SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Záhadné dieťa z Portugalska

Roku 1998 v údolí Lapedo neďaleko mesta Leiria v strednom Portugalsku, približne 140 kilometrov severne od Lisabonu, našli takmer úplnú kostru dieťaťa. Konkrétne v skalnom úkryte Lagar Velho. Dieťa žilo pred 24-tisíc až 25-tisíc rokmi. Vedcov k Lagar ...

Skalný úkryt Lagar Velho v Portugalsku.

Roku 1998 v údolí Lapedo neďaleko mesta Leiria v strednom Portugalsku, približne 140 kilometrov severne od Lisabonu, našli takmer úplnú kostru dieťaťa. Konkrétne v skalnom úkryte Lagar Velho. Dieťa žilo pred 24-tisíc až 25-tisíc rokmi. Vedcov k Lagar Velho priviedli správy o pravekých skalných maľbách, ktoré potvrdili. Sondy však odhalili aj poklad v podobe detskej kostry. Zachovala sa priam zázrakom. Zubu času síce odolala, no majiteľ pozemku upravoval terén buldozérom, a ten vzácnu lebku rozdrvil.

Zvyšok kostry, uloženej v priehlbine najnižšie s panvou, našťastie buldozér minul. Vedci z úlomkov poskladali asi

80 percent lebky. Dieťa, podľa všetkého chlapec, malo 3,5 až 5 rokov. Blížni ho starostlivo pochovali, zrejme zabalené do zvieracej kože zafarbenej červeným okrom. Dostalo početné záhrobné dary, o. i. okrové ornamenty a prevŕtané zvieracie zuby a lastúry, ktoré asi tvorili čelenku.

Bádateľov však najviac zaujali nohy. Ich proporcie oveľa viac pripomínali neandertálca ako Homo sapiens, ku ktorému podľa základnej anatómie dieťa patrilo. Aj neúplná lebka kombinuje znaky neandertálca a anatomicky moderného človeka. V kostiach, žiaľ, nezostalo dosť materiálu na analýzu DNA. Pri iných neandertálcoch a zástupcoch Homo sapiens dnešných i žijúcich už pred asi 23-tisíc rokmi dosiaľ všetky genetické analýzy naznačujú, že išlo o dva ľudské druhy. Posledných spoločných predkov mali mať približne pred pol milióna rokmi.

Fakt je, že výskumy pravekej ľudskej DNA zatiaľ majú ďaleko k dokonalosti. A princípmi populačnej genetiky možno prirodzene vysvetliť aj postupné "rozplynutie" neandertálskych génov. (urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.