Claus Zehner z Európskej kozmickej agentúry s kolegami oznámil, že merania zo satelitu Envisat (na obrázku, ako ho vidí umelec na orbite) odhalili rekordnú stratu ozónu nad južným pólom. Rozsahom 40 milión ton prekonala 2. októbra 2006 rok 2000 s 39 miliónmi ton. Ozónová vrstva sa značne stenčila na veľkej ploche silným ochladením stratosféry.
(Zdroj - ESA)
Tím Giuseppeho Etiopea z Národného geofyzikálneho a vulkanologického ústavu v Ríme (Taliansko) potvrdil výron metánu, etánu a oxidu uhličitého z podzemných zlomov v oblasti starogréckeho Apollónovho chrámu v Delfách (na obrázku). Tieto plyny mohli vyvolať tranz a delírium tamojšieho orákula, kňažiek-veštkýň, ktoré sa vždy volali Pýtia. Naopak, zrejme v Delfách ani dnes, ani v antike neunikalo neurotoxicky dostatočné množstvo etylénu, ktorý sa v tejto súvislosti spomínal najviac. Príčinou však mohol byť aj benzén či podobné látky vo vode prameňa, súdiac podľa antických správ o sladkých zápachoch.
(Zdroj - Geology)
Primát najvyššieho stromu zmenil držiteľa. Zostal síce medzi kalifornskými sekvojami, no zo 112,9-metra vysokého jedinca nazvaného Stratophere Giant prešiel na 115,6-metra vysokého Hyperiona, ktorý rastie neďaleko. Zistil to Steve Sillett z Humboldtovej štátnej univerzity (USA). V chránenej oblasti pri severnom pobreží Kalifornie navyše našiel s kolegami dva ďalšie sekvojové stromy, ktoré výškou zatieňujú bývalého držiteľa rekordu. (Zdroj - Reuters)
Stanislav Gorb z Ústavu Maxa Plancka pre výskum kovov v Stuttgarte (Nemecko) s kolegami zistil, že tarantuly druhu Aphonopelma seemanni si pri vertikálnom pohybe po skle (na obrázku) pomáhajú vláknitými výlučkami zo zvláštnych, dýzy pripomínajúcich štruktúr na nohách. Je možné, že tieto štruktúry sa všetkým pavúkom vyvinuli skôr ako špecializované súkacie orgány na bruchu. Alebo nezávisle ako kľúčová inovácia iba pomerne veľkým tarantulám, aby sa znížilo riziko, že pri vertikálnom pohybe nepríjemne spadnú. (Zdroj - Nature)