Mage Knight Apocalypse - vykĺbte si ukazovák ešte dnes!

Myslíte si, že je ľahké spraviť akčné RPG? Domnievate sa, že by ste uspeli, ak by ste dostali na zodpovednosť nejakú hru tohto typu? Viete, to si myslí každý a potom stačí detail sem, detail tam a máte z toho krach. Latka bola kedysi nastavená vysoko a ak

sa do nej niekto pustí, tak to Diablo 2 väčšinou podlezie s veľkou rezervou.

Približne pred trištvrte rokom u nás vyšiel článok, v ktorom sa náš Kordi ohromne tešil na pripravovaný Mage Knight Apocalypse. No tak, keď už sa teší môj šéf, tak sa teda budem tešiť aj ja. Tak som sa teda tešil a potom si hru zobral na recenziu, dúfajúc a domnievajúc sa, že si užijem poriadnu dávku RPG akcie. Spočiatku prehliadajúc všetky chyby, všetky drobné detaily, malilinké zaváhania, som hru hral a hral a v podstate si ju užíval. Ak sa však ohliadam späť zisťujem, že celý čas som len kŕčovite zvieral myš a s kyslím výrazom na tvári som sa nejakým spôsobom snažil dostať ďalej, len kvôli tomu, aby som si užil nové prostredie. No ale to je dosť málo na kvalitnú hru...

Mage Knight Apocalypse je hack and slash RPG, klik-klik-klik-fest, alebo ak chcete vznešený názov: akčné RPG. Ide o to aby ste prešli všetky dungeony, po ceste zabili všetkých nepriateľov a zo všetkého vyšli ovešaný predmetmi X a vylepšili si Y vlastností. Toto všetko zažijete aj v tejto hre. Samozrejme, že magické slovíčko RPG za sebou okrem iného skrýva aj vývoj postavy. Vo všetkých ostatných hrách býva zvykom zbierať skúsenosti za splnené úlohy a zabitých nepriateľov, v Mage Knight Apocalypse je to však riešené štýlom Dungeon Siege, takže schopnosti sa vám zlepšujú jednoducho tým, že ich používate. Logické a jednoduché.

Príbeh hry sa točí okolo veľkého nepriateľa, ktorý chce zničiť svet. Tento bod sa nikdy nezmení a pravdupovediac, keby sa aj zmenil, asi by nám to všetkým prišlo trochu čudné. Ide teda o to čo všetko okolo toho naskladáte. V Mage Knight Apocalypse je 5 hlavných postáv, ktoré majú spoločné meno „oathsworn“, teda tí, ktorí zložili prísahu a slúžia mocnej rase magických bytostí zvaných Solovani (tí dobrí). Postupne musia pomôcť niekoľkým mestám a popritom zozbierať 5 mocných artefaktov zvaných aspekty ... no a na konci zničiť mocného draka. Na začiatku hry si vyberiete, ktorú z hlavných postáv budete hrať vy. Na výber je trpaslík, ktorý ovláda sekeru, strelné zbrane a výbušniny, amazonka ovládajúca štýly boja dravých šeliem, vampírka, elfský paladin a nakoniec mág pochádzajúci z akejsi dračej rasy. Časom sa k vám však pridajú aj všetky ostatné hlavné postavy a svetom budete putovať ako partia neohrozených hrdinov s rýchlo sa šíriacou reputáciou.

Okrem klasických činností na aké sme u akčných RPG zvyknutí budete v Mage Knight Apocalypse zbierať rastlinky, ktoré sa v hre nachádzajú na každom kroku. Z nich si potom môžete vyrábať nápoje rôznych účinkov a veľkostí. Receptov a rastlín je neúrekom (zvyšujú rýchlosť, niektorú z odolností, či liečia...). Okrem nápojov môžete vyrábať aj výbušniny, ale túto možnosť autori ponechali výhradne trpaslíkovi. Ďalšou zaujímavosťou hry sú brnenia, ktoré všetky prislúchajú nejakej sade, niečo v štýle Diabla 2, akurát, že v tomto prípade to nie je len výsada predmetov so zeleným menom.

