SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Fifa 07 - chradnúci internacionál

Dvadsaťdva mužov vybieha na trávnik za jediným účelom – dokázať súperovi svoju kvalitu, odovzdať na ihrisku všetko, predviesť svoju precíznu techniku. Vstúpte, hučiaci kotol nás úž víta chorálmi natešeného publika.

Electronic Arts, respektíve ich interná vývojárska spoločnosť EA Sports, vydáva rok čo rok novú zásielku športových simulátorov pre virtuálneho pohybu lačných hráčov. Čisto teoreticky sa niet čomu čudovať, veď simulovať vec, ktorou sa baví obrovské percento ľudí, musí byť predsa výnosný biznis. Aj je. Preto sa v posledných rokoch spúšťa na hlavu EA lavína výčitiek až vulgárnych slov za kvalitu ich nových verzií. Niektoré sa od seba nedajú odlíšiť, iné za rok nestihnú vyzrieť, a to ešte nehovorím o chudákoch recenzentoch, ktorí sa musia každý rok zaujať niečím originálnym. Môže sa to zdať akokoľvek pritiahnuté za vlasy, ale o novom futbale od EA Sports sa nedá napísať nič prekvapujúce, nič nové, nič bránicu štekliace.

Po hokejovom fiasku  sa mi do hrania vôbec nechcelo, i keď mi športové hry prirástli k srdcu. Niet sa čomu čudovať, najnovšia NHL dopadla katastrofálne, pričom scenár mohol byť zhodný, keby sa tvorcovia nerozhodli ku kladnému a zároveň zápornému vylepšeniu zároveň. Ono to vlastne nie je ani vylepšenie, pretože herný gigant nechal všetko po starom, zmenil číslovku a s prísľubom ružových zajtrajškov môžeme slintať nad verziou pre Xbox 360, ktorá ponúka na rozdiel od PC verzie plnohodnotný vizuálny zážitok - mrknite sa na obrázky v galérii, veď rozdiel medzi PC a XBox 360 verziou spozorujete okamžite. Nechcem zhadzovať všetko ostatné, čo Fifa ponúka, bolo by to zbytočné kopanie do autu, lež zamrzí jedna maličkosť, ktorá zrejme zdvihne tlak pravoverným vyznávačom futbalovej Fify – tento ročník zostal, rovnako ako minulý, niekde na pol ceste za úspechom. Snaha napodobniť Pro Evolution Soccer sa minule stretla s potleskom, ale aplauz zožal hlavný sok od Konami s číslovkou päť na konci svojho názvu. Od minula sa nezmenilo nič, stále behá po zelenej tráve 22 maniakov, naháňajúc loptu na ohraničenej ploche sa snažia skórovať dovolenou formou do súperovej bránky. Množstvo klubových súťaží (anglická, francúzska, nemecká, talianska, španielska, portugalská, rakúska, škótska liga atď.) je doplnených národnými mužstvami, bohužiaľ sa znovu opakuje pre našu krajinku smutný scenár – slovenská reprezentácia medzi vyvolenými nefiguruje, hoc hrala baráž na posledné MS.

Skryť Vypnúť reklamu

Chvalabohu napadlo marketingové hlavy v Electronic Arts, že by bolo vhodné pozrieť sa na konkurenciu, zistiť v čom vyniká. Minule propagované spomalenie tempa hry je v novom ročníku ešte o štipku viditeľnejšie a podarilo sa tak docieliť futbalovejšieho momentu. Na druhú stranu sa nedá na plné ústa prehlásiť, že teraz to má ten správny futbalový feeling, ktorý dvíha fanúšikov zo sedadiel, umožňuje im prežívať každý moment, každú prihrávku, dotyk s loptou – akčnejší model sa už takmer úplne vytratil, dôležitú úlohu konečne zohráva taktika, hlavne čo sa týka rozostavenia hráčov a ich správnosti nasadenia na posty. Výber možností zostal nezmenený, kariéra manažéra pôsobí o niečo uveriteľnejšie a dovolí hráčom, ktorí sú ochotní stráviť s novou Fifou dlhé mesiace, odohrať mnoho sezón s klubom. Inak nič nové pod slnkom

