SME
Štvrtok, 21. november, 2019 | Meniny má Elvíra
V TELL FECHERIYE NA SEVEROVÝCHODE SÝRIE NAZRELI NEMECKÍ, SLOVENSKÍ A SÝRSKI ARCHEOLÓGOVIA DO DÁVNYCH TAJOMSTIEV STREDOASÝRSKEJ RÍŠE

Aj Slováci lúštia tajomstvá asýrskych múrov

Tell Fecheriye leží v bezprostrednej blízkosti mestečka Ras all Aim pri tureckých hraniciach, neďaleko sídla miestneho kraja Hasseke.

Miestni robotníci odokrývajú múr z hlinených tehál zo stredoasýrskeho obdobia.

Okrem keramiky tu medzinárodný tím archeológov našiel ľudské a zvieracie kosti, niekoľko odtlačkov pečatidiel a predovšetkým pozostatky múrov z nepálenej tehly, ktorá bola dominujúcim stavebným materiálom v Mezopotámii. Odhalil aj zaujímavé nálezy z islamského, byzantského, rímskeho, helenistického a novoasýrskeho obdobia.

Výkopy na cintoríne

V auguste 2006 sa začal archeologickými výkopmi projekt Tell Fecheriye. Riadi ho Inštitút pre blízkovýchodnú archeológiu zo Slobodnej univerzity v Berlíne na čele s jeho riaditeľom prof. Dr. Dominikom Bonatzom v kooperácii so sýrskou stranou. Zoroslav Kollár, Peter Valent a autor článku reprezentujú Slovenský archeologický a historický inštitút, ktorý sa na rozsiahlom projekte podieľa vedecky i finančne.

V Tell Fecheriye môžeme už teraz rozpoznať významnú lokalitu starovekých civilizácií Blízkeho východu. Ide o návršie, vytvorené dlhodobým ľudským osídlením (tell) na ploche 90 ha. Výkopy sťažuje skutočnosť, že na najvyššej časti tellu, ale aj v tzv. dolnom meste sú miestne cintoríny. Starší na vrchných častiach (citadele) by sa už nemal používať, no miestni obyvatelia ho považujú za pietne miesto. Hrobky sú aj na miestach, kde môžu byť zaujímavé nálezy najmä architektonického charakteru. Cintorín v priestore tzv. Dolného mesta sa naďalej používa.

Záhadný rez D

Archeológovia na celom telli vytýčili štyri výkopové rezy (A, B, C, D). Výkop v reze C viedol Pavol Hnila z Trnavskej univerzity; nadväzoval na staršiu prácu bádateľov z univerzity v Hale. Rovnako ako oni narazil, pokiaľ ide o predpokladané datovanie, na múry architektúry z obdobia Stredoasýrskej ríše.

Zaujímavá situácia bola v najrozsiahlejšom reze D. Ten viedli autor tohto príspevku a talianska archeologička Alexandra Gilibert zo Slobodnej univerzity v Berlíne. Išlo o tzv. Tempelschnitt - chrámový rez vo výrazne svahovitom teréne v priestore od citadely nadol. Chrámový rez preto, lebo sa tu predpokladá existencia chrámového komplexu z rôznych starovekých období, čo ešte treba potvrdiť ďalšími archeologickými výskumami.

Rez D (19x6 m vrátane kontrolných blokov) bol rozdelený na štyri stupne. Práve štvrtý (najnižší) stupeň (4,5x6 m) bol priam ideálnou ukážkou, ako archeologický výkop umožňuje putovať v záhadných slučkách toku času. Po predieraní sa do hĺbok dejín islamskými vrstvami sme takmer z ničoho nič narazili na múry z hlinených nepálených tehál zo stredoasýrskeho obdobia neskorej doby bronzovej. Onedlho sme zistili, že ide o miestnosť, zaplnenú zeminou, v ktorej sa vo vrchných vrstvách najskôr nachádzali ľudské lebky, množstvo aj kvalitne zachovanej a dobovo vzácnejšej keramiky: fľaše, šálky, väčšie nádoby.

