SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Zyxel s technológiou MIMO vôbec nie je "mimo"

Ak je potrebné WiFi signálom pokryť väčší priestor v panelovej zástavbe alebo bezdrôtové pripojenie používa viacero účastníkov siete prevádzkujúcich multimediálne aplikácie, s jednoduchým WiFi smerovačom príliš nepochodíte. Kvalita signálu sa cez múry deg

+ skvelé pokrytie signálom
+ vysoká priepustnosť pri záťaži
+ inšpekčný firewall
+ StreamEngine (QoS)

raduje a akonáhle sa k prístupovému bodu pripojí viacero používateľov, odozva je mizerná.

Zyxel má riešenie vo forme zariadení s integrovanou technológiou MIMO, ktoré dokážu uprednostniť multimédiá pred ostatnými dátami, pričom vaše súkromie chráni silné šifrovanie. Vďaka tomu sú tieto zariadenia určené nielen pre domácnosti ale i do podnikových prevádzok. V redakcii sme mali možnosť otestovať smerovač P-336M, CardBus kartu M102 a PCI adaptér do stolového počítača s označením M302. Trojica zariadení používa pre komunikáciu rovnakú technológiu a tak sme mali možnosť zistiť, či MIMO skutočne stojí za to.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - milan gigel

Už pri detailnejšom pohľade na každé zariadenie zistíte, že je vybavené dvojicou symetrických antén, z ktorých každá je riadená samostatným rádiovým modulom. Na doske plošných spojov sa nachádza dvojica tienených klietok, z ktorých každá obsahuje samostatnú obsluhu pre konkrétnu anténu. V praxi to znamená, že 54 megabitovú dátovú priepustnosť štandardu 802.11g je možné prostredníctvom rozšírenia SuperG z dielní Archeros zdvojnásobiť a to tak, že okrem dvojnásobnej priepustnosti je možné znásobiť i veľkosť prenášaných rámcov. Vysielanie nedegraduje priepustnosť príjmu a naopak. I po signálovej stránke je možné povedať, že vetvové delenie je značným prínosom. Kým tradičné WiFi technológie dvojicou antén riešia zlepšenie pokrytia pasívne, pri technológii MIMO ide o aktívny prístup. Signál tak bez znateľnej straty kvality prechádza i cez niekoľko panelových priečok, za ktorými môžete pokojne prevádzkovať VoIP služby. To sa o jednoduchších zariadeniach na trhu nedá povedať. Práve naopak – signál stráca na kvalite a multimédiá sa zadrhávajú. Vznikajú dokonca i hluché miesta bez pokrytia signálom – SmartAntena tento deficit eliminuje. Ak má byť Skype alebo iný VoIP klient základom firemnej komunikácie, bez dobrého spojenia sa nezaobídete.

Skryť Vypnúť reklamu

Nielen priepustnosť je však dôležitá. Druhým typickým problémom je rapídny pokles odozvy v prípade, ak sa k prístupovému bodu pripojí viacero používateľov súčasne. Málo výkonné riadiace čipy nestíhajú spracovať pretekajúce objemy dát a nediferencovaný rádiový signál sa odrazmi vzájomne zoslabuje. Zyxel P-336M je vybavený vysokopriepustným čipom UBICOM IP3023, ktorý vám nedovolí spoznať, či ste k smerovaču pripojení sami, alebo máte ďalších 10 súperov. Do hry však vstupuje i doplnková inteligencia.

foto - milan gigel

Technológia StreamEngine riadi prioritizáciou dátových tokov. Ak telefonujete cez VoIP alebo si prehliadate video na YouTube, máte vždy prioritu pred inými dátami, ktoré nie sú citlivé na výpadok dátového streamu. I pri vyťažení internetového pripojenia tak máte istotu, že multimédiá budú pracovať tak, ako majú.

