SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Začnú nám hroziť technoteroristi?

Antitechnické hnutie do roku 2020 zosilnie natoľko, že svet bude čeliť teroristickým útokom a násiliu zo strany ľudí protestujúcich proti šíreniu nových technológií.

V 19. storočí robotníci rozbíjali stroje, v 21. prídu na rad počítače, predpovedajú odborníci.

ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK/AP

To je jedna z predpovedí rozsiahlej správy o budúcnosti internetu, ktorú tento mesiac vydala agentúra Pew v rámci projektu Internet a život Američanov. Štúdia je založená na názoroch viac než 700 odborníkov na technológie, politiku i ekonomiku, ktorí sa snažili odhadnúť najpravdepodobnejšie smery vývoja technológií v najbližších dvoch desaťročiach.

Až 58 percent z nich napríklad súhlasí s predpokladom, že v blízkej budúcnosti vznikne významné sociálne hnutie ľudí odmietajú­cich nové technológie. Mnohí z nich sa v boji proti nim uchýlia až k násiliu či teroristickým útokom.

Ekoteroristi budúcnosti
„Dnešní ekoteroristi sú predzvesťou tohto pravdepodobného vývoja,“ napísal v správe expert na internetové vzdelávanie Ed Lyell. „V každej dobe existuje malá skupina ľudí, ktorí sa upínajú k minulosti a k primitívnym technológiám, primitívnym zdrojom energie, pôvodnému štýlu života. Povedú ich ľudia, ktorí si idealizujú minulosť a zabudli na problémy starého životného štýlu, a niektorí títo ludditi nebudú váhať použiť ani násilie na zastavenie pokroku,“ myslí si Lyell.

Ďalší autori však upozorňujú, že antitechnické hnutie bude mať aj svoje rácio. „Nezabúdajme, že pôvodní ludditi [ničiaci stroje v 19. storočí] nebojovali proti technológii preto, že by jej nerozumeli. Bojovali, lebo videli, že vďaka nej bohatne len úzka skupina ľudí a veľká skupina chudobných má ešte menšiu kontrolu nad svojimi osudmi,“ napísal Andy Williamson, poradca novozélandskej vlády a expert Wairua Consulting .

Ak informačné technológie budú naďalej používať len jednotlivci a vlády pre svoj vlastný prospech a firmy na obmedzovanie slobôd a možností väčšiny, uvedený scenár nie je len pravdepodobný, ale aj potrebný. Nebude to práve útok na zimný palác, ale útok informačných teroristov na [sídlo Google] Mountain View a [sídlo Microsoftu] Redmond určite,“ povedal Williamson.

Virtuálna realita
Viac než polovica odborníkov tiež súhlasí s predpoveďou, že do roku 2020 bude virtuálna realita natoľko rozvinutá, že veľkej časti ľudí umožní výrazne efektívnejšiu prácu a doslova virtuálnu prítomnosť v zamestnaní. Vzniknú zložité a rozsiahle internetové svety, ktoré však u významnej skupiny ľudí povedú k vytvoreniu „vážnej závislosti“ od virtuálnej reality.

Člen správnej rady Internet Society Glenn Ricart napríklad predpovedá „celú generáciu, ktorá sa ‘odhlási’ zo skutočného sveta a paradoxne sa ich produktivita zníži, pretože čoraz viac ľudí, ktorí majú v rukách ekonomickú moc, prestane byť v kontakte s realitou skutočného sveta“.

Väčšina respondentov je však presvedčená, že napriek pokroku v technike aj v roku 2020 bude svet stále plne v rukách ľudskej rasy a umelá inteligencia nepokročí natoľko, aby sa už začínala vymykať nášmu chápaniu či dokonca kontrole.

10 miliárd pripojení
Na internet bude do roku 2020 podľa predpovede pripojených niekoľko miliárd zariadení, bude lacný a všadeprítomný – so sieťou totiž nebudú komunikovať len počítače či mobily, ale aj množstvo drobných predmetov. „Dominovať bude mobilný internet. Do roku 2020 budú mobilné siete ponúkať minimálne gigabit za sekundu, kdekoľvek, kedykoľvek,“ uviedol riaditeľ francúzskej IT firmy Microcost Louis Nauges.

Len menšia časť odborníkov si myslí, že internet v najbližších desaťročiach úplne ovládne angličtina; väčšina predpokladá, že bude naďalej najuniverzálnejším komunikačným prostriedkom, úloha ďalších jazykov však bude skôr rásť a najvýraznejšie sa zvýši dôležitosť mandarínskej čínštiny, tvrdia experti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Čakanie na testovanie na Orave.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Ilustračná fotografia.
Prinútiť pandy k páreniu v zajatí je ťažké.