SME

INTERNET: Sieť je chorá, vedci jej chcú dať imunitu

Kedysi pokojná internetová sieť dnes pripomína bojové pole. V momente, keď sa človek pripojí, za menej ako hodinu, už nemusí svoj počítač ovládať iba on. Kým majiteľ hľadá nejaké informácie a kontroluje si napríklad e-mail, hacker zatiaľ v tichosti prevez

ilustračné foto - internet

me moc nad jeho elektronickým pomocníkom.

Existuje pritom niekoľko desiatok spôsobov ako to môže urobiť. S najväčšou pravdepodobnosťou si človeka s nedostatočne zabezpečeným počítačom nájde s pomocou takzvaného port scanneru, ktorým kontroluje internet, skúša otvoriť všetky "dvere", až kým nenatrafí na jedny odomknuté.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Následne sa na počítač pripojí. Začne napríklad chat, ktorý užívateľ nevidí a s jeho použitím doňho nainštaluje "zadné vrátka" (backdoor), časť zdrojového kódu, ktorý mu umožní robiť si s ním, čo chce. Napriek tomu, že samotný majiteľ o tom nemusí vedieť, môže sa tak stať súčasťou takzvaného "botnetu", malej armády počítačov, ktoré hacker používa pre siete medzinárodného organizovaného zločinu. Pomocou nich šíri spam alebo kradne identity.

SkryťVypnúť reklamu

Niečo podobné sa pritom každý deň stane asi 300-tisíc majiteľom osobných počítačov, ktoré nemajú adekvátnu ochranu ako napríklad firewall, či antivírusový softvér alebo majú nainštalovaný starý operačný systém. Podľa Amerického úradu pre vyšetrovanie (FBI) on-line kriminalita pripravila minulý rok trh o 67,2 miliardy dolárov. V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ako hackerom úder vrátiť ako napríklad vyhľadávať a rušiť takzvaných zombie, teda počítače kontrolované internetovými zločincami, či odsúdením tej hŕstky hackerov, ktorých sa polícii podarilo chytiť. Je to však ako snažiť sa vo vzduchu dolapiť hmyz. Odrovnať kriminálnikov nad hlavou na jednom konkrétnom mieste. Spravidla sa však neskôr objavia niekde inde.

"Teraz už vôbec nezáleží na tom s akým riešením prídete. Tí ľudia sú ho schopní rozlúsknuť za menej ako päť minút. Kreativita takýchto kriminálnikov je neuveriteľná," uviedol pre internetovú stránku PopSci.com Lance Spitzner, prezident neziskovej dobrovoľníckej organizácie Honeynet Project, ktorá zbiera napadnuté počítače a poskytuje ich výskumníkom, aby mohli sledovať správanie sa útočníkov. Faktom stále pritom ostáva skutočnosť, že napadnúť sieť je stále také jednoduché preto, lebo ju nikdy nikto nenavrhol tak, aby bola bezpečná. Internet vznikol pred asi 40 rokmi na to, aby vedci z jednotlivých univerzít mohli zdieľať svoje dáta.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa spoločnosti vehementne snažia vyvinúť spôsoby ako zabezpečiť on-line finančné transakcie, hackeri stále prichádzajú s rovnako vynaliezavými spôsobmi, ako ich prekonať. Vo svete internetovej bezpečnosti v súčasnosti tak prebiehajú preteky v zbrojení, ktoré hackeri s prehľadom vyhrávajú. Na to, aby počítače ostali v bezpečí, musia odborníci vyvinúť úplne nový spôsob, ktorý od základov zmení systém komunikácie počítačov a internetu. Týmto problémom sa zaoberajú rôzne spoločnosti a organizácie po celom svete.

Medzi jedny z najradikálnejších nápadov sa radí aj ten, ktorým sa zaoberajú v najväčšom laboratóriu pre internetovú bezpečnosť CyLab na Carnegie Mellon University. Od roku 2003 zamestnáva v areáli univerzity v Pittsburghu 70 výskumníkov a 140 absolventov školy. Pobočky má aj v Kórei a Japonsku. Ich cieľom je dosiahnuť stav, počas ktorého bude internet fungovať ako samostatná biologická entita a útokom tak dokáže odolávať podobne ako telo človeka brániace sa napríklad chrípke. Chcú vyvinúť sieť s imunitným systémom.

SkryťVypnúť reklamu

"Kým sa nám to nepodarí, všetok svoj čas budeme zbytočne míňať riešením nových problémov," dodáva Pradeeb Khosla, dekan Katedry strojárenstva na Carnegie Mellon University a spoluriaditeľ CyLabu.

Podľa prieskumu slovenskej spoločnosti ESET, ktorý vykonala agentúra Harris Interactive na americkom trhu si svoj antivírusový softvér neaktualizuje 65 percent domácich používateľov. Tento spôsob reaktívnej ochrany sa pritom výraznou mierou podieľa na schopnosti programu chrániť dáta majiteľov počítačov. Laboratóriá spoločnosti pritom každý deň zaznamenajú vznik asi 10-tisíc unikátnych nových škodlivých programov, ktorým človek musí čeliť v každom kúte internetu. Napriek tomu, že 20 percent respondentov tomuto údaju verilo, podľa prieskumu ich to v skutočnosti však nezaujímalo. Osemdesiat percent užívateľov pritom priradilo tejto skutočnosti až desiaty najmenší stupeň dôležitosti. Bez aktualizovaného antivírusu zaznamenalo 42 percent užívateľov ochranných programov útok z internetového priestoru.

SkryťVypnúť reklamu

"Správne fungujúca antivírusová ochrana je pre bezpečnosť kľúčová. Infiltrácie sa v sieti masovo šíria a neustále vznikajú nové varianty škodlivých kódov. Užívateľ, ktorého antivírus je takto oslabený, sa stáva veľmi ľahkou obeťou," komentoval alarmujúce čísla Michal Trnka zo známej slovenskej spoločnosti pre internetovú bezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 750
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 429
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 438
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 784
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 772
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 508
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 489
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 014
SkryťZatvoriť reklamu