SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Meizu miniPlayer – bohatá výbava vo formáte "iPod nano"

Ak sa vám zapáčilo mechanické vyhotovenie prehrávača iPod nano a odradzuje vás jeho slabá výbava a závislosť na softvérovom balíku iTunes, mali by ste vziať do rúk prehrávač Meizu miniPlayer. Nielenže je o kúsok menší, ale jeho dotykové ovládanie sprostre

+ kvalitné mechanické vyhotovenie
+ pohodlné ovládanie dotykovým panelom
+ audio, video, foto, FM v jednom
+ nezávislosť na OS a softvéri
- chýba podpora USB OnTheGo

dkuje prácu s FM tunerom, diktafónom, kalkulačkou, stopkami, hrami, hudbou, videom a fotografiami. To všetko v tele s detailným prepracovaním.

FOTO - MILAN GIGEL

Hneď na začiatok je potrebné povedať, že miniPlayer nie je nekvalitným plagiátom iPodu. Práve naopak. Je vyhotovený s maximálnou precíznosťou a výrobca i pri tomto produkte potvrdil vysokú kvalitu prehrávačov z jeho dielní. Tvrdené plastové čelo tesne prilieha k základni z lešteného plechu s laserovým popisom, použitý LCD panel má vysokú svietivosť a ovládací blok kombinuje dotykový panel so štvoricou tlačidiel. Ak by ho Apple prezentoval ako jeden zo svojich nových modelov, ani vo sne by vám nenapadlo že bol vyrobený v inej továrni. Isté drobnosti naznačujú spojitosť so Samsungom, či už ide o použité pamäťové čipy alebo obslužný softvér pre flashovanie.

FOTO - MILAN GIGEL

Kovová základňa je hneď od začiatku vybavená ochrannou fóliou, ktorá zabraňuje poškrabaniu pri pokladaní na stolovú dosku stola. Fólia je takmer neviditeľná a vzhľadom na to, že v škatuli je prehrávač vybavený ešte jednou sekundárnou ochrannou fóliou, ani vás nenapadne skúmať či tam čosi je nalepené alebo nie. Začnete sa o to zaujímať až po niekoľkých dňoch používania, keď začnete skúmať, ako plast a kov reagujú na používanie. Kov zostáva vďaka ochrannej vrstve bez známok používania, rovnako ako tvrdené plastové čelo a tlačidlá. Typickým problémom je množstvo odtlačkov na lesklých plochách, ktoré pohodlne odstránite pribaleným kúskom jemného mikrovlákna. Ak prehrávač nosíte vo vaku, využiť môžete dodávané puzdro s jemnou vnútornou stranou. Tlačidlový box s dotykovým panelom je osadený precízne, vzhľadom na to že štvorica okrajov plní i úlohu tlačidiel, niekoľko desatín široká špára sa môže časom zanášať nečistotami. Plastový kryt sa zámerne nedotýka čelnej strany LCD panelu, pri pokuse o pretlačenie prstom je displej v bezpečí a plast nepraská. Po mechanickej stránke nemožno vzniesť žiadne výhrady či odhaliť nejaké nedostatky.

FOTO - MILAN GIGEL

Používateľské rozhranie kombinuje horizontálne orientovaný LCD panel, štvorsmerový ovládač s dotykovou plochou, bočné tlačidlo vypínača kombinované s funkciami PLAY/PAUSE a bočný posuvný ovládač HOLD. Displej má uhlopriečku 2.4" a dosahuje rozlíšenie 320x240 bodov. Prekvapí vás vysoká intenzita podsvietenia ktorú je možné regulovať a skvelé farebné podanie pri zobrazovaní videa a fotografií, kde vstupuje do hry 260 tisíc farieb. Displej je postavený na technológii TFT LCD a vďaka inteligencii jeho napájania nie je veľkým žrútom energie. Štvorsmerný ovládač ovládate pravým palcom a firmvér je prispôsobený tak, aby ste intenzívne používali jeho stredovú dotykovú časť. Dostupný režim kalibrácie (2 sekundové zatlačenie spodnej časti) odhalí jeho rozdelenie na 64 snímaných políčok. Ovládanie je pohodlné, grafické rozhranie je optimalizované pre jednoduchú ovládateľnosť a prístupnosť. Ak menu opustíte, pri jeho novom načítaní sa otvorí tam, kde ste naposledy skončili. Nastaviť si môžete ktoré položky zobrazovať a ktoré nie.

