Tekken: Dark Ressurection - kráľ železnej pästi znovu ožíva

Jedna z najobľúbenejších bojoviek na svete prichádza vo veľkom štýle na prenosnú konzolku PlayStation Portable. Ide o ďalší port z PlayStation 2 alebo si pre nás tvorcovia pripravili zbrusu nový diel? Kráľ železnej pästi je späť a my si naň v dnešnej rece

Mnoho hráčov a kritikov vinilo za nie práve najoslnivejší úspech PSP nedostatok kvalitných hier. Časy sa však menia a aj keď predajnosť “čierneho klenotu“ sa stále pohybuje na tej istej vlnovej dĺžke, nadpriemerných titulov pribúda čoraz viac. My si v dnešnej recenzii priblížime práve jednu z tých lepších hier.

Séria Tekken patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie videoherné série a je považovaná za jednu z najlepších bojových sérii vôbec. Môj prvý kontakt s ňou bol už pred takmer desiatimi rokmi. Vtedy sa mi do rúk dostalo demo z pripravovanej hitovky Tekken 2. Na výber som mal iba dve postavy v Arcade móde. Vtedy ešte neexistoval Story mód a to aj napriek tomu, že každá z postáv mala svoju vlastnú príbehovú zložku. Stačilo mi len pár súbojov a okamžite som bol rozhodnutý kúpiť plnú hru, akonáhle sa dostane na pulty obchodov. Tekken ma jednoducho dostal od svojich začiatkov a aj po tých všetkých rokoch má stále čo ponúknuť. Veď len nedávno počas letného obdobia som oprášil spomínaný druhý diel a vložil ho do mechaniky PS 2 s tým, že si spolu s kamarátmi dáme spomienkovo-priateľký zápas. Napokon sme pri hre stvrdli na viac než len chvíľku a vôbec nás ani nenapadlo, pohoršovať sa nad technickým spracovaním. Navyše videohry, neviem, či len na mňa, pôsobia istým čarom. Niekedy sa môžem učiť i tie najtriviálnejšie poučky do školy a o pár dni si z nich dokopy nič nepamätám, no akonáhle som si zvolil Jun (jednu z mojich najobľúbenejších postáv) po takmer desiatich rokoch, v tej chvíli som si spomenul na jej kombinácie útokov.

Nehovoriac o ostatných perlách tej doby. Sériách Resident Evil, Final Fantasy, Tomb Raider alebo The Legend of Zelda a mnoho ďalších. Skutočne si ani netrúfam odhadnúť, či vôbec niekedy nastane obdobie kedy na ne úplne zabudnem. Mnohí odsudzujú hry a ja sám priznávam, zďaleka nie všetky sú tak kvalitné, avšak ten kto úprimne prežíval uväznenie mladého policajta v meste plnom hrôzy menom Raccon City, jeden z najsilnejších a najstrhujúcejších príbehov vo Final Fantasy 7 alebo prvé dobrodružstvá slečny Croftovej, vie o čom hovorím. No ale to som už pekne odbočil, takže späť k téme.

Tekken sa stal už akousi klasikou v danom žánri a nielen mne prirástol k srdcu. Isto si potom viete predstaviť ako sa spolu so mnou mnoho hráčov potešilo oznámeniu nového dielu pre PSP. Nasledovalo však sklamanie v podobe objavujúcich sa informácii, že Tekken pre PSP nebude ničím iným, než ďalším portom už existujúceho dielu pre PS 2. Konkrétne sa malo jednať o Tekken 5. Dodnes viacerí považujú Dark Ressurection za Tekken päť a pol.

