HP Photosmart 8250 – šesťfarebný fotolab formátu A4

Ak uvažujete o kúpe fototlačiarne, vhodné je vopred preskúmať, akým spôsobom dokáže komunikovať s okolím. Ideálne je, ak okrem počítača dokáže prijímať grafické dáta i priamo z fotoaparátu alebo so zabudovanej čítačky pamäťových kariet. Ak je navyše v pon

foto - milan gigel

uke i náhľadový LCD panel a firmvér tlačiarne oplýva inteligenciou, všetko je na správnej ceste.

O tom, že firmvér tlačiarní sa čoraz viac blíži k digitálnym fotoaparátom svedčí i fototlačiareň HP Photosmart 8250, ktorá ponúka rýchlu, detailnú a precíznu šesťfarebnú tlač fotografií s použitím atramentov Vivera. Ešte predtým, ako sú fotografie vytlačené na papier, grafický procesor tlačiarne dokáže vylepšiť snímky tak, aby dotiahol nedostatky ktoré na "digitálnych negatívoch" zanechal fotoaparát. Vyhľadá napríklad červené oči ktoré nahradí prirodzenou farbou alebo automaticky vyladí jas fotografií aby boli opravené málo či extrémne nasvietené časti scény.

foto - milan gigel

Okrem toho vám ponúkne možnosť farebného tónovania snímok, alebo pridávanie rôznych štýlových rámikov – tak ako by ste použili grafický softvér, alebo niektorý z nových fotoaparátov z ponuky HP.

Fototlačiareň HP Photosmart 8250 je zapuzdrená do štýlového tela, ktoré zaoblením všetkých detailov vybočuje zo sveta šedej hranatej uniformity. Dizajnéri sa snažili modernými prvkami zvýšiť atraktívnosť vyhotovenia, potlačili však všetku farebnosť, aby vynikol náhľadový displej s uhlopriečkou 6,1 cm a vaša pozornosť sa sústredila na fotovýtlačky. Vzhľadom na to, že tlačiareň je vybavená dvojitým zásobníkom papierov a výrobca oddelil atramentové kazety od tlačovej hlavy sú priestorové nároky o čosi vyššie, ako by ste očakávali. Vzhľadom na vysokú rýchlosť tlače a objemnejší vozík však širšie telo prospieva stabilite.

foto - milan gigel

Vstupný tlačový zásobník je zakrytovaný pohodlne odnímateľným vekom, ktoré zároveň slúži ako nastaviteľný výstupný zásobník. Odnímateľné je preto, že sa pod ním skrývajú dva vstupné zásobníky. Prvý z nich je určený pre fotopapiere s maximálnym formátom 10x15cm. Jeho výhodou je, že tlačové médiá sú vždy pripravené pre použitie a opakovaným vkladaním a vyberaním sa nepoškodzujú. Druhý zásobník má formát A4 a môžete ho použiť napríklad na kancelársky papier. Kým veľkoformátové médiá sú neustále na jednom mieste, "pohľadnicové" fotopapiere sú umiestnené v motorizovanom boxe, ktorý sa pri aktivovaní presunie k tlačovej dráhe. Tlačiareň dokáže spracovať širokú škálu tlačových médií – od špecializovaných panoramatických papierov 10x30 cm či 21x61 cm až po obálky formátu C6. Plošná hmotnosť tlačovín by však mala byť v rozsahu od 60 do 280 g/m2.

foto - milan gigel

Tlačiareň využíva tlačovú technológiu HP Photoret IV s použitím šiestich základných sútlačových farieb. Atramenty Vivera sú do tela tlačiarne vkladané v samostatných atramentových kazetách, pričom čierna je vysokokapacitná. Keďže zásobníky atramentu sú oddelené, používateľ neplytvá atramentom – každý odtieň je možné meniť samostatne. Tvarové vyhotovenie umožňuje pohodlnú manipuláciu, ak ste však kazety vidíte po prvý krát, môžete hádať, o čo ide. Tlačová hlava je pre rýchlosť tlače oddelená od zásobníkov a je vybavená 3900 tryskami, takže na papier dopadne za jedinú sekundu až 36000 kvapôčiek atramentu. Fotografické výstupy majú rozlíšenie 4800x1200 DPI, čiernobiela tlač je redukovaná na 1200x1200 DPI. Kým fotografie ponúkajú sýte, živé farby s precíznou detailnou kresbou, texty dosahujú "laserovú" kvalitu.