GRAFIKA 7 / 10
Ak sa na engine pozriete pod zväčšovacím sklom, určite vám neujde skutočnosť, že má od next-gen trendov veľmi ďaleko. Objekty v hre sú väčšinou veľmi jednoduché a čo do počtu polygónov pomerne chudobné. Pre takéto prípade ale v dnešnom svete počítačovej grafiky existuje zaručená pomoc, po ktorej siahli aj InterServ Int. Áno, dámy a páni, je to Blur efekt, ktorý v Mage Knight Apocalypse stretnete pod každou kvetinkou, na každom záhybe bujarých kriviek amazoniek, prosto za každým rohom. Hra sa mi však po grafickej stránke páčila viac, než by na takýto engine bolo zdravé. Vlastne musím priznať, že sa mi veľmi páčila. Autori sa vedeli pomerne dobre vyhrať s pestrými farbami. Mlátením prázdneho žita nemožno nazvať ani dizajn, či už ide o predmety, priestory, či príšery. Hra obsahuje v tomto smere množstvo originálov, za čo si dizajnéri zaslúžia pochvalu. Ľudia od grafiky majú asi v láske obrovské veci, pretože v hre často narazíte na enormne veľké priepasti, budovy či dokonca príšery. Čo hre tak isto prospieva. Konečná známka za grafiku však mohla byť omnoho vyššia, vlastne som celkom vážne rozmýšľal nad osmičkou, ktorú by som jej s pokojným svedomím dal, nebyť toho, že Mage Knight Apocalypse je podľa mňa neprimerane náročný.

INTERFACE 3 / 10
Mám taký pocit, že betatesteri len zhrabli peniaze a na nejaké podrobné správy či poukazovanie na chyby sa jednoducho vykašlali. Neexistuje hra, ktorá by mala takto spackané ovládanie a interface ako Mage Knight Apocalypse. Keď som hru spustil a začal hrať, myslel som, že si všetky vlasy vytrhám. Hra ani len nebola schopná zjednocovať predmety rovnakého typu, takže som všetko musel robiť ručne. Viete si predstaviť aké je asi otravné sa každých 5 minút zastaviť a upratovať si celý inventár. Našťastie sa veľmi rýchlo objavil patch, ktorý toto opravil... bohužiaľ len toto.

Ak chcete nejaký predmet dostať z postavy napríklad do svojej truhlice, musíte ho najprv zvesiť, pretiahnuť do inventára, položiť a potom zase chytiť a pretiahnuť do truhlice. To isté platí aj pri pridávaní drahokamov do zbraní, v Diable 2 vám stačilo chytiť kameň a pustiť ho na zbraň, v Mage Knight Apocalypse musíte otvoriť špeciálnu záložku, pretiahnuť do nej kamene aj zbraň. Všetko je zdĺhavé a krkolomné. Okrem toho, že je Interface strašne kŕčovitý, je aj škaredý. Fonty sú zubaté a miestami takmer nečitateľné. Proste ako z hier éry 386ky.

Slotov na kúzla je málo a ani sa im nedajú prideľovať klávesové skratky. Kamera sa pohybu vašej postavy prispôsobuje VEĽMI pomaly, takže ak sa otáčate, trvá to niekoľko sekúnd (10) kým sa vyrovná aj kamera. Takže musíte kameru neustále upravovať manuálne. Je síce pravda, že po čase si na to zvyknete a dostane sa vám to tak povediac do krvi, ale načo by ste si mali do mozgu ukladať také zbytočné zručnosti? Veď už aj tie najväčšie prepadáky majú kameru, ktorá dokáže nasledovať cieľ.

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Svet tejto hry pochádza z rovnomennej stolnej hry od WizKids. To však v našich končinách nič neznamená, informáciu preto podávam len pre zachovanie úplnosti. V počítačovej verzii tohto sveta zažijete na moje prekvapenie pomerne zaujímavý príbeh, v rámci možností akčného RPG, samozrejme. Priťahovať vás na ňom budú najmä hlavné postavy, ktoré veľmi často vyjadrujú svoj názor a zapájajú sa do dialógov. V príbehu dôjde dokonca aj na cestovanie časom a s tým spojené paradoxy a na moje prekvapenie sa jeden dokonca problém s vyčíňaním v krajine vyrieši mierovou cestou. Príbeh nie je ani náhodou hodný nejakého románu, no rozhodne je na akčné RPG dosť dobrý.

