HP 3-in-1 NAS: ak notebook odkráča, dáta zostávajú

Notebook je optimalizovaný do terénu a preto na ňom v kancelárii vždy nájdete obmedzený počet konektorov pre pripojenie periférií. Chýbať môže DVI, USB portov je primálo, zvyčajne chýba PS/2, neustále pripájanie a odpájanie stolových periférií môže byť pr

+ disk prístupný cez sieť i bez PC
+ integrovaný UltraBay II a ExpressCard
+ replikácia širokej škály portov
+ zdieľanie externého disku
- iba 160 GB disk

íliš zdĺhavé. Riešením sú dokovacie stanice. HP však zachádza ďalej – ponúka integrované NAS úložisko, optickú mechaniku i CardBus kartu.

Kapacita pevného disku notebooku je obmedzená. V základnej výbave nájdete jeden 2,5" disk, ak máte trochu šťastia a investovali ste do vyššieho modelového radu, optickú mechaniku môžete vymeniť za disk sekundárny. Tým však možnosti končia a pri práci na stolovom pracovisku sa musíte sústrediť na externé alternatívy.

foto - milan gigel

Odpoveďou na problém sú súborové servery v podniku, použiť môžete externé USB boxy s pevnými diskami. Existuje však i riešenie, ktoré spája výhodu oboch. HP ponúka k notebookom vyrobeným v priebehu posledných dvoch rokov zariadenie, ktoré spája funkciu tlačového servera, NAS úložiska a dokovacej stanice. Znamená to, že ak sa vrátite z terénu, dostupná disková kapacita sa okamžite rozšíri. Aby však k dátam mohli pristúpiť vaši kolegovia, alebo si mohli vytlačiť na vašej tlačiarni svoje dokumenty, vašu prítomnosť nepotrebujú. Ich potreby obslúži vo vašej neprítomnosti dok s označením 3-in-1 NAS.

Dokovacia stanica 3-in-1 NAS podstatne mení stolové pracovisko notebooku. Okrem toho, že funguje ako replikátor portov a umožňuje nepretržité pripojenie káblových a zabudovaných periférií, zaisťuje nabíjanie notebooku, zdieľanie dát, jednotlačidlové zálohovanie a zdieľanú tlač. V jedinom zariadení sa skrývajú tri samostatné produkty, ktoré je možné použiť v rámci malej pracovnej skupiny.

foto - milan gigel

Dok sa k sieťovej infraštruktúre pripája pomocou gigabitového rozhrania ethernet. Ak si na notebooku nastavíte automatické alternovanie WiFi/Ehternet, pri pripojení sa aktivuje konektivita k lokálnej sieti. Nejde však o obyčajný ethernet port.

Vo vnútri je integrovaný sieťový modul, ktorý funguje ako trojportový rozbočovač. Kým jeden port smeruje k LAN, druhý pripája notebook a tretí je bránou k NAS úložisku a tlačovému serveru. I keď je notebook v teréne, sieťový modul je aktívny.

foto - milan gigel

V základnej konfigurácii je zabudovaný 160GB SATA disk, na ktorom je vytvorený súborový systém NTFS. Ide o štandardný 3,5" disk z dielní Seagate, ktorý je prístupný po demontovaní krytu a tienenia. Zvládne to i bežný používateľ, takže s rozšírením kapacity či priamym prístupom k dátam nie je problém.

Firmvér zariadi, aby sa pomocou DHCP klienta NAS úložisku pridelila IP adresa, aby ste mali prístup k webovému konfiguračnému rozhraniu. Pomocou neho nastavíte sieťové parametre a vytvoríte priečinky, ktoré budú v sieti zdieľané. Kým niektoré budú verejné, iné môžu zostať chránené prístupovým menom a heslom.

foto - milan gigel

Znamená to, že na NAS zariadení môžete vytvoriť katalóg pracovných dokumentov pre celú pracovnú skupinu, ale môžete si naň ukladať i privátne dáta a uskutočňovať zálohy svojho notebooku. Ak vám ho v teréne ukradnú, jednoducho si z NASu vyreplikujete na disk nového notebooku vaše dáta. Aby vám medzitým zo stola neukradli i NAS, môžete ho pomocou Kensington zámky zabezpečiť. Telo je vybavené dokonalou predprípravou, ktorá umožňuje zakrytovanie uzamykacieho mechanizmu.

