SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

25 + 1 prelomových zariadení spoločnosti Logitech

Stihli ste si v priebehu rýchlo ubiehajúcich rokov všímnúť, ako sa menili počítačové myši, klávesnice, kamery a reproduktory? Ak nie, máme pre vás pripravenú cestu do minulosti. Ak pracujete s PC dostatočne dlho, mnohé riešenia si budete pamätať.

foto - logitech

(1982) – Prvá myš spoločnosti Logitech mala označenie P4 a bola prvou komerčne dostupnou myšou. Model P4 bol navrhnutý pre prácu na grafických a sieťových pracovných staniciach a ponúkal kombináciu optickej technológie a mechanického sledovania pohybu (optomechanicky) a vďaka tomu dokázal pohyb sledovať s vyššou presnosťou ako mechanické myši.

Myš P4 predchádzala uvedeniu operačných systémov Macintosh a Windows s grafickým používateľským rozhraním, ktoré však následne napomohli myši stať sa symbolom osobného počítača a súčasne i jedným z najčastejšie používaných zariadení na svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Myš P4 bola taktiež predlohou pre vznik modelu R4, čo bola prvá „inteligentná“ myš na svete – mala v sebe zabudovaný mikroprocesor.

foto - logitech

(1984) – Vďaka OEM zmluve so spoločnosťou HP urobila spoločnosť Logitech mohutný skok dopredu k založeniu skutočne životaschopného podnikania vo výrobe myší. HP bola prvým partnerom, pre ktorého Logitech vyrábal optomechanické myši s dvomi tlačidlami – spoločnosť ich ročne vyrobila iba niekoľko tisíc kusov. Spoločnosť HP bola na zozname prvou, ten sa však mal skoro rozrásť o spoločnosti AT&T, Olivetti, DEC a Apple.

foto - logitech

(1985) – Myš C7 sa v Spojených štátoch predávala za prelomovo nízku cenu 99 USD a rýchlo Logitech katapultovala na maloobchodný trh. V priebehu troch rokov od predstavenia myši C7 sa činnosť spoločnosti rozdelila rovným dielom medzi OEM a maloobchodný sektor a značka Logitech sa tak začala dostávať do povedomia stále väčšieho počtu používateľov domácich osobných počítačov a prinášala zvýšenie výnosov, ktoré spoločnosť potrebovala, aby sa mohla stať akciovou spoločnosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

Myš C7 priniesla taktiež i prelomy v oblasti technológií: napájanie bolo zaistené zo sériového portu RS232 osobného počítača, čím sa eliminovala potreba zaistiť externé napájanie.

foto - logitech

(1988) – Ručný skener spoločnosti Logitech bol jej prvým produktom, ktorý pracoval s obrazom, a presiahol tak základnú oblasť činností, ktorú tvorili myši. ScanMan 32 snímal obrázky čiernobielo, produktový rad sa postupne vyvíjal a patrili do nej ručné farebné skenery i neskoršie stolové ploché skenery.

Spoločnosť Logitech síce oblasť skenerov opustila, ale neskôr uplatní skúsenosti získané v tejto oblasti vo veľmi úspešnej oblasti webových kamier.

foto - logitech

(1989) – Spoločnosť Logitech neustále posilňovala identitu svojej značky a myš S9 bola prvou, ktorá niesla – teraz už veľmi dobre známe – spotrebiteľské logo, ktoré vytvorila kreatívna agentúra Frog Design.

Skryť Vypnúť reklamu

Priemyselný dizajn myši bol taktiež odklonený od krabicových tvarov predchádzajúcich modelov – ponúkal tvar vyklenutý nad základňou myši, ktorý sledoval prirodzené zakrivenie dlane. Štýl a komfort sa stanú
vyhlásenými charakteristickými znakmi dizajnu produktov spoločnosti Logitech.

foto - logitech

(1989) – Pôvodný trackball Logitech TrackMan predstavoval ďalší prelom v oblasti pohodlia a ergonómie. Zariadenie bolo vybavené trackballom, ktorý sa ovládal palcom ruky, a tromi tlačidlami napravo – toto usporiadanie umožňovalo, aby pravá ruka používateľa pri práci zostávala prirodzene uvoľnená.

foto - logitech

(1990) – Spoločnosť Logitech sa zamerala na uspokojovanie najrôznejších druhov potrieb svoje rastúcej zákazníckej základne a predstavila nový produkt – myš MouseMan. Na základe rozsiahlych prieskumov a testovanie cieľovej skupiny používateľov osobných počítačov Logitech uviedol túto myš v štyroch rôznych tvaroch a veľkostiach – MouseMan Left, MouseMan Right, MouseMan Large a MouseMan
Small.

