Rise and Fall: Civilizations at War - pokus o inováciu

Nie vždy dopadnú všetky snahy o inováciu dobre. Niekedy je lepšie držať sa zaužívaných koľají. Dôkazom je kombinácia real-time stratégie a 3D akcie Rise and Fall: Civilizations at War.

Netradičné žánrové kombinácie dnes už nie sú ničím výnimočným, no hra, ktorú vám práve ideme predstaviť, je dôkazom, že stále sa dá i v tomto ohľade prísť s niečím novým.

Autori začali Rise and Fall: Civilizations at War vtláčať do povedomia hráčov už pár mesiacov pred vydaním. V rámci relatívne masívnej kampane sa objavovali krásne screenshoty a nadšené hlasy hovorili o unikátnej kombinácii 3D akcie a RTS stratégie. Marketingové „kydy“ podložené celkom dôveru-budiacim menom vývojárskeho tímu Midway, ktorý mal za sebou rôzne viac či menej úspešné hry (napr. Earth 2160), sme si konečne mohli na vlastnej koži overiť. Ako to dopadlo, sa dozviete, teraz však pekne poporiadku.

Rise and Fall je situovaná do slávneho obdobia starovekých ríší, ktorým vládli Alexander Veľký či Kleopatra. Na prvý, a možno aj druhý pohľad preto budí dojem podobnosti s hrami ako Rome: Total War či Empires, a teda vyzerá vcelku slušne. Úvodné dve či tri misie pripravoval pravdepodobné skúsený dizajnér a boli veľmi správne nasadené – tak, aby hráča navnadili. Sú to zábavné, dizajnovo na úrovni, graficky krásne misie a hlavne – nepredvádzajú jeden z hlavných záporov hry, ktorým je práve onen slávny 3D akčný mód. Jeho princíp je vskutku primitívny a, ako časom zistíte, aj nudný a pravdupovediac zbytočný. Počas hry sa môžete kedykoľvek prepnúť do akčného módu, v ktorom svojho hrdinu vidíte z pohľadu tretej osoby. Nečakajte žiadne veľké možnosti – skrátka môžete buď rúbať mečom, alebo strieľať z luku, pričom oboje je dosť nudné. Meč sa dá ešte ako-tak prežiť, pretože s jeho pomocou vymlátite vojsko čítajúce pár stoviek vojakov za pár sekúnd, no strieľať sto či dvestokrát znova a znova z luku, je, prosím pekne, riadna otrava. Počas boja sa vášmu hrdinovi míňa životná energia a po jej vyčerpaní ste nútení prepnúť sa opäť do štandardného RTS módu (vďakabohu). Často sa to však bohužiaľ rovná aj prehratej misii, pretože autori prezentujú novú dimenziu extrémneho nepomeru síl. Zatiaľ čo v akčnom móde dokážete jediným panákom zabíjať stovky, ba možno tisíce nepriateľských vojakov, len tak, akoby ste sfúkli sviečku, v štandardnom móde je ten istý hrdina prakticky nepoužiteľný. Rovnako tak sú slabé aj vaše klasické jednotky a navyše takmer vždy čelia obrovskej presile – hra vás takto donúti čo najviac využívať 3D akčný mód, čo hru zo serióznej real-time stratégie degraduje na nepríjemný arkádový hybrid, kde v krvavom víre lietajú kilá a kilá končatín vašich protivníkov.

Takýmto spôsobom sa budete prekusávať nejakou tou dvadsiatkou misii v spomínaných dvoch kampaniach. Niektoré sú vydarené, iné menej, je tu vidno aj snahu o oživenie, ako je napríklad gladiátorský boj v aréne, no vo všeobecnosti všetky misie pretkáva niť nepodareného 3D módu. Pritom strategická časť je na slušnej úrovni, skrátka kým sa neprepnete do 3D, budete sa priam až nadpriemerne baviť. Princípy ostali – stále musíte čo-to stavať, čo-to ťažiť, regrutovať jednotky, trénovať ich, upgradovať a nakoniec posielať na smrť. Jednotiek je slušné množstvo, a skrátka neprídu ani milovníci námorných bitiek. Lepšie povedané, to je tá lepšia časť hry, ktorá prináša vskutku nečakané prekvapenia. Obrovské bojové lode môžete síce nalodiť takmer nekonečným množstvom vojakov, no na druhú stranu ich uvidíte v skutočnej akcii. Hra vám totiž ponúka možnosť zahákovať nepriateľskú loď, vtrhnúť na jej palubu a skrížiť čepele v boji muža proti mužovi. Víťazné vojsko zajíma súperovu loď, s ktorou ďalej narába ako s vlastnou. Bojovníci na lodi tiež môžu byť samozrejme viacerých typov – lukostrelci sú využiteľní, akonáhle sa loď dostane na dostrel, neskôr príde rad na chladnú oceľ. Do toho všetko môže samozrejme zasiahnuť aj hrdina svojím smrtiacim tancom.
Ďalšou možnosťou v námorných bitkách je zničenie lode – či už prostredníctvom katapultov alebo trošku menej konvenčným spôsobom – nárazom vašej lode do nepriateľskej. Po takejto zrážke väčšina súperových vojakov popadá do vody, kde ich obratom skosia šípy vašich lukostrelcov.

GRAFIKA 7 / 10
Celkom potešujúca, svižná, farebná a pestrá. To sú tie najpriliehavejšie slová ku grafickému spracovaniu. Je to jeden z aspektov, ktoré by hodnotenie mohli vytiahnuť vyššie, no ja nepatrím k hráčom, ktorí sa nechajú zlákať pekným obalom... Hardwarová náročnosť je relatívne prijateľná, optimalizácia tu našťastie dobre funguje, takže hru si dokážete vyladiť tak, aby vám išla aj na staršom stroji. Kvalitatívne horšie sú na tom však modely a animácie (postáv) pri pohľade zblízka. Tie sa dnes už skutočne nenosia a veľa vody by nenamútili ani dva-tri roky dozadu. Podobná nekvalita postihla aj rôzne filmíky, ktoré vás posúvajú dejom.

INTERFACE 7 / 10
Štandardná kvalita, interface sa len málokomu podarí pokaziť. Hra sa ovláda celkom jednoducho, presne tak, ako by ste od real-time stratégie očakávali a pre žiadneho aspoň trocha zorientovaného hráča nebude predstavovať problém. Čo je horšie, je skutočne škaredé menu a použitý hnusný kostrbatý font. Plusom je možnosť aktualizácie hry priamo z menu, ktorá skutočne funguje.

HRATEĽNOSŤ 5 / 10
Nuž, ako som spomínal – Rise and Fall stojí a padá na snahe o inováciu. Bohužiaľ, nie vždy takéto pokusy dopadnú dobre, dá sa povedať, že táto hra by bola neporovnateľne lepšia, keby bol vynechaný 3D akčný mód, ktorý ju ťahá na dno. Hlavným plusom R&F sú námorné bitky, ktoré sú podarené a zábavné, tie však nevyvážia tonu ďalších nedostatkov. Nevyváži ju ani príjemný RPG systém, pomocou ktorého budete zlepšovať svojho nenávideného hrdinu. Nové úrovne vymieňate za skúsenostné body získané bojom – zároveň však musíte zvážiť aj ich investíciu do iných odvetví a technológií, ktoré vám nejakým spôsobom pomôžu v ďalšom postupe hrou. Dizajn misii sa snaží nepôsobiť stereotypne, bohužiaľ za priveľkú cenu. Za cenu vymýšľania frustrujúcich, extrémne akčných a arkádových úloh, ktoré by žiadny hráč v stratégii nečakal. Za spomenutie stojí napríklad námorný boj, kde v koži hrdinu musíte lukom postrieľať za určitý čas 100 nepriateľov, či gladiátorský súboj, kde na vás v jednom kuse posielajú haldy nepriateľských vojakov, bojových strojov či zvierat a vy musíte len rúbať a rúbať a rúbať...

Čo tiež nepridá hre na úspechu je aj celkom dosť nepríjemných bugov, ktoré nevyriešil ani najnovší patch. Hneď v úvodných misiách sa vám pravdepodobne stane, že novo regrutované jednotky sa vám zaseknú a ani za svet ich nedostanete z budovy, v ktorej sa cvičili. Rise and Fall bohužiaľ neobsahuje žiadny prevratný, či zábavný prvok, ktorý by hru vytiahol zo šedého priemeru aspoň na hranicu drobnej nadpriemernosti. Na druhú stranu, mohlo to byť aj horšie...

