
Vyplýva to zo štatistiky Business Software Alliance, ktorá sa bojom so softvérovými pirátmi zaoberá. Praha sa podľa štatistiky za posledné dva roky podieľala na počte odhalených prípadov celou štvrtinou.
Na Juhomoravský kraj pripadá 13 percent prípadov a na Ústecký o jeden percentný bod menej. "Na tieto kraje pripadá rovná polovica všetkých prípadov porušovania autorského práva softvéru a tretina spôsobenej škody," uviedol na stretnutí s novinármi hovorca BSA Jan Hlaváč.
Celkom za dva roky aliancie eviduje 311 prípadov, pri ktorých vznikla softvérovým firmám škoda 33,4 milióna Kč. Podľa policajných štatistík, ktoré zahŕňajú i prípady porušovania autorských práv k hudbe či filmom, je objasnenosť trestných činov 94 percent.
Vysoká objasnenosť podľa odborníkov súvisí s tým, že na prípady väčšinou upozorní niekto z okolia firmy. Softvérové pirátstvo je výrazne rozšírené najmä medzi malými a strednými podnikmi, ktoré pôsobia v kreatívnych odvetviach, podnikajú v informačných technológiách alebo pri svojej činnosti využívajú špecializovaný softvér.
Na ich vedúcich pracovníkov sa chce BSA zamerať v novej kampani, kde ich chce upozorniť, že sú za výskyt nelegálneho softvéru spoluzodpovední a aké postihy im hrozia. V rámci kampane chce aliancia osloviť 25.000 firiem.
Za používanie nelegálnych programov hrozí zodpovedným pracovníkom až päť rokov väzenia. Zároveň po nich poškodené firmy môžu požadovať úhradu až dvojnásobku vzniknutej škody a navyše zaplatenie používaných licencií.
Miera softvérového pirátstva sa podľa odhadov BSA v Čechách pohybuje okolo 40 percent a predstavuje straty okolo 2,7 miliardy Kč ročne. To je o jeden percentný bod menej ako minulý rok a o 26 bodov menej ako pred 11 rokmi. V EU je priemerná miera pirátstva približne o šesť percent nižšia.