V októbri sa stmieva očividne skôr. Pri pohľade na večernú oblohu to vyzerá, ako keby niektoré súhvezdia odmietali odísť. Nad západným obzorom stále vidíme Pastiera, Severnú korunu, Herkula i obrazec Hadonosa vľavo od nich. Rýchlo však zapadnú a do polnoci ich nahradia ozdoby letného neba: presunie sa Labuť, Lýra, klesne i Kasiopeja. Ich miesta obsadia Perzeus a Povozník. Počas noci môžeme pozorovať aj zvieratníkové súhvezdia - nad juhom najprv kulminujú Kozorožec, Vodnár a Ryby. Pegas s Andromédou spoločne vyplnia oblasť medzi zenitom a ekliptikou. O polnoci vrcholí Veľryba, za ňou rieka Eridanus.
Nadránom nad JV až J obzorom visí kompletná zostava krásnych jasných zimných súhvezdí: v plnej kráse Býk, Blíženci, Orión, pod ním Zajac, nenápadný Jednorožec, Malý pes, a pod ním výraznejší Veľký pes s najjasnejšou hviezdou oblohy Síriom. Rak a Lev sú už vysoko a pred silnejúcim brieždením možno zbadáme Hydru. Veľký voz ponad severný obzor dokrúžil nad severovýchod. Cefeus medzitým klesol zo zenitu, nad severozápadom sa vlní dlhý Drak, na severovýchode začína stúpať veľká, ale nezreteľná Žirafa.
V októbri bude česť planét doslova zachraňovať len jedna jasná planéta - Saturn (na obrázku NASA). Ostatné budú (a istý čas zostanú) v nevýhodnom postavení. Merkúr speje do nepriaznivej východnej elongácie (17. 9.), v ktorej ho kvôli nízkej deklinácii a nevhodnej pozícii voči Slnku večer neuvidíme. Venuša zašla za Slnko a tiež je nepozorovateľná (Mars je v podobnej situácii). Na tieto planéty si musíme ešte nejaký ten mesiac počkať. Aj viditeľnosť Jupitera vo Váhach sa pomaly končí - v tomto období ho na oblohe dobieha Slnko a čochvíľa sa stratí v jeho svite. Kto má chuť a nerušený výhľad, môže sa pokúsiť vyhľadať ho v skorom súmraku veľmi nízko nad JZ obzorom.
Zato Saturn pri Levovi sa vymanil z rušivého slnečného svitu a už vychádza skôr, stále však po polnoci. Nadránom ho môžeme nájsť dostatočne vysoko nad JV obzorom. Na Urán (uprostred Vodnára) a Neptún (susedný Kozorožec) použite triéder. Kotúčiky planét síce nerozlíšite, ale prezradí ich pokojné svetlo. Urán bude nad obzorom podstatnú časť noci (zapadá tri hodiny po polnoci), Neptún o dve hodiny kratšie, no pri kulminácii nad juhom budú ľahkými večernými cieľmi.
V októbri sú v činnosti niektoré meteorické roje, hlavné i vedľajšie. Z tých aktívnejších si pozornosť zaslúžia Orionidy (roj kométy 1P/Halley), ktorých maximum v rámci viactýždňovej aktivity vychádza tohto roku presne uprostred noci z 21. na 22. októbra. Mesiac bude v nove, čo je veľmi priaznivá okolnosť. V prípade jasného počasia, za tmavej noci a ďaleko od mestského osvetlenia by sme na celej oblohe mohli za hodinu zazrieť aj 20 rýchlych rojových meteorov. ŠTEFAN GAJDOŠ