Zyxel s technológiou MIMO vôbec nie je "mimo"

Ak je potrebné WiFi signálom pokryť väčší priestor v panelovej zástavbe alebo bezdrôtové pripojenie používa viacero účastníkov siete prevádzkujúcich multimediálne aplikácie, s jednoduchým WiFi smerovačom príliš nepochodíte. Kvalita signálu sa cez múry deg

+ skvelé pokrytie signálom
+ vysoká priepustnosť pri záťaži
+ inšpekčný firewall
+ StreamEngine (QoS)

raduje a akonáhle sa k prístupovému bodu pripojí viacero používateľov, odozva je mizerná.

Zyxel má riešenie vo forme zariadení s integrovanou technológiou MIMO, ktoré dokážu uprednostniť multimédiá pred ostatnými dátami, pričom vaše súkromie chráni silné šifrovanie. Vďaka tomu sú tieto zariadenia určené nielen pre domácnosti ale i do podnikových prevádzok. V redakcii sme mali možnosť otestovať smerovač P-336M, CardBus kartu M102 a PCI adaptér do stolového počítača s označením M302. Trojica zariadení používa pre komunikáciu rovnakú technológiu a tak sme mali možnosť zistiť, či MIMO skutočne stojí za to.

foto - milan gigel

Už pri detailnejšom pohľade na každé zariadenie zistíte, že je vybavené dvojicou symetrických antén, z ktorých každá je riadená samostatným rádiovým modulom. Na doske plošných spojov sa nachádza dvojica tienených klietok, z ktorých každá obsahuje samostatnú obsluhu pre konkrétnu anténu. V praxi to znamená, že 54 megabitovú dátovú priepustnosť štandardu 802.11g je možné prostredníctvom rozšírenia SuperG z dielní Archeros zdvojnásobiť a to tak, že okrem dvojnásobnej priepustnosti je možné znásobiť i veľkosť prenášaných rámcov. Vysielanie nedegraduje priepustnosť príjmu a naopak. I po signálovej stránke je možné povedať, že vetvové delenie je značným prínosom. Kým tradičné WiFi technológie dvojicou antén riešia zlepšenie pokrytia pasívne, pri technológii MIMO ide o aktívny prístup. Signál tak bez znateľnej straty kvality prechádza i cez niekoľko panelových priečok, za ktorými môžete pokojne prevádzkovať VoIP služby. To sa o jednoduchších zariadeniach na trhu nedá povedať. Práve naopak – signál stráca na kvalite a multimédiá sa zadrhávajú. Vznikajú dokonca i hluché miesta bez pokrytia signálom – SmartAntena tento deficit eliminuje. Ak má byť Skype alebo iný VoIP klient základom firemnej komunikácie, bez dobrého spojenia sa nezaobídete.

Nielen priepustnosť je však dôležitá. Druhým typickým problémom je rapídny pokles odozvy v prípade, ak sa k prístupovému bodu pripojí viacero používateľov súčasne. Málo výkonné riadiace čipy nestíhajú spracovať pretekajúce objemy dát a nediferencovaný rádiový signál sa odrazmi vzájomne zoslabuje. Zyxel P-336M je vybavený vysokopriepustným čipom UBICOM IP3023, ktorý vám nedovolí spoznať, či ste k smerovaču pripojení sami, alebo máte ďalších 10 súperov. Do hry však vstupuje i doplnková inteligencia.

foto - milan gigel

Technológia StreamEngine riadi prioritizáciou dátových tokov. Ak telefonujete cez VoIP alebo si prehliadate video na YouTube, máte vždy prioritu pred inými dátami, ktoré nie sú citlivé na výpadok dátového streamu. I pri vyťažení internetového pripojenia tak máte istotu, že multimédiá budú pracovať tak, ako majú.