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 5 / 10
Prskal som síru už pri NHL 07 a nevyhnem sa tomu ani pri Fife . Už minulý rok propagované vizuálne zlepšenie sa nekoná ani tentoraz. Teda pokým nevlastníte Xbox 360, kde si grafické hody užijete a doposiaľ uverejnené screenshoty ožijú na vašich obrazovkách. Futbal na PC zostal pri starom šate, takže detailne vymodelované postavičky nielenže neuvidíte ani v opakovaných záberoch, ktoré sú hardvérovo neskutočne náročne, ale v samotnej hre nedoznali hráči žiadnych zmien oproti vlaňajšku. Možno pribudlo zopár nových pohybov, ale kľučky, zasekávanie lopty, hlavičky, pätičky a narážačky boli predsa prítomné i v minulosti, takže niet dôvodu robiť mexické vlny. Animácie pohybov vyzerajú verne, no jedná sa o otrepanú pesničku, znejúcu z ampliónov už nejednu sezónu. Je dosť možné, že všetci tvorcovia poctivo makali na Xbox 360 verzii, no nenapadá ma jediný logický dôvod, prečo sme sa podobného upgradeu nedočkali i na PC? Žeby neschopnosť EA Sports optimalizovať engine? Hra mala zrejme totiž vyzerať ako pri opakovačkách, no pri animáciách klesá frame rate k minimálnym hodnotám, a to je prostredie podivne rozmazané a bez akýchkoľvek detailov!

Skryť Vypnúť reklamu

Diváci sú len úbohou plackou, rozhodcovia sa po odpískaní stavajú do strnulej pózy, pripomínajúcej gorilu v najlepších rokoch. Zopár drobností však vyťahuje do priemeru zlepšený fyzikálny model lopty. Tá už nie je prilepená ku kopačkám hráčov, ale verne udržiava napätie pred monitorom svojim poskakovaním podľa pohybu hráča. Zrýchlenie je útočníka síce umožní hráčovi rýchly únik, ale loptu tak prestane mať pod kontrolou, dokonca sa odráža od zmäti tiel v skrumážach pred bránou a padajú aj náhodné góly po nechcených tečoch – ani nebudem spomínať, koľko vlastných som dostal po príliš veľkej iniciatíve obrancov. Na druhú stranu to funguje aj opačne a pocit zadosťučinenia istotne nastane pri odraze od tyčky do blízko stojaceho hráča, pomalému pohybu do siete nezabráni ani zúfalý hod brankára. Vyzerá to výborne, kombinácia tak pripomína skutočnosť a ani brazílski kúzelníci nevyzerajú ako polobohovia a musia si loptu kryť.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Ovládanie je jednoduché, okrem trojice prihrávok, streľby (samozrejme s rôznou razanciou) sa môžete pohrať s driblingom a parádičkami jeden na jedného, no finty už chcú cvik. Poteší možnosť nastavenia frekvencie menenia hráča v závislosti od vzdialenosti lopty, takže sa až tak často nedeje, že počítač nezmyselne prepína na iných hráčov. Občas sa síce prejaví stará choroba všetkých športových sérií od EA – zapamätanie si poslednej akcie – no nie je to až tak často, takže po náhodnom odobraní lopty súperovi sa nemusíte automaticky obávať, že dobiehajúci futbalista kopne získanú loptu „pánu bohu do voken“ len preto, že túto obrannú funkciu mal navolenú hráč pred ním. Prirodzené a nie príliš zložité ovládanie sa však jednoznačne hodí skôr na gamepad, hoci sa krásne okamihy objavia aj pri súperení s klávesnicou. Navyše nutnosť sledovať kroky hráča, práve vykonávajúcu kľučku a až následné spustenie hráčom vyvolanej akcie otvára dvere dokorán nádherným momentom, kedy hra na seba plynulo nadväzuje, pričom tomu nepredchádza žiadne zúfalé stláčanie miliardy plus jedného gombíku. Na rozdiel od hokeju tak ovládanie vôbec nie je frustrujúce, nedoladené, jednoducho sadne do ruky po minúte hrania.