Ďalším lákadlom hry sú zaujímavé krajiny a stále sa meniace prostredia. Hra má v tomto smere úžasnú schopnosť, ako náhle začnete pociťovať aký taký stereotyp, hra zmení prostredie a aspoň čiastočne vás z neho vytrhne. Navštívite trpasličie mesto, v ktorom zažijete boj s obrovským parným tankom, ľadový palác kráľa mrazu alebo dračie mesto postavené v japonskej architektúre. Pokiaľ ide o skilly, hra na tom tiež nie je zle. Každá postava má veľa klasických kúziel a schopností, no nájde sa aj veľa pomerne originálnych výmyslov a za kúzelníka sa na neskôr budete môcť zmeniť na silného draka. Rovnako neexistujú vo vývojovom strome vždy len silnejšie a silnejšie skilly. Fireball nie je silnejší od Fireboltu, len zraňuje viacerých nepriateľov naraz a zároveň ich odhodí na všetky svetové strany. Takže fireball je dobrý na skupiny nepriateľov, zatiaľ čo firebolt na silných jednotlivcov.

Čierne škvrny sa však nájdu aj na hrateľnosti. Nápad so všadeprítomnými kvetinkami je síce veľmi dobrý, no ich zbieranie je veľmi pracné a otravné. A navyše nie je problém ich všetky v neobmedzenom množstve zakúpiť u obchodníkov. Takže na ručné zbieranie sa vykašlete. Absolútne najslabšou stránkou hry, po stránke hrateľnosti, sú predmety. Hre chýbajú zaujímavé unikáty s výnimočnými vlastnosťami. Predmety sa väčšinou zmôžu len na nejaký ten +X bonus do charakterových vlastností poprípade niektorej z odolností. Napriek tomu, že sú predmety pomerne nezaujímavé nájdete ich v hre kvantá. Z 90% príšer vypadne loot bag, ktorý ma v sebe peniaze a veľmi často nejaký ten predmet. Vtip je však v tom, že musíte na každý loot bag kliknút aby ste sa dozvedeli čo je vo vnútri. Keď si toto spočítate s počtom príšer v hre, vyjdú vám hodiny a hodiny prehľadávania pozostatkov mŕtvych, čo je maximálne otravné a nudné.

Ak si teda hrateľnosť rozoberiem skrz na skrz nevyjde z toho hra až tak zle. Ospravedlňujúc absenciu originálnych hracích prvkov a vyššie spomínaných čiernych škvŕn, ide o dobre navrhnuté akčné RPG, s potenciálne dobrou hrateľnosťou. Nebyť tých amatérskych do očí bijúcich nedostatkov...

MULTIPLAYER
Multiplayer nefunguje, povedzme si to diplomaticky, nie úplne tak ako by si to každý z nás želal. Aj tak by bolo akékoľvek úsilie vynaložené na zistenie jeho kvality v prípade tejto hry, len márnou snahou nájsť klenot tam, kde sa rozhodne nenachádza. Takže načo ďalej plytvať slovami, prejdime od jednej mizérie k ďalšej.

ZVUKY 6 / 10
Čo sa týka zvukových efektov kúziel a rôznych prskajúcich vecí, niet v podstate čo vyčítať (no ani chváliť). Ak si však zoberieme na mušku občasné zvukové efekty, ktoré majú na starosti ukázať sa svetu počas enginových animácií, spustí sa na hlavu autorov obrovská vlna kritiky. Vyznejú proste miestami dosť smiešne. Pojem ambientné zvuky autori asi nikdy nepočuli, takže na nejaké štebotanie vtáčikov či vŕzganie starých trámov môžete rovno zabudnúť. Úplne na konci všetkého stojí dabing. Asi ste pripravený na to, že aj ten dajakými argumentmi zmetiem zo stola. Bohužiaľ vás však sklamem, pretože aj napriek tomu, že jeho úroveň nedosahuje závratné výšky, nie je zlý. Hlasy sa k jednotlivým postavám veľmi hodia a z veľkej časti nahovorených pasáži si dokonca budete vedieť predstaviť ako sa daná postava cíti a čo si myslí (v rámci možností...).

