SME

Británia: Nezašli sme v sledovaní priďaleko?

V Číne, Malajzii, Rusku, Singapure a Veľkej Británii sú občania pod najväčším dohľadom úradov a majú garantované najmenšie súkromie. Kým však v autoritárskej Číne ide o štátnu politiku, z Británie sa stala „spoločnosť absolútneho dohľadu“ úplne nenápadne

V budovaní bezpečnostných kamier je Británia svetovou jednotkou – na snímke monitorovacie centrum v Edinburghu.V budovaní bezpečnostných kamier je Británia svetovou jednotkou – na snímke monitorovacie centrum v Edinburghu. (Zdroj: FOTO – REUTERS)

a pod vlajkou technologického pokroku.

Británia je najhoršia
Rebríček krajín kladúci Britániu s veľkým náskokom na prvé miesto v obmedzovaní súkromia svojich občanov zverejnila pred dvoma týždňami organizácia Privacy International. O niekoľko dní na to zverejnil vlastnú rozsiahlu štúdiu k rovnakému problému aj šéf britského úradu pre informácie Richard Thomas.

„Pred dvoma rokmi som varoval, že nám hrozí nenápadná premena na spoločnosť dokonalého monitoringu. Dnes mám obavu, že v nej už žijeme,“ povedal Thomas.

Typickým príkladom postupného zvyšovania dohľadu nad občanmi je systém automatického rozoznávania poznávacích značiek áut na záznamoch pouličných kamier. Pôvodne bol v Londýne zavedený na to, aby umožnil sledovanie členov teroristickej organizácie IRA. Neskôr však úrady prišli na to, že ho možno využiť aj na spoplatnenie prístupu áut do centra mesta a v súčasnosti sa už začína používať aj na automatické udeľovanie pokút vodičom prekračujúcim rýchlosť.

Príklad z komerčnej sféry ponúka Tesco. Tento obchodný reťazec v roku 2003 v jednej z predajní v Cambridge úspešne prepojil systém miniatúrnych RFID čipov vložených do každého balenia žiletiek s priemyselnými kamerami: v momente, keď zákazník chytil žiletky do rúk, automaticky sa na neho zamerala najbližšia kamera a sledovala, či sa ich náhodou nechystá ukradnúť.

Takéto monitorovanie je väčšinou skryté a ľudia si neuvedomujú, nakoľko sa už rozmohlo, upozorňuje vysoký britský vládny úradník a vyzýva, aby sa okamžite začala na túto tému verejná debata. „Kde bude čiara? Nakoľko dovolíme monitorovacím technológiám zmeniť podstatu našej demokratickej spoločnosti?“ pýta sa Thomas v rozhovore na BBC.

Odovzdajte vzorku DNA
Na ďalší problém upozornil minulý týždeň priekopník britskej databázy odtlačkov DNA Alec Jeffreys. Pôvodne v databáze mali byť len záznamy o identite zločincov a uľahčovať ich vypátranie, ak sa znova dopustia trestného činu.

Polícia však začala neskôr odoberať vzorky všetkým zadržaným, aj obetiam trestných činov. Databáza už obsahuje údaje o 3,6 milióna Britov a je najväčšia svojho druhu na svete. Dostali sa do nej aj tisícky ľudí, ktorí sa nikdy ničoho nedopustili.

Podľa Jefreysa v nej absolútne neproporčne prevažujú údaje o „mladých mužoch čiernej pleti“, pretože záznam DNA pri nejakej príležitosti odobrali už tretine britských černochov, čo expert považuje za „absolútne socioekonomické aj etnické skreslenie“ a diskrimináciu.

Varovanie
Pri pokračovaní dnešného trendu je podľa Richarda Thomasa takmer isté, že do desiatich rokov ľudí v obchode automaticky „skontroluje“ firemný systém a ponúkne im tovar podľa toho, čo si kúpili naposledy, píše sa v britskej správe. Pri prijímaní do zamestnania budú firmy podrobne kontrolovať zdravie ľudí vrátane genetických predpokladov chorôb.

Na základe záznamov z predplatených platobných kariet detí budú úrady kontrolovať rodičov, ktorých deti si v školskej jedálni vyberajú samé nezdravé jedlá, či sa o ne dostatočne starajú.

„Ak bude nekontrolovaný rozmach monitorovacích technológií pokračovať, môže vytvoriť atmosféru podozrievania a podkopať základy dôvery v spoločnosti,” varuje Richard Thomas.

Ako sú Briti sledovaní:
l Bezpečnostné kamery – jedna pripadá na každých 14 ľudí, typického obyvateľa mesta kamery zachytia v priemere tristokrát za deň.
l Rozoznávanie ŠPZ – kamery schopné prečítať poznávacie značky áut boli pôvodne určené na sledovanie teroristov, dnes už kontrolujú aj uhradenie poplatku za vstup do centra Londýna a automaticky udeľujú pokuty za rýchlu jazdu.
l RFID čipy – miniatúrne zariadenia vkladané do tovaru môžu umožniť aj jeho sledovanie za bránami obchodu.
l Sledovanie polohy mobilu – britská polícia už rutinne používa dáta od operátorov na zistenie, kde sa hľadaný človek nachádza.
l Električenky – v Londýne umožnujú sledovať pohyb ľudí po staniciach metra.
l Zdravotné záznamy – Británia práve buduje jedinú masívnu databázu, kde sa budú nachádzať údaje o zdravotnom stave všetkých občanov.
l Monitorovanie telefonátov zamestnávateľmi – čoraz viac firiem zaznamenáva telefonické hovory zamestnancov.
l Karty na zľavy – Mnohí predajcovia zhromažďujú množstvo záznamov o tom, čo ste nakupovali, môžu ich využiť na odhadovanie vašich záujmov.

www.ico.gov.uk
www.privacyinternational.org

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu