SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Práca v roku 2016 – relax či manufaktúra?

Kde budete pracovať o desať rokov - na tridsiatom poschodí presklenej budovy alebo doma v kresle s laptopom na kolenách? Ako o desať rokov zmenia nové technológie spôsob, ako pracujeme? Odpoveď hľadali autori novej štúdie Spôsob, ako pracovať

Kde budete pracovať o desať rokov - na tridsiatom poschodí presklenej budovy alebo doma v kresle s laptopom na kolenách? Ako o desať rokov zmenia nové technológie spôsob, ako pracujeme? Odpoveď hľadali autori novej štúdie Spôsob, ako pracovať, ktorú zostavila koalícia britských firiem pod vedením Orange.

Ich štyri modelové scenáre predstavujú najdôležitejšie trendy, ktoré zrejme budú v najbliž­ších rokoch formovať náš pracovný život.

Scenár prvý: poslušný dav
Túžite pracovať vo veľkej firme dokonale sa starajúcej o blaho svojich zamestnancov? Dobrá sprá­va: podľa prvého scenára budeme v takejto firme pracovať o desať rokov takmer všetci. Sila nadnárodných korporácií narastie do takej miery, že malé firmy im vo väčšine odvetví nebudú schopné konkurovať, ak tiež nespoja svoje sily.

Firmy budú hľadať cestu k prosperite najmä v zvyšovaní produktivity práce: bude to možné len vďaka dokonalému monitorovaniu činnosti zamestnancov. Satelitný systém GPS bude sledovať presný pohyb vášho služobného auta, počítačový systém zasa webové stránky, ktoré v pracovnom čase navštevujete. Dôležitou hodnotou sa opäť stáva tímový duch a osobné kontakty, využívanie teleworkingu klesá, pretože firmy chcú mať zamestnancov pod kontrolou.

Tento systém práce však prinesie zamestnancom aj mnohé výhody: firmy sa o nich totiž dokonale postarajú, počínajúc skvelým jedlom a končiac zdravotnou starostlivosťou na pracovisku. „Paradoxne, ľudia v tomto scenári budú mať zároveň pocit, že majú väčšiu kontrolu nad svojimi životmi, pretože im do nich už práca tak nezasahuje,“ píšu autori štúdie. Po skončení pracovného času je totiž práca skutočne definitívne za nimi. „Tento scenár bude výhodný pre ľudí, ktorí dnes majú problém po práci vypnúť,“ tvrdia autori.

Vláda korporácií bude mať aj iné vedľajšie vplyvy. Napríklad to, že sa prísne obmedzí využívanie pracovného internetu na súkromné účely, prinesie boom rozvoja pripojenia na internet v domácnostiach. Naopak zdrvujúci vplyv môže mať na ženskú emancipáciu: flexibilná práca na čiastočný úväzok či z domu bude výrazne na ústupe, čo zníži počet žien v akýchkoľvek vyšších pozíciách.

Scenár druhý: elektronické dediny
Čo však, keď bude cena ropy naďalej stúpať a prílev nových a nových zamestnancov túžiacich pracovať v mestách pre centrály nadnárodných firiem sa nespomalí? Ak budeme všetci tráviť dve hodiny denne v zápche na ceste z bytov s predraženým nájomným do kancelárií, pri ktorých sa nedá zaparkovať, myšlienka sústredenia stoviek zamestnancov pod jednu strechu prestáva byť v súlade so zdravým rozumom, tvrdia obhajcovia druhého scenára. Ten predpokladá, že do roku 2016 dôjde k výraznej decentralizácii práce a veľká časť z nás bude pracovať z domu a bývať mimo miest, v regiónoch s čistým vzduchom a nižšou kriminalitou.

Ako príklad autori uvádzajú odľahlý región škótskej Vysočiny, kde sa počet obyvateľov za posledné štyri desaťročia zvýšil takmer o štvrť milióna vďaka „emigrantom“, ktorí už mali veľkomiest po krk. Z domu budú o desať rokov pracovať nielen programátori, umelci či konzultanti, ale napríklad aj operátori z call centier.

Ziskom pre zamestnancov v tomto scenári je najmä čas, ktorý ušetria, lebo nemusia dochádzať do práce. Výrazne si polepšia všetky dnes znevýhodnené skupiny ľudí – ženy starajúce sa o deti, starší ľudia či postihnutí si vo svete, kde je práca z domu bežná, nájdu zamestnanie oveľa ľahšie.

