SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Viete, kto zdedí vaše e–maily?

Internet zmenil naše životy – nakoľko zmenil aj našu smrť? Skúste sa na chvíľu prekonať a predstavte si, že by ste už nedostali šancu poslať e-mail. Včera vás premohol srdcový infarkt. Dnes už neodpoviete na žiadne správy v diskusných fórach, žiadne e-mai

S elektronikou sa nemusíte rozlúčiť ani po smrti. Viacero firiem, napríklad americký Vidstone, vedia vybaviť náhrobok aj plochou LCD obrazovkou, na ktorej sa môžu premietať videozábery z vášho života.

ILUSTRACNÉ FOTO – ARCHÍV

ly ani esemesky, už nikdy neprispejete na svoj blog. Koľkí ľudia sa o vašej smrti nikdy nedozvedia?

Internet zmenil štruktúru našich sociálnych sietí a oveľa viac našich známych nežije v našom bezprostrednom geografickom okolí - spájajú nás s nimi len digitálne komunikačné kanály.

Typickým používateľom internetu je na Slovensku mladý človek a tak sa zatiaľ málokto trápi s tým, čo bude po smrti s jeho e-mailovou adresou. V Spojených štátoch je však už riešenie „digitálnych dedičstiev“ relatívne častým problémom. Ľudia zdôverujú počítačom svoje kompletné finančné záznamy, rodinné fotografie aj adresáre ich kontaktov sú často len v digitálnej podobe.

Ak ich chránia heslá, po smrti majiteľa sa tieto údaje môžu stať pre príbuzných ťažšie dostupnými ako dokumenty uložené v trezore. Na prístup k fyzickému dedičstvu majú totiž pozostalí právo, no na to digitálne zákony zatiaľ nepamätajú.

Právo na súkromie?
Najčastejším predmetom záujmu pozostalých bývajú e-mailové schránky: väčšinou jednoducho preto, že rodina chce dať vedieť priateľom a známym zosnulého, čo sa stalo.

Ak si internetista sťahoval e-maily do počítača, situácia je jednoduchšia, ochrana heslom väčšinou nebýva dôkladná a dá sa obísť s pomocou niektorého z nástrojov na prelomenie hesla. Ak sú však e-maily uschované na webovej službe ako Hotmail, Yahoo či Post.sk, záleží len na dobrej vôli poskytovateľa, či prístup umožní; politika rôznych firiem je odlišná.

Google pri svojich e-mailových službách napríklad prístup k dokumentom umožňuje, ak sa pozostalí preukážu kópiou úmrtného listu a zároveň notársky overenou plnou mocou dávajúcou im právo disponovať s majetkom zosnulého. Podobne postupuje aj najväčší americký internetový provider America Online (AOL), ktorý každý deň rieši niekoľko desiatok takýchto prípadov a má pre ne vyčleneného samostatného zamestnanca a faxové číslo, kam môžu príbuzní doklady zaslať.

Microsoft umožňuje pozostalým získať kópiu e-mailov zo služby Hotmail.com na CD, ak preukážu svoj príbuzenský vzťah.

Naproti tomu internetový gigant Yahoo prístup k e-mailom neumožňuje – firma považuje smrťou majiteľa každú e-mailovú schránku za zrušenú a sprístupnenie inej osobe by považovala za porušenie práva na súkromie majiteľa. „Každému užívateľovi Yahoo Mailu sme sa zaviazali, že jeho správy budeme považovať za osobnú komunikáciu a nakladať s nimi ako s dôvernými,“ napísala v stanovisku serveru Cnet.com hovorkyňa Yahoo Mary Osaková.

Rodinné tajomstvá
„Je právom ľudí rozhodnúť sa, čo chcú nechať utajené aj pred svojimi príbuznými kvôli pokoju v rodine,“ povedal agentúre AP profesor z univerzity v Ohiu Peter Swire, predtým poradca amerického prezidenta pre otázky súkromia. „Môžu poznať napríklad tajomstvá iných rodinných príslušníkov, ktoré chránia pred ostatnými: napríklad že sestra bola na potrate alebo otec bol už raz ženatý.“

Otázka, či majú dediči legálny nárok na prístup k e-mailovej schránke, zatiaľ nie je jasne vyriešená. Americké súdy sa zatiaľ mierne prikláňajú na ich stranu: minulý rok v jednom prípade nariadili firme Yahoo, aby sprístupnila e-mailovú schránku 20-ročného vojaka, ktorý zahynul v Iraku, jeho rodičom. Tí pred súdom argumentovali najmä tým, že syn by sám chcel, aby sa k jeho korešpondencii dostali.

Rozhodnutie súdu však neznamená, že prístup automaticky povolia aj pozostalým vo všetkých ďalších prípadoch.

Slovenské portály sú menej ústretové
Slovenské portály sa zatiaľ so žiadosťami pozostalých o sprístupnenie digitálnych dát nestretávajú - takýto prípad ešte nezaznamenali najväčšie freemailové služby Post.sk ani Pobox.sk, ani portály Centrum.sk, Atlas.sk či blogovací server bloguje.sk.

„Riešili sme zatiaľ len situáciu, kedy sa rodičia snažili vystopovať svoju niekoľko dní nezvestnú dcéru. V tomto prípade sme sa snažili vyjsť v rámci možností v ústrety,“ hovorí riaditeľ portálu Atlas.sk Igor Kalaš. „Samozrejme sme nemohli udať žiadnu informáciu o obsahu schránky, či lokalizácii prístupov. Informovali sme len o tom, kedy bol posledný prístup do predmetnej schránky,“ povedal šéf portálu, pod ktorý patrí aj služba Pobox.sk.

Zástupcovia všetkých portálov oslovených denníkom SME sa zhodujú na tom, že na odkrytie obsahu e-mailovej schránky by im na rozdiel od bežnej praxe v Spojených štátoch nestačil úmrtný list ani notársky overená plná moc.

„Štandardne ak chce niekto prístup alebo zrušenie stránky, ku ktorej nevie heslo, musí mať v ruke rozhodnutie od štátneho orgánu – napríklad od súdu alebo polície,“ povedal riaditeľ portálu Centrum.sk Martin Bugár.

Rovnaká je aj politika servera Post.sk (prevádzkuje ho vydavateľ SME), ktorý, podobne ako Pobox.sk, už v minulosti odmietol žiadosť o sprístupnenie schránky nezvestného človeka, a takéto údaje poskytuje len polícii.

Relatívne najjednoduchšie je informovanie priateľov v prípade, ak mal zosnulý svoj blog. Správca servera bloguje.cz Martin Malý si spomína na prípad blogera, o ktorého smrti informovali v diskusii na jeho blogu jeho kolegovia. Blog neskôr automaticky po niekoľ­kých mesiacoch zmizol ako neaktívny.

Na blogovacom serveri denníka SME sa zatiaľ vyskytol jeden prípad, keď po smrti blogerky o prístup požiadala jej dcéra. SME ho umožnilo a dcéra krátky čas pokračovala v písaní blogu. Uverejnila najskôr informáciu o smrti pôvodnej autorky a termíne pohrebu a neskôr niekoľko spomienok na svoju mamu. Sústrasť jej v diskusiách vyjadrilo niekoľko desiatok ľudí.

Memento mori
Podľa niektorých z amerických návrhov by sa problém digitálnej pozostalosti dal riešiť aj tak, že by sa poskytovatelia služieb už pri registrácii pýtali, komu majú pripadnúť ich súbory po smrti – podobne, ako napríklad pri uzatváraní životnej poistky.

Ktorá firma by však chcela svojim klientom hneď na úvod pripomínať ich možnú smrť? Nápad sa tak sotva niekedy zrealizuje. Niektorí právnici v Spojených štátoch sa však už dnes klientov pri spisovaní poslednej vôle pýtajú, komu chcú odkázať súbory vo svojom počítači, napríklad hudobnú kolekciu či fotografie.

Možný veľký problém však má aj jedno oveľa lacnejšie a rýchlejšie riešenie: stačí jednoducho napísať na papier prístupové heslá do svojho počítača či k webovému e-mailu a papier vložiť, podľa toho, nakoľko citlivé údaje sú, do trezoru alebo jednoducho niekde medzi papierové doklady. Tam ich v prípade vašej smrti príbuzní určite nájdu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vagovič: Fica prehry zmenili, stal sa agresívnejším

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Novinár Marek Vagovič.
Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.