SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

NHL 07 - pohár trpezlivosti pretiekol

To, že séria NHL od Electronic Arts je jediným zástupcom hokejových simulátorov, ešte neznamená automaticky výhru s príchodom každého nového ročníku. Posledný príspevok do početnej rodinky dopadol totálnym fiaskom. Bez debaty.

„Presná strela, ale bohužiaľ minula bránku...“

Sú veci, ktoré ma jednoducho fascinujú a privádzajú do úžasu. Vždy sa nezmyselne zamýšľam, prečo je načítanejším denníkom bulvár? Prečo sú mediálne hviezdy moderátori televíznych novín, hoci len čítajú niekým iným vytvorený text? Prečo je séria NHL stalé nechutne predávaným menom? Mno, odpoveď je jednoduchá – mainstream prahne po každom novom ročníku už len z princípu, takže prefíkaní panáčikovia v EA Sports sa rozhodli, že si z nás vystrelia, vezmú minulý ročník, zmrvia ho ešte viac, než bol, a s úsmevom na tvári ho vydajú ako nový. Lež smerom k tvorcom signalizujem vulgárne gesto a vztýčeným prostredníkom odkazujem, že so mnou tu kávu nikto nemiešal a našich verných čitateľov do svojich čachrov ťahať nebudú. Vážení, ak mi veríte čo i len slovo, prípadne ma z celého srdca nenávidíte, skúste pre mňa niečo spraviť – NEKÚPTE si NHL 07. Ďakujem.

Skryť Vypnúť reklamu

Splnením vyššie uvedenej žiadosti ušetríte nielen svoje psychické zdravie, ale si i zbytočne neodľahčíte peňaženku – vysvetlenie vám ponúkam v tomto texte. Musím však ešte upozorniť, že sériu NHL som mal do cca. ročníku 2002 skutočne rád, so slzou v oku spomínam na podmanivú 98-čku, plačem pri prvej kariére v 2000-ke, výskam pri hrateľnosti 2002-ky. A nadávam pri NHL 07. Taktiež nemám nič proti firemnej politike Electronic Arts – zarábajú síce na nekonečných sériách, no tie by sa nedočkali úspechu, nebyť kvality. Aspoň zozačiatku. Futbalová Fifa už narazila na svojho PESa a pokrivkáva niekde v kúte. NHL svojho PC premožiteľa ešte nenašlo (my chceme NHL od 2K Sports!), ale svojou kvalitou sa prepadlo na absolútne dno. Je mi to ľúto, exkurzia do pekla sa začína.

Skryť Vypnúť reklamu

„Budeme hrať v oslabení.“
„Ale to je dobré, pretože v oslabovkách sme najlepší na šampionáte.“

Začneme tým lepším – všetky štatistiky sú založené na reálnych menách, máme tu aj národné mužstvá, pribudla česká liga a konečne si môžeme zahrať v Dynasty Mode i za neamerické celky. Nie, že by to bola lukratívna záležitosť, po ktorej by som sníval vo svojich snoch a slastne vzdychal pri každom letmom pohľade na ňu, ale je tu tá možnosť, tak ju treba spomenúť. Taktiež sa hrá na ľade. A je tam puk. Klziská, publikum, hokejky, sirény, menu a tlačidlom Escape sa dá kedykoľvek hra opustiť. Vďaka za túto funkciu, ide o najzaujímavejšiu myšlienku hry.

Teraz iróniu na chvíľu – ale skutočne len na pár sekúnd – bokom. Tvorcovia sa chvastajú novou funkciou. Využijete ju, len ak vlastníte gamepad, takže ak nebodaj neviete zastaviť svoju neukojenosť, môžete sa rozplývať nad „manuálnym ovládaním hokejky“. Znamená to jediné, druhým klobúčikom bimbáte palicou a vyzerá to príjemne. Aspoň na monitore, no ešte nie sme pri hodnotení ovládania.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tady vidíme slovenské fanoušky v zvláštních kostýmech... asi to budou nějaké podtatranské kroje..."
"Roberte ja myslím, že to jsou Švýcaři..."

Ďalšou výraznou zmenou je, že tvorcovia nezabudli nikde (ani v menu, ani v readme, ani pri inštalácii) premenovať názov hry z NHL 06 na NHL 07. Pripadá mi trápne popisovať, že máte na výber z exhibície, obyčajného zápasu, sezóny, svetového šampionátu, kariéry a tréning uv podobe bavkania sa pred brankárom v špeciálnom móde. Nič nové, rovnako aj pravidlá samotnej hry si môžete nastaviť v menu, zapáchajúceho konzolovou konverziou. It´s in the game. No zbohom rodina.

GRAFIKA 4 / 10
Teraz skutočne netuším. Engine pochádza z ročníku 2004 alebo 2005? Myslím, že je to úplne jedno, prehlasované next-gen orgie sa predvedú len na Xboxe 360, pretože nik v EA zrejme netuší, že HW osobných počítačov sa hýbe smerom vpred a nestagnuje. Grafika je totiž stále nevýrazná, málo detailná a neoblomí ma ani pár (zrejme doslova) nových animácií pohybov hokejistov. A možno tvorcovia kecajú, vsádzam labku svojho zajaca. Animácie pri nástupe, pri odchode na trestnú lavicu, pri pohľade na skandujúce publikum (dvaja skáčuci, zrejme značne podgurážení grázli sa zmietajú v epileptickom záchvate a pridá sa k nim t-l-i-e-s-k-a-j-ú-c-e publikum, ktorému chýba polovica frameov v animácii) sa nemenia a po prvom zhliadnutí ich radšej budete so znechutením odklepávať. Rozhodca nie je objekt, takže cez neho prejdete hráčom, občas sa hokejista rozhodne zatancovať podivný odzemok, kedy sa točí ako besná sviňa okolo vlastnej osi a podivne metá okolo seba končatinami. „Úsmevy“ hráčov pri podarených akciách by som skôr nazval galériou najlepších napodobenín Jokera z filmu Batman, je to jednoducho hrôza. Navyše nechutná hrôza, ale ak považujete featurku „škrabance na ľadovej ploche po prejazde korčulami“ za vrchol blaha, onanujete na správnom mieste. My ostatní radšej odvrátime zrak a necháme vás na pokojí. Grafika nepritiahne k monitoru nikoho. Leda tak úplného nováčika, vsádzam druhú labku svojho zajaca. Chudák. Modely hráčov vyzerajú na dnešnú dobu príliš hranato. Ešte som zabol na fľašku na bráne, ktorá spadne po strelení gólu. Znamená to, že spomalený záznam nesleduje strieľajúceho hráča a trajektóriu pohybu puku, ale kreténsku fľašu! Mám chuť strhnúť ďalšie body, ale zachovám si chladnú hlavu.

Skryť Vypnúť reklamu

"...a robíme si s Rusmi čo chceme... ...a dostávame druhý gól"

INTERFACE 4 / 10
Ovládať NHL klávesnicou je riadny kolík do zadnice. Do vlastnej. Ono je to toporné, až to zabolí (kolík), prídete o všetky potešenia (kolík) s tvorcami ospevovaných funkcií ovládania (kolík), ktorá sa tentoraz dočkala manuálneho ovládania hokejky. Kolík. Takže nezabudnite, ak hrať NHL 07, jedine gamepadom, inak... kolík – teda ak som ho náhodou nespomínal.

Ak však stískate v prackách gamepad, ešte nie je dobojované. Defaultné nastavenie je totiž VŽDY tak trochu krkolomné, prestavenie zdĺhavé a ovládacích klávesov mnoho. Aby ich bolo ešte viac, pribudol špeciálny kláves na zmenu hráča. To je mi novinka. Ak náhodou zabudnete ovládanie, vždy sa vám pripomenie pri nahrávaní zápasu. Kecám, až sa mi z klávesnice parí – zmenu ovládacích kláves program nezaregistruje, takže pri KAŽDOM loadingu vidíte nesprávnu konfiguráciu ovládača. A to mám presne taký istý gamepad ako na obrázku, heeej! Kto má iný, má smolu, pretože prednastavené ovládanie je prezentované formou obrázku s gamepadom a popisom jednotlivých čudlíkov. Toľká radosť, všakže?! Povedzme však, že po útrpnom martýriu s nastavením ovládania zatnete zuby aj pri konzolových menu, ktorým prehľadnosť a user-friendly interface nič nevraví. Znovu tu máme špeciálne tlačidlo Sort na zoradenie, takže nefunguje tradičný dvojklik – za toto som schopný vraždiť. Znovu tu máme príšerne malé, ale určite strašne cool menu, do ktorých sa nezmestí veľa informácií pre veľký font a maličké tabulečky. Znovu treba klikať ako o dušu na prťavé šípky pri posune v tabuľkách. Marjá panno, veď to je na odstrel!

Skryť Vypnúť reklamu

„Lašák v šanci!!!!!!!!!! Dostávame gól...“

Vrchol dnešného programu však prichádza až v tento moment. Spomeňte si, cez toto všetko sa dokážete s krvácajúcimi hánkami od úderov do sien preniesť. Vy to zvládnete. A potom prerazíte hlavou monitor, pričom nasledujú dve možnosti ukončenia trápenia:
A) ste mŕtvi, takže sme prišli o jedného čitateľa, takže dík,
B) nemáte monitor, takže sme taktiež stratili jedného čitateľa.

Čože je dôvodom agresívneho správania sa inak psychicky vyrovnaných (tak trochu) junákov (tak trochu... ehm)? Sprosté slová mi liezli z úst pri zaostalom „pamätaní si poslednej akcie i o niekoľko sekúnd“. Jednak to v NHL 07 nefunguje a jednak sa nedá zmeniť počas hry - napríklad nájazd: idú dvaja na jedného a stláčam prihrávka, prihrávka, strela. Všetko by bolo fajn, lenže druhá prihrávka sa nepodarí, puk prechádza po modrej, no útočník za bránkou si pamätá, že mal vystreliť. A vystrelí. Do zadnej siete. Alebo držím tlačidlo streľby, ale protivník ma vytlačil z výhodného streleckého uhla. Čo teraz? No nič, musím vystreliť. Najväčšie krvavé fľaky po stenách som však vytvoril pri hre na modrej. Najlepšie bude zrejme uvedenie príkladu: Hrám si presilovku, snažím sa vtipne kombinovať, volím prihrávku na obráncu, ktorý možno puk zachytí (viď. hodnotenie umelej demencie), ale ak je to tesne pri modrej, s pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote sa „hrá“ s pukom, pretože je cool. A šmejdí pukom aj ZA modrú čiaru. Neraz sa mi stalo, že mi hráč stál na modrej, nehýbal sa, vyvolal som pohyb, no programom vybraná animácia bola nefunkčná, pretože si hráč prehodil puk zľava doprava. Cez modrú. A aké úchvatné to je v pohybe? Ovládanie pohybu totiž reaguje s menším oneskorením, čiže ak sa ponáhľate s hráčom za pukom, aby neprešiel cez modrú, môžete kľudne cez čiaru prejsť, pretože program vyberie situáciu, kedy hráč prudko nepribrzdí, ale spraví si niekoľkometrový oblúčik. Radosť pozerať. Ešte väčšia hrať. Ovládanie je úplne odfláknuté, spomalené, nepraktické. Občas sa podarí pekná akcia, lež je to slabá náplasť na bôľ, spôsobený maličkosťami, vystupujúcimi na povrch každú chvíľu. A mávanie hokejkou je taktiež o ničom, i tak je ovládanie už dosť náročné na zvládnutie.

Skryť Vypnúť reklamu

„Co již profesionálové neudělají pro zastrašení soupeře, tento hokejista si namaloval zuby válečnickými barvami“
„Roberte, to je chránič na zuby!“

