SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Pro Evolution Soccer 6 - futbal pre radosť

Electronic Arts už dlhšiu dobu nesedí na tróne futbalového šialenstva, ktoré nečakane pripadlo konzolovej konverzii. Posledný ročník sa ešte nesie v znamení staršej generácie hier, keď sa všetci pripravujú na útok do budúcna. Oplatí sa ešte zaujímať o nov

Niekedy je veľmi ťažké rozhodnúť sa pre konečné číslo v hodnotení, ktoré by malo spravodlivo reflektovať dojmy z hrania. Obzvlášť pri futbalových simuláciách, kde je tábor hráčov rozdelený na dve polovice, pričom každá z nich si nedá siahnuť práve na tú svoju modlu. Večný súboj Fifa vs PES, prípadne PES vs. Fifa, aby som niekoho neurazil, sa v tento rok dočká zrejme svojho vyvrcholenia. Príprava na nasledujúce diely, prezentované už ako next-gen i na PC, sa istotne pokúsia vytasiť čo najväčšie tromfy, a preto sa vývojári radšej venujú práve tomuto lukratívnemu trhu, ktorý skrýva zlatú baňu. Musím sa vám ešte s niečím priznať – športové série už akoby dosluhovali a každoročné updaty je aspoň pre mňa osobne hodnotiť bez mihnutia oka osmičkou, pretože to jednoducho je špičkový futbal, prípadne iné telesné týranie sa, tak trochu zatváraním očí nad vzniknutou situáciou. Hokejové NHL prepadlo právom, u Fify 07 sa zvrhli reči o príliš nízkom hodnotení, avšak tam, kde sa ozývajú kritické slová v recenzii, nakoniec zaklincované nadpriemerným hodnotením, rázne odmietam. Je to len ďalšie vylepšenie a rovnaký meter samozrejme treba použiť i na Pro Evolution Soccer 6, aj keď je z futbalového hľadiska môjmu srdcu predsa len milší, než pomaly prebúdzajúca sa Fifa.

Opisná časť mi pripadá akosi zbytočná, rovnako ako vysvetľovanie pravidiel najobľúbenejšieho športu našej planéty, preto len spomeniem, že hodnotenie jednotlivých častí je tvorené formou porovnávania s poslednou Fifou, kde bude každá novinka spomenutá a zhodnotená ako prínos – či už v kladnom alebo zápornom slova zmysle. Ódy na hranie sa už z úvodného odseku automaticky čakať nedajú, ale i tak si PES udržal svoju pozíciu majstra vďaka futbalovejšiemu razeniu, ktoré priláka skôr skúsenejších, ktorých občasná predpočítaná strojovosť vo Fife škrie a až tak neláka. Môžeme zabudnúť na skutočné mená na súpiskách (samozrejme tu nájdeme aj výnimky), takže napríklad slovenská reprezentácia sa skladá s podivných hráčov, rovnako dopadol napríklad aj anglický Arsenal. Iné reprezentácie majú skutočné súpisky, rovnako iné známejšie kluby, avšak kompletka to nie je. Ak však považujete práve tento fakt za neprekonateľný zápor, pohodlne sa usaďte, počkajte si na fanúšikovský update so skutočnými menami všetkých hviezd a hlavný problém bude razom vyriešený. Alebo si naeditujte štatistiky vlastného tímu sami a preháňajte svojich obľúbencov po ihrisku s reálnymi menami v skutočných dresoch. Dosť však zbytočných rečí, poďme na hodnotenie.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 6 / 10
Na prvý pohľad sa môže nejednému zdať, že grafické spracovanie je oproti Fife na nižšej úrovni, veď všetko tomu nasvedčuje, lenže napokon sa karta obrátila. Vizuálne spracovanie ako celok vyznieva šedo, postavičky síce nepôsobia až tak hranatým dojmom, no detailov príliš nepobrali, čo sa však zmení po priblížení kamery. Diváci predstavujú obrovskú neidentifikovateľnú placku z prevažne nevýrazných farieb. Grafika sekundárnych menu je otrasne konzolová, až sa človek bojí, že sa o tie hrany poreže. Toto sú všetko zápory, nepríjemné ohavnosti, ktoré až príliš viditeľne poukazujú na starý engine, ktorému dochádza dych. Pri všetkej úcte, je úplne jedno či hráte na PS2 alebo PC, ono to vyzerá takmer rovnako, čo je riadna rana pod pás pre majiteľov nadupaných mašín, ktorých HW sa s PS2 jednoducho nemôže porovnávať. Krása hry sa však následne prejaví pri rôznych ihriskách, a hoci trávnik nevyzerá ako s láskou udržiavaný zelený koberec, to, čo sa odohráva na ňom v podobe animácií, nemá najmenšiu chybu. Konečne i v Konami pochopili, že precízne animácie pádov, zakopnutí alebo šmýkačiek sa v skutočnom futbale nachádzajú, ale nejedná sa o strnulé pózy, ktorých naprogramovaná fáza musí nutne ísť až do konca. Hráči vďaka tomuto zlepšeniu nielenže vyzerajú živšie, oni sa dajú pri rôznych akrobatických kúskoch, kde je útočník tiesnený povedzme trojicou obrancov, ktorí ho drgajú, aj ovládať. Samozrejme v rámci možností, ale dôsledok tohto faktu nielenže robí animácie pohybov reálnejšími, navrch získava i hrateľnosť. Možno práve pre množstvo týchto „automatizovaných“ animácií, ktoré sa po čase začnú opakovať, sa mi znepáčila Fifa.

