SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Adrenalin: Extreme show - alebo 12 pixelových dievčat

Raz, dva, tri, štyri, päť, šesť, sedem, osem, deväť, desať, jedenásť, dvanásť! Dvanásť dievčat vystriedalo unerváčených chlapíkov, ktorí už dávno neholdujú motorovému svetu.

Ráno si len tak vykračujem po rodnej dedine, kochám sa zarosenou trávou, zmoknutými listami, počúvam ako kikiríka kohút, a tu ma zrazu ošpliecha auto. Nie, vôbec ma to nevyviedlo z miery. Pohodovým krokom kráčam ďalej, a ejhľa! Čože je to na našej matičke Zemi? Slimák. Pýtam sa ho: „Odkiaľ že ty si, slimáčik maličký?” On mi odvetil: „доброе утро пан” (v preklade: dobré ráno pane). Bol som zdvorilý a odpovedal som mu: „привет” (v preklade: ahoj) Bohužial, zistil som, že moje znalosti ruštiny siahajú len potiaľto, a tak som okamžite zavolal Ivanovi (náš rodinný tlmočník). Ten ochotne prišiel a tlmočil exkluzívne pre hry.sme.sk. Slimák: „Plazím sa ako debil, až z ďalekého Ruska! Skoro ma zabili! Ale žijem. So sebou som dovliekol aj dáku hru, volá sa tuším Adrenalin: Extreme show.” Slimák si odišiel oddýchnuť, a ja vám teraz o tom všetkom poviem niečo bližšie. Plaziť sa z Ruska, to je dosť široký pojem. Presnejšie sa šúľa zo slimačieho štúdia, v ktorom sa ľudia nechajú nazývať Gaijin Entertainment.

Skryť Vypnúť reklamu

Čože to ten Adrenalin: Extreme show vlastne je? V krátkosti vzaté – jedná sa o závody automobilov, líznutých či už väčšou alebo menšou dávkou adrenalínu. Keď sa tak nad tým prvým slovkom v názve zamyslíte, tak dodúmate k názoru, že adrenalín je v každej hre. Prečo si autori fandia natoľko, že hru tak pomenujú? To neviem. Ale či sa im vydarilo, a či nie, si tu teraz poodhalíme. V gamese si zaspomíname na staré dobré časy, keď túžbou každého malého chlapčeka bolo vlastniť vysnívané autíčko. Autíčko, ktoré sa tak krásne blýskalo vo výklade obchodu. Autíčko, ktoré ste si za 1Sk kúpiť nemohli. Autíčko, ktoré bolo autíčkom. Autíčko, autíčko, ach to autíčko... fňuk. So slzou v oku musím na to prestať myslieť. Uspokojiť svoje túžby môžem aspoň virtuálne.

Skryť Vypnúť reklamu

Milí moji, vrátime sa pekne do škôlky a budeme poslúchať pani učiteľku. Dobre ránko detičky. – Dobré ráno pani učiteľka. – Deťúrence, dnes si preberieme hru, ale na začiatok pár zvukov. – Aké zvuky, a aká hra pani učiteľka? – Len ticho seďte, a počúvajte.

Hiháá, zle. Kikirikí, zle. Haf-Baf, zle. Bŕŕŕm, správne! Žiadne kone, žiadna hydina a dokonca ani žiadne psy, ale štvorkolesové brmbŕmka – vážne radosť zaspomínať. Z citosloviec to nie je všetko, ešte by sa oplatilo mierne dodať nejaké zahvízdanie, alebo jéééé. Však neviete o čo ide tentokrát? Ja vám to bohužiaľ prezradiť musím, čiže: poslednými dvoma pazvukmi som chcel naznačiť zvýšenú koncentráciu žien v dvojkovej sústave, teda na jednom DVD nosiči vo forme 111101010110.

Dnes, v dobe rôznych show, presnejšie reality show, sa Gaijin nemohol nechať zahanbiť, a tak postavil celú hru na tomto základe. Táto súťaž sa odohráva počas celého roka, čiže 12 mesiacov, 365 dní, 8760 hodín, 525 600 minút a 31 536 000 sekúnd (Slavo, nesnaž sa to prepočítať ;-) (To si zo mňa takýto holobriadkovia budú robiť srandu za to, že som asi (len) v 145 fleškách poplietol nejaké čísla!? Bacha, srandista, aby som sa nepomýlil v číslach aj keď budeme robiť výplaty za tento mesiac! – pozn. Slavatar). Pekná herná doba, čo? Škoda len, že ide o virtuálnu hraciu dobu. Na začiatku si vyberiete jedinú jednu devu, ktorej voľbu by ste rozhodne nemali podceniť. Žiadne rozdiely vo vlastnostiach u nich samozrejme nehľadajte. Sú na chlp rovnaké, akurát sa líšia faceliftomm a popisom. Takže vyberajte hlavne podľa toho, ktorá sa vám páči viac. Počas dvanástich mesiacov sa budú odohrávať zbesilé preteky, kde na konci každého mesiaca žiaľ jedno dievča vypadne. Sú dva druhy pretekov: Veľké preteky - sú len raz do mesiaca; Malé preteky – tie sú počas mesiaca. V malých môžete zarábať peniažky, alebo získavať fanúšikov. Peniaze sa hodia vždy (tak sa toho drž a bacha na ďalšie sprosté poznámky – pozn. Slavatar), s nimi môžete spraviť nejaký upgrade a podobne. Fanúšikovia udeľujú body za jazdu. Musíte ich očariť vašim autom (vzhľadom), jazdou (agresívnou, športovou, a extrémnou).

Skryť Vypnúť reklamu

Normálne mi to nepríde smiešne, ale pri prvom pohľade na monitor, kde bola nastúpená celá tá maškaráda

ADRENALÍNOVÉ ZARIADENIA

Gyroskopické riadenie – jazda na dvoch kolesách.
Brzdový prevracač – salto, alebo kotrmelec – ako sa kedy podarí.
Ovládač aerodynamiky – ovládanie vozidla v lete, čiže vo vzduchu.
Zrýchľovač – naozaj veľmi účinný zrýchľovač. Zmieša adrenalín s nitrom.
Počítač – pomáha lepšie pristáť pri výskoku.
Reaktivný nával – náraz do súperov.
Vylepšený reaktivný nával – to isté čo reaktivný nával, len mierne vylepšený.
Nárazová vlna – poškodenie súperov v blízkosti.
Opravovňa – oprava vozidla počas závodu.

pekne vedľa seba, som sa rozosmial. Od futuristicky vyzerajúcich drsňačiek, až po obnažené neviniatka... ehm, ehm. Rôznorodosť je až priveľmi do očí bijúca. Niektoré mi pripadali ako z telenovely (to sú tie, čo sa nenávidia a v zapätí sú najlepšie kamarátky). Fakticky netuším, čo autorov viedlo k takémuto kompromisu. Keď sme pri tom oblečení, tak niektoré dievčence si vybrali na šoférovanie naozaj vhodnú obuv – veď s podrážkami o výške 10cm to musí byť ozajstná slasť. Devušky nám pochádzajú z USA, Ruska, Švédska a z Konga. Za jeden model si však Rusáci zaslúžia pochvalu - má to byť Miss Ruska z roku 2003 (v hre Miss Moravy 2003). Len sa obávam, že jedna Miss nedokáže vyvážiť prehmat v podobe jedenástich za ňou stojacich nemiss (bez reálnej predlohy).

Slimáky boli natoľko odvážne a vytrvalé, že sa im podarilo vymyslieť niečo, čo by teoreticky mohlo oživiť závodný žáner. Nuž, zrejme bez úspechu – spojili dokopy preteky a manažérstvo. Cieľom hry nie je spraviť z vás len čo najrýchlejšieho jazdca, ale aj úspešného manažéra. Na tomto bode som zamrzol, totiž nevedel som to ohodnotiť. Niekomu sa to môže páčiť, a niekomu zase nie. Mne sa to nepáčilo, pretože stále odklikávať nejaké zmluvy, to jednoducho nie je pre mňa. A navyše, zbytočný pohyb myšou ma pomaličky zabíja. Druhá stránka je taká, že to gamesu trošičku drží nad vodou. Ak prahnete po zamestnaní, kde hlavnou náplňou práce je riadenie auta, a bonus je manažérstvo, tak pre vás je položka Kancelária ako stvorená! Tam môžete uzatvárať zmluvy s rôznymi spoločnosťami, ktoré umiestnia na vaše auto reklamu/reklamy a zároveň vám dajú aj podmienky pre úspešné vyplatenie dohodnutej sumy. Nie vždy je to byť prvý, niekedy chcú od vás, aby ste sa umiestnili v prvej trojke, alebo aby ste skončili ako druhý.

Skryť Vypnúť reklamu

V každom preteku si mimo zmluvy môžete privyrobiť získavaním bodov. Tie sú rozdelené do troch kategórií – Extreme Sport, Aggressive. Pri extrémnej jazde musíte robiť niečo nezvyčajné, ako je napríklad salto s autom či jazda na dvoch kolesách. Pri športovej jazde musíte jazdiť čisto a presne. Pri agresívnej zase musíte narážať do protivníkov, blokovať ich a robiť im neplechu (a pritom búchať po plechu – dobre sa to rýmuje). Ďalej je tu aj udeľovanie bodov za šmyk, za tesné obehnutie, za presné dosadnutie po skoku, za deštrukciu cudzieho vozidla... je toho viac. Pretekať sa dá v 4 módoch. Autori to rozsekali na Knockout – na konci okruhu posledný vypadáva; Deathmatch – každý proti každému – vzájomná deštrukcia; Circuit – klasické okruhy; Drift – šmyk na body.

Skryť Vypnúť reklamu

Vozidiel je v hre rovných 16 kúskov, teda skôr 8. Osem je plnohodnotných, tie zvyšné sú potom už len obmeny. Prakticky má každé auto 2 obmeny - ako napríklad kabriolet. U každého tátoša máte napísanú maximálnu rýchlosť, zrýchlenie z nuly na stovku, hmotnosť. Oceňujem snahu. Bohužiaľ, tieto „informácie” sú na tri veci: nahov*o, naprd, a nanič. Gejma disponuje aj mini-pidi tuningom. Fáro je upravovateľné z exteriéru, ale aj z interiéru. Zvnútra máte k dispozícií 3 sety upgradu v 10 kategóriách - to sa týka výkonu a technickej stránky automobilu. Exteriérová fasáda je klasicky meniteľná – farba auta, spojlera, nárazníkov, potom rôzne vynily, nálepky, reklamy. A teraz konečne brmbŕmka, na ktoré už určite všetci slintáte. Aj ja som prahol po športových autách, alebo len po sériových mašinách, ktoré môžete zhliadnuť u seba v garáži. Nuž, utrite si všetky sliny zo stola a z vysmiatej tváre urobte tú najsmutnejšiu. Žiadne autá, čo kedy uzreli svetlo sveta, tu nenájdete! Nachádzajú sa tu len dajaké koncepty od svetových designérov áut. No ani tie nie sú na zahodenie. Musíme sa uspokojiť s tým, čo nám ponúkajú. Takže neberte vidly, hrable, sekery a nezvolávajte kamarátov na bojovú misiu do Ruska.