Skryť Vypnúť reklamu

Už v tejto rannej dobe si spoločnosť Logitech bola vedomá, že tu tvrdenie „jedna veľkosť pre všetkých“ platiť nemôže.

foto - logitech

(1991) – Začiatky popredného postavenia spoločnosti Logitech v oblasti bezdrôtových periférií pre PC siahajú k bezdrôtovej myši MouseMan Cordless. Bola to prvá myš, ktorá využívala vysokofrekvenčnú rádiovú technológiu (RF), čo znamenalo, že myš pre správnu funkciu spojenia nepotrebovala priamu líniu viditeľnosti.

Skúsenosti získané v RF bezdrôtovej oblasti Logitech následne využije pri bezdrôtových klávesniciach a herných ovládačoch – a ešte o niečo neskôr pri náhlavných sadách, bezdrôtových hudobných systémoch a vyspelých diaľkových ovládačoch. Samotné bezdrôtové myši a klávesnice v súčasnej dobe tvoria na celom svete trh, ktorého hodnota sa odhaduje na skoro 1 miliardu amerických dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - logitech

(1992) – Fotoman, ako jeden z prvých komerčne dostupných digitálnych fotoaparátov pre spotrebiteľov, svoju dobu skutočne predbehol. Ukladal fotografie s kvalitou rozlíšenia QVGA na internú RAM a jeho cena bola 1.000 USD. Tento produkt získal ocenenie časopisu PC Computing ako Najhodnotnejší produkt (Most Valuable Product – MVP) v roku 1991. Logitech neskôr využije svoje rastúce skúsenosti s digitálnym obrazom v cenami ovenčenom rade webových kamier.

foto - logitech

(1992) – Táto kombinácia reproduktora pre prehrávanie audia a hlasového záznamníka bola v tomto odvetví prvou svojho druhu. Bola zameraná na prvých používateľov notebookov, ktorým umožňovala vkladať do určitých typov súborov a aplikácií zvukové poznámky a prehrávať si ich.

Bola to taktiež prvá audio periféria spoločnosti Logitech, ktorá začala dláždiť cestu k budúcemu poprednému postaveniu spoločnosti Logitech v oblasti reproduktorov pre PC.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - logitech

(1992) – Toto bola prvá myš vyvinutá pre trojrozmerné aplikácie CAD/CAM/CAE. Použitá technológia sa stala základom pre vyčlenenie spoločnosti 3Dconnexion od Logitechu ako poprednej spoločnosti, ktorá vyvíja a vyrába vstupné zariadenia pre 3D navigáciu pre profesionálny trh.

Táto spoločnosť opäť preukázala, že inovácie, ktoré predbehnú svoju dobu, sa po čase môžu stať životaschopnou obchodnou záležitosťou.

foto - logitech

(1995) – Prvá webová kamera spoločnosti Logitech – VideoMan – ľuďom vôbec po prvýkrát v histórii umožňovala posielať živé alebo už zaznamenané video cez internet – na svoju dobu úplne revolučný zážitok. Aby mohla tento zážitok sprostredkovať, spoločnosť Logitech opäť demonštrovala svoje skúsenosti s vývojom softvéru, čo je pre správnu funkciu webovej kamery v spojení s PC veľmi podstatné.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť Logitech sa rýchlo stala popredným výrobcom OEM webových kamier vďaka zmluve o výrobe kamery VideoMan pre Silicon Graphics (SGI).

foto - logitech

(1995) – Inovatívny Trackman Marble vyznačil zásadný medzník vo vývoji technológií sledovania pohybu: jeho revolučný systém optického snímania nahradil zraniteľné mechanické časti a odstránil problémy s ich zanášaním prachom a špinou. Táto optická technológia sa neskôr použije – a stane sa štandardom – pri počítačových myšiach.

foto - logitech

(1995) – Prvý produkt spoločnosti Logitech pre hráčov bol ergonomicky tvarovaný joystick pre simuláciu lietania, ktorý vyzeral ako naozajstný.

