SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Just Cause - dojmy z dema

Na vaše vyžiadanie sme pre vás pripravili dojmy z hrateľnej demoverzie Just Cause. Po okúsení vcelku obsiahlej ukážky máme v jednom jasno. Bude to bomba. Čo bomba, BOMBA! Neveríte?

Nestáva sa príliš často, aby sme na vaše požiadanie napísali dojmy z hrania, ale keďže sme ako jedna veľká rodina, prečo nie? Navyše Just Cause považujem ja osobne za najočakávanejšiu hru tohto roku, na ktorú som žiadostivo pokukoval už pri jej ohlásení a sympatie nepoľavovali, čoho dôsledkom je uverejnenie rozsiahleho preview pár mesiacov dozadu. Bolo by zbytočné opakovať znovu rovnaké frázy, tentoraz sa sústredím len popis dojmov z hrateľnej ukážky, ktorá len potvrdila, že neveľmi očakávané projekty hernou verejnosťou sa napokon môžu stať čiernym koňom. Je totiž možné, aby po neustálom hraní dema vyniesol autor článku prehlásenie, že Just Cause výrazne zamieša karty v rebríčku najlepších hier tohto roku?

Skryť Vypnúť reklamu

Možné to je a neskrývam to. Akčná strieľačka z pohľadu tretej osoby, ktorá kladie dôraz na arkádové prvky a zvysoka kašle na simuláciu reality, ma úplne dostala. Porovnávanie s podobným projektom Total Overdose nie je až tak od veci, avšak Just Cause ide ešte o niečo ďalej. Fakty, vyskytujúce sa plnej verzii máte k dispozícii v spomínanom preview, tentoraz bude lepšie sústrediť sa na misiu, vytvorenú špeciálne pre demoverziu. V hlavnej úlohe sa ocitá Rico, špeciálny agent konajúci dobro – zlý, zlý ujo diktátor sa snaží v mene svojho božského ja, podmaniť si nielen zbedačenú krajinu, ale i celý svet. Otrepanú zápletku si nemusíme všímať, dôležitejší je totiž obsah, čiže v našom prípade štvorica úloh, ktoré je nutné k úspešnému ukončeniu splniť. Skutočne musím ešte raz upozorniť všetkých hráčov – Just Cause je akcia ako hrom, v ktorej sofistikovaný model reality nenájdete ani pod tým najposlednejším polygónom, nevykukne na vás ani pri inštalácii. Či je to dobre alebo nie, záleží len na vašej povahe, podobným spôsobom treba pristupovať i k hre.

Skryť Vypnúť reklamu

Na začiatku sa Rico ocitá nad ostrovom. Niekoľko stovák metrov nad zemou. Keby niet padáku, určite by sa jeho adrenalínová púť skončila po pár sekundách, ale stlačením akčného tlačidla nad postavou, odetou do efektnej čiernej, rozvinie záchrana v rovnakej farbe. Plachtenie nad krajinou je úžasné a nenabažil som sa jej ani po mnohých reštartoch misie, pretože som nesledoval časovo obmedzený príbeh, zúfalo nútiaci ma k prenasledovaniu vozidla s jedným z gangstrov. Znie to neuveriteľne, ale sledovanie bujnej vegetácie krajiny pôsobí ukľudňujúcim dojmom a ani pastelové farby v pozadí, nádherne zobrazujúce obzor s gýčovitým (ale tak úžasne podmaňujúcim) západom slnka. Nádhera. Lenže Just Cause nie je simulátorom zoskoku s padákom, a tak po romantických preletoch konečne zoskakujem na kapotu najbližšieho auta a vydávam sa za záporňákom v snahe zvýšenia obsahu olova v jeho krvi. Jednoduchý model ovládania vozidla sa prejaví v prvej stotine sekundy od okamihu, kedy nasadnete do vozidla, ktoré si môžete požičať od akéhokoľvek „dobrovoľníka“, idúceho okolo. Rôznorodý vozový park, ktorý sa vám odhalí na začiatku síce neprináša stovky druhov automobilov, ale každé z nich je typovo iné, má iné parametre

Skryť Vypnúť reklamu
(zrýchlenie, ovládanie, maximálka), čo k dokonalému akčnému zážitku úplne stačí. Navyše je krajina chudobná a okrem policajnej zložky, natrafíte na postaršie, masívne modely starčekov, ktoré na rozdiel od moderných strojov sálajú atmosférou. Chcete limuzínu? Fiatku? Motorku? Nákladné vozidlo? Športiak? Nech sa páči.

Prvý boss leží v kaluži krvi a na rad prichádza opis súbojov. Na prepracovanú umelú inteligenciu protivníkov zabudnite, toto je arkáda a protivníci sa tak i správajú a kvalitu vynahrádzajú kvantitou. Nepriatelia nielenže jazdia ako blázni, vyskakujú zo svojich vehiklov, ale ich samovražedné sklony vám veľmi jasne naznačia, že správna taktika s prstom na spúšti je výborným riešením. Zopár rán do postavy označenej červeným kurzorom a krv strieka prúdom (nič pre detičky), nepriatelia padajú po desiatkach. Niektorí z nich sa dokonca odhodlali preniknúť poza chrbát na nenápadne, prípadne kryté miesto, avšak ich statický postoj ich veľmi rýchlo prezradí. Boje sa tak dajú zvládnuť s prstom v obľúbenom otvore, no pri obrovskej presile nie je dobré zaspať na vavrínoch. Poznáte to, viac hláv – viac rozumu, v našom prípade viac idiotov = veľa striel, letiacich priamo na hráča a výrazne ukrajujúcich zo zdravia. Úvod je skromný a Rico má k dispozícii len dvojicu tradičných pištoliek s nevyčerpateľnou zásobou munície, no ja by som túto základnú zbraň nezatracoval z jednoduchého dôvodu – aj keď je nábojov dostatok, po každom mŕtvom ostáva na zemi zbraň, John Woo rulez. Každý ďalší komentár by bol nosením arkádových prvkov do Just Cause, hoc bullet-time by nebol zlou voľbou, ktorá je však v dnešných, krušných časoch značne otrepaná. Po prvom mŕtvom nepriateľovi príde na rad prvý automat, brokovnica a s nimi jednoduchý fakt – výborný vyváženosť arzenálu zbraní. Nielenže má každý kúsok iné využitie, s ktorým treba aspoň s minimálnou štipkou taktiky rátať, ono sa dá s nimi aj výborne zabaviť. Brokovnica, stará láska každého Doom maniaka, elegantne odhadzuje vzad každú postavičku, ale treba brať ohľad na obmedzujúci dostrel a rozptyl. Jediným problémom sa tak stáva nepríjemný nedostatok – po minutí munície hra automaticky nezmení zbraň na inú, čo som neraz v zmesi výbuchov, výkrikov a akčnej nirvány prehliadol. Podobné jatky som nezažil už dlhú dobu a ani Total Overdose sa nechytá.

Skryť Vypnúť reklamu
Jednoduchý koncept výrazne uľahčuje hrania a robí ho príťažlivým pre každého, kto si chce aspoň na chvíľu vydýchnuť. Neustále sa niečo deje, nepriatelia vyskakujú z aut, používajú statické guľomety, umiestnené na korbe starého džípu alebo strieľajú z vrtuľníku a lode.

Teraz sa nenápadne presuniem ďalej a po splnení druhej úlohy, ktorá pozostávala zo zlikvidovania brániacich koridorov (granáty robia riadne buuum) a ďalšieho z bossov v jeho súkromnej vile blízko pri pláži. Netreba zaháľať a presunom o 2 kilometre sa mi do rúk konečne dostáva vrtuľník s nekonečným počtom riadených striel. Ovládanie vo vzduchu je jednoduché, okrem zmeny smeru meníte ešte výšku a streľbu. Čo viac chcieť? Zrejme zničiť nepriateľa v unikajúcom poletuchu skôr, než sa vyparí z mapy. Nie je problém vyskočiť z kabíny, jednou rukou sa frajersky zachytiť na konci vrtuľníku a len tak si plachtiť. Šialené? Možno, ale zároveň zábavné. Keď kolegovia zo Sme Online pozerali na kúsky, ktoré som stváral, spočiatku sa tvárili zhrozene, ale napokon i u nich prevládlo nadšenie, čo je dobrou známkou kvality. Navyše podobné parádičky môžete vykonávať i s vozidlami. Hup na strechu, vytiahnuť zbraň a v Rambo štýle strieľať po blížiacom sa protivníkovi. Všetko sa to navyše deje v rýchlom tempe, ktoré nedovolí vydýchnuť ani na okamih, a hlavne, krivka zábavnosti neustále stúpa. Posledná výzva sa skrýva na vode. Keď som prvýkrát preskočil mólo s moderným člnom, spadla mi sánka a znovu som hodil za hlavu časovo obmedzenú misiu (prenasledovanie iných lodí) a skúšal psie kusy na vode, naháňal sa s nepriateľmi. Jednoducho sa bavil. Bez akéhokoľvek donútenia som odhaľoval okolie, čo dokumentuje aj more priložených videí priamo z hrania. Aby som nezabudol, v galérii nájdete aj kopec obrázkov, takže ak vás nepresvedčia screenshoty a ani videá, potom na Just Cause zabudnite a pokojne sa ďalej venujte sofistikovanej ťahovej stratégii alebo poslednej verzii šachu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pár slov by sa hodilo povedať i o technickom spracovaní. Hudba v uvoľňujúcich rytmoch spestruje brázdenie prašných a asfaltových ciest, pri súbojoch búcha všetko možné i nemožné a grafika je úchvatná. Pôvodne som si myslel, že práve vizuálna stránka hry bude patriť k najslabším, avšak po zapnutí najvyššieho rozlíšenia (1600x1200) a všetkých detailov na maximum, nebolo po strachu ani vidu. Žiadne obmedzujúce doskakovanie textúr, objekty s malým rozlíšením textúr. Trochu úsmevne pôsobí animácia pohybu postáv, to je však zanedbateľný prvok, občas nastane kolízia textúr, ale za ten úchvatný západ slnka, nádhernú vodu, odrážajúcu posledné lúče slnka, bohatú faunu, rozmazanie okrajov obrazovky pri rýchlej jazde a striekajúce potoky krvi, to rozhodne stojí. Fyzikálny model nepatrí k najlepším, pri nárazoch sa voz zastaví o drevený plot, čo je po skúsenosti s druhým Flatoutom tak trochu škoda. Nemôžem však chcieť všetko. Možno by to potom ani nebolo ono. Teraz už netrpezlivo čakám na 22.septembra, kedy sa Just Cause objaví. A nepustím ho z rúk, zavriem sa do izby, nachystám zásoby jediva a pitiva... Po dlhom, predlhom čase ma chytila hra na PC. Ale úplne, bez akéhokoľvek zaváhania.  Just Cause je ako droga. Nerozmýšľate nad stiahnutím dema? Ani po tomto texte? Ani po videách? Vykašlite sa na to a vypnite radšej pri Just Cause. Jednoznačne minimálne deviatka!

Skryť Vypnúť reklamu

DOWNLOAD ALL HRY.SME.SK DEMO VIDEOS (290 MB)

DOWNLOAD VIDEOS 1-4 (64,4 MB)

DOWNLOAD VIDEOS 5-8 (101 MB)

DOWNLOAD VIDEOS 9-12 (87 MB)

DOWNLOAD VIDEOS 13-16 (38,1 MB)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jednou z možností, ako zrýchliť očkovanie, je vakcinácia seniorov.
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Ilustračná fotografia.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

Petra Vlhová ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora. Pozrite si jej program na víkend.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 744
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 531
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 12 318
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 380
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 234
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 728
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 839
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 754
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 656
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 970