Kde bolo Vaššukani

Ako sme prenikali do čoraz väčšej hĺbky (okolo 4 - 5 m), začali sme objavovať zvyšky archaickejšej keramiky, ktorá okrem stredoasýrskeho pôvodu mohla byť už aj mitannská. V najhlbšej vrstve 4. stupňa sa zrazu zjavili aj kosti koňa, ktoré naznačili, že Tell Fecheriye v severnej Mezopotámii, v povodí rieky Chabur, skrýva veľa ďalších tajomstiev. Veď kôň, zdá sa, bol symbolom ríše Mitanni. Jeho výcviku a chovu venovali nemalú pozornosť. Práve z ríše Mitanni pochádza viacero textov, ktoré opisujú výcvik tohto ušľachtilého zvieraťa. Možno najstaršiu známu príručku o drezúre koní napísal v 14. stor. pred n. l. Kikkuliš z Mitanni.

Nevieme presne, kde ležala metropola tohto starovekého štátu. Možno to bolo práve v dnešnej Tell Fecheriye. Hlinené tabuľky s textom z egyptskej Tell Amarny (Achetaton - hlavné mesto faraóna Achnatona), ktoré poslal vládca Mitanni svojmu egyptskému náprotivku, majú rovnaké zloženie ako pôda v Tell Fecheriye. Išlo o listy mitannského panovníka egyptskému vládcovi Amenhotepovi III. (1390 - 1352 pred n. l.) a jeho synovi Amenhotepovi IV. Achnatonovi (1352 - 1336 pred n. l.). Náboženský reformátor Achnaton vybudoval nové hlavné mesto Egypta v priestore dnešnej Tell Amarny v strede Egypta a nazval ho Achetaton. Preniesol tam aj časť zahraničnej korešpondencie.

Nielen to upozorňuje, že pri Ras all Ain mohla byť metropola ríše Mitanni. Lokalita Tell Fecheriye mala v novoasýrskom období pomenovanie Sikani (jazyková podobnosť s Vaššukanni). Z tohto obdobia pochádza aj socha miestneho asýrskeho hodnostára, miestodržiteľa. Tieto hypotézy však musí potvrdiť až ďalší archeologický výskum.

Asýria

Významný politický útvar v severnej Mezopotámii prevažne na území dnešného Iraku a Sýrie. Má tri základné periodické obdobia. Staroasýrska ríša vznikla v prvej štvrtine druhého tisícročia pred n. l. Jej najvýznamnejším panovníkom bol Šamši Adad. Potom sa dostala pod nadvládu starobabylonskej ríše. Následne územie Asýrie ovládla ríša Mitanni. Po zlikvidovaní Mitannskej ríše Chetitmi sa postupne doformovala stredoasýrska ríša, ktorú rozvrátil príchod Aramejcov. Potom nastala na Blízkom východe doba železná, počas ktorej (najmä v prvej polovici prvého tisícročia pred n. l.) rozkvitala novoasýrska ríša. Definitívne ju rozvrátili Babylonci a Médi. Novoasýrske obdobie znamenalo najväčší rozkvet Asýrie. Hlavnými mestami asýrskej ríše boli striedavo Ašur a Ninive.

Mitanni

Významná, ale stále nedocenená staroveká ríša Blízkeho východu v priebehu druhého tisícročia pred n. l. v dobe bronzovej. Príslušníci národa Mitanni boli indoeurópskeho pôvodu. Zo stepí juhu východnej Európy alebo Balkánu sa presunuli na juh do Východného Stredomoria, Malej Ázie a Blízkeho východu, kde onedlho rozkvitla ríša Mitanni (početne jej dominovalo churitské obyvateľstvo kaukazského pôvodu). Ovládala ju spomínaná mitannská etnická zložka, a tá jej dala svoje meno.

Mitannská ríša mala svoje epicentrum v severnej Mezopotámii najmä na území dnešnej Sýrie, čiastočne Iraku a južného Turecka. Asýrčania a Babylončania ju nazývali Chanigalbat. V čase najväčšieho rozmachu územne siahala až po Stredozemné more. Nie je úplne jasné, kde bolo jej hlavné mesto Vaššukanni. Ríšu Mitanni okolo roku 1300 pred n. l. definitívne rozvrátili Chetiti.

(dh)

Chronológia sýrskeho staroveku

Prelom 4. a 3. tisícročia* - Počiatky včasnej/staršej doby bronzovej v Sýrii.

Okolo r. 2000 - Začiatok strednej doby bronzovej v Sýrii.

2000 - 1800/1750 - Staroasýrske obdobie.

Okolo r. 1600 - Začiatok neskorej doby bronzovej v Sýrii, vzostup ríše Mitanni.

14. storočie - Rozklad Mitanni na dva nezávislé útvary - Mitanni a Churi, neskôr okolo 1340/ /1330/1300 rozvrátené Chetitmi.

14./13. storočie - Začiatok stredoasýrskeho obdobia.

1285/1275 - Na rieke Orontes (dnešná Sýria) sa uskutočnila bitka pri Kadeši medzi Egyptom na čele s Ramessem II. a armádou Chetitskej ríše.

Okolo r. 1200 - Koniec neskorej doby bronzovej v Sýrii a začiatok doby železnej.

Okolo 1000/900/605 - Novoasýrske obdobie.

625/539 - Novobabylonské obdobie.

539 - 333/332 - Perzské obdobie.

333 - 332 - Alexander Veľký vymanil Sýriu z moci Perzie a začlenil ju do svojej ríše. Po jeho smrti (323) väčšinu územia Sýrie ovládla ríša Seleukovcov.

3. - 2. storočie - Vznik a upevňovanie moci Partskej ríše.

63 - Rím ovládol značnú časť Sýrie.

227 - 223 n. l. - Zánik Partskej ríše a vznik sasánovskej Novoperzskej ríše.

271 - 272 n. l. - Regentka Zenóbia vyhlásila nezávislosť sýrskej Palmýry od Ríma, ktorá sa od začiatku druhej polovice 3. stor. vyvíjala ako nezávislý štát. Rímsky cisár Aurelianus Palmýru dobyl a Zenóbiu zajal.

4. storočie n. l. (395) - Sýria sa stala provinciou Východorímskej ríše Byzantskej ríše.

* ak nie je uvedené inak, údaje sú v rokoch pred naším letopočtom

(dh)

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou
 2. Zoznámte sa: Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
 3. EkF TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť
 4. Zažite svoj vlastný úspech
 5. Prečo študovať techniku na Slovensku?
 6. Vyberte si z ponuky Black Friday, ktorý trvá až dva týždne
 7. Tipy na lyžovačku v Rakúsku
 8. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 9. Pozrite sa, ako fungujú asistenčné systémy Volkswagenu
 10. Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.
 1. Radšej škola ako metla
 2. Prečo študovať techniku na Slovensku?
 3. Zažite svoj vlastný úspech
 4. EkF TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť
 5. Zoznámte sa: Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
 6. Vyberte si z ponuky Black Friday, ktorý trvá až dva týždne
 7. Slováci sa najčastejšie stretávajú pri spoločnom stole na večeru
 8. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 9. Tipy na lyžovačku v Rakúsku
 10. SEAT predstavil e-Scooter
 1. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 12 525
 2. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? 12 331
 3. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou 7 329
 4. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 7 105
 5. Tipy na lyžovačku v Rakúsku 6 926
 6. Známe osobnosti prezradili, do ktorej krajiny sa nechcú vrátiť 6 620
 7. Dokážu dávať škôlkári pozor na ceste? Otestovali sme ich 6 203
 8. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 6 202
 9. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček 5 757
 10. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 5 591

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Beaty Balogovej

Ako sme prestali byť súdružkami a súdruhmi

Sloboda nie je dedičné právo. Žiadna generácia ju nedostáva hotovú a dokonanú: pripravenú na konzumáciu.

Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave.
Marian Kočner a jeho obhajcovia Michal Mandzák (vľavo) a Marek Para.
Dobré ráno

Dobré ráno: Schválili 80-tisíc, čudný galavečer stál viac ako polmilión

Ako ministerstvo kultúry dokázalo minúť oveľa viac, ako mu dovolili.

Podcast Dobré Ráno
Stĺpček Petra Schutza

Súd v kauze vraždy ani nemôže prísť dosť skoro

Ján Kuciak a Martina Kušnírová si zaslúžia ešte jeden symbol.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

OBJEKTÍV

Včely dokážu surfovať na vode. Vlny si vytvoria krídlami

Vlhké krídla včele zabránia vzlietnuť.

Podcast Zoom

Zoom: Klamali vám, izbové rastliny nevyčistia vzduch v byte

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

Reliéf, ktorý pochádza z historického mesta Ninive. Zobrazuje deportovaných ľudí po obliehaní izraelského mesta Lachíš, ktoré dobyl novoasýrsky kráľ Sinacherib.