Skryť Vypnúť reklamu


Zabudnúť však netreba ani na bezpečnosť. Aby ste zabránili útočníkom pripojiť sa k vašej vlastnej sieti, aktivovať môžete rôzne úrovne zabezpečenia. Všetky testované zariadenia v plnej miere podporovali zabezpečenie štandardom WPA2, ktoré používa silnú AES šifru. Kým staršie štandardy patria medzi jednoducho prelomiteľné, o WPA2 sa to povedať nedá. Ak vám na vašej bezpečnosti a súkromí skutočne záleží, mali by ste pri výbere WiFi technológie dbať na podporu nového WPA2 štandardu. V ponuke ho majú všetci výrobcovia, avšak iba u nových a vyšších modeloch. Smerovač P-336M však ponúka zabezpečenie i v inom slova zmysle. Obsahuje základný firewall pre zabezpečenie lokálnej siete a vďaka inšpekčnému SPI filtrovaniu dokáže nahliadnuť i do HTTP protokolu aby zakázal prístup k určeným webovým stránkam.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - milan gigel

Smerovač P-336M je určený pre malé pracovné skupiny s kombinovanou konektivitou. Kým mobilné pracoviská využijú bezdrôtové WiFi pripojenie, stolové pracoviská môžu použiť metalický 100 megabitový ethernet. Smerovač je vybavený jedným vypínateľným ethernet WAN portom, jedným WLAN rozhraním a štvoricou ethernetových LAN portov. Primárnym určením je zdieľanie prístupu k internetu prostredníctvom NAT prekladu adries a zabezpečenie vzájomnej konektivity v rámci LAN siete.

Zariadenie sa konfiguruje pomocou prehľadného webového rozhrania, ktoré okrem manuálneho nastavenia predvolieb ponúka i dvoch sprievodcov, ktorí vás základnými nastaveniami prevedú krok za krokom. Pre bezproblémovú dostupnosť v dynamickom prostrední je integrovaná podpora DynDNS, prístup k lokálnym strojom je možné zabezpečiť mapovaním portov a prevádzkovaním virtuálnych serverov.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - milan gigel

Smerovač dokáže vytvárať i VPN spojenia. Aby bola konfigurovateľnosť klientov s operačným systémom Windows XP s integrovaným SP2 čo najjednoduchšia, smerovač je vybavený USB portom. Ak doň zasuniete USB kľúč, vytvorí na ňom profil pre Windows Connect Now. Ten stačí na klientskej stanici naimportovať a zbavíte sa akéhokoľvek nastavovania.

Problém by nemalo robiť ani prevádzkovanie aplikácií, ktoré si príliš s NAT nerozumejú. V takýchto prípadoch je možné na smerovači aktivovať funkciu ALG, ktorá sa postará o prepis adresy a čísla portu priamo v dátových paketoch. Bez problémov fungujú protokoly akými je SIP a podobne. Výrobca myslel i na hráčov, pre ktorých predkonfiguroval mapovanie portov.

Smerovač má kompaktné vyhotovenie montovateľné na stenu s možnosťou umiestnenia na stole a vďaka prehľadnej LED signalizácii má používateľ vždy informácie o jeho stave a prevádzke. Netradičná úloha USB portu nahrádza administrátora pripojených staníc, mechanický vypínač dokáže deaktivovať WiFi modul – čo je technika používaná skôr na notebookoch ako smerovačoch.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - milan gigel

32 bitová karta Zyxel M-102 umožňuje používateľom notebookov v plnej miere využiť potenciál technológie MIMO. Práve mobilní používatelia so zabudovaným WiFi modulom pociťujú, že výrobcom predinštalované riešenie má svoje limity. Preto zvyknú siahať k rozširujúcim kartám ktoré problém vyriešia. V tomto prípade získa používateľ WPA2 zabezpečenie, vysokú citlivosť pre spracovanie signálu a výkon pre jeho vysielanie a zabudovanú podporu pre roaming medzi jednotlivými prístupovými bodmi. Ak používateľ s notebookom prechádza po objekte medzi jednotlivými zónami, pripojenie sa automaticky medzi prístupovými bodmi premigrováva. Dvojokruhový anténny systém je vyhotovený priamo na doske spojov, ak však nahliadnete pod plastový kryt zistíte, že sa tam nachádza dvojica štandardizovaných konektorov, ku ktorým je možné pripojiť externé antény. Znamená to, že s trochou šikovnosti dokážete starý notebook s nainštalovaným Linuxom využiť ako prístupový bod pre sieť s technológiou MIMO.

