![]() FOTO |
Lebka zatiaľ nepomenovaného pravtáka, označená ako vzorka BAR 3877-11, je takmer kompletná. Na dĺžku meria skoro 72 centimetrov. Pochádza z okolia patagónskej dediny Comallo východne od mesta Bariloche v provincii Rio Negro. Našiel ju stredoškolák Guillermo Aguirre-Zabala. Predmetný pravták tam žil v strednom miocéne pred približne 15-miliónmi rokov. Patril medzi takzvané phorusrhacidy, zväčša bylinožravé, no aj dravé obrovské treťohorné vtáky známe zo širšej oblasti Južnej Ameriky z obdobia, keď bola izolovaná od ostatných masívov súše. Vedci ich nazvali "hrôzostrašné vtáky".
BAR 3877-11 pripomína tvarom lebky doterajšieho držiteľa veľkostného rekordu vtákov, o čosi menší druh Devicenzia pozzi, ktorého fosílie sú však zlomkové. Zo známych nálezov sa navyše zdalo, že čím boli phorusrhacidy väčšie, tým aj ťažkopádnejšie. Pri tomto sa však našli i kosti dolných končatín. Z nich vyplýva pomerne veľká vrtkosť a schopnosť rýchleho behu (prinajmenšom v prípade tohto aktuálne najväčšieho známeho pravtáka). Možno nebol taký rýchly ako dnes pštros, ktorý dokáže bežať aj rýchlosťou vyše 70 kilometrov za hodinu, určite za ním však príliš nezaostával.
Dravé phorusrhacidy museli byť vrcholovými predátormi, ozajstným postrachom vtedajšej divočiny. Dôstojnými potomkami dávnych príbuzných, dravých dinosaurov. Pre najväčšie, ako bol BAR 3877-11, vychádza výška takmer 3 metre a hmotnosť až nad 160 kilogramov. Živili sa hlodavcami a inými cicavcami, ako aj plazmi. Phorusrhacidy vymreli pred približne 2-miliónmi rokov po tom, čo vynorenie suchozemského mosta v oblasti Panamskej šije vcelku náhle ukončilo dlhodobú izoláciu Južnej Ameriky. (urb)
![]() ILUSTRÁCIE - SARA BERTELLI/AISLING FARRELL (FOTO); STEPHANIE ABRAMOWICZ (KRESBY) |
![]() Porovnanie lebky pravekého BAR 3877-11 (vľavo) a najväčšieho dnešného vtáka, kondora. |