Zyxel s technológiou MIMO vôbec nie je "mimo"

Ak je potrebné WiFi signálom pokryť väčší priestor v panelovej zástavbe alebo bezdrôtové pripojenie používa viacero účastníkov siete prevádzkujúcich multimediálne aplikácie, s jednoduchým WiFi smerovačom príliš nepochodíte. Kvalita signálu sa cez múry deg

+ skvelé pokrytie signálom
+ vysoká priepustnosť pri záťaži
+ inšpekčný firewall
+ StreamEngine (QoS)

raduje a akonáhle sa k prístupovému bodu pripojí viacero používateľov, odozva je mizerná.

Zyxel má riešenie vo forme zariadení s integrovanou technológiou MIMO, ktoré dokážu uprednostniť multimédiá pred ostatnými dátami, pričom vaše súkromie chráni silné šifrovanie. Vďaka tomu sú tieto zariadenia určené nielen pre domácnosti ale i do podnikových prevádzok. V redakcii sme mali možnosť otestovať smerovač P-336M, CardBus kartu M102 a PCI adaptér do stolového počítača s označením M302. Trojica zariadení používa pre komunikáciu rovnakú technológiu a tak sme mali možnosť zistiť, či MIMO skutočne stojí za to.

foto - milan gigel

Už pri detailnejšom pohľade na každé zariadenie zistíte, že je vybavené dvojicou symetrických antén, z ktorých každá je riadená samostatným rádiovým modulom. Na doske plošných spojov sa nachádza dvojica tienených klietok, z ktorých každá obsahuje samostatnú obsluhu pre konkrétnu anténu. V praxi to znamená, že 54 megabitovú dátovú priepustnosť štandardu 802.11g je možné prostredníctvom rozšírenia SuperG z dielní Archeros zdvojnásobiť a to tak, že okrem dvojnásobnej priepustnosti je možné znásobiť i veľkosť prenášaných rámcov. Vysielanie nedegraduje priepustnosť príjmu a naopak. I po signálovej stránke je možné povedať, že vetvové delenie je značným prínosom. Kým tradičné WiFi technológie dvojicou antén riešia zlepšenie pokrytia pasívne, pri technológii MIMO ide o aktívny prístup. Signál tak bez znateľnej straty kvality prechádza i cez niekoľko panelových priečok, za ktorými môžete pokojne prevádzkovať VoIP služby. To sa o jednoduchších zariadeniach na trhu nedá povedať. Práve naopak – signál stráca na kvalite a multimédiá sa zadrhávajú. Vznikajú dokonca i hluché miesta bez pokrytia signálom – SmartAntena tento deficit eliminuje. Ak má byť Skype alebo iný VoIP klient základom firemnej komunikácie, bez dobrého spojenia sa nezaobídete.

Nielen priepustnosť je však dôležitá. Druhým typickým problémom je rapídny pokles odozvy v prípade, ak sa k prístupovému bodu pripojí viacero používateľov súčasne. Málo výkonné riadiace čipy nestíhajú spracovať pretekajúce objemy dát a nediferencovaný rádiový signál sa odrazmi vzájomne zoslabuje. Zyxel P-336M je vybavený vysokopriepustným čipom UBICOM IP3023, ktorý vám nedovolí spoznať, či ste k smerovaču pripojení sami, alebo máte ďalších 10 súperov. Do hry však vstupuje i doplnková inteligencia.

foto - milan gigel

Technológia StreamEngine riadi prioritizáciou dátových tokov. Ak telefonujete cez VoIP alebo si prehliadate video na YouTube, máte vždy prioritu pred inými dátami, ktoré nie sú citlivé na výpadok dátového streamu. I pri vyťažení internetového pripojenia tak máte istotu, že multimédiá budú pracovať tak, ako majú.


Zabudnúť však netreba ani na bezpečnosť. Aby ste zabránili útočníkom pripojiť sa k vašej vlastnej sieti, aktivovať môžete rôzne úrovne zabezpečenia. Všetky testované zariadenia v plnej miere podporovali zabezpečenie štandardom WPA2, ktoré používa silnú AES šifru. Kým staršie štandardy patria medzi jednoducho prelomiteľné, o WPA2 sa to povedať nedá. Ak vám na vašej bezpečnosti a súkromí skutočne záleží, mali by ste pri výbere WiFi technológie dbať na podporu nového WPA2 štandardu. V ponuke ho majú všetci výrobcovia, avšak iba u nových a vyšších modeloch. Smerovač P-336M však ponúka zabezpečenie i v inom slova zmysle. Obsahuje základný firewall pre zabezpečenie lokálnej siete a vďaka inšpekčnému SPI filtrovaniu dokáže nahliadnuť i do HTTP protokolu aby zakázal prístup k určeným webovým stránkam.

foto - milan gigel

Smerovač P-336M je určený pre malé pracovné skupiny s kombinovanou konektivitou. Kým mobilné pracoviská využijú bezdrôtové WiFi pripojenie, stolové pracoviská môžu použiť metalický 100 megabitový ethernet. Smerovač je vybavený jedným vypínateľným ethernet WAN portom, jedným WLAN rozhraním a štvoricou ethernetových LAN portov. Primárnym určením je zdieľanie prístupu k internetu prostredníctvom NAT prekladu adries a zabezpečenie vzájomnej konektivity v rámci LAN siete.

