SME

Myšlienky prebiehajúce za hranicou vedomia

Mozog človeka, ktorý prežíva po úraze hlavy na vegetatívnej úrovni, predsa len niekedy dokáže reagovať na reč a slovné žiadosti. V Science to oznámil Adrian Owen zo Strediska pre vedy o poznávaní a mozgu pri Rade lekárskeho výskumu v Cambridge s piatimi k

Aktivácia mozgu kontrolných zdravých dobrovoľníkov (vľavo) a postihnutej dievčiny (vpravo) pri počúvaní reči.

olegami z Veľkej  Británie a Belgicka.

Ostrovy v mozgu

Pozornosť vedcov upútali nedávne náznaky "ostrovov" mozgových funkcií, zachovaných pri malom percente pacientov vo vegetatívnom stave. Podarilo sa ich získať zobrazovaním pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI). Ako vegetatívni sa označujú pacienti, ktorí sa preberú z kómy, no hoci sa zdá, ako by bdeli, neprejavujú nijaké vonkajšie znaky vedomia. Nesprávajú sa účelne a nereagujú ani na spontánne či priame podnety z prostredia.

V modernej medicíne patrí vegetatívny stav medzi zatiaľ najmenej preskúmané. Vyvoláva však mimoriadne zložité a bolestné etické otázky. Postačí, ak pripomenieme okolnosti, ktoré sprevádzali lanské medializované odpojenie Američanky Terri Schiavovej od život podporujúcich systémov, hoci jej mozog bol mimo akúkoľvek rozumnú pochybnosť dávno mŕtvy. Owenov tím sa rozhodol, že "mozgové ostrovy" preskúma.

Nešťastná dievčina

Pri dodržaní všetkých etických predpisov a ohľadov podrobne skenovali s využitím zobrazovania pomocou fMRI mozgovú činnosť 23-ročnej dievčiny. V júli 2005 sa stala účastníčkou dopravnej nehody, pri ktorej utrpela vážne poranenia mozgu. Bezprostredne po nehode upadla do kómy, no napokon sa z nej prebrala. Otvorila oči, a ukázalo sa, že má zachovaný cyklus spánku a bdenia. No po piatich mesiacoch od nehody, keď ju Owen s kolegami začali skúmať, stále ani počas bdenia neprejavovala nijaké reakcie. Táto situácia komisiu lekárov už predtým priviedla k záveru, že podľa medzinárodne prijatých definičných kritérií je dievčina vo vegetatívnom stave.

Aktivujúce slová

Najprv na ňu členovia Owenovho tímu viacerými spôsobmi len tak hovorili. Skenovanie odhalilo aktivitu v jej mozgových centrách rozpoznávania a pochopenia reči. Tým sa to však nekončilo. Keď použili vety, ktoré obsahovali slová s niekoľkými možnými významami, alebo slová, ktoré síce znejú podobne, ale majú rôzny význam, zaznamenali u nej aktivitu v mozgových centrách sémantických procesov. (Sémantika je náuka, ktorá skúma význam jednotiek jazyka.) To isté bádatelia zistili pri dvanástich zdravých dobrovoľníkoch, ktorým hovorili tie isté vety. Sugestívne? Určite. No ešte z toho jednoznačne nevyplýva, že dievčina reagovala vedome. Veď rovnaké výsledky mali výskumy podvedomého okamihového učenia a učenia v narkóze či spánku.

Oveľa zaujímavejšie bolo, keď dievčinu požiadali, aby si čosi predstavila (že hrá tenis, alebo sa prechádza miestnosťami svojho domu). Vždy sa jej pri určitej predstave aktivovali súvisiace mozgové centrá, najmä pohybu a priestorovej orientácie. Opäť takmer totožne ako dvanástim dobrovoľníkom, ktorým výskumníci dali rovnakú úlohu.

Iskrička nádeje?

Dievčina "spolupracovala". Urobila to, o čo ju výskumníci žiadali. A trvalo to vždy celé tridsaťsekundové skenovanie v rámci úlohy. Prejavila zámer. Nesprávala sa iba reflexne. Aj keď neprehovorila a nepohla sa, reagovala mozgovou aktivitou bez akejkoľvek prípravy. Podľa Owenovho tímu si uvedomovala seba i svoje okolie.

Výskumníci apelujú na verejnosť, aby z toho jediného prípadu nevyvodzovala ďalekosiahle závery. Chápu bolesť príbuzných, ktorí sa vždy pýtajú ošetrujúcich lekárov, či ich blízki vnímajú hlas alebo aspoň dotyk. Aj to, že sa v nešťastí chytajú i slabučkej iskričky nádeje. No každý vegetatívny stav je individuálny. Vždy rozhoduje typ a stupeň poškodenia mozgu. Dievčina, ktorú skúmal Owen s kolegami, má napriek ťažkému stavu málo zničené mozgové tkanivo. Navyše ani zobrazovanie pomocou fMRI ešte nie je celkom neomylné.

Tento výsledok však nepochybne obohatil poznanie vegetatívneho stavu. A v niektorých prípadoch azda ponúka - cez sledovanie modulácie mozgovej činnosti - obmedzenú komunikáciu s postihnutými.

Zomreli, alebo ešte žili?

Nancy Cruzanová

Od roku 1983 bola po automobilovej nehode v trvalom vegetatívnom stave. Jej otec súhlasil so zavedením trubice, ktorou dostávala jedlo. Po štyroch rokoch, keď zistil, že sa neuzdraví a zmieril sa s jej osudom, zistil, že by bol obvinený z vraždy, keby Nancy zobral z nemocnice domov a vybral jej trubicu. V roku 1990 po dlhých diskusiách americký súd v Missouri rozhodol, že Nancy má právo zomrieť.

Terry Wallis

Po nehode v roku 1984 a masívnom poškodení mozgu bol v stave praktického bezvedomia s malými náznakmi vedomia. Po neuveriteľných dvadsiatich rokoch sa mu obnovila schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Pochádza z amerického Arkansasu.

Tony Bland

Po tragickej tlačenici na futbalovom štadióne v britskom Hillsborough už nikdy nebol pri vedomí. O štyri roky neskôr (1993) súd súhlasil s eutanáziou. Pred týmto prípadom bola dovolená eutanázia iba v prípade novorodencov.

Terri Schiavová

Skolabovala po zástave srdca v roku 1990. Po siedmich rokoch trvalého vegetatívneho stavu sa začala právnická bitka, pretože jej rodičia sa nezhodli s manželom na jej práve zomrieť. Po ďalších ôsmich rokoch a po tom, čo sa do záležitosti zamiešal aj Biely dom a Vatikán, Schiavovej odstránili trubicu, ktorou dostávala výživu. Predtým to urobili trikrát, a trikrát ju vrátili späť. (ač)

Adrian Owen pred počítačovým monitorom s výsledkami, ktoré jeho tím získal počas opisovaného výskumu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Na snímke Adam Obert (Slovensko) počas prípravného medzištátneho futbalového stretnutia Slovensko - Rakúsko.

V oboch zápasoch dostal najvyššie známky.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu