Členovia Združenia európskych prevádzkovateľov telekomunikačných sietí (ETNO) sa stretli na 29. Valnom zhromaždení (VZ) ETNO, ktoré usporiadala spoločnosť Slovak Telekom.
Počas 29. VZ ETNO európski telekomunikační operátori deklarovali, že nové regulačné prostredie musí odrážať rýchlo sa meniacu dynamiku trhu a urýchliť rozvoj konkurencie založenej na infraštruktúre.
Hoci sa konkurencia vyvíja rýchlo a výdobytky technológie umožňujú vstup nových hráčov na trh, implementácia regulačného rámca EÚ z roku 2002 doteraz nevyústila do menšej miery regulácie, tak ako sa pri jeho prijatí očakávalo.
Naopak, viedla k rozšíreniu záberu regulácie na nové siete a služby a k častejším regulačným zásahom do trhu. Túto tendenciu dokumentuje navrhovaná regulácia roamingu, ktorá obchádza regulačný rámec a rozširuje zásahy aj na maloobchodné trhy.
Tie sú podľa členov ETNO absolútne nevhodné pre dynamické a konkurenčné trhy dnešnej Európy, keďže by výrazne odradili investície a vystavili riziku konkurencieschopnosť tohto sektora.
Členovia združenia ETNO, ktorí vytvárajú 70 % celkových investícií v tomto sektore, preto naliehajú na Európsku komisiu, aby zabezpečila, že vďaka revízii regulačného rámca sa v EÚ vytvorí regulačné prostredie, ktoré podnieti tak veľmi potrebné investície do sietí a služieb, čo povedie ku konečnému prospechu pre európskeho spotrebiteľa.
Investori sa môžu zdráhať investovať do modernizácie infraštruktúry a do nových sietí a služieb. Investície v sektore už teraz sprevádza vysoká miera neistoty, a to pre ďalšie riziko pri návratnosti investícií, ktoré určuje skôr zásah regulátora než dynamika trhu.
Medzi európskymi operátormi existuje široko zdieľaná pochybnosť, či uloženie povinností poskytovania prístupu za nákladovo orientované ceny je zdravou taktikou, ktorá odzrkadľuje skutočné riziko investície.
Podmienky využívania a prístupu k novým sieťam by podľa združenia ETNO mali byť dohodnuté na komerčnej báze, a nie rozhodnutiami regulátora.
Kým však prepracovaná právna úprava EÚ nadobudne platnosť, bude väčšina pevných komutovaných sietí (angl. skratka PSTN) nahradená sieťami fungujúcimi plne na báze technológie IP.
Technologické výdobytky budú naďalej zvyšovať konkurenciu, znižovať prekážky vstupu na trh a umožňovať novým hráčom na tento trh vstúpiť. Preto by sa malo k sektoru elektronických komunikácií pristupovať ako ku každému inému inovatívnemu sektoru, čo okrem iného znamená neregulovať nové technológie, nenútiť dominantných operátorov, aby ich poskytovali svojim konkurentom za nákladové ceny, pretože v tom prípade nebude chcieť žiadny operátor nové technológie implementovať.
Samotná Európska komisia znovu opakuje, že tzv. regulácia ex-ante (t.j. vopred) by mala byť časovo obmedzená. Drvivá väčšina prevádzkovateľov elektronických komunikácií v rámci Európy žiada, aby jej súčasťou bolo začlenenie jednoznačného mechanizmu a časového harmonogramu pre postupný vývoj k právu hospodárskej súťaže a regulácie „ex-post“, ktoré by sa vysporiadalo s možnými problémami trhu.
Na globálnom trhu Európa čelí narastajúcej konkurencii Spojených štátov amerických a Ázie. Členovia ETNO apelujú na Európsku komisiu, aby pre budúcnosť prijala správne rozhodnutia a nepodkopávala rast sektoru, ktorý je hybnou silou konkurencieschopnosti EÚ.
Podrobnú reakciu organizácie ETNO ku konzultáciám Európskej komisie súvisiacej s revíziou Regulačného rámca získate na www.etno.be.