SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Najekologickejšie PC má Dell

Ak vám záleží na životnom prostredí, mali by ste aj pri kúpe počítača či mobilu myslieť na to, ako sa jednotliví výrobcovia stavajú k ekológii. Sú medzi nimi totiž výrazné rozdiely, tvrdí organizácia Greenpeace v správe zverejnenej minulý týždeň.

Výrobcovia počítačov a elektroniky podľa Greenpeace – vpravo tí ekologicky najuvedomelejší, vľavo najväčší hriešnici.

GRAF – GREENPEACE

Podľa jej rebríčka životnému prostrediu najmenej škodia mobilné telefóny od Nokie a počítače značky Dell – na desaťstupňovej škále získali po sedem bodov. Priemer pre 14 hodnote­ných spoločností sú len 4 body a tak má podľa Greenpeace elektrotechnický priemysel „pred sebou ešte dlhú cestu, ak sa chce stať zeleným priemyslom“.

Nokiu ekológovia oceňujú za to, že v mobiloch ako prvá úplne prestala používať niektoré toxické látky. Od minulého roka napríklad v telefónoch tejto značky nenájdete PVC, pri ktorého výrobe podľa Greenpeace vznikajú nebezpečné dioxíny. Od budúceho roku Nokia prestane používať aj nebezpečné látky obsahujúce bróm.

Výrobca počítačov Dell zasa získal body za recyklačný program umožňujúci zákazníkom odovzdať staré počítače na ekologickú likvidáciu, ale aj za „rozumný harmonogram“ postupného vyraďovania nebezpečných chemikálií z výrobného procesu.

Naopak najmenej ekologické sú podľa Greenpeace osobné počítače značky Lenovo (predtým IBM) a telefóny od Motoroly, zle však v hodnotení dopadli aj Acer, Apple či Toshiba a Fujitsu-Siemens.

Organizácia špeciálne upozornila na zlé skóre firmy Apple, ktorá „chce byť svetovým lídrom v dizajne a marketingu, a tak by mala byť lídrom aj v ekologic­kých inováciách“.

Apple aj Lenovo sa voči umiestneniu v rebríčku ohradili. Lenovo napríklad argumentuje, že počítače predáva najmä veľkým firmám a tak ponúka recykláciu priamo cez svojich predajcov, čo však Greenpeace nevzal do úvahy, keďže informácie o programe nie sú voľne dostupné na webe výrobcu.

Zástupca Apple zasa uviedol, že firma ako prvá úplne nahradila tradičný CRT monitory modernejšími a ekologickejšími LCD, čo takisto metodika Green­peace nezachytila.

Aktualizované hodnotenie výrobcov elektroniky bude zverejňované na webovej stránke greenpeace.org/electronics štyrikrát ročne.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Slovensko sa bojí míňať vakcíny, aby zostalo na druhú dávku.

20 h
 Milan Uhrík v končí v Kotlebovej strane.

Pozícia Kotlebu sa výrazne upevnila po zmene v stanovách.

2 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

2 h

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

21 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

24 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

25. jan