Vytvorené priečinky sú dostupné viacerými spôsobmi. Pre príležitostný prístup alebo dostupnosť dát cez internet môžete použiť webové rozhranie. Postačí ľubovoľný internetový prehliadač, aby ste po overení prístupu mohli k zdieľaným dátam pristupovať, alebo k nim prihrávať ďalšie. Aby bola zabezpečená jednoduchosť použitia, riadiaci čip BCM4781 NASoC zaistí ohlasovanie dostupnosti prostriedkov v sieťach Windows, takže priečinky vytvorené v NAS sa objavia v "okolitých počítačoch", takže ich môžete použiť okamžite, alebo si ich pre automatizáciu môžete namapovať.

foto - milan gigel

Prístup je zabezpečený i cez protokoly FTP a NFS, čo zjednodušuje spoluprácu s rôznymi prvkami pre automatizáciu a serverovými operačnými systémami. Ku každému zdieľanému zdroju môžete nastaviť odlišný spôsob dostupnosti. Verejné cenníky a formuláre môžu putovať von prostredníctvom HTTP brány, privátne dáta môžu zostať v sieti Windows. Zaujímavosťou je, že k vyhradenému USB portu na doku môžete pripojiť ďalší externý disk alebo iné úložné zariadenie, ktoré pomocou NASu nazdieľate. Výrobca tým zaistil rozširovateľnosť.

V štandardnej dodávke notebookov HP je softvérový balík Altiris Local Recovery, ktorý zaisťuje priebežné zálohovanie notebookových dát. Štandardne ich ukladá na skrytú partíciu pevného disku, dáta však môže synchronizovať i na sieťové úložisko, akým integrovaný NAS je. Systém stačí jediný krát nastaviť a zvyšok riadi softvérový modul bežiaci na pozadí. Ak omylom niečo zmažete, dáta poškodí vírus alebo notebook úplne zlyhá, máte vždy na svojom stole v kancelárii plnohodnotnú zálohu. Ak je NAS cez internet prístupný, dáta môžete do svojho notebooku obnoviť hoci i z druhého konca sveta.

Podobným spôsobom je zabezpečený i zdieľaný prístup k tlačiarni. Ak sú v kancelárii ďalšie pracoviská, nie je nutné aby ste prístup k tlačiarni pripojenej k doku zabezpečovali svojim notebookom. Vo webovom rozhraní nakonfigurujete zdieľanie rovnako, ako by ste použili niektorý z tlačových serverov od HP. Rozšírite tak funkcie tlačiarne bez toho, aby ste museli kupovať tlačový server. Investícia do tlačiarne tak môže byť nižšia.


Počítať však môžete i so zvýšeným komfortom práce na notebooku. Prvou z možností je osadenie notebooku do doku s používaním jeho klávesnice, externej myši a zabudovaného LCD panelu. Sklon klávesnice sa príjemne zväčší a stolové periférie môžete pripojiť ku konektorom na doku, aby ste ich pri odchode do terénu nemuseli stále odpájať a opäť pripájať. Notebook sa navyše vždy nabije do plnej kapacity, takže každý odchod z kancelárie znamená plnú výdrž batérie v teréne.