Nenechajte sa zmiasť úvodnou animáciou. Príbeh temného znovuzrodenia nielenže vychádza z piateho dielu, on ho doslova a do písmena kopíruje. Samozrejme sme sa dočkali nového intra, ktoré v podstate ale vyrozpráva rovnaký príbeh, aj keď s mierne pozmeneným obsahom a navrch pridá predstavenie dvoch nových postáv. Prvou z nich je Lili. Dcéra bohatého monackého ocinka a druhou postavičkou je Dragunov. Ruský vojak s chladným pohľadom zabijaka. Máme tu i tretiu postavu, ktorou nie je nikto iný než Armor King. Tí, ktorí si ešte pamätajú na predchádzajúce diely vedia, že Armor King zahynul. Ako je potom možné, že sa znovu objavuje na scéne? Um tvorcov nepozná hraníc a keďže živý a zdravý je aj Heihachi Mishima, ktorý mimochodom prežil bezprostredný výbuch, možné bude zrejme všetko. Jednotlivé drobné príbehové línie pre každú postavu zvlášť vari asi najviac sklamú majiteľov Tekken 5. Prológ ako aj záverečná animácia síce v Story móde prítomná je, ale aká? Do puntíku prebraná z piateho dielu.

GRAFIKA 9 / 10
V jednej veci sa asi všetci zhodneme. Podobnosť technického spracovania s konzolovou verziou pravdepodobne ani jednému z nás nebude prekážať. Dark Ressurection až na niekoľko malých drobností sa môže pokojne rovnať s grafickými kvalitami posledného dielu pre PS 2. Pri pohľade na majestátny displej PSPčka si opäť uvedomíme, že v jeho útrobách naozaj bije srdce podobné PlayStation 2. Prostredia hýria farbami, prekypujú detailmi a pýšia sa i takými drobnosťami, akými sú skandujúci diváci či rôzne zvieratá. Nie je to úplne to, čo ponúka konzolový piaty diel, no pri prvom kontakte rozhodne ohromí. Rovnaká pochvala tvorcom putuje aj za modely postáv. Animácie príchodov a víťazných póz po zápase ako aj široká škála ponúkaného oblečenia sa v takej kvalite a miere prvýkrát objavuje na handheldoch.

INTERFACE 9 / 10
Krátko po vstupe do zápasu si uvedomíte nemilý fakt. PSP nie je Dualshock. Je pravdou, že neprítomnosť páčok ani nepostrehnete, no chýbajúce postranné tlačidla a iný, i keď navonok rovnaký, D-pad taktiež. Poďme ale poporiadku. Postranné tlačidla nepredstavujú neprekonateľný problém. Ten kto ovláda boje v tejto sérii, alebo sa ich ešte len učí, zaobíde sa aj bez nich. Avšak odlišný D-pad nestrávite len tak. Problém spočíva v diagonálnych smeroch, často využívaných pri niektorých komplikovaných útokoch. Niekto si na to zvykne skôr, iným to zase niečo potrvá. Ja som si zvolil zlatu strednú cestu a väčšinou som hral za takú postavu, ktorá ma takýchto útokov v repertoári najmenej.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Ak som pri recenzii na Tekken 5 hovoril o rozmanitosti a množstve postáv, v prípade Dark Ressurection mi neostáva nič iné ako tieto slová zopakovať a pripojiť k ním jednu poklonu navyše. Autori sa totižto neuspokojili len s pridaním nových postáv k už i tak veľkému počtu z predošlého dielu, ale rozšírili i herné módy, počet arén a rôznych doplnkov pre bojovníkov.

Nové postavy sme si už predstavili, preto rovno vhupneme medzi herné módy. O niektoré sme žiaľ prišli. Aj keď za minihrou Devil Within bude sotva niekomu ľúto. Novinkou je Tekken Dojo, v ktorom je hráčovou úlohou postupne sa prebojovať až na absolútny vrchol hory a zlepšovať si tak vlastné hodnotenie. Dark Ressurection predstavil takzvaných Ghostov. Tým, že hráč napreduje, postupuje aj jeho úroveň a taktiež sa mu zaznamená koľko z odbojovaných zápasov prehral a koľko vyhral. Pravá podstata hodnotenia sa objaví až po pripojení PSP online. Tým získate možnosť umiestniť vášho Ghosta voľne na stiahnutie pre ostatných hráčov z celého sveta a taktiež možnosť si sami stiahnuť niektorého z umiestnených Ghostov a začleniť ho do hry.

Comeback nezažíva iba Armor King, ale aj populárna minihra menom Tekken Bowl, ktorú hádam ani netreba bližšie predstavovať. Ide o klasický bowling tak ako ho poznáme z podnikov na Slovensku. Akurát namiesto normálnych postáv sa hrá za bojovníkov. Okrem neho hlavné menu ponúka celú plejádu ďalších dobre známych módov od Story Battle, cez Arcade, až po Practise. Novo sa k nim pridáva Gold Rush. Podstatou ktorého je už z názvu vyplývajúce zlato. Každá spôsobená ujma na zdravý súpera sa premietne v zarobené peniaze a zase naopak každý schytaný útok odpočítava zarobené peniaze. Na výber hra ponúka viac než 35 arén, vrátane nových a tiež jednej prerobenej arény z Tekken 3. Pôvodné arény z Tekken 5 sa sprístupnia až po ich odomknutí, inak budú v ponuke iba ich nové verzie.

MULTIPLAYER 7 / 10
Aká by to už len bola bojovka bez hry pre viacerých hráčov. K multiplayeru v Dark Ressurection dokonca stačí iba jedno UMD. Spoluhráč si jednoducho stiahne časť obsahu do svojho PSPčka. Na moje počudovanie má aj druhý hráč k dispozícii všetky postavy.

Zaobísť sa bude musieť akurát bez hudby, čo nepredstavuje až taký veľký mínus. Osobne by som však oveľa radšej privítal možnosť online hrania. Veď PSP má na to podobne ako Nintendo DS všetky predpoklady, tak snáď nabudúce.

ZVUKY 7 / 10
Postavy sú výborne nahovorené, no ich vyzývajúce či víťazné pokriky môžu časom pôsobiť otravne. Avšak zvuky kopancov a úderov neomrzia snáď nikdy, čo platí aj o praskajúcej podlahe po tom čo na ňu celou svojou váhou dopadne niektorí z bojovníkov.

HUDBA 8 / 10
Spolu so zvukovými efektmi ide o to lepšie čo nový Tekken ponúka. Skladba k úvodnému videu perfektne zapadá a to iste sa dá prakticky povedať aj o zvyšku soundtracku. Mix popu s rockom sedí na mieru v súbojoch a ak navyše zoberieme do úvahy, že každá z arén má vlastnú skladbu, dostaneme naozaj širokú škálu, ktorá dozaista osloví viacerých.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Obtiažnosť súbojov priamoúmerne rastie s nastavenou úrovňou náročnosti v optionse. Čím ste viac skúsenejší, tým si na viac trúfnete a latku obtiažnosti si tak každý prispôsobí podľa vlastných možností a schopností. Nočná mora Jinpatchi sa ale našťastie skončila. V hre síce stále vystupuje, no v značne umiernenejšej forme.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Zhrnúť nový prírastok do série o kráľovi železnej pästi nemožno inak než slovami chváli, ale tiež sklamania nad očividnou podobnosťou s piatym dielom. Nech sa však už pozrieme na Tekken: Dark Ressurection z akéhokoľvek hľadiska, vždy dostaneme momentálne najlepšiu bojovku aká bola kedy vytvorená v rámci handheldov. Ak ale patríte medzi hráčov hrajúcich PSP prevažne doma, radšej si zaobstarajte Tekken 5, alebo si počkajte na regulárne pokračovanie, ktoré sa za pár mesiacov objaví na PlayStation 3.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.

PLUS

Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

Neprehliadnite tiež

Astronautka z NASA: Vieme, že sa niečo pokazí

Astronautka Dorothy Metcalf-Lindenburgerová hovorí, ako vyzerá tréning v NASA a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

Rozšírená realita je zábavná aj užitočná. Skúste tieto aplikácie pre iPhone a iPad

Nová aktualizácia iOS 11 pre mobilné zariadenia od Apple priniesla aj ARKit. V ponuke sú prvé aplikácie a je s nimi zábava.

TECH_FM

Kontroverzný objav naznačuje, že praľudia sa mohli vyvinúť v Európe

Stopy dávneho tvora mätú vedcov. Odborníci sa sporia, komu patrili.

Strašia vás baktérie na mobile? Vymysleli "umývačku"

Nová nabíjačka dezinfikuje mobily, používa na to ultrafialové žiarenie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 290
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 230
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 905
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 460
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 439
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 122
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 548
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 429
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 354
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 099