SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Internet v lietadlách sa neujal

Užitočná služba, za ktorú nikto nechcel platiť. Do tejto kategórie môže byť čoskoro zaradená možnosť surfovať po internete na palubách lietadiel. Najväčší svetový výrobca lietadiel Boeing minulý týždeň oznámil, že prestane pasažierom poskytovať pripojenie

Sklamanie pre tisícky cestujúcich: možnosť surfovať v oblakoch sa zasa odkladá.

FOTO – SITA/AP

na web vo svojich lietadlách. O možnosť surfovať počas letu tak prídu napríklad zákazníci nemeckej Lufthansy a 11 ďalších leteckých spoločností.

Boeing ukončil šesť rokov fungujúcu službu, pretože sa nevyplácala: len málo zákazníkov bolo ochotných zaplatiť približne 10 dolárov za hodinu pripojenia, alebo 27 dolárov za možnosť surfovať počas celého letu. Prerobenie celkom 156 lietadiel tak, aby mal každý cestujúci možnosť pripojiť svoj počítač, bolo pritom veľmi drahé. Boeing každý deň prevádzky internetu v oblakoch stál asi 410 tisíc dolárov, pričom denne ho využívalo len tisíc ľudí.

Keďže letecké spoločnosti sa stále snažia skôr šetriť ako lákať na nové služby, podľa odborníkov sa cestujúci internetu na palubách ako bežnej služby tak skoro nedočkajú. Šancu môžu mať firmy využívajúce lacnejšie spôsoby pripojenia, než boli satelity v prípade Boeingu.

Americký prepravca JetBlue napríklad získal licenciu na prevádzku mobilnej siete umožňujúcej komunikáciu zo vzduchu, britský Virgin Atlantic zasa tento mesiac oznámil, že pasažierom ponúkne možnosť esemeskovať z paluby – nie však komukoľvek, ale len na číslo vlastného operačného strediska, ktorá za poplatok „odpovie na akúkoľvek otázku“.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.