MULTIPLAYER
Multiplayer ponúka oproti singleplayeru pár možností navyše. Je to najmä možnosť hrať za ďalšie dve zúčastnené národy – Perziu a Rím, ktoré nie sú v single prístupné. Nie je to však dosť na to, aby sa z Rise and Fall stal hrávaný titul, na to obsahuje množstvo nedostatkov vlastných ako single, tak aj multplayeru.

ZVUKY 7 / 10
Dostávame sa ku auditívnym kapitolám – tie na túto hru už nebudú mať absolútne žiaden vplyv. Zvuky... hmmm... áno, existujú, v hre nie je ticho. Že by to však bolo niečo výnimočne dobré alebo výnimočne zlé, sa povedať nedá. Skrátka z reproduktorov sa na vás rinie bitevná vrava, krik ranených, rinčanie čepelí či svišťanie šípov a vy do toho všetkého okolo seba máchate mečom či strieľate jeden šíp za druhým.

HUDBA 7 / 10
Hudobný podmaz je taký nenápadný, až je celkom príjemný. V neutíchajúcej akcii si hudbu málokedy uvedomíte, ale to, čo sem-tam začujete pomedzi ston umierajúcich, je celkom príjemných pár tónov.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
Rise and Fall nie je vyvážená hra. To vplýva aj na hodnotenie náročnosti a inteligencie, ktoré nie je veľmi vysoko. Hra je totiž hlúpo náročná. Tým myslím, že od hráča vyžaduje nezmyselné schopnosti – ako napríklad čo najrýchlejšie klikať na myš, čo najrýchlejšie odbehnúť z boja... Skrátka, všetko po vás bude chcieť čo najrýchlejšie a to je miestami nepríjemne frustrujúce. A ja veru nemám rád hry, ktoré ma za to, že za časový limit nezabijem 100 protivníkov, ale 98, donútia opakovať odznova celú misiu. Inteligencia protivníkov je hlboko na dne. Súvisí s nedomysleným 3D módom. Pokiaľ si s hrdinom nájdete tiché miestečko, kde vidíte a nie ste videní, môžete stále dokola vyťahovať šípy z nevyčerpateľného tulca a ako na strelnici odstreľovať nepriateľských vojakov, ktorí pokojne a s rozvahou čakajú na smrť. Protivník málokedy prekvapí. Bohužiaľ.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5,2 / 10
Rise & Fall: Civilizations at War nedopadli celkom tak, ako sme chceli. Trochu inovatívny koncept trpí viditeľnými neduhmi, obsahuje množstvo nedomysleností a nedorobkov. Keby si autori dali viac práce dotiahnuť 3D mód do zdarného konca, hra by mohla získať slušné publikum, keďže v sebe spája zaujímavé aspekty – históriu, stratégiu a akciu. V takomto stave je to však len zbastardená zmeska v pozlátenom obale. Možno za neúspech môže krach štúdia Stainless Steel, ktoré pôvodne hru vyvíjalo, no dokončili ju až vo firme Midway. Skúsení vývojári zo Stainless Steel, ktoré bolo založené Rickom Goodmanom – hlavným dizajnérom Age of Empires – by možno nedopustili vydanie takýmto kritickým spôsobom nedomyslenej hry.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

SVET

Američania pokračujú vo vývoji elektromagnetického dela

Častým mýtom spojeným s EM delami je krátka životnosť.

Neprehliadnite tiež

Boli sme naivní, povedala NASA, keď videla prvé fotky podbruška Jupiteru

Nové fotografie pólov Jupitera od sondy Juno rozbili doterajšie teórie o fungovaní plynných obrov.

Bielenie Veľkej koralovej bariéry je ešte horšie, než sa čakalo

Koraly predstavujú živobytie nielen pre ľudí, ale aj pre milióny živočíchov.

Koniec latrín a chemických záchodov, nová toaleta odpad prefiltruje a spáli

Akademici sľubujú vyššiu hygienu pre chudobné kúty sveta.

Do mobilu pozeráme čoraz viac. V Brazílii aj päť hodín denne

Vybaviť hovor a prečítať správu - to je mobilná história, ktorá bola len skromným začiatkom dnešných dní.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 273
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 946
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 949
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 669
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 468
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 707
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 469
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 395
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 726
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 2 701