SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

HP Photosmart 8250 – šesťfarebný fotolab formátu A4

Ak uvažujete o kúpe fototlačiarne, vhodné je vopred preskúmať, akým spôsobom dokáže komunikovať s okolím. Ideálne je, ak okrem počítača dokáže prijímať grafické dáta i priamo z fotoaparátu alebo so zabudovanej čítačky pamäťových kariet. Ak je navyše v pon

foto - milan gigel

uke i náhľadový LCD panel a firmvér tlačiarne oplýva inteligenciou, všetko je na správnej ceste.

O tom, že firmvér tlačiarní sa čoraz viac blíži k digitálnym fotoaparátom svedčí i fototlačiareň HP Photosmart 8250, ktorá ponúka rýchlu, detailnú a precíznu šesťfarebnú tlač fotografií s použitím atramentov Vivera. Ešte predtým, ako sú fotografie vytlačené na papier, grafický procesor tlačiarne dokáže vylepšiť snímky tak, aby dotiahol nedostatky ktoré na "digitálnych negatívoch" zanechal fotoaparát. Vyhľadá napríklad červené oči ktoré nahradí prirodzenou farbou alebo automaticky vyladí jas fotografií aby boli opravené málo či extrémne nasvietené časti scény.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - milan gigel

Okrem toho vám ponúkne možnosť farebného tónovania snímok, alebo pridávanie rôznych štýlových rámikov – tak ako by ste použili grafický softvér, alebo niektorý z nových fotoaparátov z ponuky HP.

Fototlačiareň HP Photosmart 8250 je zapuzdrená do štýlového tela, ktoré zaoblením všetkých detailov vybočuje zo sveta šedej hranatej uniformity. Dizajnéri sa snažili modernými prvkami zvýšiť atraktívnosť vyhotovenia, potlačili však všetku farebnosť, aby vynikol náhľadový displej s uhlopriečkou 6,1 cm a vaša pozornosť sa sústredila na fotovýtlačky. Vzhľadom na to, že tlačiareň je vybavená dvojitým zásobníkom papierov a výrobca oddelil atramentové kazety od tlačovej hlavy sú priestorové nároky o čosi vyššie, ako by ste očakávali. Vzhľadom na vysokú rýchlosť tlače a objemnejší vozík však širšie telo prospieva stabilite.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - milan gigel

Vstupný tlačový zásobník je zakrytovaný pohodlne odnímateľným vekom, ktoré zároveň slúži ako nastaviteľný výstupný zásobník. Odnímateľné je preto, že sa pod ním skrývajú dva vstupné zásobníky. Prvý z nich je určený pre fotopapiere s maximálnym formátom 10x15cm. Jeho výhodou je, že tlačové médiá sú vždy pripravené pre použitie a opakovaným vkladaním a vyberaním sa nepoškodzujú. Druhý zásobník má formát A4 a môžete ho použiť napríklad na kancelársky papier. Kým veľkoformátové médiá sú neustále na jednom mieste, "pohľadnicové" fotopapiere sú umiestnené v motorizovanom boxe, ktorý sa pri aktivovaní presunie k tlačovej dráhe. Tlačiareň dokáže spracovať širokú škálu tlačových médií – od špecializovaných panoramatických papierov 10x30 cm či 21x61 cm až po obálky formátu C6. Plošná hmotnosť tlačovín by však mala byť v rozsahu od 60 do 280 g/m2.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - milan gigel

Tlačiareň využíva tlačovú technológiu HP Photoret IV s použitím šiestich základných sútlačových farieb. Atramenty Vivera sú do tela tlačiarne vkladané v samostatných atramentových kazetách, pričom čierna je vysokokapacitná. Keďže zásobníky atramentu sú oddelené, používateľ neplytvá atramentom – každý odtieň je možné meniť samostatne. Tvarové vyhotovenie umožňuje pohodlnú manipuláciu, ak ste však kazety vidíte po prvý krát, môžete hádať, o čo ide. Tlačová hlava je pre rýchlosť tlače oddelená od zásobníkov a je vybavená 3900 tryskami, takže na papier dopadne za jedinú sekundu až 36000 kvapôčiek atramentu. Fotografické výstupy majú rozlíšenie 4800x1200 DPI, čiernobiela tlač je redukovaná na 1200x1200 DPI. Kým fotografie ponúkajú sýte, živé farby s precíznou detailnou kresbou, texty dosahujú "laserovú" kvalitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Tlač je vzhľadom na širokú tlačovú hlavu svižná a rýchla. V konceptovej kvalite môžete očakávať 32 čiernobielych alebo 31 farebných výtlačkov za minútu. V maximálnej kvalite vytlačíte za minútu 2,1 stránky. Rýchla je i tlač fotografií. Pohľadnicový formát 10x15 cm máte pripravený v konzumnej kvalite na fotopapieri za 14 sekúnd, ak tlačíte finálnu fotografiu v plnej kvalite, fotografia je hotová za 49 sekúnd. Rýchlosť sa náležite odráža i na sile, ktorú zariadenie vyvíja pohybom do strán. Labilnejší stôl na to nemusí reagovať najlepšie.

foto - milan gigel

Tlačiareň ponúka široké možnosti konektivity. V prípade stolového PC zvolíte pravdepodobne rozhranie USB 2.0, ktoré ponúka dostatočnú priepustnosť pre rýchlu fotografickú tlač formátu A4. Ak si však chcete užiť mobilitu svojho notebooku alebo chcete zvečniť na papier výstupy z fotoaparátu zabudovaného v PDA či v mobile, môžete sa pomocou zabudovaného bluetooth modulu spárovať s tlačiarňou. Dátová priepustnosť je síce nižšia, bezdrôtový komfort si však vychutnáte. Procesor tlačiarne si však rozumie i s digitálnymi fotoaparátmi, ktoré sú vybavené rozhraním PictBridge. USB port je pohodlne dostupný na čelnom paneli, fotografie však v tomto prípade volíte na displeji fotoaparátu.

Skryť Vypnúť reklamu
foto - milan gigel

Ak chcete využiť všetky možnosti firmvéru tlačiarne, potom je jednoduchšie vytiahnuť pamäťovú kartu von a zasunúť ju do integrovanej čítačky. Tá pracuje s formátmi Compact Flash, xD Picture, Secure Digital, MultiMedia Card a Memory Stick. Ak ste stále zotrvali pri formáte SmartMedia, fotoaparát budete musieť priamo pripojiť k čelnému portu tlačiarne. Pamäťové karty sú prekryté priesvitným akrylátovým vekom, ktoré vás pri odchode do terénu neupozorní na to, že karta nie je vo fotoaparáte ale v tlačiarni. Buďte preto obozretní a pri užívaní si komfortu nezabúdajte vrátiť veci tam, kde patria.

foto - milan gigel

Používateľské rozhranie pozostáva zo sady tlačidiel a výklopného LCD displeja. Keďže tlačiareň dokáže pracovať i samostatne bez pripojenia k PC, funkcie sú orientované pre čo najpohodlnejšiu manipuláciu s fotografiami. To však neznamená, že sa ku všetkému musíte preklikávač cez menu. Priame tlačidlá umožňujú rýchlu voľbu rozloženia tlače, výber zásobníka tlačových médií, natočenie fotografií a tlač. Zvyšok je závislý na päťsmerovom ovládači, ktorý volí jednotlivé položky v menu. Po tom, čo tlačiareň plne skonfigurujete (vrátane bluetooth modulu), môžete pracovať s fotografiami.

Skryť Vypnúť reklamu


Podobne ako vo fotoaparáte, snímky si môžete najprv upraviť, aby ste neskôr mohli pripraviť náhľadový výtlačok a určiť, ktoré fotografie vytlačíte a ktoré nie. Okrem toho že môžete vyberať statické snímky z videosekvencií natočených fotoaparátom, vytvárať môžete samolepky, pripraviť si môžete fotografie na pas či iné doklady, alebo môžete spracovávať panorámy. Základné grafické funkcie sú integrované priamo "na čipe", aby si tlačiareň skutočne zaslúžila označenie fotolab.


Displej nepretržite zobrazuje stav jednotlivých náplní a upozorní vás na všetky dôležité servisné úkony. Pomocou menu môžete prečistiť trysky, zarovnať tlačovú hlavu a uskutočňovať všetky operácie, ktoré sprístupňuje ovládač a doplnkový softvér v PC.

Keďže typickou pridanou hodnotou imaging zariadení HP je i softvér, spolu s ovládačmi sa do počítača nainštaluje balík HP Image Zone, ktorý zaistí archiváciu fotografií z pamäťových kariet, ich roztriedenie, úpravu aby ste sa následne mohli pustiť do kreatívnych projektov. Čosi nájdete v predinštalovanej sade, niektoré funkcie si doplníte z internetu. Dôležité však je, že ovládače nie sú konfliktné a že softvér pracuje tak ako očakávate.

Skryť Vypnúť reklamu


Tlačiareň pri testovaní overila v praxi svoju spoľahlivosť a vysoký výkon. Podávač tlačových médií je omnoho menej náchylný na prach ako pri subtilnejších modeloch a ocenili sme dvojitý vstupný zásobník, ktorý umožňoval diferencovať tlačové médiá bez toho, aby bolo potrebné neustále pristupovať k tlačiarni kvôli ich výmene. S istotou možno povedať, že s mesačnou zatažiteľnosťou 3000 výtlačkov sa tlačiareň hodí i do malých pracovných skupín, kde si svoje uplatnenie nájde i externý tlačový server. V prípade že chcete šetriť papierom, alebo si to charakter vašej práce vyžaduje, zadnú časť tlačovej cesty je možné nahradiť duplexorom, takže bez manuálneho otáčania papierov je možné automatizovať i obojstrannú tlač.Technické parametre: Tlačová technológia: HP PhotoRet IV * Rozlíšenie: 1200x1200 DPI čiernobielo, 4800x1200 DPI farebne * Rýchlosť 32/31 ppm, 14s fotografia 10x15cm * Pamäť 6MB * zásobník 100 listov * zaťažiteľnosť 3000 strán mesačne * Náplne: Čierna: C8719EE (17 ml), C8721EE (6 ml), Azúrová: C8771EE (4 ml), Purpurová: C8772EE (3,5 ml), Žltá: C8773EE (6 ml), Svetloazúrová: C8774EE (5,5 ml), Svetlopurpurová: C8775EE (5,5 ml)

Dostupnosť: www.hp.sk
Orientačná cena: 6069 SK s DPH

Fototlačiareň HP Photosmart 8250 je ideálna pre domácnosti a pracoviská, kde sa kombinuje tlač dokumentov so spracovaním fotografií. Šesťfarebná tlač atramentmi Vivera ponúka brilantný fotografický výstup, rýchly tlačový mechanizmus ponúka výkon pri tlači dokumentov. Tlačiareň je stavaná na stredne intenzívnu záťaž a situovaná je do prostredí, kde prichádza do pracovného procesu i bluetooth mobilita a samostatné ovládanie bez pripojenia k PC. Ak hľadáte tlačiareň, ktorá odolá v práci zaťaženiu, 8250ka je jednou z možných volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Slovensko sa bojí míňať vakcíny, aby zostalo na druhú dávku.

19 h
 Milan Uhrík v končí v Kotlebovej strane.

Pozícia Kotlebu sa výrazne upevnila po zmene v stanovách.

1 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

60m

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

20 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

23 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

25. jan

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 29 676
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 767
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 772
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 110
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 711
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 518
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 601
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 527
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 409
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 346