SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Zachránia dvojité DVD trh?

Vojna dvoch konkurenčných nových formátov DVD môže vďaka novému vynálezu britskej firmy New Medium Enterprises (NME) skončiť skôr, ako sa začala. Táto spoločnosť minulý týždeň oznámila, že rozlúskla technický problém, ktorý doteraz znemožňoval výrobu lacn

Nová generácia DVD diskov sľubuje kvalitnejší obraz aj interaktívne možnosti navyše. Jej úspech však bol doteraz veľmi otázny kvôli dvom konkurenčným a nespolupracujúcim formátom.

FOTO – REUTERS

ého DVD, na ktorom je uložený film v oboch konkurenčných nových formátoch.

„Doterajšie technológie na výrobu diskov s viacerými vrstvami prevažne nefungujú. My sme vyvinuli technológiu na masovú výrobu viacerých vrstiev, ktorá netrpí známym problémom extrémne vysokej chybovosti DVD,“ povedal technologický šéf NME Eugene Levich.

Výrobné náklady na jeden viacvrstvový DVD disk s použitím novej technológie sú v prepočte asi 3,60 Sk, pričom výroba štandardného DVD stojí podľa ODMS, popredného holandského producenta výrobných DVD liniek, asi 2,40 Sk.

Iba päťdesiatpercentné zvýšenie nákladov sa považuje za úspech, keďže doterajšie dvojvrstvové zapisovateľné DVD stáli tri- až päťkrát viac než jednovrstvová. Príčinou bolo najmä to, že veľká časť výrobkov nebola funkčná a musela sa hneď na konci výrobnej linky vyhodiť.

Zmierenie formátov?
Technologický prelom prišiel len týždeň po tom, ako traja zamestnanci filmového štúdia Warner Bros. podali patentovú prihlášku na možnosť reálnej úschovy viacerých formátov na jedinom DVD.

„Neexistuje konflikt medzi Warnerom a nami. Oni si patentovali praktické použitie, my technológiu. Patenty sa navzájom dopĺňajú a som rád, že k tomu došlo. Warner konečne otvoril oči, ich prihláška ukazuje, že naozaj chcú vytvoriť multiformátové disky,“ povedal Levich.

Multiformátové disky môžu zabrániť začínajúcej vojne medzi dvoma novými formátmi DVD: Blu-Ray od Sony a HD-DVD od Toshiby. Nový formát je zaujímavý najmä tým, že umožňuje na diskoch distribuovať filmy vo vysokom rozlíšení s až šesťkrát vyššou kvalitou obrazu.

Hollywoodske štúdiá si v posledných mesiacoch volili, na stranu ktorého formátu sa pridajú. Niektoré sa rozhodli ponúkať filmy v oboch naraz, a navyše ešte v teraz používanom staršom formáte.

Ak nová technológia umožní uložiť film v dvoch formátoch na jediný disk, filmovým spoločnostiam to ušetrí peniaze a spotrebitelia sa nebudú musieť strachovať, či kúpený film prehrajú na ich prehrávači.

Výroba od budúceho roku
Technologický prielom už potvrdil aj producent výrobných liniek na DVD ODMS. „Môžeme to potvrdiť. Keď NME prvýkrát prišlo so svojou koncepciou, boli sme veľmi skeptickí. Máme skúsenosti s výrobou dvojvrstvových DVD, pri ktorých je chybovosť pod 50 percent, ale ich technológia znížila chyby oveľa výraznejšie a je lacnejšia,“ povedal riaditeľ firmy ODMS Jadranko Dovic. Podľa ODMS prvý prototyp výrobnej linky využívajúcej technológiu firmy NME bude hotový začiatkom budúceho roka.

Firma NME uviedla, že vyvinula aj novú technológiu pre stroje, ktoré budú disky čítať a zapisovať na ne, čo bol ďalší problematický bod pri doterajšej výrobe viacvrstvových DVD. Dnešná generácia DVD prehrávačov dokázala čítať len jednu alebo dve vrstvy, NME však vytvorilo DVD až s desiatimi čitateľnými vrstvami. Firma na ich čítanie vyvinula vlastný prehrávač, a jeho technológiu bude ochotná predať vo forme licencie aj ostatným výrobcom elektroniky.

Filmy na DVD sa dnes uchovávajú v rozličnej hĺbke pod povrchom v závislosti od použitej technológie. Blu-Ray disky majú dáta len 0,1 milimetra od povrchu, pri HD-DVD je to 0,6 milimetra. Filmy trvajúce viac než dve hodiny sa musia ukladať v rovnakom formáte, ale do dvoch rôznych vrstiev tesne vedľa seba.

www.nmeinc.com
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.

Katarína Knechtová vydala nový album Svety.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aj volič ĽSNS je občan

Vláda nenechala priestor na zákonné protesty.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.