Tlač je vzhľadom na širokú tlačovú hlavu svižná a rýchla. V konceptovej kvalite môžete očakávať 32 čiernobielych alebo 31 farebných výtlačkov za minútu. V maximálnej kvalite vytlačíte za minútu 2,1 stránky. Rýchla je i tlač fotografií. Pohľadnicový formát 10x15 cm máte pripravený v konzumnej kvalite na fotopapieri za 14 sekúnd, ak tlačíte finálnu fotografiu v plnej kvalite, fotografia je hotová za 49 sekúnd. Rýchlosť sa náležite odráža i na sile, ktorú zariadenie vyvíja pohybom do strán. Labilnejší stôl na to nemusí reagovať najlepšie.

foto - milan gigel

Tlačiareň ponúka široké možnosti konektivity. V prípade stolového PC zvolíte pravdepodobne rozhranie USB 2.0, ktoré ponúka dostatočnú priepustnosť pre rýchlu fotografickú tlač formátu A4. Ak si však chcete užiť mobilitu svojho notebooku alebo chcete zvečniť na papier výstupy z fotoaparátu zabudovaného v PDA či v mobile, môžete sa pomocou zabudovaného bluetooth modulu spárovať s tlačiarňou. Dátová priepustnosť je síce nižšia, bezdrôtový komfort si však vychutnáte. Procesor tlačiarne si však rozumie i s digitálnymi fotoaparátmi, ktoré sú vybavené rozhraním PictBridge. USB port je pohodlne dostupný na čelnom paneli, fotografie však v tomto prípade volíte na displeji fotoaparátu.

foto - milan gigel

Ak chcete využiť všetky možnosti firmvéru tlačiarne, potom je jednoduchšie vytiahnuť pamäťovú kartu von a zasunúť ju do integrovanej čítačky. Tá pracuje s formátmi Compact Flash, xD Picture, Secure Digital, MultiMedia Card a Memory Stick. Ak ste stále zotrvali pri formáte SmartMedia, fotoaparát budete musieť priamo pripojiť k čelnému portu tlačiarne. Pamäťové karty sú prekryté priesvitným akrylátovým vekom, ktoré vás pri odchode do terénu neupozorní na to, že karta nie je vo fotoaparáte ale v tlačiarni. Buďte preto obozretní a pri užívaní si komfortu nezabúdajte vrátiť veci tam, kde patria.

foto - milan gigel

Používateľské rozhranie pozostáva zo sady tlačidiel a výklopného LCD displeja. Keďže tlačiareň dokáže pracovať i samostatne bez pripojenia k PC, funkcie sú orientované pre čo najpohodlnejšiu manipuláciu s fotografiami. To však neznamená, že sa ku všetkému musíte preklikávač cez menu. Priame tlačidlá umožňujú rýchlu voľbu rozloženia tlače, výber zásobníka tlačových médií, natočenie fotografií a tlač. Zvyšok je závislý na päťsmerovom ovládači, ktorý volí jednotlivé položky v menu. Po tom, čo tlačiareň plne skonfigurujete (vrátane bluetooth modulu), môžete pracovať s fotografiami.


Podobne ako vo fotoaparáte, snímky si môžete najprv upraviť, aby ste neskôr mohli pripraviť náhľadový výtlačok a určiť, ktoré fotografie vytlačíte a ktoré nie. Okrem toho že môžete vyberať statické snímky z videosekvencií natočených fotoaparátom, vytvárať môžete samolepky, pripraviť si môžete fotografie na pas či iné doklady, alebo môžete spracovávať panorámy. Základné grafické funkcie sú integrované priamo "na čipe", aby si tlačiareň skutočne zaslúžila označenie fotolab.


Displej nepretržite zobrazuje stav jednotlivých náplní a upozorní vás na všetky dôležité servisné úkony. Pomocou menu môžete prečistiť trysky, zarovnať tlačovú hlavu a uskutočňovať všetky operácie, ktoré sprístupňuje ovládač a doplnkový softvér v PC.

Keďže typickou pridanou hodnotou imaging zariadení HP je i softvér, spolu s ovládačmi sa do počítača nainštaluje balík HP Image Zone, ktorý zaistí archiváciu fotografií z pamäťových kariet, ich roztriedenie, úpravu aby ste sa následne mohli pustiť do kreatívnych projektov. Čosi nájdete v predinštalovanej sade, niektoré funkcie si doplníte z internetu. Dôležité však je, že ovládače nie sú konfliktné a že softvér pracuje tak ako očakávate.


Tlačiareň pri testovaní overila v praxi svoju spoľahlivosť a vysoký výkon. Podávač tlačových médií je omnoho menej náchylný na prach ako pri subtilnejších modeloch a ocenili sme dvojitý vstupný zásobník, ktorý umožňoval diferencovať tlačové médiá bez toho, aby bolo potrebné neustále pristupovať k tlačiarni kvôli ich výmene. S istotou možno povedať, že s mesačnou zatažiteľnosťou 3000 výtlačkov sa tlačiareň hodí i do malých pracovných skupín, kde si svoje uplatnenie nájde i externý tlačový server. V prípade že chcete šetriť papierom, alebo si to charakter vašej práce vyžaduje, zadnú časť tlačovej cesty je možné nahradiť duplexorom, takže bez manuálneho otáčania papierov je možné automatizovať i obojstrannú tlač.Technické parametre: Tlačová technológia: HP PhotoRet IV * Rozlíšenie: 1200x1200 DPI čiernobielo, 4800x1200 DPI farebne * Rýchlosť 32/31 ppm, 14s fotografia 10x15cm * Pamäť 6MB * zásobník 100 listov * zaťažiteľnosť 3000 strán mesačne * Náplne: Čierna: C8719EE (17 ml), C8721EE (6 ml), Azúrová: C8771EE (4 ml), Purpurová: C8772EE (3,5 ml), Žltá: C8773EE (6 ml), Svetloazúrová: C8774EE (5,5 ml), Svetlopurpurová: C8775EE (5,5 ml)

Dostupnosť: www.hp.sk
Orientačná cena: 6069 SK s DPH

Fototlačiareň HP Photosmart 8250 je ideálna pre domácnosti a pracoviská, kde sa kombinuje tlač dokumentov so spracovaním fotografií. Šesťfarebná tlač atramentmi Vivera ponúka brilantný fotografický výstup, rýchly tlačový mechanizmus ponúka výkon pri tlači dokumentov. Tlačiareň je stavaná na stredne intenzívnu záťaž a situovaná je do prostredí, kde prichádza do pracovného procesu i bluetooth mobilita a samostatné ovládanie bez pripojenia k PC. Ak hľadáte tlačiareň, ktorá odolá v práci zaťaženiu, 8250ka je jednou z možných volieb.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Raneriho vyhadzov je neodpustiteľný, tvrdí anglická legenda

Leicester City s ním získal titul.

Neprehliadnite tiež

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva robia špičkovú vedu

Päť ústavov Slovenskej akadémie vied vytvára výskum, ktorý nestojí na pevných základoch, tvrdia výsledky nezávislého auditu.

Nová liečba by mohla napraviť poškodený sluch

Klinické testy na ľuďoch spustia do dvoch rokov.

Polovica internetovej komunikácie už prebieha v šifrách

Plošné špehovanie už nebude jednoduché. Začíname si chrániť aj každodennú rutinu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 3. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 4. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 7. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 8. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 9. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 10. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 545
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 485
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 469
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 754
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 682
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 969
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 966
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 416
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 926
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 491

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop