Ace Combat Zero: Belkan War - Top Gun po novom

Realistické simulátory pomaly vymierajú, pričom pre konzolový trh sa tento typ hardcore hier vôbec nehodí. Musíme sa tak uspokojiť s masovo prijímanou sériou Ace Combat, ktorej ďalší diel práve začína brázdiť oblohu.

Ihneď na začiatok musím s pravdou von, hoci to bude sklučujúce priznanie. Bojím sa výšok. A dostal som za úlohu napísať recenziu na stíhačky brázdiace oblohu, vystreľujúce navádzané rakety, kopírujúce v tesnej vzdialenosti terén, vykonávajúce rôzne lopingy a iné vzdušné špecialitky. V hraní Ace Combatu (už ani besná sviňa nevie koľkého to dielu) (kordi má pravdu, fakt neviem, ktorý to je diel – pozn. slavatar) som problém, na rozdiel od priehľadných schodov v nemenovanom obchodnom centre, nevidel. Pohľad smerom nadol, do niekoľko metrov hlbokej „priepasti“, mi obracia žalúdok naruby a v tom momente každému zobem z ruky. Lež stíhačky, dokonca hollywoodsky spracované, sú ďalšou z mojich slabostí. Neviem si pomôcť, ale obrovské letecké okuliare na ksichte Toma Cruisa v Top Gune mi proste učarovali, rovnako ako film samotný. Sladučkému príbehu o neskrotnom americkom pilotovi síce chýba akúkoľvek úroveň skutočného stvárnenia, ale ako oddychovka spred dvadsiatich rokov vie i dnes ponúknuť plnohodnotný zážitok. Môžete sa smiať vtedajším špeciálnym efektom, niektorým hereckým výkonom, ale atmosféra je tak pohlcujúca, že túto americkú propagandu zhltnem s úsmevom na tvári i dnes.

Nespomínam Top Gun len tak kvôli nostalgickým slzám, rinúcim sa po lícach vysoko nad nepriateľským územím – Ace Combat mi túto pútavú „podívanú“ nápadne pripomína a keby sa trochu viac zamakalo na príbehu, respektíve pridalo hoc i toho najdementnejšieho klišé, mohli jazvy, vyrezané Maverickom, krvácať s ešte väčšou intenzitou. Ako ste už istotne pochopili, Ace Combat Zero: Belkan War je akčnou hrou, simulátorom nenapáchnutý akčný skvost, odohrávajúci sa stovky až tisícky metrov nad pevninou. Príbeh rozpráva o dvojici Pixy a Cipher, pričom dej sa prenesie o viac než 10 rokov späť, do roku 1995, keď fiktívny štát Belka dostal svojich susedov do nepríjemností. Ako už býva zvykom, vždy sa nájde chorá hlava, v ktorej skrsne nápad na pokorenie najbližších krajov. Inak tomu nie je ani v prípade Belkan War – napadnutý štát Ustio sa ocitá na pokraji zrútenia, preto mu silnejšie a vyspelejšie krajiny okamžite priletia na pomoc. V jednej z perutí je i naša dvojica, pričom zápletka je rozprávaná retrospektívne, keď hráč pátra po minulosti Ciphera. Za neho plníte misie, oddávate sa radovánkam vo vzduchu, vykonávate krkolomné manévre v snahe odvrátiť hrozbu v podobe navádzanej rakety.

V akčných tituloch ustupuje príbeh do úzadia, v Belkan War tomu nie je inak, ale v správnu chvíľu vždy vystúpi z úzadia, aby hráčovi nenápadne pripomenul, že vojna nie je nikdy v prospech nikoho a jediní vojnoví hrdinovia sú tí mŕtvi. Smutný, žiaľ pravdivý fakt. Oveľa dôležitejšie však momentálne je, že Ace Combat neustupuje zo svojej pozície takmer arkádovej hry, čiže výberom až z 36 kusov stíhačiek (každá má samozrejme iné vlastnosti, trochu inak sa ovláda) sa realita nielenže začína, ale i končí. Strojov je dostatok, je zbytočné venovať sa každému, stačí ak spomeniem F-16, A-10 Warthdog, Mig 29, F 117 - Stealth Fighter, F-35 Joint Strike Fighter. Su-37 Super Flanker alebo bombardér XB-70 Valkyrie. Mnoho strojov, ktoré si nebudete môcť ošahať, sa skrýva na súperovej strane. Nečakajte však, že vám nové lietadlá budú padať do lona sťa dažďové kvapky na kokpit – každú mašinu je nutné si poctivo zakúpiť za body získané počas misie. Je samozrejmé, že každý stroj si napokon nebudete môcť zakúpiť, ale ponuka je dostatočne široká na to, aby ste si našli svojich obľúbencov. Realita máva na pozdrav i takým samozrejmostiam ako obmedzeniu paliva, preťaženiu, limitovanému strelivu do základného guľometu alebo adekvátnemu množstvu rakiet. Nič z toho tu nenájdete, s pokojným svedomím môžete nahádzať do „kufra“ osemdesiatku základných rakiet, ďalšie dve desiatky sekundárnych a ide sa na hríby.