Skryť Vypnúť reklamu

Fyzikálny model lopty prešiel výraznou inováciou u konkurencie, Pro Evo zašlo ešte ďalej, pričom túto zmenu budú kladne vnímať hlavne náročnejší virtuálni futbalisti. Lopta sa reálne odráža od tiel, nepripomína loptičku z pinballu, ale na napršanom trávniku spomaľuje. Animácie pri dôležitých situáciách sa začnú okamžite opakovať, ale nepoznám nikoho, kto by ich ihneď neodklikával, dôležitá je totiž hra. Hodnotenie však vyššie ísť nemôže. Niektoré animácie hráčov bez lopty sú príliš strnulé, inokedy prekvapia prienikom so šťastím, keď sa hráč doslova doodráža až k lopte cez spočiatku nepreniknuteľný protivníkov val. A to sa ráta, práve preto je grafika lepšia ako vo Fife. Prvý pohľad môže klamať, v tomto smere pomohla precíznosť Konami, avšak ich mravčia práce prenikne na povrch až po niekoľkých odohraných zápasoch.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10
Keby nebolo ohavných, nepraktických, otrasných, konzolových menu, išiel by som s hodnotením ešte vyššie. Úvodná ponuka pôsobí vcelku príťažlivo, prečo sa však pod ostatnými položkami skrývajú rok čo rok opakujúce konzolové tabuľky, to mi je záhadou. A vždy nepríjemnou fackou na úvod. Tam, kde Fifa útočí len neprehľadnosťou a zložitosťou, tam PES pridáva aj šerednosť. Na druhú stranu poteší zautomatizovanie niektorých funkcií v manažérskom móde, takže počítač môže za vás napríklad striedať alebo meniť taktiku. Rozostavanie hráčov taktiež nepodlieha striktnému nastavovaniu najprv rozostaveniu a až potom voľby jednotlivých postov. Je to automatickejšie, pomyselnými hráčmi sa dá pohybovať po makete ihriska a ide to vcelku od ruky. Ak máte gamepad. Inak sa pripravte na galeje, ktoré nemajú obdobu. Získavanie štatistík sa nezlepšilo, konzolový look s veľkým fontom písma pretrváva. To je však zo záporov všetko, keby sa Konami konečne rozhodlo naprogramovať zvlášť menu pre konzolové publikum a zvlášť pre osobné počítače, zrejme by som si od šťastia otrieskal hlavu o tyčku, ale keďže to nehrozí, pokojne môžem šomrať ďalej. Mohol by som ešte polemizovať nad už trochu prezrievajúcim systémom voľných kopov, rohov a autov, kde by to chcelo trochu viac autentickosti, no napríklad v niektorých momentoch sa objavila možnosť rýchleho rozohrania a prekvapenia súperovej nerozostavanej obrany (stačí si spomenúť na match s Českom a ich tretí gól, všakže) a razom pochopíte, že tento prvok má niečo do seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomínaný zlepšený fyzikálny model lopty sa prejavil aj v samotnom ovládaní. Prihrávky konečne nevyzerajú ako od takmer nikdy nechybujúcich supermanov, takmer žiadna nejde presne na nohu zvolenému hráčovi, dokonca sa stáva, že tiesnený hráč prihrá na kopačky súperovi. Do priestoru dávané pasy nemusí pri zlom načasovaní ihneď získať súper, pretože zónové bránenie funguje na výbornú hlavne vďaka precíznemu ovládaniu, ladnému spôsobu vypichovania lôpt. Súboje jeden na jedného sa nemusia automaticky končiť faulovaním toho druhého, všetko sa dá zvládnuť vďaka ovládaniu – vedenia hráča ako postavy sa zlepšilo, nahrávanie a streľba je menej presná. Výrazne prítulnejšie pôsobí hra vo vzduchu, ktorú konečne ovládate, pričom lopta nekončí automaticky na súperovej hlave, prípadne v rukách brankára. Je nutné nielen trochu vytlačiť súpera, sledovať trajektóriu, ale aj načasovať výskok. Spomeňte si na mnohé situácie, kedy dvojica popoťahujúcich sa futbalistov zvádza urputný súboj na trávniku (mierne strkanice), aby po výskoku zistili, že sa príliš venovali vzájomnému laškovaniu a loptu minuli. To, čo v minulosti pôsobilo strojovo, tentoraz ovládate vy sami! Fintičky si samozrejme žiadajú precíznejšie precvičenie, a preto zamrzí výrazné orezanie tréningu, ktoré sa zúžilo na predstavenie základných pohybov, dôležité kombinácie si musíte poctivo naštudovať v manuáli, prípadne priamo v balení nájdete leták na obsiahlu knihu od profesionálnych hráčov Pro Eva. Ovládanie sa jednoducho v tento rok dostalo na maximálne možnú úroveň, jeho zvládnutie však chce skúsenosti zo zápasov. Vďaka nim však má každá hra inú réžiu.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Nemôžem si pomôcť, skutočne by som ten pocit doprial Fife, aby znovu prebrala žezlo futbalového kráľa, ale po stránke hrateľnosti na Pro Evo jednoducho nemá. Predošlý, piaty diel síce strčí do vrecka, na šiesty jej však už nevyšiel krok a pozerá sa naň, aspoň čo sa týka hrateľnosti, jednoznačne zospodu. Pro Evo je futbalovejšie, umožňuje zažiť more situácií, nie je problémom zabetónovať svoju šestnástku a jednoducho nepustiť súpera k slovu.