FOTO - MILAN GIGEL

Kým vrchná a spodná bočnica poskytujú útočisko pre dizajnovo rovnaké tlačidlá, pravé čelo obsahuje úchyt na závesnú šnúru, zabudovaný mikrofón so všesmerovou snímacou charakteristikou, 3,5 mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel a vysokopriepustné rozhranie USB 2.0. Mnohých poteší skutočnosť že ide o tradičné zariadenie typu USB Mass Storage, ktoré nevyžaduje žiadny softvér pre katalogizovanie fotografií, skladieb a videozáznamov. Katalóg si vytvorí prehrávač sám prostredníctvom svojho firmvéru, takže pohodlne kopírujete do cieľových adresárov všetko čo potrebujete. Ak pripojíte prehrávač k USB portu vo vypnutom stave, spustí sa iba jeho nabíjanie, ktoré trvá približne 2,5 hodiny. Získaná energia vám vystačí na 20 hodín prehrávania. Ak pripojíte pomocou USB káblika prehrávač v zapnutom stave, inicializuje sa ako USB Mass Storage zariadenie, s ktorým môžete pracovať ako by šlo o bežný USB kľúč či externý disk. Nastavenia prehrávača vrátane FM rozpisu (môže obsahovať až 50 predvolieb) sú uložené v konfiguračných súboroch na FLASH médiu, tlačidlovou kombináciou je možné zaistiť rýchle formátovanie a obnovu fabrických nastavení. V ponuke sú kapacity 512MB, 1 GB, 2GB a 4GB, firmvér si môžete pomocou dodávaného nástroja aktualizovať. Dáta sú prenášané rýchlosťou 5 megabajtov za sekundu.

FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač hudobných súborov si dokáže poradiť s formátmi WMA, MP3, OGG a WAV, takže sa môžete rozhodnúť pre formát, ktorý vám vyhovuje najviac. Prehrávač zvláda prácu s playlistami, dokáže zobrazovať z LRC súborov texty piesní, problémy mu nerobia ani DRM rozšírenia, ktoré sú súčasťou hudby zakúpenej v internetových obchodoch. Pri všetkých kodekoch je podporovaný variabilný bitrate, u WMA dosahuje rozsah od 8 do 355 kbps, pri MP3 od 8 do 320 kbps, pri OGG súboroch môžete prehrávať súbory s kvalitou od 0 do 10. Reprodukcia je čistá a dynamická s 90 dB odstupom signálu od šumu, výstupný výkon je 2x18mW pri 16 ohmových slúchadlách. Aby bol používateľ s akustickým profilom výstupu spokojný, použiť môže parametrické funkcie DSP čipu medzi ktorými nechýba SRS 2.0, konfigurovatľný ekvalizér s predvoľbami, a HiFi kompenzácia výšok a basov. Bez ohľadu na to či k prehrávaču pripojíte kvalitné slúchadlá alebo reproduktorové ozvučenie, v porovnaní s ostatnými prehrávačmi na trhu skončíte pri závere, že ide o prehrávač lepšej triedy. Skladby môžete prehrávať v rámci adresárov, automaticky generovaný katalóg však umožňuje i vyhľadávanie podľa interpréta, žánru či albumu. Ovládanie má tradičný komfort diskových prehrávačov.

Zabudovaný FM tuner pracuje v pásme od 76 do 108 MHz, takže pokrýva rozšírený rozsah a je vybavený tradičným automatickým vyhľadávaním staníc a editovateľnými predvoľbami. Funkcia RDS implementovaná nebola, citlivosť je dostatočne vysoká, selektivita je na tom o čosi horšie. Vysielanie je možné zaznamenávať do internej pamäte v MP3 formáte (32-128 kbps), nahrávať je možné pomocou zabudovaného mikrofónu i hovorené slovo. Zabudovaný FM tuner je skvelým doplnením pre archív skladieb, takže ak veľa cestujete, neunikne vám spravodajstvo a prípadnú nudu môžete zahnať posluchom živého vysielania.

Prehrávať je možné i videá. Podmienkou je, aby boli vo formáte XviD s 18 obrázkami za sekundu a s dátovým tokom nižším ako 512 kbps. Zvuk je stereofónny vo formáte MP3. Aby ste to mali s konverziou videosekvencií čo najjednoduchšie, na dodanom CD nosiči nájdete predkonfigurovaný freewarový VirutalDUB, takže s tvorbou videí nebudete mať žiadne problémy. Videosekvencie je možné prehrávať sólo, ale i sekvenčne jednu za druhou.

Prezerať si môžete i fotografie. Maximálne rozlíšenie je 1024x1024 bodov, podporované sú formáty BMP, JPEG a GIF, takže okrem fotografií si dnu môžete nahrať i rôznu doplnkovú grafiku. Tá môže poslúžiť ako tapeta pre štylizáciu prehrávača, kde kombinujete rôzne pozadia s rôznymi stupňami priesvitnosti menu. Ak zatúžite po textoch, vynechať by ste nemali ani TXT prehliadač, ktorý pri základnom fonte zobrazí na displeji 10 riadkov textu a pri rolovaní si užijete pohodlie dotykového ovládača.

Okrem súborového manažéra ktorý vám umožní preriediť nahraté súbory a získať voľnú kapacitu pre nahrávanie skladieb, pribalil výrobca do základnej výbavy stopky so štyrmi medzičasmi, aritmetickú kalkulačku s pamäťami, percentami, prevrátenou hodnotou a druhou odmocninou, kalendár a dvojicu hier Box Man (tradičné posúvanie krabíc) a Hua Rong Dao (čínsku verziu posúvania 15 kameňov v štvorcovom bloku).

Prehrávač registruje aktuálny čas, takže nahrávky sú identifikované časovým štítkom a na displeji sa zobrazuje systémový čas. Nechýba ani časovač pre vypínanie, zapnutie na časový povel však implementované nebolo. Čo vás však trochu zamrzí je skutočnosť, že prehrávač nedokáže obslúžiť externé USB zariadenia. Ak by dokázal stiahnuť skladby z USB kľúča alebo iného prehrávača, získali by ste úplnú nezávislosť na PC. V balení nájdete CD nosič s ovládačmi pre staršie OS, servisným softvérom a programom na konverziu videa, vrecko na prenášanie, čistiacu handričku, manuál, zápästnú šnúru a slúchadlá, ktoré vás potešia kvalitným vyhotovením s malým konektorom a tenkým káblikom. Pomocou štipca môžete fixovať káblik na košeli, čo je však omnoho dôležitejšie je skutočnosť, že reprodukcia má vysokú dynamiku a kvalitné podanie výšok i basov.

Technické parametre: Rozmery: 79x49x10 mm * Hmotnosť: 55 g * Záznamové médium NAND FLASH, 512MB/1GB/2GB/4GB, 5MB/s * Batéria: LiIon s výdržou 20 hodin * 2.4" LCD 320x240 TFT, 260 tis farieb * Ovládanie: mikrospínač/touchpad * Rozhranie* USB 2.0 trieda Mass Storage * Formáty: WMA, MP3, WAV, OGG, XVID, TXT, LRC, BMP, JPG, GIF * Doplnkové funkcie: FM, čas, kalendár, stopky, kalkulačka, sleep, hry

Dostupnosť: www.itonline.sk
Orientačná cena: od 4190 Sk bez DPH

Prehrávač je určený pre používateľov ktorí podľahli čaru útleho plochého dizajnu a hľadajú nie hudobný ale multimediálny prehrávač ktorý si poradí i s FM vysielaním, fotografiami a videozáznamami. Precízne vyhotovenie, bohatá softvérová i doplnková výbava je plusom pri obstaraní, nezávislosť na ovládacom softvéri umožňuje používanie s alternatívnymi operačnými systémami i v teréne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.