Svoj názov Wingman potom prepožičal niekoľkým nasledujúcim herným produktom, vrátane ovládačov s hmatovou odozvou, vďaka ktorým mohol Logitech hráčom ponúknuť ešte vyššiu úroveň realistického vnímania.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - logitech

(1998) – Prvá z webových kamier QuickCam spoločnosti Logitech s názvom QuickCam VC sa vyznačovala dizajnom v tvare oka, ktorý sa stal jedným z najrozpoznateľnejších tvarov v PC odvetví.

Logitech odkúpil značku QuickCam, keď v roku 1998 získal akvizíciou hardvérovú divíziu spoločnosti Connectix. Logitech tento dizajn v tvare oka v priebehu času starostlivo a jemne vylaďoval. Časopis PC World v roku 2005 zaradil webovú kameru QuickCam medzi 50 najväčších praktických vynálezov za posledných 50 rokov.

foto - logitech

(1998) – Genézu novej kategórie produktov zahájilo uvedenie súpravy bezdrôtovej klávesnice a myši Logitech Cordless Desktop, čo bolo po prvýkrát, kedy bezdrôtová vysokofrekvenčná technológia RF bola využitá pre kombináciu klávesnice a myši.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť Logitech si nechala tento výraz chrániť obchodnou známkou a vyvinula celú rodinu bezdrôtových produktov radu Cordless Desktop s najrôznejšími dizajnmi a funkciami, ktoré používateľom pomáhajú uľahčovať a spríjemňovať prácu a navigáciu v rýchlo sa rozvíjajúcom internete.

foto - logitech

(2000) – Prvou perifériou spoločnosti Logitech navrhnutou pre rýchlo rastúci trh s hernými konzolami bol tento volant pripojovaný cez vysokorýchlostné rozhranie USB – mal mocnú hmatovú odozvu a vniesol do obývacích izieb reálnosť arkádových hier. Išlo o prvú perifériu spoločnosti Logitech navrhnutú pre inú platformu než pre PC.

foto - logitech

(2001) – Prvým výkonným reproduktorovým systémom spoločnosti Logitech pre PC bol 400 wattový model Z-560, ktorý získal certifikáciu THX ako potvrdenie kvality zvuku doteraz vyhradenej predovšetkým pre kinosály a systémy domáceho kina najvyššej triedy.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodná vlajková loď oceňovanej rodiny produktov radu Z – reproduktory Z-560, ktoré dokážu otriasť základy domu – získali vo svojom obore mnoho pôct a Logitech tak značne rozvíril vody trhu s high-end reproduktormi pre PC.

foto - logitech

(2001) – Žiadne káble, presné optické sledovanie pohybu – myš Cordless MouseMan Optical priniesla túto dychtivo očakávanú a výnimočnú kombináciu a oslobodila ľudí od káblov zamotaných na pracovnom stole a nepríjemností spojených s čistením špiny a prachu pri myšiach s guľôčkou. Kľúčovým prelomom boli nové optické čipy s nízkou spotrebou, ktoré znížili odber energie potrebnej pre optiku a umožnili tak, aby batéria mohla vydržať až tri mesiace.

foto - logitech

(2002) – Vďaka využitiu bezdrôtovej technológie v pásme 2,4 GHz poskytoval tento bezdrôtový ovládač pre hry dosah až 6 metrov, takže používatelia mohli pohodlne sedieť na pohovke bez nevzhľadných káblov nebezpečne natiahnutých cez obývačku. Model z druhej generácie týchto herných ovládačov, Logitech Cordless Action Controller for PlayStation (2004), sa stal najpredávanejším ovládačom spoločnosti Logitech pre akúkoľvek platformu. Logitech taktiež vyrába podobné bezdrôtové ovládače pre hernú konzolu Xbox.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - logitech

(2003) – Vysoko štylizovaná webová kamera QuickCam Orbit sa vyznačuje dizajnom, ktorý získal rôzne ceny a dramaticky sa líši od dizajnu typických webových kamier, a je vybavená jedinečnou funkciou pre sledovanie tváre pomocou motorčekom ovládanej hlavy kamery, ktorá môže panoramovať a nakláňať sa.