Skryť Vypnúť reklamu

Ódy však rozhodne nebudeme spievať na menu, konzolový systém menu, nad ktorým mávnem rukou pri PS2 verzii, ale na osobných počítačoch ma malé tabuľky s veľkým fontom a tým pádom neustálym preklikávaním za cieľom nájdenia požadovanej informácie (alebo striedanie hráča, zmena taktiky...), neskutočne iritujú. Potom sa sám sebe čudujem, že som sa vykašľal na celý manažérsky mód, pretože sledovanie potrebných údajov je často utrpenie. Radšej si zvolím len ligu a jednoduchým kliknutím na položku hrať sa vyberiem hneď na ihrisko. Je síce potešujúce, že hra umožňuje využívať myšku v menu, no keďže pri akejkoľvek akcii treba prejsť kurzorom do spodnej časti obrazovky, kilometre nabehané hlodavcom spôsobia nejedno zodratie podložky. A to už je výrazné fuj. A svinstvo, no každoročné prskanie na user-unfriendly interface v menu ma už nebaví, tak to vyriešim šalamúnsky – nič sa nezmenilo.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Aj keď sa Fifa snaží napodobiť Pro Evolution Soccer v úspechu, robí to možno až príliš okato. Od rýchlych brejkov, agresívneho útočenia, únikoch po krídlach, sa celá hra výrazne spomalila a až na malé výnimky sa bezhlavé útočenie nevypláca, pretože otvorená obrana je pre súpera najlepšou cestou za skórovaním. K prechode cez polovicu, zakladaniu postupného útoku a precíznej priestorovej hre nič nemám, túto fázu zvládli tvorcovia výborne, no obranná činnosť stojí na hlinených nohách. Súperovi je oveľa zložitejšie zobrať loptu, sklzy sú príliš nebezpečné, pretože odhadnúť situáciu, v ktorej sa nebude kartičkovať, sa nepodarí vždy. Nie vždy sa dá čakať na správnu situáciu, navyše ak súper šprintuje k bráne, ťažko ho odstaviť od lopty čistým spôsobom. Našťastie aj počítač je len človek (ehm) a nie je tvorom dokonalým, takže spôsob sa dá nájsť vždy, len je to o stupeň náročnejšie, menej efektívnejšie. O to viac zamrzia kiksy vo vlastnej šestnástke. Brankár je zrejme po amputácii časti mozgu, ktorá zabezpečuje ovládanie sa, pretože nereaguje na strely z väčších diaľok, ktoré jednoducho MUSÍ chytiť, často len pozerá na rútiaceho sa útočníka, ktorý spraví kľučku a vsieti to do prázdnej. Takmer z každej skrumáži pred vlastnou bránou som inkasoval – spoluhráči jednoducho nechajú loptu loptou, vôbec sa ju nesnažia dať preč, brankár sa len pozerá, proste non-sense. Hyperaktívny súperov útočník naháňa loptu, strieľa do mojich hráčov, do brankára a keď sa podarí, trafí bránu a ja s vytrhanými vlasmi hryziem kábel od gamepadu. Góly tak nepadajú po krásnych akciách, ale po neodpustiteľných chybách, za ktoré ako hráč jednoducho nemôžem, pretože udržať na uzde 11 nespolupracujúcich idiotov je nemožné.

Skryť Vypnúť reklamu

Futbalová krása však vynikne pri vyrovnaných zápasoch, kedy sa hra prelieva z jednej strany na druhú, každý ide v súbojoch na doraz, hráči predvádzajú nádherné momenty, čítajú hru, snažia sa nabiehať do voľných priestorov, robia chyby – vtedy zápas musí prežívať nejeden fanúšik. To sú presne tie momenty, pri ktorých sa dá zabudnúť na pokazený výsledok, pretože hra mužstva bola výborná. Uznávam, romantický prežitok, pretože dôležitý je predsa výsledok, ale ten pocit za dobre odvedenú prácu vám pred monitorom nik nevezme. Skôr to povzbudí k ďalšiemu stlačeniu tlačidla, označujúce ďalší zápas. Keby tak nebolo tých chýb v umelej inteligencii pri bránení, bolo by to o stupienok lepšie – lenže futbal nie je len o útočení, ale veď si stačí spomenúť, ktože je teraz majster Európy, všakže.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Nebol testovaný.

ZVUKY 6 / 10
Hluky štadióna znejú výborne, diváci sa zapájajú do diania, povzbudzovaním ženú svojich vpred, pri víťaznej nálade spievajú chorály, piskotom dávajú najavo hosťom svoje domáce postavanie, potleskom ocenia podarenú akciu. Nálada na štadióne býva vždy výborná a je úplne jedno či sa hrá na klubovej úrovni v poľskej lige alebo finále imaginárnych majstrovstiev sveta. Lenže potom príde sklamanie i uznanie zároveň. Podľa mňa sa v NHL český komentár vôbec, ale skutočne vôbec nepodaril, hrôzostrašné skloňovanie mien, nesprávne popisy akcie, nevýrazný hlasový prejav – červená karta a šupom do šatne. Nebolo teda dôvodu tešiť sa na Jaromíra Bosáka a Petra Svěceného, no opak je pravdou. Títo dvaja páni dávajú zápasu atmosféru, je vidno (alebo skôr počuť), že správnou, i keď miernejšou, intonáciou hlasu sa dá výborne okomentovať priebeh. Lenže frázy sa začnú príliš často opakovať a po treťom hlásení, že hráč nevystrelil na bránu presne, lebo bol obkolesený protihráčmi, som požmurkával po vypnutí tejto položky. Často sa stane, že program zle odhadne situáciu a spustí sa neadekvátny preslov. Lenže to je technická chyba, čo nemá nič spoločné s kvalitnejším dabingom, než je tomu u NHL 07. Aspoň mne viac sekli, českí kolegovia hlásajú opak, no neviem, ja mám úplne opačný názor.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 5 / 10
Melódie znejú len v menu a už dávno sú preč časy agresívnych, futbalovo nabudených sountrackov. Občas techno, občas sladký popík, občas nezmyselná elektronika. Keby to aspoň žilo, no výber je rok čo rok horší. Holt, Blur so svojim Song 2 sú nenahraditeľní - malý kvíz pre pamätníkov, v ktorom ročníku znela táto skladba v menu? Kto uhádne, má u mňa pivo.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Ako som už spomínal v sekcii hodnotenia hrateľnosti, všetkému by som sa tešil, keby nebolo spackanej obrannej činnosti. Trochu si ešte rypnem do zaslepeného stavania sa spoluhráča za súpera, čiže šanca na úspešnú nahrávku klesá k nule. Alebo nepríjemné posudzovanie niektorých zákrokov, keď sa rozhodcovi začervená v rukách po pár minútach zápasu po jednej kĺzačke. Istotne, bol to nepekný kúsok, no podobných sa v celom zápase nájde viacero a rozhodca ponecháva výhodu. Podivné. Obranu však rozhodne treba vylepšiť, pasívne chovanie sa vlastných je alarmujúce, takto sa nedá hrať s lepším súperom, kedy je možné vyrážať len zo zabezpečenej obrany formou brejkov. Lenže ak protihráč prenikne cez hradbu tiel, pretože naši sa za tvrdým bránením extra neženú a keby mali kam, ustupujú až na parkovisko pred stánkom, je obtiažne ho zastaviť, občas podrží brankár, ale väčšinou je jedinou záchranou slepota súpera. Inokedy trafí z 30 metrov, pričom na túto strelu nemusí reagovať flegmatický gólman. Tvorivá činnosť mužstva smerom dopredu však má potenciál a dobre sa na ňu pozerá, len by to občas chcelo viac rozvahy a podpory zozadu, pretože prehustený súperov val sa prekonáva ťažko a vysoké centre fungujú málokedy. Záloha vypomáha len do určitého momentu, potom sa akoby stiahla, prípadne zbytočne prehusťuje stred ihriska.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6,5 / 10
Upadajúcu úroveň sa Electronic Arts nepodarilo zastaviť ani pri futbalovej simulácií, ktorá síce už vyzerá dospelejšie, než starší predchodcovia, no stále ju trápia pubertálne problémy v umelej inteligencii, výzor ešte nedozrel natoľko, aby sa pod vrstvou spráchniveného mejkapu objavila prirodzená krása. Atmosférou a hrateľnosťou však spravila Fifa 07 menší krok vpred, no na prekonanie Pro Evolution Soccer 6 to určite stačiť nebude. Veď nový ročník sa pozerá na päty predošlému PES. Zúfalý úpadok zrejme zastaví len príchod plnohodnotnej next-gen verzie. Musí však ponúknuť plnohodnotný zážitok i po futbalovej stránke, jagavé pozlátko to nevyrieši.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 2. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 3. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 4. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 930
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 789
 3. Aká je chémia vôní 13 504
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 831
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 710
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 245
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 784
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 402
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 217
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 034