Skryť Vypnúť reklamu

V základnej dodávke je ovládač karty doplnený o prehľadný softvér, ktorý vás sprevádza pripojením a vyhľadávaním dostupných sietí. Ak však používate smerovač P-336M, využiť môžete automatickú konfiguráciu pomocou USB kľúča.

Pre stolové počítače je dostupná PCI karta s označením M302, ktorá vám umožní využiť všetky spomínané výhody. Osadená je dvojicou polohovateľných antén, ktoré nemajú problém s prenášaním dát ani v prípade, ak medzi prístupovým bodom a nimi stojí dvojité pláštenie kovovej skrine PC. I v tomto prípade po demontovaní sekundárneho tienenia nájdete osadenú dvojicu konektorov, ku ktorým môžete pripojiť alternatívne antény. Inštalácia je v operačnom systéme bezproblémová, vyššiu priepustnosť a odozvu zaručene pocítite. Riešenie je postavené na čipe Artheros AR5513A.

Skryť Vypnúť reklamu
Technické parametre: P-336M: Duálny anténny systém MIMO Smart Antena * Komunikačný štandard: IEEE202.11b/g/superg * Rozhrania: 1xWAN, 1xWLAN, 4xLAN 10/100 BaseT, 1xUSB * Riadenie toku dát: StreamEngine QoS * Zabezpečenie prenosov WEP, WPA, WPA2 * Služby: routing/NAT * Firewall: SPI * Napájanie 5V/2A * Rozmery: 190x155x33mm * Hmotnosť 412g

Dostupnosť: http://www.zyxel.sk
Orientačná cena: 6531 Sk s DPH

Zariadenia ZyXEL P-336M, M-102 a M-302 sú určené pre náročnejšieho používateľa, pre ktorého bezdrôtový prístup k internetu a dátam nie je iba otázkou hobby a domácej zábavy, ale súčasťou podnikania. Pozitívnym prínosom je kvalitné pokrytie signálom a vysoká priepustnosť daná technológiou MIMO, vysoká miera zabezpečenia prenášaných dát šifrovaním AES a riadenie prístupu s rôznymi úrovňami filtrovania. Nielenže dostanete signál v dostatočnej kvalite cez niekoľko panelových múrov, ale multimédiá dostanú prednosť pred menej citlivými dátami a nepocítite slabú odozvu pri viacerých pripojených počítačoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pred Vianocami sa do škôl vráti nanajvýš zopár tisíc žiakov

Ministerstvo chystá na december len pokus, či sa školy vôbec dajú preventívne testovať.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS.
Okresný súd v Žiline vymeral 17-ročnej Judite za obzvlášť závažný zločin vraždy nepodmienečný trest odňatia slobody 12 rokov a štyri mesiace.

Koronavírus: PCR testy odhalili viac ako 1800 nakazených, zomrelo 22 ľudí (minúta po minúte)

Celkovo sa novým koronavírusom na Slovensku nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Pandémia si vyžiadala 771 životov.

Ilustračné foto.
Dnes píše Matúš Ritomský

Dobrovoľnosť na pandémiu nestačí

Prakticky žiadna demokratická krajina sa v boji s pandémiou nedokázala zaobísť bez vynucovania pravidiel.

Publicista Matúš Ritomský.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 2. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Bývanie v meste predlžuje život
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 8. Európsky výskum po roku 2020: Čo nás čaká
 9. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 2. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 3. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 5. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 6. Európsky výskum po roku 2020: Čo nás čaká
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 9. Bývanie v meste predlžuje život
 10. Európsky výskum po roku 2020: Čo nás čaká
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 619
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 19 843
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 204
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 204
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 375
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 279
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 954
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 692
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 466
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 6 849