Voľba taktiky je rozhodujúca, výsledný dojem je výrazne viditeľnejší, než vo Fife . Ako príklad som si názorne rozohral zápasy Slovenska proti Česku s dvomi rôznymi taktickými pokynmi, ktoré výborne poslúžia aj ako prezentovanie hrateľnosti. V prvom zápase som chcel sebavedomo postaviť mužstvo na úroveň súpera a zvolil klasické rozostavanie, veď keď sa mi darí, tak predsa porazíme aj kvalitnejších. Ehm, zaváňa to niečím? Prvé minúty bola lopta na mojej strane, pokúšal som sa nahrávkami cez celú šírku ihriska, prípadne narážačkami cez záložníkov dostať bližšie k bráne, ale stred poľa jednoducho vykrýval súper a ak nezachytil prihrávku, jednoducho ma vyšachoval a musel som zvoliť smer k vlastnej bráne. Nečakal som dlho a po pol hodine bola lopta v mojej sieti, pretože obrana jednoducho nestíhala zachytávať mohutné nájazdy na bránu. Zblízka po dorážke padol prvý gól a Rosického odvtedy nemám rád. Ja som sa k súperovej bráne ani nedostal, všetka snaha skončila pred šestnástkou. Druhý polčas som automaticky všetko vsadil na útočnú fázu, ale systém „nepresných“ prihrávok nedovoľuje menej kvalitným hráčom dravé prieniky smerom okamžite vpred. Niektoré akcie síce zaváňali šancou, ale skôr sa jednalo o dobývanie hradu. Z jedného rýchleho pasu českého obrancu sa stala prekrásna, rýchla situácia, ktorá nemala chybu. Zadák vyslal dlhú loptu len tak neverímvboha vpred, tú môj defenzívny záložník chcel spracovať, avšak lopta mu odskočila, nabiehajúci útočník loptu vypichol, v páde prihral spoluhráčovi, ten umnou kľučkou obišiel jedného obrancu a keby nebolo druhého dobiehajúceho, mohol by ísť rovno na môjho brankára. Pokúsil som sa vytlačiť útočníka, lenže ten si ma na seba len naviazal a pozičnou hrou poľahky ukázal obrovskú dieru v obrane. Nabiehajúci hráč si loptu spracoval (základ pre úspešnú streľbu, mať loptu plne pod kontrolou, nie poskakujúce čudo), poľahky spravil brankára a bum ho tam. Môj márny odpor napokon vyústil v prvú strelu na bránu. V poslednej minúte. Ktorú brankár chytil.

Dobre, zmena taktiky, chalani na kvalitnejší mančaft jednoznačne nemajú, volím obrannejší charakter, než sa predvedie súper, ja už obranu otvárať nebudem. Nechávam po celý čas priestor Čechom, bránim s deviatkou hráčov a snažím sa zónovo vykryť každý kúsok ihriska. A ejha, keď nemá hráč komu nahrať začne ťahať späť, prípadne konať zbrklo. Výrazne pomáha aj funkcia uzamknutia hráča, takže ovládate stále jedného, až pokým sa vy manuálne neprepnete na najbližšieho k lopte. Toto fixovanie vám umožní nielen nádherné dirigovanie ostatných, pretože vybiehajú nielen v závislosti na protihráčovi, ale reagujú aj na vašu polohu. Vidieť to na vlastné oči, je nádhera, hlavne ak sa dá lopta odobrať bez zbytočného faulu, dokonca aj šmýkačka nie je automaticky odmenená žltou alebo hneď červenou, pretože rozhodca konečne posudzuje úmysly akoby ľudsky a nie na základe jednoduchých algoritmov. Viem, znie to divne, ale stačí si pozrieť obranné zákroky Škrteľa a Vargu (berte to len ako príklad) – sakra rozdiel! Je vidieť, kedy ide niekto po hráčovi a kedy je cieľom lopta. Navyše sú výhody konečne posudzované rozumne a postavenie mimo hru pískané okamžite.