Druhou možnosťou je použiť externý LCD monitor, klávesnicu a myš s tým, že notebook budete do doku vkladať zaklopený. Aby ste ho mohli pohodlne zapínať a vypínať, na vrchnom paneli je vyvedené pre tento účel podsvietené tlačidlo. Možno vás vysoká hmotnosť doku pri prvom stretnutí prekvapí. Je to však spôsobené dômyselným mechanizmom uchytenia a uzamknutia notebooku, ktorý je konštruovaný tak, aby vydržal intenzívne používanie.

foto - milan gigel

Portový replikátor, ktorý nájdete na zadnom paneli ponúka širokú paletu rozhraní. Nájdete tam dvojicu 3,5 mm jack konektorov pre analógové audio, dva porty PS/2, šesticu rozhraní USB 2.0, analógové a DVI pripojenie pre externý monitor, dva sériové a jeden paralelný port, kompozitný a S-Video výstup, nechýba ani konektor modemu a enthernet.

V prípade že vyžadujete flexibilitu, sloty UltraBay II a ExpressCard zaistia doplnkovú rozšíriteľnosť notebooku. Ak v teréne optickú mechaniku nepoužívate, osadená môže byť v doku. Môže tam však byť i ďalší doplnkový pevný disk, ku ktorému bude mať prístup výhradne notebook. ExpressCard slot môže poslúžiť na konektivitu k bezdrôtovým sieťam, ale i pre osadenie TV tuneru, či inej multimediálnej periférie.

Technické parametre: Rozmery: 280x75x246mm * Hmotnost 7.76kg * Disk: SATA 160GB, 7200 RPM, 8MB Cache * Sieť: 1 gbps * NAS: HTTP, FTP, NFS, WIndows * Sloty/porty: UltraBay II, ExpressCard, 6x USB, 2x3.5mm jack, DSUB-15, DVI, S-Video, 2xserial, 1xLPT, kompozit, modem, ethernet.

Dostupnost: www.hp.sk
Orientacná cena: 9999 Sk bez DPH

HP 3-in-1 NAS je stolová základňa pre nové modely notebookov HP, ktorá je prepracovaná do najmenšieho detailu. Nielenže mení pracovné návyky a zvyšuje komfort pracoviska, ale s dobrým plánovaním umožňuje vybudovať kanceláriu malej pracovnej skupiny tak, aby bola zaistená maximálna efektívnosť. Zosúladením investície je možné dosiahnuť cenovú dostupnosť riešenia i komfort. Používateľ tak myslí i na "zadné kolieska" a neprekvapí ho ani taký problém, akým je krádež notebooku.

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Tomanová nám viac škodí ako pomáha, hovoria niektorí rodičia

Súdneho znalca odvolávajúceho sa na komisárku pre deti Vieru Tomanovú stiahli z prípadu.

KOMENTÁRE

Zisťujeme, že dieťa je tiež človek

Tomanová nastúpila, keď sa nepredpokladalo, že bude musieť niečo urobiť.

PLUS

Miro Jaroš: Prekážajú mi rodičia niektorých detí

Spevák má niekedy pocit, že detské pesničky sú jeho jediný svet.

BRATISLAVA

Nové Mlynské Nivy počítajú viac s autami ako s chodcami

Firma HB Reavis by chcela začať s prestavbou koncom leta.

Neprehliadnite tiež

Slovák odhalil, ako mäsožravé rastliny spoznajú svoju korisť

Rastliny prenášajú signály podobne ako v nervová sústava človeka.

OBJEKTÍV

Vedci zachytili historický zákryt, ďaleké teleso zhaslo hviezdu

K telesu 2014 MU69 v Kuiperovom páse smeruje sonda New Horizons.

Jurský park klamal, Tyranosaurus rex nevedel bežať

Dinosaurus mohol robiť rýchle kroky, idúce auto by zrejme nedobehol.

Midichloriány zo Star Wars neexistujú, ale predátorské časopisy o nich vydali štúdiu

Pod štúdiou sú podpísaní Dr. Lucas McGeorge a Dr. Annette Kin.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 3. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 4. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 5. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 6. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 7. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 8. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 9. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 10. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 402
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 202
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 311
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 358
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 151
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 2 056
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 022
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 238
 9. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 173
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 031