Zabudnúť však netreba ani na bezpečnosť. Aby ste zabránili útočníkom pripojiť sa k vašej vlastnej sieti, aktivovať môžete rôzne úrovne zabezpečenia. Všetky testované zariadenia v plnej miere podporovali zabezpečenie štandardom WPA2, ktoré používa silnú AES šifru. Kým staršie štandardy patria medzi jednoducho prelomiteľné, o WPA2 sa to povedať nedá. Ak vám na vašej bezpečnosti a súkromí skutočne záleží, mali by ste pri výbere WiFi technológie dbať na podporu nového WPA2 štandardu. V ponuke ho majú všetci výrobcovia, avšak iba u nových a vyšších modeloch. Smerovač P-336M však ponúka zabezpečenie i v inom slova zmysle. Obsahuje základný firewall pre zabezpečenie lokálnej siete a vďaka inšpekčnému SPI filtrovaniu dokáže nahliadnuť i do HTTP protokolu aby zakázal prístup k určeným webovým stránkam.

foto - milan gigel

Smerovač P-336M je určený pre malé pracovné skupiny s kombinovanou konektivitou. Kým mobilné pracoviská využijú bezdrôtové WiFi pripojenie, stolové pracoviská môžu použiť metalický 100 megabitový ethernet. Smerovač je vybavený jedným vypínateľným ethernet WAN portom, jedným WLAN rozhraním a štvoricou ethernetových LAN portov. Primárnym určením je zdieľanie prístupu k internetu prostredníctvom NAT prekladu adries a zabezpečenie vzájomnej konektivity v rámci LAN siete.

Zariadenie sa konfiguruje pomocou prehľadného webového rozhrania, ktoré okrem manuálneho nastavenia predvolieb ponúka i dvoch sprievodcov, ktorí vás základnými nastaveniami prevedú krok za krokom. Pre bezproblémovú dostupnosť v dynamickom prostrední je integrovaná podpora DynDNS, prístup k lokálnym strojom je možné zabezpečiť mapovaním portov a prevádzkovaním virtuálnych serverov.

foto - milan gigel

Smerovač dokáže vytvárať i VPN spojenia. Aby bola konfigurovateľnosť klientov s operačným systémom Windows XP s integrovaným SP2 čo najjednoduchšia, smerovač je vybavený USB portom. Ak doň zasuniete USB kľúč, vytvorí na ňom profil pre Windows Connect Now. Ten stačí na klientskej stanici naimportovať a zbavíte sa akéhokoľvek nastavovania.

Problém by nemalo robiť ani prevádzkovanie aplikácií, ktoré si príliš s NAT nerozumejú. V takýchto prípadoch je možné na smerovači aktivovať funkciu ALG, ktorá sa postará o prepis adresy a čísla portu priamo v dátových paketoch. Bez problémov fungujú protokoly akými je SIP a podobne. Výrobca myslel i na hráčov, pre ktorých predkonfiguroval mapovanie portov.

Smerovač má kompaktné vyhotovenie montovateľné na stenu s možnosťou umiestnenia na stole a vďaka prehľadnej LED signalizácii má používateľ vždy informácie o jeho stave a prevádzke. Netradičná úloha USB portu nahrádza administrátora pripojených staníc, mechanický vypínač dokáže deaktivovať WiFi modul – čo je technika používaná skôr na notebookoch ako smerovačoch.

foto - milan gigel

32 bitová karta Zyxel M-102 umožňuje používateľom notebookov v plnej miere využiť potenciál technológie MIMO. Práve mobilní používatelia so zabudovaným WiFi modulom pociťujú, že výrobcom predinštalované riešenie má svoje limity. Preto zvyknú siahať k rozširujúcim kartám ktoré problém vyriešia. V tomto prípade získa používateľ WPA2 zabezpečenie, vysokú citlivosť pre spracovanie signálu a výkon pre jeho vysielanie a zabudovanú podporu pre roaming medzi jednotlivými prístupovými bodmi. Ak používateľ s notebookom prechádza po objekte medzi jednotlivými zónami, pripojenie sa automaticky medzi prístupovými bodmi premigrováva. Dvojokruhový anténny systém je vyhotovený priamo na doske spojov, ak však nahliadnete pod plastový kryt zistíte, že sa tam nachádza dvojica štandardizovaných konektorov, ku ktorým je možné pripojiť externé antény. Znamená to, že s trochou šikovnosti dokážete starý notebook s nainštalovaným Linuxom využiť ako prístupový bod pre sieť s technológiou MIMO.