Skryť Vypnúť reklamu

Späť k hre – keď mužstvo útočí, automaticky necháva otvorené zadné dvierka a v týchto momentoch sa preukázala získaná sila vo vzduchu. Vystihnúť prihrávku je citlivé, ale v spojení s prihrávkou nie priamo na hráča, ale do miest, kam si nabieha, sa dá všetko zvládnuť. A hlavne rýchlo prejsť do útoku. Ťuk sem, ťah po krídle, prihrávka nabiehajúcemu hráčovi, ktorý na seba naviaže súpera, následná pätička útočníkovi, ktorý sa spýta, kamže to Petr chce. A je to doma. Nádhera, taktika mužstvu prospela. Podobný scenár sa opakuje v druhom polčase a rovnakému súperovi, na rovnakej obtiažnosti, som nedovolil ani raz vystreliť na bránu (tri pokusy mimo boli až na jednu delovku neškodné). Už chápete, čo myslím tou futbalovosťou? Sami si určujete spôsob hry, nie je tu žiadna predvolená šablóna, ktorá spustí adekvátnu odpoveď na krok hráča. Vyzerá to skutočne prepracovane, bez najmenších pochybností môžem prehlásiť, že Fifa sa jednoducho nechytá. Skúšal som na preskáčku hrať jednu a potom druhú hru, ide o dva rozdielne tituly, pričom PES je síce náročnejšie na „myslenie“, na uplatnenie v praxi, ale keď do neho preniknete, pôsobí Fifa ako priemerný divízny klub. Vo Fife sa ťažko dočkáte taktického vyčkávania, tam sa jednoducho musí všetko vrhnúť do útoku, betónovanie sa nenosí. Rozdelenie rovnakým dielom medzi obranu, zakladanie útoku a samotný atak, jednoducho nevytvára v PES 6 žiadne hluché miesto. Potlesk si zaslúži napríklad možnosť imaginárnych majstrovstiev či už Európy alebo na iných kontinentoch, pričom EA Sports to okamžite využijú pre „novú“ hru. Zastúpený manažérsky mód je o niečo prítulnejší hlavne vďaka vysvetleniu dôsledkov a pomoci, ktorú ponúka. Lenže dôležitejšia je hra na ihrisku a tá má elektrizujúcu atmosféru. A nie, nedokážem vám rozumne vysvetliť, ako to Konami robí, jednoducho si ma vie tými správnymi ťahmi pripútať k monitoru štýlom ešte jeden zápas a idem spať. O druhej v noci.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Nebol testovaný, avšak v tomto ročníku predstavujú zrejme najvýraznejší klad Pro Eva, o tom však rozhodnú hráči samotní.