HUDBA 3 / 10
Fakt neviem, kedy som dal hre nižšie hodnotenie za hudbu. Nikdy som neklesol ani len pod 6ku a aj to možno len v jednom prípade. Problém je, že hra takmer žiadnu hudbu nemá. Občas sa počas boja ozve veľmi tichá a nevýrazná melódia. Jej motív a použité hudobné nástroje sú síce zaujímavé, ale čo z toho, keď hrá maximálne 5 sekúnd a potom dosť. Zvyšok času len počúvate mŕtvolné ticho. To však nie je ten najväčší problém. Hudba nehrá ani počas animovaných sekvencií, žiadne melódie nepodfarbujú atmosféru, nevyhrocujú situáciu a pri tom by sa to v tejto hre dalo tak krásne využiť nespočetn mnohokrát.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Hľadať inteligenciu v RPGčku zameranom čisto na akciu je vec absolútne márna. Nepriatelia sa na vás vrhnú jednoducho hneď ako sa k nim dostatočne priblížite. Po tom sa postavia do fronty a začnú vás rúbať hlava-nehlava. Istá vec na skritizovanie sa však dá nájsť úplne všade a tou vecou sú práve vaši spolubojovníci. Pathfinding je našťastie dosť dobrý, takže si cestu nájde väčšinou veľmi rýchlo a spoľahlivo. Horšie je to však s ich profilom správania sa. Často krát sa po boji len tak zaseknú a nenasledujú vás. Takže im musíte manuálne prikazovať aby sa vrátili. Samozrejme, že rozkazy nemôžete rozdávať všetkým naraz, ale to už je vecou interfacu. Nemôžete im ani len upraviť to, aké kúzla či schopnosti majú používať. Jednoducho bieda.

Čo sa týka náročnosti, autori to vyriešili trochu nešťastne. Počas putovania rôznymi krajinami a dungeonmi narazíte na veľa ťažkých miest s veľkými presilami, ktoré môžete len VEĽMI ťažko poraziť bez toho aby ste umreli. Hra ako taká však náročná nie je, pretože smrť vôbec nič neznamená a potom čo sa vám minú životu sa jednoducho bez akejkoľvek ujmy objavíte pri najbližšom save-pointe. Takže veľmi veľa krát budete v hre bojovať štýlom útok-smrť-útok-smrť, čo sa môže veľmi rýchlo premeniť na frustráciu a následné vypnutie hry. A toto je jedna z najväčších chýb Mage Knight Apocalypse.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5,5 / 10
Táto hra je živým príkladom na to aká dlhá je cesta od dizajnu po realizáciu. Opäť sme si potvrdili to, že počítačové hry sú z 80% o detailoch a maličkostiach a presne na tomto Mage Knight Apocalypse stroskotal. Počas hrania sa musíte prehrýzať zbytočnosťami a otravnosťami, ktoré na vás autori (hoci nechtiac) prichystali na každom kroku. Veľká škoda, mohla to byť veľmi zaujímavá a zábavná hra, veď potenciál na to má. Postavy a ich skilly, prostredia a príšery sú originálne a príbeh aspoň trochu zaujímavý. Máte pevné nervy? V tom prípade želám príjemnú zábavu, ale aj tak radšej ruky preč. Neverwinter Nights 2 je za dverami, takže načo sa zbytočne rozčulovať.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

Neprehliadnite tiež

Prečo hrá mozog džezového a klasického pianistu rovnakú skladbu inak

Mozgy džezových a klasických pianistov fungujú rozdielne. Dokonca aj vtedy, keď hrajú tú istú skladbu.

Spravili krok k včasnému odhaleniu rakoviny, krvný test má veľkú úspešnosť

Test dokázal určiť aj päť typov rakoviny, na ktoré doteraz neexistuje skríning.

TECH_FM

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

NASA testuje jadrový reaktor pre astronautov na Marse

Prvotné testy kompaktného reaktora v americkej Nevade boli úspešné.

Legendárna hra Age of Empires sa vráti v modernom prevedení vo februári

Hru museli v mnohých smeroch prepracovať, aby fungovala na moderných počítačoch.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 5. Alarica – new business project in the market of shoes
 6. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 7. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 8. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 10. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 15 454
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 688
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 269
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 1 997
 5. Kam do tepla v januári? 1 756
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 388
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 326
 8. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 1 310
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 912
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 898