V TELL FECHERIYE NA SEVEROVÝCHODE SÝRIE NAZRELI NEMECKÍ, SLOVENSKÍ A SÝRSKI ARCHEOLÓGOVIA DO DÁVNYCH TAJOMSTIEV STREDOASÝRSKEJ RÍŠE

Aj Slováci lúštia tajomstvá asýrskych múrov

Tell Fecheriye leží v bezprostrednej blízkosti mestečka Ras all Aim pri tureckých hraniciach, neďaleko sídla miestneho kraja Hasseke.

Miestni robotníci odokrývajú múr z hlinených tehál zo stredoasýrskeho obdobia.

Okrem keramiky tu medzinárodný tím archeológov našiel ľudské a zvieracie kosti, niekoľko odtlačkov pečatidiel a predovšetkým pozostatky múrov z nepálenej tehly, ktorá bola dominujúcim stavebným materiálom v Mezopotámii. Odhalil aj zaujímavé nálezy z islamského, byzantského, rímskeho, helenistického a novoasýrskeho obdobia.

Výkopy na cintoríne

V auguste 2006 sa začal archeologickými výkopmi projekt Tell Fecheriye. Riadi ho Inštitút pre blízkovýchodnú archeológiu zo Slobodnej univerzity v Berlíne na čele s jeho riaditeľom prof. Dr. Dominikom Bonatzom v kooperácii so sýrskou stranou. Zoroslav Kollár, Peter Valent a autor článku reprezentujú Slovenský archeologický a historický inštitút, ktorý sa na rozsiahlom projekte podieľa vedecky i finančne.

V Tell Fecheriye môžeme už teraz rozpoznať významnú lokalitu starovekých civilizácií Blízkeho východu. Ide o návršie, vytvorené dlhodobým ľudským osídlením (tell) na ploche 90 ha. Výkopy sťažuje skutočnosť, že na najvyššej časti tellu, ale aj v tzv. dolnom meste sú miestne cintoríny. Starší na vrchných častiach (citadele) by sa už nemal používať, no miestni obyvatelia ho považujú za pietne miesto. Hrobky sú aj na miestach, kde môžu byť zaujímavé nálezy najmä architektonického charakteru. Cintorín v priestore tzv. Dolného mesta sa naďalej používa.

Záhadný rez D

Archeológovia na celom telli vytýčili štyri výkopové rezy (A, B, C, D). Výkop v reze C viedol Pavol Hnila z Trnavskej univerzity; nadväzoval na staršiu prácu bádateľov z univerzity v Hale. Rovnako ako oni narazil, pokiaľ ide o predpokladané datovanie, na múry architektúry z obdobia Stredoasýrskej ríše.

Zaujímavá situácia bola v najrozsiahlejšom reze D. Ten viedli autor tohto príspevku a talianska archeologička Alexandra Gilibert zo Slobodnej univerzity v Berlíne. Išlo o tzv. Tempelschnitt - chrámový rez vo výrazne svahovitom teréne v priestore od citadely nadol. Chrámový rez preto, lebo sa tu predpokladá existencia chrámového komplexu z rôznych starovekých období, čo ešte treba potvrdiť ďalšími archeologickými výskumami.

Rez D (19x6 m vrátane kontrolných blokov) bol rozdelený na štyri stupne. Práve štvrtý (najnižší) stupeň (4,5x6 m) bol priam ideálnou ukážkou, ako archeologický výkop umožňuje putovať v záhadných slučkách toku času. Po predieraní sa do hĺbok dejín islamskými vrstvami sme takmer z ničoho nič narazili na múry z hlinených nepálených tehál zo stredoasýrskeho obdobia neskorej doby bronzovej. Onedlho sme zistili, že ide o miestnosť, zaplnenú zeminou, v ktorej sa vo vrchných vrstvách najskôr nachádzali ľudské lebky, množstvo aj kvalitne zachovanej a dobovo vzácnejšej keramiky: fľaše, šálky, väčšie nádoby.

Kde bolo Vaššukani

Ako sme prenikali do čoraz väčšej hĺbky (okolo 4 - 5 m), začali sme objavovať zvyšky archaickejšej keramiky, ktorá okrem stredoasýrskeho pôvodu mohla byť už aj mitannská. V najhlbšej vrstve 4. stupňa sa zrazu zjavili aj kosti koňa, ktoré naznačili, že Tell Fecheriye v severnej Mezopotámii, v povodí rieky Chabur, skrýva veľa ďalších tajomstiev. Veď kôň, zdá sa, bol symbolom ríše Mitanni. Jeho výcviku a chovu venovali nemalú pozornosť. Práve z ríše Mitanni pochádza viacero textov, ktoré opisujú výcvik tohto ušľachtilého zvieraťa. Možno najstaršiu známu príručku o drezúre koní napísal v 14. stor. pred n. l. Kikkuliš z Mitanni.

Nevieme presne, kde ležala metropola tohto starovekého štátu. Možno to bolo práve v dnešnej Tell Fecheriye. Hlinené tabuľky s textom z egyptskej Tell Amarny (Achetaton - hlavné mesto faraóna Achnatona), ktoré poslal vládca Mitanni svojmu egyptskému náprotivku, majú rovnaké zloženie ako pôda v Tell Fecheriye. Išlo o listy mitannského panovníka egyptskému vládcovi Amenhotepovi III. (1390 - 1352 pred n. l.) a jeho synovi Amenhotepovi IV. Achnatonovi (1352 - 1336 pred n. l.). Náboženský reformátor Achnaton vybudoval nové hlavné mesto Egypta v priestore dnešnej Tell Amarny v strede Egypta a nazval ho Achetaton. Preniesol tam aj časť zahraničnej korešpondencie.

Nielen to upozorňuje, že pri Ras all Ain mohla byť metropola ríše Mitanni. Lokalita Tell Fecheriye mala v novoasýrskom období pomenovanie Sikani (jazyková podobnosť s Vaššukanni). Z tohto obdobia pochádza aj socha miestneho asýrskeho hodnostára, miestodržiteľa. Tieto hypotézy však musí potvrdiť až ďalší archeologický výskum.

Asýria

Významný politický útvar v severnej Mezopotámii prevažne na území dnešného Iraku a Sýrie. Má tri základné periodické obdobia. Staroasýrska ríša vznikla v prvej štvrtine druhého tisícročia pred n. l. Jej najvýznamnejším panovníkom bol Šamši Adad. Potom sa dostala pod nadvládu starobabylonskej ríše. Následne územie Asýrie ovládla ríša Mitanni. Po zlikvidovaní Mitannskej ríše Chetitmi sa postupne doformovala stredoasýrska ríša, ktorú rozvrátil príchod Aramejcov. Potom nastala na Blízkom východe doba železná, počas ktorej (najmä v prvej polovici prvého tisícročia pred n. l.) rozkvitala novoasýrska ríša. Definitívne ju rozvrátili Babylonci a Médi. Novoasýrske obdobie znamenalo najväčší rozkvet Asýrie. Hlavnými mestami asýrskej ríše boli striedavo Ašur a Ninive.

Mitanni

Významná, ale stále nedocenená staroveká ríša Blízkeho východu v priebehu druhého tisícročia pred n. l. v dobe bronzovej. Príslušníci národa Mitanni boli indoeurópskeho pôvodu. Zo stepí juhu východnej Európy alebo Balkánu sa presunuli na juh do Východného Stredomoria, Malej Ázie a Blízkeho východu, kde onedlho rozkvitla ríša Mitanni (početne jej dominovalo churitské obyvateľstvo kaukazského pôvodu). Ovládala ju spomínaná mitannská etnická zložka, a tá jej dala svoje meno.

Mitannská ríša mala svoje epicentrum v severnej Mezopotámii najmä na území dnešnej Sýrie, čiastočne Iraku a južného Turecka. Asýrčania a Babylončania ju nazývali Chanigalbat. V čase najväčšieho rozmachu územne siahala až po Stredozemné more. Nie je úplne jasné, kde bolo jej hlavné mesto Vaššukanni. Ríšu Mitanni okolo roku 1300 pred n. l. definitívne rozvrátili Chetiti.

(dh)

Chronológia sýrskeho staroveku

Prelom 4. a 3. tisícročia* - Počiatky včasnej/staršej doby bronzovej v Sýrii.

Okolo r. 2000 - Začiatok strednej doby bronzovej v Sýrii.

2000 - 1800/1750 - Staroasýrske obdobie.

Okolo r. 1600 - Začiatok neskorej doby bronzovej v Sýrii, vzostup ríše Mitanni.

14. storočie - Rozklad Mitanni na dva nezávislé útvary - Mitanni a Churi, neskôr okolo 1340/ /1330/1300 rozvrátené Chetitmi.

14./13. storočie - Začiatok stredoasýrskeho obdobia.

1285/1275 - Na rieke Orontes (dnešná Sýria) sa uskutočnila bitka pri Kadeši medzi Egyptom na čele s Ramessem II. a armádou Chetitskej ríše.

Okolo r. 1200 - Koniec neskorej doby bronzovej v Sýrii a začiatok doby železnej.

Okolo 1000/900/605 - Novoasýrske obdobie.

625/539 - Novobabylonské obdobie.

539 - 333/332 - Perzské obdobie.

333 - 332 - Alexander Veľký vymanil Sýriu z moci Perzie a začlenil ju do svojej ríše. Po jeho smrti (323) väčšinu územia Sýrie ovládla ríša Seleukovcov.

3. - 2. storočie - Vznik a upevňovanie moci Partskej ríše.

63 - Rím ovládol značnú časť Sýrie.

227 - 223 n. l. - Zánik Partskej ríše a vznik sasánovskej Novoperzskej ríše.

271 - 272 n. l. - Regentka Zenóbia vyhlásila nezávislosť sýrskej Palmýry od Ríma, ktorá sa od začiatku druhej polovice 3. stor. vyvíjala ako nezávislý štát. Rímsky cisár Aurelianus Palmýru dobyl a Zenóbiu zajal.

4. storočie n. l. (395) - Sýria sa stala provinciou Východorímskej ríše Byzantskej ríše.

* ak nie je uvedené inak, údaje sú v rokoch pred naším letopočtom

(dh)

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Investment Advisory Guide for Slovakia
 3. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 4. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 5. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 6. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 7. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 8. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene
 9. Ako veľmi eko sa dá byť vo firme s 2 300 zamestnancami?
 10. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory
 1. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 2. Investment Advisory Guide for Slovakia
 3. Ako naučiť vaše deti správne zaobchádzať s peniazmi?
 4. Spolupráca Katedry architektúry SvF s mestskou časťou Dúbravka
 5. Ročné cestovné poistenie vás chráni dlhšie a je výhodnejšie
 6. Podmienky predaja spoločnosti s.r.o., ktorá je platcom DPH
 7. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 8. Alori: upratujte efektívne a bez námahy
 9. Gansberg Koliba - Housing as a symbol of success
 10. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 1. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 24 609
 2. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 23 567
 3. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 21 055
 4. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 15 819
 5. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 15 326
 6. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 12 311
 7. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 6 484
 8. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory 4 614
 9. Ako veľmi eko sa dá byť vo firme s 2 300 zamestnancami? 3 844
 10. Reportáž: Boli sme pri krste novej lode Costa Venezia 3 425

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.

Neprehliadnite tiež

Google chce zmeniť herné odvetvie

Predstavil novú streamovaciu službu Stadia.

Sociálna sieť Google+ prestane fungovať začiatkom apríla 2019.
Prelet okolo rovníka, záber vznikol zo vzdialenosti 13 kilometrov.

Ľudia, ktorí po eskalátore kráčajú, sú tak trochu sebci

Ľudia v stoji potrebujú menej priestoru.

Ako používate eskalátor? Stojíte alebo kráčate po ľavej strane?
Karen Uhlenbecková.
Ilustračné foto.