V spojení s aplikáciami ako sú napríklad Skype a Windows Live Messenger táto webová kamera uľahčí a spríjemní zážitok z živého prenosu hlasu a obrazu cez internet.

foto - logitech

(2003) – Nanajvýš štýlová kombinácia myši, klávesnice a media padu okamžite premení PC na bezdrôtové ovládacie centrum využívajúce technológiu Bluetooth a umožňuje bezdrôtovú výmenu informácií medzi PC a zariadeniami s rozhraním Bluetooth ako napríklad PDA, mobilné telefóny a tlačiarne.

Skryť Vypnúť reklamu

Produkt sa vyznačuje dizajnom, ktorý bol odmenený mnohými cenami, a má ploché pravouhlé tvary, ktoré dopĺňajú vzhľad moderných plochých monitorov.

foto - logitech

(2004) – Tento klenot medzi produktmi pre stolové PC bol prvou počítačovou myšou s laserovým systémom sledovania pohybu a nasvietenia. Vďaka kombinácii laseru s výkonným systémom pre sledovania pohybu MX spoločnosti Logitech a bezdrôtovej technológie Fast RF nastavuje myš MX1000 novú výkonnú referenčnú latku pre odozvu a presnosť.

foto - logitech

(2005) – Diaľkový ovládač programovaný cez internet – Harmony 880 – sa môže pochváliť prvým zásadnejšie prepracovaným dizajnom od doby, kedy v roku 2004 Logitech získal akvizíciou spoločnosť Intrigue Technologies, a ponúka tlačidlá pre ovládanie jednotlivých aktivít jediným stlačením – napríklad „Sledovať televíziu“ alebo „Počúvať hudbu“ – ktoré odrážajú spôsoby, ako si ľudia používajú možnosti domácej zábavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Štýlový ovládač Harmony 880 je vybavený farebným LCD displejom a nabíjacou kolískou a pomohol spoločnosti Logitech vyjsť na vedúcu pozíciu na trhu v Spojených štátoch v kategórii programovateľných diaľkových ovládačov.

foto - logitech

(2005) – Veľmi skoro po svojom uvedení sa špičkové reproduktory Logitech pre iPod stali jedným z najpredávanejších audio produktov tejto spoločnosti. Úspešné predaje sú odozvou na schopnosť spoločnosti Logitech vstupovať na nové trhy s produktmi, ktoré dopĺňajú také ikony dizajnu, akou je napríklad práve iPod, a rozširovať možnosti zážitkov z digitálnych zdrojov na celom rade rôznych platforiem.

foto - logitech

(2006) – Ako príprava pôdy pre ďalších 25 rokov inovácií spoločnosti Logitech predstavuje bezdrôtová laserová myš Logitech MX Revolution radikálnu zmenu v spôsobe navigácie v zložitých a rozsiahlych materiáloch. Vyznačuje sa možnosťou hyper rýchleho rolovania pomocou revolučného kolieska zo zliatiny kovov – označovaného ako MicroGear Precision Scroll Wheel – ktoré sa dokáže voľne točiť po dobu až siedmich sekúnd, takže na jedinom roztočení prstom môže prebehnúť stoky stránok a nastavuje tak novú referenčnú latku pre účinnosť rolovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Inovačná vyhľadávacia funkcia One-Touch Search ľuďom umožňuje označiť slovo alebo súslovie na webovej stránke alebo v dokumente a následne jediným kliknutím vyvolať a prezerať výsledky vyhľadávania daného predmetu na internete. A ergonomický dizajn tejto myši je vlastne prakticky neviditeľný – myš sa stane skoro nepostrehnuteľným predĺžením ruky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Naď pripúšťa, že možno budú musieť zakázať testovanie ľudí z iných okresov (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 2890 pozitívne testovaných ľudí a 25 úmrtí pacientov s Covid-19. Celkovo si pandémia vyžiadala 159 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
Komentár Petra Schutza

Z krajiny sa stal pokusný králik vojny proti Covidu

Koza zarevala, vlk hladný.

Peter Schutz
Ilustračné foto.

Prokurátor podal návrh na vzatie Kováčika do väzby

Špeciálny prokurátor je obvinený z viacerých trestných činov.

Dušan Kováčik po zadržaní.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 962
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 829
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 116
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 12 471
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 085
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 705
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 675
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 863
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 733
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 687