Zariadenie sa konfiguruje pomocou prehľadného webového rozhrania, ktoré okrem manuálneho nastavenia predvolieb ponúka i dvoch sprievodcov, ktorí vás základnými nastaveniami prevedú krok za krokom. Pre bezproblémovú dostupnosť v dynamickom prostrední je integrovaná podpora DynDNS, prístup k lokálnym strojom je možné zabezpečiť mapovaním portov a prevádzkovaním virtuálnych serverov.

foto - milan gigel

Smerovač dokáže vytvárať i VPN spojenia. Aby bola konfigurovateľnosť klientov s operačným systémom Windows XP s integrovaným SP2 čo najjednoduchšia, smerovač je vybavený USB portom. Ak doň zasuniete USB kľúč, vytvorí na ňom profil pre Windows Connect Now. Ten stačí na klientskej stanici naimportovať a zbavíte sa akéhokoľvek nastavovania.

Problém by nemalo robiť ani prevádzkovanie aplikácií, ktoré si príliš s NAT nerozumejú. V takýchto prípadoch je možné na smerovači aktivovať funkciu ALG, ktorá sa postará o prepis adresy a čísla portu priamo v dátových paketoch. Bez problémov fungujú protokoly akými je SIP a podobne. Výrobca myslel i na hráčov, pre ktorých predkonfiguroval mapovanie portov.

Smerovač má kompaktné vyhotovenie montovateľné na stenu s možnosťou umiestnenia na stole a vďaka prehľadnej LED signalizácii má používateľ vždy informácie o jeho stave a prevádzke. Netradičná úloha USB portu nahrádza administrátora pripojených staníc, mechanický vypínač dokáže deaktivovať WiFi modul – čo je technika používaná skôr na notebookoch ako smerovačoch.

foto - milan gigel

32 bitová karta Zyxel M-102 umožňuje používateľom notebookov v plnej miere využiť potenciál technológie MIMO. Práve mobilní používatelia so zabudovaným WiFi modulom pociťujú, že výrobcom predinštalované riešenie má svoje limity. Preto zvyknú siahať k rozširujúcim kartám ktoré problém vyriešia. V tomto prípade získa používateľ WPA2 zabezpečenie, vysokú citlivosť pre spracovanie signálu a výkon pre jeho vysielanie a zabudovanú podporu pre roaming medzi jednotlivými prístupovými bodmi. Ak používateľ s notebookom prechádza po objekte medzi jednotlivými zónami, pripojenie sa automaticky medzi prístupovými bodmi premigrováva. Dvojokruhový anténny systém je vyhotovený priamo na doske spojov, ak však nahliadnete pod plastový kryt zistíte, že sa tam nachádza dvojica štandardizovaných konektorov, ku ktorým je možné pripojiť externé antény. Znamená to, že s trochou šikovnosti dokážete starý notebook s nainštalovaným Linuxom využiť ako prístupový bod pre sieť s technológiou MIMO.

V základnej dodávke je ovládač karty doplnený o prehľadný softvér, ktorý vás sprevádza pripojením a vyhľadávaním dostupných sietí. Ak však používate smerovač P-336M, využiť môžete automatickú konfiguráciu pomocou USB kľúča.

Pre stolové počítače je dostupná PCI karta s označením M302, ktorá vám umožní využiť všetky spomínané výhody. Osadená je dvojicou polohovateľných antén, ktoré nemajú problém s prenášaním dát ani v prípade, ak medzi prístupovým bodom a nimi stojí dvojité pláštenie kovovej skrine PC. I v tomto prípade po demontovaní sekundárneho tienenia nájdete osadenú dvojicu konektorov, ku ktorým môžete pripojiť alternatívne antény. Inštalácia je v operačnom systéme bezproblémová, vyššiu priepustnosť a odozvu zaručene pocítite. Riešenie je postavené na čipe Artheros AR5513A.

Technické parametre: P-336M: Duálny anténny systém MIMO Smart Antena * Komunikačný štandard: IEEE202.11b/g/superg * Rozhrania: 1xWAN, 1xWLAN, 4xLAN 10/100 BaseT, 1xUSB * Riadenie toku dát: StreamEngine QoS * Zabezpečenie prenosov WEP, WPA, WPA2 * Služby: routing/NAT * Firewall: SPI * Napájanie 5V/2A * Rozmery: 190x155x33mm * Hmotnosť 412g

Dostupnosť: http://www.zyxel.sk
Orientačná cena: 6531 Sk s DPH

Zariadenia ZyXEL P-336M, M-102 a M-302 sú určené pre náročnejšieho používateľa, pre ktorého bezdrôtový prístup k internetu a dátam nie je iba otázkou hobby a domácej zábavy, ale súčasťou podnikania. Pozitívnym prínosom je kvalitné pokrytie signálom a vysoká priepustnosť daná technológiou MIMO, vysoká miera zabezpečenia prenášaných dát šifrovaním AES a riadenie prístupu s rôznymi úrovňami filtrovania. Nielenže dostanete signál v dostatočnej kvalite cez niekoľko panelových múrov, ale multimédiá dostanú prednosť pred menej citlivými dátami a nepocítite slabú odozvu pri viacerých pripojených počítačoch.

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Lajčák hovorí o výbere Evky niečo iné, ako pred mesiacmi

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

Neprehliadnite tiež

Bizarná hviezda opäť pohasla, otočili na ňu teleskopy z celého sveta

Merania by mohli odhaliť, aký objekt spôsobuje jej zvláštne správanie.

Astronóm: Blikajúcu hviezdu sme pozorovali aj na Slovensku

Poklesy v jasnosti hviezdy nespôsobujú mimozemšťania, zrejme ide o prirodzený jav, hovorí Ľubomír Hambálek z Astronomického ústavu SAV.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku
 10. Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov
 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Cambridge Business School, škola novej doby
 9. Cykloturistický trip študentov SvF STU v Bratislave – Vol. 4
 10. História sťahovania
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 658
 2. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 8 110
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 7 985
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 724
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 7 108
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 140
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 5 074
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 504
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 759
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 1 920