V základnej dodávke je ovládač karty doplnený o prehľadný softvér, ktorý vás sprevádza pripojením a vyhľadávaním dostupných sietí. Ak však používate smerovač P-336M, využiť môžete automatickú konfiguráciu pomocou USB kľúča.

Pre stolové počítače je dostupná PCI karta s označením M302, ktorá vám umožní využiť všetky spomínané výhody. Osadená je dvojicou polohovateľných antén, ktoré nemajú problém s prenášaním dát ani v prípade, ak medzi prístupovým bodom a nimi stojí dvojité pláštenie kovovej skrine PC. I v tomto prípade po demontovaní sekundárneho tienenia nájdete osadenú dvojicu konektorov, ku ktorým môžete pripojiť alternatívne antény. Inštalácia je v operačnom systéme bezproblémová, vyššiu priepustnosť a odozvu zaručene pocítite. Riešenie je postavené na čipe Artheros AR5513A.

Technické parametre: P-336M: Duálny anténny systém MIMO Smart Antena * Komunikačný štandard: IEEE202.11b/g/superg * Rozhrania: 1xWAN, 1xWLAN, 4xLAN 10/100 BaseT, 1xUSB * Riadenie toku dát: StreamEngine QoS * Zabezpečenie prenosov WEP, WPA, WPA2 * Služby: routing/NAT * Firewall: SPI * Napájanie 5V/2A * Rozmery: 190x155x33mm * Hmotnosť 412g

Dostupnosť: http://www.zyxel.sk
Orientačná cena: 6531 Sk s DPH

Zariadenia ZyXEL P-336M, M-102 a M-302 sú určené pre náročnejšieho používateľa, pre ktorého bezdrôtový prístup k internetu a dátam nie je iba otázkou hobby a domácej zábavy, ale súčasťou podnikania. Pozitívnym prínosom je kvalitné pokrytie signálom a vysoká priepustnosť daná technológiou MIMO, vysoká miera zabezpečenia prenášaných dát šifrovaním AES a riadenie prístupu s rôznymi úrovňami filtrovania. Nielenže dostanete signál v dostatočnej kvalite cez niekoľko panelových múrov, ale multimédiá dostanú prednosť pred menej citlivými dátami a nepocítite slabú odozvu pri viacerých pripojených počítačoch.

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.

KOMENTÁRE

Američania sa boja, že sa ich krajina čoraz viac podobá Rusku

Liberálnu Ameriku neznepokojuje obava, že Rusko bude riadiť svet.

Neprehliadnite tiež

Ako zanikla záhadná kultúra na Veľkonočnom ostrove

Polemika zástancov prudkého ekosociálneho rozvratu a pomalšie účinkujúcich vplyvov míňa podstatu. Pôsobilo oboje.

Mlieko do kávy dostane nový druh obalu, rozpustí sa

Cukrový obal sa rozpustí a do kávy uvoľní mlieko.

Na Neptúne pršia diamanty. Ukázal to experiment, ktorý ich vyrobil z plastu

Výskum simuluje diamantové dažde vo vnútri ľadových planét.

Inzercia - Tlačové správy


 1. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 1. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 2. Študenti stredných a vysokých škôl môžu získať na účet 1000€
 3. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 4. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 5. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 6. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 7. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 8. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 9. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 10. Leto nekončí!
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 120
 2. Ako sme jazdili v socializme 2 136
 3. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 1 922
 4. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 1 903
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 825
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 341
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 283
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 209
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 132
 10. Leto nekončí! 775