SME

V horúčavách prišli mnohí ľudia o svoje dáta

Leto znamená pre firmy obnovujúce stratené dáta to, čo pre predajcov zmrzliny – zaručený príliv zákazníkov. >„Zákazník žiada obnoviť adresár C:\Dokumenty. Fyzické poškodenie, šanca na obnovu 60 %, cena 14 tisíc korún,“ píše sa na sprievodnom liste k jedné

Malé počítačové tragédie pod mikroskopom. Hore povrch počítačového disku poškodeného pri povodni – biely fľak do neho vyleptala jediná kvapka vody. Dole zväzok hláv zabezpečujúcich čítanie disku – len druhá sprava je nepoškodená, ostatné boli odtrhnuté pri nesprávnom zaparkovaní hláv.

FOTO – TDP–ONTRAC

„Zákazník žiada obnoviť adresár C:\Dokumenty. Fyzické poškodenie, šanca na obnovu 60 %, cena 14 tisíc korún,“ píše sa na sprievodnom liste k jednému z desiatok pevných diskov, ktoré ležia úhľadne vyrovnané na polici tvoriacej jednu stenu pražského laboratória firmy TDP-Ontrack.

Zvyšné steny obsadili stovky zásuviek s miniatúrnymi náhradnými súčiastkami pre všetky mysliteľné druhy pamäťových médií. Technici s ich pomocou pod výkonnými mikroskopmi reparujú pamäťové karty vytiahnuté zo zhorených bytov či disky z notebookov, po ktorých si majitelia omylom prešli autom.

Teplo neprospieva

Tohtoročné letné horúčavy priniesli firmám zaoberajúcim sa záchranou dát mimoriadny príval nových zákazníkov. „Počet zákazok sa nám v horúčavách zvýšil približne o tretinu,“ hovorí výkonný riaditeľ bratislavskej firmy Datarecovery Jozef Bilka.

Výrazný nárast zaznamenal aj pražský TDP-Ontrack, ktorý je českým a slovenským zástupcom Kroll Ontrack, najväčšej svetovej firmy zaoberajúcej sa záchranou dát. Podľa jej riaditeľa Václava Šamšu je však nárast zákaziek v lete regionálnym špecifikom našich dvoch krajín. „V Nemecku alebo iných vyspelých krajinách v lete k výraznému nárastu po­rúch počítačov nedochádza,“ uvádza V. Šamša. Pred prehrievaním tam totiž počítače s dôležitými dátami oveľa častejšie chráni klimatizácia.

U nás síce veľké firmy majú najdôležitejšie systémy v klimatizovaných serverovniach, ale často zabudnú, že 50 najdôležitejších tabuliek alebo zmlúv je uložených na počítači účtovníčky a ten horúčavy nezvládne.

Vysoká teplota v kancelárii môže spôsobiť napríklad roztrhnutie elektrického obvodu na pevnom disku, alebo roztiahnutie jeho obalu, čo prístroj rozvibruje alebo umožní kontakt hlavy disku s jeho povrchom a zničenie zasiahnutých dát.

Podľa štatistiky TDP-Ontrak sa však záchrana podarí až v 93 percentách prípadov.

Za najjednoduchšiu obnovu dát z jedného CD alebo flash pamäte tu zákazník zaplatí okolo 2000 korún, typická obnova z jedného stojí okolo 10 tisíc a doteraz najdrahšou zákazkou bola obnova dvoch veľkých diskových polí, za ktoré jedna z českých bánk zaplatila vyše 100 tisíc korún.

Čoraz viac jednotlivcov

Skladba zákazníkov žiadajú­cich obnovu dát sa mení – firmy si dáta strážia čoraz lepšie a počet ich zákaziek už veľmi nerastie.

„V ich prípade je za stratou väčšinou neuveriteľná zhoda okolností, keď je napríklad zálohovacie zariadenie v oprave, administrátor na dovolenke a v tom momente dôjde k problému, na ktorý obsluha nezareaguje správne,“ hovorí Šamša.

Neustále sa však zvyšuje počet záchran dát z domácich počítačov a tiež pamäťových kariet, napríklad z fotoaparátov. Jedinou efektívnou obranou proti takýmto stratám je „zálohovať, zálohovať, zálohovať“, hovorí Šamša. Pre bežné potreby stačí podľa neho ukladať dáta na CD alebo DVD, a tie odložiť aspoň do inej miestnosti, než v ktorej je počítač. Sám však svoje súkromné fotografie dvakrát ročne zálohuje na pevný disk, ktorý má uložený v trezore.

Dôležité zároveň je nesnažiť sa v prípade problémov dáta obnovovať svojpomocou, ak neviete úplne presne, čo robíte, dodáva Jozef Bilka. „Mnohí ľudia totiž keď im 'odíde' v počítači disk, skúšajú ešte rôzne amatérske internetové nástroje, tým ho ešte viac zdevastujú a skomplikujú záchranu.“

Strata dát, hrozí, ak...

• počítač nenaštartuje na prvýkrát alebo nerozozná pevný disk či operačný systém

• počítač vydáva neobvyklé zvuky, napríklad pravidelné klopanie

• niektoré zo súborov nemožno otvoriť alebo dokumenty obsahujú chyby


Prvá pomoc pri strate

1. Ak sa zapnutý počítač správa podozrivo, začnite zálohovanie na externé médiá.


2. Neinštalujte na disk žiaden nový softvér a nekopírujte naň žiadne súbory.


3. Ak PC vydáva netypické zvuky alebo má problémy pri štarte, vypnite ho (aj zo siete) a už ho viac nezapínajte.


4. Ak disk či pamäťovú kartu poškodila kvapalina, konajte ihneď, o pár dní už môžu byť dáta definitívne stratené.


5. Ak ste si súbory z počítača omylom zmazali sami, môžete ich skúsiť obnoviť programom FreeUndelete (pc.sme.sk/c/2814185/). Mali by ste ho však mať v počítači ešte skôr, než ku strate dát dôjde.


Kto vám pomôže

Obnovou dát z pevných diskov, pamäťových kariet či CD sa zaoberá viacero firiem, informácie nájdete napríklad na www.recovery.sk, www. datarec.sk či www. zachranadat. sk, kompletný zoznam je na tinyurl.com/r76zp.

Väčšina firiem zdarma poradí a odhadne, koľko by záchrana dát stála.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu