavy z toho, že vás niekto zabije, keď ste s ním nastupovali do helikoptéry už nemusíte mať. Veľkým ťahúňom BF2142 sú samozrejme mechovia - hrôzostrašné kolosy železa. Pred vydaním hry sa šírili fámy o tom, že tento stroj nebude také jednoduché zničiť. Pokým vás nevidí a máte na to dostupné prostriedky, tak to jednoduché je, ale ako náhle vás zbadá, veľa šancí už nemáte. Kooperácia dvoch hráčov na riadenie nie je potrebná. Samozrejme, že do mechu sa vojdú dvaja hráči – jeden vodič a zároveň strelec a druhý len ako strelec. S mechmi sa môžete popreháňať po desiatich mapách, ktoré sú vcelku dobre navrhnuté. Nedá sa povedať, že jedna strana by mala nejakú nedobytnú pozíciu. Ciest ako sa dostať k nepriateľovi je nespočetne veľa. Nové mapy by sa mali objavovať v podobe patchov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším problémom sú nehorázne dlhé loadingy! Kým hru spustíte, tak stíhate odísť do mesta na nákup, potom sa doma najesť a ísť na WC. Keď prídete, hra už bude konečne spustená. Potom sa pripojíte k nejakému serveru a môžete si zopakovať nákup...

Ku kladným zmenám sa jednoznačne radí mód titan. Bolo aj na čase prísť s niečím novým - keď niekoľko rokov hráte stále len conquest, je to pre vás ako dar z nebies. Podstatou tohto módu sú dve materské lode. Každá strana má svoj titan, ktorý si musí chrániť a súčasne atakovať nepriateľský. Útok prebieha pomocou síl, ktoré sú rozmiestnené po celej mape. Váš tím zajme niekoľko síl (čím viac tým lepšie), prefarbí ich na seba a už sa môže tešiť na odpálenie rakiet zo sila na nepriateľský titan.

GRAFIKA 8 / 10
Každému je jasné, že všetko sa postavilo na starom dobrom motore z BF2. Nič sa nezmenilo, ani sľubované opravy bugov sa bohužiaľ nedostali k realizácií. Po grafickej stránke je hra u mňa tak 50:50. Náramne sa mi páči obal hry, grafické spracovanie menu, proste celý ten „prezentačný” image (i keď by v tomto chlieviku nemali tieto veci čo robiť). Druhou stranou mince je grafika v hre. Neviem ako to vysloviť, ale proste už má svoj rôčik. Nie je však zastaraná. Každopádne ponúkne dosť dobrú pastvu pre oči, len som chcel zdôrazniť, že ďalší diel postavený na nezmenenom engine by bol krok späť, čiže autori už s týmto dielom išli na jeho maximálne hranice.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 10 / 10
Maximálne zjednodušené ovládanie dopravných prostriedkov, ako som už vyššie napísal je obrovské plus. Ovládanie ako také je taktiež user-friendly. Prepisovať to, čo som už napísal vyššie nemá zmysel.

HRATEĽNOSŤ 10 / 10
Nemá cenu nejako nad tým maturovať. Je viac než jasné, že po tejto stránke hra exceluje. Ostatné gamesy môžu len ticho závidieť takúto obrovskú dávku hrateľnosti. Kreativite sa tu medze nekladú. Čo vás napadne, to môžete aj zrealizovať, adrenalínové preteky na jeepoch pomedzi strely, šialený šprint z krytu do krytu... Všetka zábava sa začína najmä vtedy, keď sa vytvorí perfektne zohraný squad. Sniper, vás bude chrániť z diaľky, inžinier bude opravovať poškodené vozidlá, útočník bude prerážať cestu vpred, podpora pokropí aj ten najmenší pohyb... Viem, znie to ako rozprávka, ale keď sa perfektne zohráte, tak to je potom radosť strieľať.

Skryť Vypnúť reklamu

SINGLEPLAYER 1 / 10
Po milióntykrát nadávam, keď tam vidím položku singleplayer. Grrrr. Ak nemáte kvalitné pripojenie do internetu, a nedajbože nemáte žiadne pripojenie, tak túto recenziu prestaňte čítať! Boli by ste na smiech, ak by ste si hru kúpili kvôli hre pre jedného hráča. Odjakživa je určená pre viacero hráčov, a tak nemá žiaden príbeh, nič čo by bavilo offline nadšencov. Pre online plejerov poslúži asi len fakt ako učebnica. Popozeráte si mapy, vyskúšate zbrane a pojazdíte si na brmbrmkách. Nič viac nečakajte.

ZVUKY 9 / 10

Prasce krochkajú, sliepky kotkodákajú, psi štekajú a ryby mlčia. Super. Jednoducho perfektné! Zvuky pri hraní pôsobili absolútne prirodzene, zbrane, vozidlá, streľba, hlásenia o pomoc... proste všetko bolo na svojom mieste.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 5 / 10
Hudby je tam ako šafranu – pár skladieb, ktoré hrajú len v menu a počas nahrávania hry. Myslím si, že nezakomponovaním hudby do hry sa nič nepokazilo, ale mohla byť aj počas hrania...

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
Tu by som to rozdelil na dve časti – singleplayer a multiplayer. V singli je náročnosť taká, aký ste vy hráč. Ak máte čo to odohrané, boti vám veľký problém robiť nebudú. Ich inteligencia sa síce dá nastaviť, nuž i tak sú, no, ehm, ako to povedať slušne – mierne pribrzdení. To, že stál predo mnou asi dve sekundy a pozeral na mňa by som mu ešte odpustil, ale že potom odišiel, to už asi ani nie... Lepšia stránka tohto chlieviku je multiplayer. Inteligencia spolu/protihráčov je daná prírodou a náročnosť ich schopnosťami. Buď natrafíte na príjemného človeka, alebo na magora. Tu moc na výber nemáte. Pokým len hráte, dá sa to prežiť, no ako náhle sa začnete hádať, prejaví sa úroveň inteligencie. Otázka náročnosti je už niečo iné. Buď budete hľadieť na odpočítavanie do respawnu, alebo budete prvý v tabuľke. Aj vy môžete byť dobrí!

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,5 / 10
Po pár hodinách hrania som musel z klávesnice poutierať väčšie množstvo slín, ktoré sa ešte stále produkovali vo veľkom. Bystrejší zrejme pochopili – na hru som sa extrémne tešil, ale teším sa z nej naďalej, čo by mala byť dobrá správa... Máte pocit, že v recenzií som spomenul málo vecí okolo hry? Tak sa vám to nezdá, najskôr si prečítajte recenziu na Battlefield 2 a potom túto odznova. Zistíte, že hra skoro nič nové, teda až na prostredie z budúcnosti a s tým spojené maličkosti, neprináša. Ak máte peniaze nazvyš a ste unavení z realistického Battlefieldu 2, netreba váhať. Lenže ak nemáte dostatok peniažkov, radšej ostaňte na tom, čo máte riadne vpité do krvi. Každopádne neodporúčam riešenie typu „nech pes nežere, toto musím mať”. Ja osobne som skôr sklamaný, než nadšený. Lenže sklamanie nie je až také hlboké, aby som hru prestal hrať. Akurát z toho nie som náramne nadšený...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

10 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

8 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

8 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

2 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

12 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 628
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 372
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 863
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 499
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 988
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 363
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 032
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 643
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 564
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 313