SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Objavili najstaršiu včeliu fosíliu

Americkí vedci objavili v jantári z Barmy nový druh druhohornej včely. Hoci bola miniatúrna, nesie mnohé znaky moderných včiel. V časopise Science to oznámili George Poinar z Oregonskej štátnej univerzity v Corvallise a Bryan Danforth z Cornellovej ...

FOTO

Americkí vedci objavili v jantári z Barmy nový druh druhohornej včely. Hoci bola miniatúrna, nesie mnohé znaky moderných včiel. V časopise Science to oznámili George Poinar z Oregonskej štátnej univerzity v Corvallise a Bryan Danforth z Cornellovej univerzity v Ithake (obe inštitúcie USA).

Samec včely Melittosphex burmensis sa našiel v jantári z bane v údolí Hukawng v severnej Barme. Na dĺžku mal iba 2,95 milimetra. Nepredstavuje iba nový druh, ale aj prvého známeho zástupcu nového rodu, ba čeľade. Žil v závere prvej polovice kriedy, pred približne 100 miliónmi rokov. Melittosphex burmensis je tak prinajmenšom o 35 až 45 miliónov rokov staršia ako dosiaľ najstaršia známa včela.

Čeľaď Melittosphecidae ešte kombinovala vlastnosti včiel a ôs. Viac je však včelia ako osia. Podporuje to názor, že peľom a nektárom sa živiace včely pochádzajú z mäsožravých dravých osích predkov. A pomáha odvodiť, kedy sa tieto dve línie rozišli. Poinar je špecialista na živočíchy zachované v jantári. Z Melittosphex burmensis nechýba prakticky nič. Podľa Poinara je to akoby sa našiel včelí Archaeopteryx, napoly plaz a napoly vták. Zvlášť sugestívne sú anatomické prvky, odrážajúce opeľovaciu funkciu. Išlo o malú včelu, ale malé boli aj súdobé prvé kvety.

Tento druh pravčely už síce dávno vymrel, no potvrdzuje, že včely prispievali k búrlivému rozvoju kvitnúcich rastlín, ktorý prebiehal práve v čase, keď Melittosphex burmensis žila. Včely dodnes patria k najdôležitejším opeľovačom. Ak sa iba prizeráme ich úpadku najmä kvôli zlému životnému prostrediu, koledujeme si o vážne problémy. Prinajmenšom v poľnohospodárstve, kde kvitnúce plodiny dominujú. Ale aj v širšom kontexte ekosystémových služieb (ako čistenie vzduchu a vody), ktoré nám poskytujú kvitnúce rastliny vo voľnej prírode. (urb)

Melittosphex burmensis v severobarmskom jantári.

FOTO - SCIENCE

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.

Katarína Knechtová vydala nový album Svety.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aj volič ĽSNS je občan

Vláda nenechala priestor na zákonné protesty.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.