HRATEĽNOSŤ 4 / 10
Európsky hokejový štýl má iné hodnoty, než zámorský, je to poznať aj na NHLku. Na obranu sa viac-menej kašle, všetky sily sa vrhajú do útoku, o tvrdé zákroky nie je núdza. Pokiaľ by bolo všetko v rámci pravidiel hrateľnosti, určite by nik neprotestoval, no už aj za morom dávajú prednosť technicky zdatnejším typom, pri spolupráci ktorých funguje hlavne presná nahrávka a nie neustále narážanie na mantinel. Arkádové behanie za pukom je zábavkou na zopár minút, hoci sa pomocou ovládacích prvkov dajú občas vykúzliť podivuhodné kúsky, góly padajú aj z väčších i bezprostredných vzdialeností, svetlé momenty sú zatienené menším dôrazom na taktické hodnoty. Hokej je kolektívny šport, kdežto v NHL 07 sa kladie dôraz na akcie jednotlivcov, zrážanie korčuľujúcich útočníkov a neustále útočenie. Vyčkávanie a spomaľovanie sa nenosí, to je už lepšou alternatívou odvolanie brankára a dávanie si vlastných gólov. Istotne, akčný štýl dostane na kolená menej športovo zdatných hráčov, avšak keďže si chcem kúpiť športovú hru, chcem hrať ŠPORT. A nie rýchlostné korčuľovanie z tretiny do tretiny! Snaha spevniť obranné rady nijak radikálne nepokročila, silové pretláčanie puku zostalo, takže vsádzam... už tretiu labku, momentálne už len jednonohého domáceho miláčika, že kto sa nebavil minule, bude i tentoraz hromžiť.

Skryť Vypnúť reklamu

K tomu si pripočítajme množstvo nepríjemností s ovládaním a umelou inteligenciou, ktorá niekedy kazí výborné momenty, kedy spoluhráči jednoducho nie sú kompetentní zabojovať a hrajú rovnakým spôsobom keď vyhrávajú o 6 gólov i keď v poslednej minúte obliehajú bránu súpera pri jednogólovej prehre a odvolanom brankárovi. Niektoré momenty (milimetrové prihrávky z rohu klziska na nabiehajúceho hráča pred bránku, ktorý skóruje do odkrytej časti bránky, pretože brankár sa nestihne presunúť) však stoja za hriech a po úspešnej momentke nasleduje výkrik radosti z hry. Áno, nádherne príjemný pocit, lenže prichádza len občas, často po frustrujúcich momentoch.

"To bola nepríjemná strela pre Lašáka, bieloruský hráč nesignalizoval, že bude strieľať."

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Multiplayer nebol testovaný, ale niečo si k nemu povedať môžeme. Okrem podpory dvoch hráčov na jednom počítači sa Electronic Arts rozhodli zapracovať na virtuálnych ligách, čo je síce chvályhodné, ale podľa niektorých ohlasov ostali lagy, výpadky, takže až také vzrušo to rozhodne nie je.

ZVUKY 4 / 10
Pre našincov mal byť jednoznačným plusom výskyt dvojice českých komentátorov – Roberta Zárubu a Petra Vichnara. Ono, nie že by sa komentár vôbec nepodaril, ale vypol som ho radšej hneď po druhom zápase, pretože tak nevýrazné hlasy človeka skôr uspia. Navyše sa niektoré hlášky spúšťajú nelogicky v situáciách, ktoré ani nenastali, často to tak býva pri tečovaných pukoch, kedy hráč vystrelí, trafí protivníka, ale komentár sa dušuje, že takú strelu by teda nechcel chytať a brankárovi to nezávidí. Prípadne po 5 fíkoch sa podarí súperovi jeden zákrok a okamžite schytá pochvalu. Často prichádzajú mnohé vety príliš neskoro. Takže komentár odporúčam vypnúť a radšej nechať znieť vzruchy z publika či pokriky hráčov zo striedačky. Ohlasy z tribún, zvuk pri korčuľovaní a podobne je... je ako v každom ročníku. Aj by som hodil do pléna poslednú končatinu Ňufa, že to EA len sprosto okopčili, ale ten na mňa už teraz smutno pozerá.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 8 / 10
Jedinou kvalitkou je hudba v menu, ktorá má rokový šmrnc, je agresívna a nikoho to nezaujíma, pretože kvôli hudbe v menu si predsa hru nekupujeme. Kapely som nepoznal, no okom úplnej lamy by som to charakterizoval ako zmes pubertálneho punku, popu a rocku. Nechcite viac.

„Ak si Salomonson myslí, že cez Petrovického prejde, tak sa veľmi mýli...a Petrovický odchádza na trestnú lavicu za podrazenie Salomonsona.“

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 3 / 10
NHL 07 je hra dlhá, nikdy sa nezunuje, takže prvý bod. Za dynasty mode druhý a za ostatné ligy tretí. Ostatné v tejto položke bude podrobené tvrdej kritike, pretože rok čo rok opakujúce sa prasačiny už jednoducho vytáčajú. Nebudem sa tentoraz zaoberať protivníkom, jeho aktivita (strelecká i snaha) sa dá ovplyvniť zvyšovaním obtiažnosti, aj keď i tá v tomto ročníku trochu poslabla. Čert to však vezmi, ono je to niekedy náročné hlavne vďaka spoluhráčom.

Skryť Vypnúť reklamu

Koľko rokov už svorne nadávame, že dokonale naštve, ak sa pri protiútoku dvaja na jedného rozhodne útočník, korčuľujúci do tandemu, oddýchnuť si na striedačke? Alebo sa hrá presilovka a pri prechode do útočného pásma sa všetci svorne zdvihnú a idú striedať. Prípadne sa len pozerajú na puk, prechádzajúci okolo nich cez modrú a ani ich nehne zasiahnuť. Často nechávajú protihráča poľahky prejsť pred bránu, ešte poprosia brankára, nech to pustí, zabehnú po pivo, spravia protihráčovi masáž a... a pri „oslabovkách“ sa nepokúšajú útočiť, hoci ich nik nebráni. Dalo by sa popísať more slov o neskutočných kiksoch, ktoré jednoducho nútia hráča neustále sa prepínať na najbližšieho hokejistu, pretože počítač to istotne pohnojí. Preto je najlepšie strieľať góly s jedným bojovníkom, prihrávky jednak nemusia nájsť vhodne postaveného adresáta, prípadne ten, trpiaci slepotou, prehodí bránu z dvoch metrov. Je to frustrácia, keď mužstvo nespolupracuje. Hokej je kolektívny šport, no neznalý tejto krásy by mohol pri sledovaní NHL 07 nadobudnúť iný dojem. Opakujeme sa rok čo rok? Áno, je tomu tak, preto tak nízke hodnotenie, pretože EA Sports sa jednoducho nepoučili z výrazných chýb.

Skryť Vypnúť reklamu

„Už teraz pozývam všetkých k obrazovkám, kupujte nové televízory, objednávajte miesta v hostincoch, v krčmách, v kaviarňach, u svojich priateľov, všetko bude pri televízoroch. Slovensko vyhráva a posiela Švédov ... ... ... do boja o tretie miesto!"

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 4,5 / 10
Pôvodne som chcel napísať, že NHL 07 je obrovské sklamanie, ale z celkového výsledku vlastne ani tak sklamaný nie som. Dalo sa to očakávať. NHL 07 je nevýrazná kópia predchodcu, ktorý veľa pukov do siete nenasúkal. Grafické spracovanie hodné novej generácie sa koná len na novom Xboxe, hrateľnosť padá na mnohých zbytočných chybách. Zaobstarajte si radšej staršiu, podstatne staršiu verziu a o nič neprídete. To, že je NHL 07 jediný hokej na PC, ešte neznamená, že je aj najlepším. Ak sa chcel niekto zviesť ešte jeden rôčik so starým (nepodareným) hokejom, možno mu to prejde na stránkach s veľkými internetovými obchodmi, kde si nemôžu dovoliť zvoziť pod čiernu zem výnosný artikel. Lenže NHL 07 je nepodarená hra a nebudem sa tváriť, že je tomu inak. A ušetrite mi zajaca, on za to nemôže.

Skryť Vypnúť reklamu

Citáty pochádzajú zo stránky Ninajov Svet

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Koronavírus: V štyroch nemocniciach Žilinského kraja sú covidové oddelenia plné (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Ilustračná fotografia.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.

NASA predstavila nový objav, na povrchu Mesiaca je voda

Zistenie môže mať význam pre misie ľudí.

Mesiac z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 3. Pomáhajte čítaním
 4. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 5. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 7. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 28 991
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 446
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 363
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 959
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 857
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 730
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 998
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 810
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 10 409
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 663