Pre fanúšikov hardcore simulácii typu Il-2 alebo starého dobrého Falcona 4.0 sa jedná o riadnu facku kniplom, avšak treba si uvedomiť dva základné fakty. Za prvé ide o PS2 titul, kde je primárna zábava (a ono akčné lietanie zábavné je, to mi verte). Za druhé sa dnes náročné tituly už dajako nenosia, navyše Namco sa snaží vyjsť v ústrety väčšine hernej populácie, ktorá síce chce brázdiť oblohu, sledovať budík výškomeru, ale chce si let aj užívať a nie hľadať zastrčený gombík, umožňujúci rozopnutie zipsu na malú potrebu – mimochodom, toto ma vždy zaujímalo: Čo spraví pilot, ak jednoducho musí? Strihne si to nadol, hoc i na nepriateľské územie, naroluje na prašnej ceste a s úsmevom na nepriateľské pohľady si uľaví? Alebo... no radšej poďme na jednotlivé hodnotenia.

GRAFIKA 7 / 10

Neustále omieľaný, smutný, žiaľ pravdivý fakt o chradnúcej grafike PS2 sa nezadržateľne vnáša do každej recenzie. Človek zvyknutý na neustály rozmach a potechu oka jednoducho cíti ustrnutie na maximálnom stupni zobrazenia. Lež pri leteckom simulátore, tobôž u Ace Combat Zero, je situácia tak trochu iná. Let si budete užívať i vďaka spracovaniu. Jednotlivé poletuchy sú skvostne vymodelované, chýbalo mi však zobrazenie čiastočného poškodenia – stroj totiž vyzerá za každej situácie rovnako, nevidno skutočné poškodenie, to je definované len mierou v percentách. S povrchom si tvorcovia hlavu príliš nelámali, na mierne zvrásnenú zem nahodili nádhernú textúru (rôznorodosť zabezpečená), ktorú z výšok môžete za akrobatických kúskov a neustáleho pípania signalizujúceho odpálenie rakety vašim smerom vskutku obdivovať. Horšie je to pri tesných preletoch vo výške pár (desiatok) metrov. V týchto prípadoch sa zvýrazní chabé prostredie vo všetkej svojej „kráse“. Uznávam však, že súboje stíhačiek sa väčšinou odohrávajú niekoľkonásobne vyššie, ale k akčnému pocitu jednoducho tesné prelety kaňonmi, milimetrové lopingy nad zemským povrchom, kopírovanie terénu a vyhýbanie sa objektom (ktoré postupné doskakujú), patria, pretože sú efektné, ich nacvičenie (koľkokrát som po úspešnom splnení chcel urobiť parádičku na záver, len tak pre potešenie, no zapichol som to do najbližšieho kopca...) zaberie čas, ale výsledný dojem je jednoducho úžasný. Hardvérové obmedzenie nepustí.

Obloha je úžasná, romanticky ladený západ slnka pripomína svojou krvavou farbou vážnosť situácie, pri pohľade do zlatej gule je pilot náležite oslepený, po vystúpení do obrovskej výšky je zrazu všade pokoj. Pohľad na oblaky (zhora, samozrejme) je dokonale upokojujúci, konflikt pod vami, z ktorého ste v úteku pred ďalšou raketou unikli, je tentoraz mimo vaše vnímanie – nádherné zobrazenie však po pár sekundách vystrieda strmhlavý let nadol, keď grafika bez jediného zaseknutia nádherne simuluje neskutočné zrýchlenie, mihajúce sa rakety, stroje, všetko výborne nahráva dostatočne kvalitnému pocitu z dobre odvedeného spracovania. O sekvenciách medzi levelmi nemá cenu debatovať, úrovňou detailov, strihom i námetom podarené kúsky. Nemusia ukazovať stovky zohavených tiel, stačí zahrať na city správnou kamerou a je to. Grafika ujde, ale človek si už dokáže pri pohľade na next-gen obrázky predstaviť aj lepšiu. No sťažovať sa rozhodne nebudete.

INTERFACE 8 / 10
Úžasne pohodlné a jednoduché ovládanie síce náročnejším hráčom neponúkne dojem zo skutočného riadenia stíhačky, avšak všetci ostatní po pár minútach hravo získajú dojem, že svoj stroj ovládli. Síce nie dokonale, to príde až po desiatkach minút tvrdého tréningu, no aj tak treba oceniť jednoduchý a zároveň dostatočne komplexný interface. Možno pôsobia stroje zo začiatku trochu ťažkopádne (ono to ani nie je papierové lietadielko), cvikom sa však i mnohotonový kolos môže zmeniť v impulzívneho žrebca. Len treba vedieť ako na to. Vo vzduchu síce stroj behom sekundy nezastavíte, no prevádzaním niektorých (vo filmoch často videných) kúskov ako napríklad rezanie zákrut zistíte, že byť kráľom (i keď arkádového) neba je pocit úžasný. Na obrazovke je vidno všetky dôležité parametre od poškodenia, cez stav munície až po HUD, ktorý síce nie je precízne detailný, no k akčnému štýlu ladí dokonale – viete, kde sa nachádza najbližší cieľ, kde je váš partner (Pixy), odpaľujete rakety, volíte nasledujúci cieľ, jemne meníte smer letu, aby ste za jednoduchého... sakra, poďme na hrateľnosť.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Excelentná hrateľnosť vo vzduchu chytí každého, kto má chuť si zalietať. Ako som už začal v predošlom odstavci, predstavte si, že letíte krídlo pri krídle s vašim partnerom, zrazu sa vám z reproduktoru ozve hlad nadriadeného, že spozorovali na radare päticu ruských Migov smerujúcu zozadu k vám. Nasleduje zníženie ťahu motora, rozšírenie formácie. Nepriateľ vás dostihne, okamžite sťahujete výkon motoru na minimum, stíhačka sa otriasa, začínate voľne padať, dvojica nepriateľských pilotov vás nasleduje, dávate maximálny chod motoru, priťahujete knipel k sebe, stúpate maximálnym možným ťahom – obrazovka sčervená – tí parchanti na vás vypália tri rakety, ktoré sa neuveriteľne rýchlo približujú... Okamžite vypínate motor, prudká vľavo, plný chod = jedna raketa minula svoj cieľ. Ostro rezanou zákrutou sa zbavujete jedného z prenasledovateľov, ktorý nestihol zareagovať, a dostávate sa mu tak za chrbát. Spoločne s jeho vypálenou strelou. Protivník kľučkuje, vy spoločne s ním, keď tu zrazu vidíte asi meter od seba letiacu riadenú raketu – ktorej sa len tak-tak vyhýba i naháňaný. Kurzor zapípa, nepriateľ zameraný, dve rakety odpálené. Zásah, cieľ zneškodnený. No za chrbtom máte ešte jedného. Spomaľujete na priemernú rýchlosť, cítite Mig za sebou. Pííp-pííp-pííp. Rakety na vašu maličkú odpálené.

Plný ťah, smerujete nahor, ocitáte sa nad oblakmi, kde sa oslepujúcim slnkom necháte zlákať pohľadom a užívate si ho bez akéhokoľvek kľučkovania, no zrazu sa ozve parťák, že má problémy. Má za zadkom tri Migy. Ide sa na vec, vypínate motor, stroj pomaly prestáva stúpať, až na okamih akoby len tak visel vo vzduchu, kokpit sa lenivo otáča nadol a nasleduje strmhlavý let. Pod sebou vidíte parťáka naháňaného svorkou protivníkov. Naberáte rýchlosť, okamžite sa zaradíte za nepriateľov, ktorí si vás nevšímajú. Až do momentu, keď sa prvé lietadlo zrúti do morskej hladiny. Nekonečné more vzbudzuje rešpekt, no adrenalín v hlave nedovolí myslieť na oddych a dovolenku na opustenom ostrove. Kopírujete let jedného z stíhačov. On už vie, že je neskoro, tak sa s ním hráte a zasadzujete mu smrteľný úder guľometom. Obzeráte sa po svojom parťákovi, vidíte ho v diaľke na radare, otáča sa smerom ku vám. Čo tak vyskúšať súboj tvárou v tvár? Letíte oproti Pixy-emu a jeho prenasledovateľovi. Zhruba v kilometrovej vzdialenosti ho zameriavate. I on vás, stíha vypáliť skôr, vy reagujete len o zlomok sekundy nato. Vidíte letiacu raketu, blíži sa neuveriteľne rýchlo, súper odpaľuje druhú, vy reagujete hneď ďalšími dvomi. Všetko okolo začína plynúť akoby spomalene, plný ťah, vpravo, vypnúť motor, nahor, plný ťah, vľavo... letíte zopár metrov od vybuchujúcej nepriateľskej stíhačky. Pixy do vysielačky ďakuje a pýta, sa či to nebola zábava. Áno bola. Stačí?

MULTIPLAYER
Hra obsahuje len možnosť split-screenu na jednej PS2. Hra pre viacerých však testovaná nebola.

ZVUKY 8 / 10
V kuse sa niečo deje. Stíhačka neustále hučí, po zásahoch „plače“, rakety vydávajú charakteristický vvžuuuuum efekt, prelietajúce stroje okolo vás uchvacujú Dopplerovým efektom (zmena šírenia sa vlnenia (zvuku) v závislosti od jeho zdroja). Treba spomenúť neustály pokec cez vysielačku – vedenia vás informuje o najbližších cieľoch, Pixy zase o jeho činnosti, pýta sa, či nepotrebujete pomoc, ohlási, že sa zavesil za vášho prenasledovateľa... Úžasné hlasy znejú v animovaných sekvenciách. Zafarbenie hlasu, zmena intonácie, pauzy v hovorenom slove v tých správnych, atmosféru bičujúcich chvíľach. Proste úžasné, zrejme jeden z najlepších dabingov, čo som kedy počul.

HUDBA 7 / 10
Pamätáte na hudbu z Top Gunu? Niečo podobné znie v menu hry, čo len dokonale nahráva atmosfére. Lenže chcelo by to posunúť hranice pôsobenie aj trochu hlbšie. Hudobná zložka síce znie aj počas hry, ale tam jej chýba ten správny šmrnc.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Musím povedať, že 18 úrovní nie je veľké sústo, ale zabaviť dokáže na dostatočne dlhú dobu. Navyše si voľbou obtiažnosti môžete lety výrazne sťažiť, takže od nováčika sa hravo prepracujete k esu, zvolíte náročnejšiu možnosť a okamžite je obtiažnejšie dostať sa súperovi na kobylku. Aj tak však mohlo byť misií oveľa viac. Sú síce tvrdo naskriptované, avšak niektoré z nich obsahujú možnosť voľby vývoja, takže zatiaľ čo vy budete decimovať pobrežie, druhá letka zaútočí na obranné valy na pevnine. Príjemne pôsobí aj výskyt tzv. lietajúcich es. Ide o ostrieľaných harcovníkov, neskutočne zručných, nepríjemne dotieravých. Súboje s nimi netrvajú obligátnu minútku, ale predĺžia sa aj na desiatky minút. Trochu však zamrzí, že ak sa lopotíte s jednou úrovňou pol hodinku alebo dlhšie, na horizonte sa zjaví eso, po 20 minútach sa rútite v špirále k zemi a nutne nasleduje reštart misie i s úvodnou (úmornou) polhodinkou a zostreľovaním bežných (leteckých, pozemných) cieľov. Za úspešné zostrely ste odmeňovaní nielen bodmi, za ktoré si nakupujete vybavenie i stroje, ale občas dostanete i medailu. A výsledné pozeranie hodnotenia výrazne zahreje pri srdiečku.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,9 / 10
Šiesty diel Ace Combat neprináša nič nového. Na rozdiel od športových sérii od Electronic Arts ale stále ponúka výbornú zábavu, úžasný pocit z lietania, dych berúce ozvučenie, skvele navrhnuté misie a... veď všetko máte predsa popísané vyššie. Ide sa o ďalšie zo série pokračovaní, ktoré môžete prehliadnuť, ale ak máte neodolateľnú chuť si zalietať +ci máte slabosť na Top Gun, nemáte čo riešiť. Zrkadlovky na oči, pohárik s tmavým alkoholom do ruky, do kútika úst cigaru a hor sa do nebies.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Beblavý predstavil plány, vznikajúca strana začala zbierať podpisy

Do roka chcú pripraviť programové tézy.

Neprehliadnite tiež

DETSKÁ RUBRIKA

Lelek lesný vidí aj za seba, nemusí ani pohnúť hlavou

Prezývali ho kozodoj, hoci kozy nikdy nedojil.

OBJEKTÍV

Skutočný Iron Man: Vynálezca s oblekom stanovil nový rýchlostný rekord

Oblek poháňa šesť malých prúdových motorov.

Vesmírne kráľovstvo Asgardia vypustilo do vesmíru svoj prvý satelit

Má vlajku a dokonca aj hymnu. Zatiaľ ho však žiadna pozemská krajina či národ neuznáva.

Je lepší vinyl alebo cédečko? Čo o kvalite zvuku hovorí matematika

Fanúšikovia na platne nedajú dopustiť, argumentujú vernosťou zvuku.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 4. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 5. Nový Jaguar XF Sportbrake
 6. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 7. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 8. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 9. Keď ide o zdravie a majetok, rozhodujú sekundy
 10. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program
 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 3. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 4. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 5. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 9. Jeden nákup a všetko vybavené, alebo one stop shopping
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 17 439
 2. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 6 991
 3. Moskva alebo Petrohrad? 5 164
 4. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva 3 327
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 2 488
 6. S odletmi z Košíc leto nekončí. A tie ceny! 2 064
 7. Chcela vyliečiť syna, vyvinula prírodnú kozmetiku Ťuli a Ťuli 2 036
 8. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 765
 9. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 1 707
 10. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 279