Skryť Vypnúť reklamu

Konečne môžem zahryznúť do slova Adrenalin. Kedže je aj v názve, tak by hra mala oplývať jeho väčšou dávkou - ako od nej aj očakávame. Rýchla jazda spojená s naťahovaním obrazu vo mne nič nerozvírila, ani drsné zrážky, tesné uhnutie, nič a znova nič! Povedal som si, snáď to vyriešia tie bájne adrenalínové zariadenia. Tie zabavili len na chvíľku, kým som ich nevyskúšal, a potom znova nič. Žiaden adrenalín sa v tejto hre nenachádza. A keď aj nachádza, tak len v mizivom množstve!

GRAFIKA 4 / 10
No, úprimne povedané – čakal som viac. Žiadne oslnivé efekty, odrazy svetiel... nič. Pri spustení vám síce hra ponúkne na výber množstvo nastavení, od kvality textúr, shader modelu, až po anizotropické filtrovanie, ale zdá sa mi, že to tam majú len na parádu. Proste nečerpajú z toho, čo je dostupné. Dosť ma štvali neviditeľné steny, a to hlavne pri výskoku – mohli ste v pohode dopadnúť kúsok vedľa trate a potom odtiaľ jednoducho odísť, lenže hra vás tam nepustila. Autori pekne spravili neviditeľné steny skoro všade... Chcem pochváliť navigačné šípky á la Need for Speed (to sú tie veľké, ktoré ukazujú, kam máte ísť, aby nedošlo k havárií), pretože v takej rýchlosti je umenie udržať auto na ceste a bez týchto navigátorov by ste ho mali hneď rozbité, takto sa to aspoň nejako dá vykľučkovať. Pozitívne je aj to, že diváci majú 3D model, a nie sú to len placky s hrúbkou 1 pixel. V hlave mi vŕtajú aj iskry pri škrípaní o stenu alebo zvodidlá. Tie vôbec nevyzerali prirodzene. Mne pripadali ako dlhé nitky zafarbené do oranžova. Takže žiaden pôžitok z demolovania auta som tu nenašiel.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Prvé, čo mi strpčilo život, bolo ovládanie, vôbec som sa necítil ako ryba vo vode. Nebolo klasicky na WASD, ale na numerických šípkach. Síce to nie je problém zmeniť. Snáď každý mierne vzdelaný jedinec by nemal mať problém s prestavením. Nuž, nie je všetko podľa zvyku na starom dobrom mieste. Nehovorím, že sa na to nedá navyknúť, lenže vo svete je čím ďalej tým viac nervákov, ktorý by možno niečo takéto mohli brať aj ako urážku. Menu je vcelku prehľadné, a aj postup hrou – tam kde vybavujete závody, garáž, kancelária... Celkom pekným spestrením je množstvo prostredí, kde sa dá pretekať. V doloch na púšti, na lietadlovej lodi, pri soche slobody, v Dubaji, v kaňone, na auto šrotovisku. Je ich relatívne dosť. Tu si hra zaslúži väčšie plus.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Chytľavé to je (možno aj horľavé). Teda aspoň prvých pár hodín som sa do toho dostal, ale neskôr to už bolo len stereotypné mačkanie knoflíkov klávesnice. Na začiatku to pôsobí celkom dobre, kvôli strelenosti a adrenalínovým zariadeniam, no neskôr, keď som už mal všetky tieto zariadenia, tak ma to prestalo baviť. Bolo to tým, že hra už nemala čo ponúknuť. Všetky upgrady naplno, pekné auto... už sa nič viac nedalo.

MULTIPLAYER 7 / 10
Obsahuje. Kladom multiplayeru je to, že všetky autá a okruhy sú už odomknuté, čiže nemusíte prejsť singleplayer, aby ste ich sprístupnili. Stačí len založiť sieťový server (jedine sieťový, cez internet sa hrať nedá), nahnať tam kamarátov a hrať. Multiplayer sa prakticky vôbec nelíši od módu pre jedného hráča.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKY 5 / 10
Zvuky mi tu pripadajú ako noty na bubon, také nemastné a neslané. Nemajú šťavu. Pri šmyku to znelo ako šmýkanie nahrávané na záchode, pri náraze ako otvorenie balíčka chipsov, a pri nitre zase ako keby som fúkal do hrdla fľaše. Oceňujem však snahu vôbec o zakomponovanie týchto zvukových samplov do hry. Pretože si neviem predstaviť, ako by sa hrala, keby tam bola len hudba a ticho. Zvuky znejú teda čudnejšie, ale dá sa to prežiť.

HUDBA 8 / 10
Keď vám teraz poviem, že pri hraní som radšej počúval, ako sused v opitosti kričí na manželku, alebo ako môj malý brat kričí na mňa, tak mi neverte. Smrteľne vážne. Aj ja som nedôverčivý, a tak si teraz zašprtnem do autorov. Tí si na škatuli hry nesmierne veria (no ako ináč, veď obal predáva)… a veria si až tak, že tam napísali: „Originálny rockový soundtrack”. Reku, tak to preverím. Ej, chlapci nám neklamali. Takže žiadne klamstvo na škatuli nie je, je to čistá pravda. Rocková hudba sa k racingu hodí, tak ako zbraň k vojakovi, alebo Kordi k Slavovi. I keď niekedy boli seky medzi skladbami neznesiteľné. Proste hrala pesnička, sek, a hrala ďalšia.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
Joj, až mi tak srdce poskočilo, keď som videl slovko inteligencia. Ako len môžu byť auta inteligentné? V dnešnej dobe je možné všetko, všakže. O inteligencií môžeme hovoriť, ak hráme multiplayer, ale ak je to singl, tak na inteligenciu priveľmi nemyslite. Pretože protihráč drží len šípku dopredu, a vôbec nehľadí na to, čo je pred ním. Hej, to je ten správny adrenalín. Keď už sem-tam použije aj brzdu, čiže šípku dozadu, tak to len cúva z nejakej kolízie. Inteligencia tu nie je žiadna. O náročnosti už má zmysel sa baviť. V hre sú dostupné tri obťažnosti. Prvá je extrémne nudná, stále ste prví. Druhá je už hrateľná, miestami oddychovka. Tretia, to je to pravé orechové. Už nebudete mať chvíľku na oddych, stále budete musieť mať oči na stopkách. Práve tu sa prejaví „inteligencia“ protihráča.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6 / 10
Tak čo deťúrence, ako sa vám to dnes páčilo? – Bolo nám fajn pani učiteľka, veľa sme sa toho naučili. – To je dobre, ale do budúcnosti zvážte kúpu týchto racingoviek. Sú skoro všetky na chlp rovnaké. – Jasné pani učiteľka, vyberáme zásadne podľa pomeru cena/hrateľnosť. – Tak to by bolo na dnes všetko, bežte domov.
Zo začiatku som si myslel, že ide o kvalitnejšie „strelený“ titul. Ale nie, zmenil som názor. Po čase vás to prestane baviť a odfúknutie pri tesnom vybraní zákruty sa zmení len na robotizované búšenie do klávesnice. Bolo na čase oddýchnúť si od tých ultra reálných simulátorov a zabaviť sa (i keď na malinkú chvíľku) s niečím extra. Ok, dalo sa. Avšak, ak ste realista, odporúčam dať ešte 2 bodíky preč.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Kathy Bates dostala za úlohu sadistickej fanúšičky Annie Wilkesovej Oscara.
Cynická obluda

Pacient Kollár prepustený

Kollár prišiel k úrazu vďaka papalášskym manierom a v nemocnici v nich pokračoval. Kto by to tušil?!

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 4. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 5. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 6. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the PPL
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 4. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 5. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 6. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 7. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 8. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 9. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 10. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 898
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 988
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 077
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 580
 5. Aká je chémia vôní 9 406
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 293
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 641
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 507
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 049
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 862