ZVUKY 6 / 10
Takmer zhodná kvalita, respektíve nijako neinovujúca položka u oboch kohútov. Kotol síce duní, diváci zahučia, rozhodca zapíska, žrď zaduní (v tomto prípade, aspoň podľa mňa, je až príliš počuť, že kontakt lopty s konštrukciou brány nahrávali na prázdnom štadióne, pretože duní až príliš), ale ničím to neprekvapí. Chýbajú dynamickejšie spracované revanie divákov, občas nejaké pokriky a ani komentátorská dvojica sa nijakým spôsobom nevytiahla, frázy začnú opakovať a všetky sú akoby staré známe. Niekedy zareagujú neskoro, takže napríklad som po jednej zo šancí smutne pozeral na loptu, tesne míňajúcu bránu a hráča chytajúceho sa za hlavu, keď komentátor po 5 sekundách zreval: He shooooots. Keďže hrám so slúchadlami, takmer som dostal inkfart. No nič, už sme si predsa zvykli aj na nevhodné prepojenie akcie a reakcie, takže tesná šupa nad je len obyčajnou strelou, ale lob pár metrov nad je takmer nechytateľnou parádičkou.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 2 / 10
Konzolové melódie možno frčali tak v dobe PS1, dnes je hudobná zložka v športových hrách niekde úplne inde. Hrozné skladby spôsobia skôr zástavu srdca, než navnadia na zápas.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Práve v Pro Evolution Soccer vždy platilo známe: ľahko na cvičisku, ťažko na bojisku. Päť obtiažností je rovnomerne rozdelených, pričom tá stredná predstavuje adekvátnu výzvu pre priemerných hráčov a počítať dokáže riadne zavariť svojim čítaním hry a púšťa do šancí oveľa menej, rovnako je to s voľným priestorom. Preto by rozhodne pomohol dôraznejší tréning, ktorý síce stále vyčnieva nad Fifou, avšak v minulosti mal more možností, ktoré sú tentoraz nepochopiteľne orezané. Čo sa týka umelej inteligencie vašich spoluhráčov, snažia sa správať pomerne rozumne, ale niektoré situácie jednoducho nezvládajú a zbytočne tak pripravia o loptu. Veľmi málokedy idú oproti prihrávke, len pasívne čakajú na loptu a hoci ju dostanú, rozbehnutý protihráč má v tomto prípade navrch. Niektoré prihrávky sú pridaním ľudského faktoru skutočne veľmi nepresné, a hoci tým utrpia nervy hráča, prvok reality je zastúpený, takže tvorcov za to ani kvetinou udrieť nemôžem. V niektorých momentoch je vidno cit pre načasovanie, keď spoluhráč rozumne odláka jedného obrancu, inokedy sa doslova pletie pod nohy.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležitou súčasťou hry sú brankári. Tí nechybujú až tak často ako hráči v poli, ale predsa im chýba jedna základná vec. Oni loptu nechytajú, takmer neustále ju vyrážajú. V niektorých momentoch vytláčajú strely, to samozrejme nevadí, avšak niekedy nepochopiteľne vyrážajú loptu priamo do kotla, čo sa jednoducho nerobí, pretože v tom chaose môže byť súperova noha šťatnejšia. Už tradíciou je, že sa pri nájazdoch snažia vykrývať čo najväčší priestor, takže vybiehajú, dokonca sa mi raz stalo, že centrovanú loptu brankár vyhlavičkoval pár metrov pred šestnástkou! Síce len raz, ale tento šok pozitívne prekvapil. Na záver si trochu rypnem do obrannej hry vlastných, ktorí by predsa len mohli byť iniciatívnejší, pretože často nechajú poľahky prejsť súpera popri nich a ratujú, keď je už neskoro. Všetko jednoducho záleží na vašich skúsenostiach, ktoré musíte pevnou rukou a drilom vypilovať každým zápasom k lepšiemu a lepšiemu, pretože schematické situácie sa naučíte možno na dvoch najľahších obtiažnostiach, pri náročnejších už súpera povedzme neprešprintujete, ale musíte cez obranu poradiť kombinačnou hrou alebo kolmou prihrávkou či dobre umiestneným (na správneho hráča, stačí si porovnať duo útočníkov Owen a Crouch a je jasné, ktorý lepšie zvláda vzdušné súboje) centrom.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,5 / 10
A máme tu záver. Aj keď je hodnotenie oproti minulému ročníku nižšie, nič to nemení na kvalite futbalovej simulácie, ktorá je v tento rok jednoznačne najlepšia na trhu. Otázkou však zostáva, či sa oplatí investovať do nového ročníku. Ak chcete mať nejaký nový futbal doma, odporúčam skôr Pro Evolution Soccer 6, ktorý je podľa môjho skromného pohľadu o niečo viac atmosferickejší, náročnejší a hlavne vám dovolí hrať svoju hru. Verím, že sa to nemusí každým rokom hemžiť deviatkami a orgastickými vzdychmi, adresovanými na nové dielko od Konami. Je to fajn futbal, aj keď noviniek nepribudlo mnoho, každá vyložene zlepšuje hru, zvyšuje pocit autentickosti. Lenže niektoré z nich ani nezaznamenáte, čo je výrazná chyba. Nie je to úplne to isté ako minule, to rozhodne nie i so starým psom sa ešte dajú robiť podarené kúsky. Žiadny oslavný prevrat však nečakajte. Zrejme si budeme musieť počkať na revolúciu až na budúci rok. Ak však máte radi futbal, nie je čo riešiť, rovnako ako v prípade Fify rozhoduje len vaše "zameranie".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: V prvý deň bol záujem vysoký, na Orave sa opäť tvoria rady už od rána (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 37 911. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 134 obetí.

Na Orave sa tvoria rady už od sobotňajšieho rána.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Ilustračná fotografia.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 639
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 404
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 076
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 037
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 796
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 11 663
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 544
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 764
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 658
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 615