Teleworking však zatrasie celou geografickou organizáciou spoločnosti: bývať už nebudeme tam, kde to máme blízko do práce, ale tam, kde sa nám najviac páči. Začnú tak dokonca vznikať mikroregióny obývané ľuďmi s podobnými záujmami, napríklad mestá pozitívne prijímajúce umelcov. Druhý dych chytia mnohé tradičné regionálne historické centrá, ktorých v 20. storočí predstihli nové mestá, kam sa sústredil priemysel. Ľudia budú zároveň oveľa viac míňať peniaze v okolí svojho bydliska, čo pomôže malým firmám.

Najväčším problémom tohto scenára bude stieranie hraníc medzi prácou a súkromím; ak začnete pracovať z domu, nebude pre vás jednoduché naučiť sa mimo „pracovnej doby“ skutočne relaxovať, ak vám zazvoní pracovný telefón. Na prácu doma zatiaľ vôbec nie je pripravená ani legislatíva, problém bude nielen so zabezpečením primeraných podmienok na prácu, ale napríklad i s definíciou pracovných úrazov. Otázne je tiež, ako by malo vyzerať odmeňovanie, keď si zrazu nájomné za „kanceláriu“ či telefón musia zamestnanci platiť sami.

Zamestnaj sa sám
„O desať rokov bude veľmi neobvyklé, aby sa človek nechal zamestnávať priamo nejakou firmou. Naopak, bude bežné pracovať aj pre dve-tri firmy súčasne. Pracovný život bude oveľa nepredvídateľnejší a menej bezstarostný, ľudia si však sami budú voliť, kedy a na čom chcú pracovať,“ predpokladá tretia z vízií. Podľa nej budú firmy najímať veľkú časť zamestnancov len externe na konkrétne úlohy a projekty a o tých najschopnejších budú musieť neustále súťažiť. Typickou pracovnou rutinou bude intenzívne nasadenie v krátkych úsekoch a potom hoci i niekoľko mesiacov dovolenky.

Takýto systém však zároveň dramaticky rozdelí spoločnosť na dve kategórie: vzdelaní ľudia pracujúci s informáciami budú užívať výhody globálne privilegovanej kasty, kým manuálne pracujúci budú mať veľký problém zamestnať sa. Všetky jednoduchšie práce sa budú totiž presúvať do lacnejších krajín.

Kvalita sa konečne presadí
Internet natoľko zjednoduší výmenu informácií, že prežitie zlých firiem už nebude možné a dobré služby bude môcť poskytovať ktokoľvek aj bez nutnosti začleňovať sa do formálnych štruktúr, predpokladá posledný scenár. Podľa neho, ak budete v budúcnosti potrebovať napríklad opraviť doma vodovod, nemusíte najímať firmu, ale jednoducho na internete vyhlásite ponuku a prihlásiť sa môže aj váš sused. Podľa toho, ako dobre svoju prácu urobí, získa od vás hodnotenie do svojho on-line profilu a možnosť získať ďalšie zákazky. „Altruistické správanie sa v takejto spoločnosti zaznamenáva a opätuje.“

Nech už budete potrebovať akúkoľvek službu, vždy budete ako zákazník v informačnej výhode. Pri objednávaní taxíka si napríklad cez internet budete môcť sami zvoliť ten, ktorý je najbližšie, a zároveň zohľadniť aj doterajšie skúsenosti iných ľudí s konkrétnym vodičom.

Ak budete chcieť ísť do reštaurácie, vyhľadávač vám ponúkne tú, ktorá má najlepšie hodnotenia od zákazníkov, je vám najbližšie a zároveň zohľadní, do akých reštaurácií obvykle chodíte a čo najradšej jete.

1.jpg
Koniec teleworkingu, všetci zamestnanci do jednej budovy – prvý scenár pracoviska v roku 2016. KRESBA – ORANGE

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

12 h
Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Na protestoch zadržali už vyše 1 600 ľudí.

8 h
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

4 h
Joe Biden a jeho manželka Jill počas štátnej hymny počas inaugurácie nového prezidenta.

Navaľnyj ukázal marketingovú zručnosť.

21. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

17 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan