SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

LG Flatron M203WX - LCD ktorý miluje multimédiá

Ak hľadáte LCD monitor ktorý ponúkne viac možností ako okresaný kancelársky model určený pre prácu s textami, tabuľkami a dokumentami, rozhliadnite sa po ponuke multifunkčných multimediálnych displejov. Mnohé nielenže zobrazia širšiu paletu farieb, ale sú

prispôsobené i pre prehrávanie videa a prácu s grafikou.

LG Flatron M203WX ponúka širokouhlý 20" panel, ktorý je doplnený o ozvučenie, multimediálny prehrávač, čítačku pamäťových kariet a TV tuner kompatibilný s HDTV. Jeho inteligencia padne vhod. Kvôli zábave svoj počítač zapínať nemusíte - fotografie a videá prehrá i bez neho.


FOTO - MILAN GIGEL

Ústredným prvkom je LCD panel s rozlíšením 1680x1050 bodov, ktorý ponúka 178° uhol viditeľnosti v horizontálnom i vertikálnom smere. Jeho podsvietenie je rovnomerné a vzhľadom na 0.245mm veľkosť bodu dosiahnu vaše oči "vizuálne pohodlie" bez ohľadu na to, či pracujete s textami alebo grafikou. Prekvapí vás sýte podanie živých farieb s jemnými prechodmi v rámci odtieňov, vhod padne i 16ms odozva pri prehrávaní videa a počítačových hrách. Farby sú spracovávané 8 bitovo, takže počítať môžete so 16,8 miliónmi odtieňov. Obraz je stabilný, kompaktný a dosahuje kvalitu, ktorú v tejto triede používateľ očakáva. Napomáha tomu i oddelená synchronizácia signálov. Kontrastný pomer 600:1 a jas 300 cd/m2 zodpovedajú primárnemu určeniu tohto displeja - multimédiám. Ak sa na obrazovke rozhodnete prehliadať fotografie z dovolenky, alebo si večer sadnete k televíznemu vysielaniu, nie je nutné aby boli vaše oči pol metra od obrazovky ako pri práci. Obraz má svoje kvality i pri sledovaní z 3-4 metrov. To je dôležité vtedy, ak sa rozhodnete tento multifunkčný LCD monitor povýšiť na multimediálne centrum vášho malého bytu. Nikdy si však nepleťte pojmy LCD televízor a LCD monitor s integrovaným TV tunerom sú dve kvalitatívne odlišné veci.


FOTO - MILAN GIGEL

Základné ovládacie prvky sú dostupné vo forme mikrospínačnových tlačidiel v pravej časti pod LCD panelom. Vďaka infračervenému diaľkovému ovládaču ich pravdepodobne používať nebudete, vždy je však dobre dosiahnuť na vypínač napájania a tlačidlovú kombináciu, ktorá vám sprístupní servisné menu: MENU+POWER. Samozrejme, nechýba ani ozvučenie. Do rámu je zabudovaná dvojica reproduktorov s 5 wattovým výkonom, ktorá ponúkne lepší zvuk ako váš notebook. Aby nedošlo k poškodeniu membrán, v balení sa nachádzajú plastové krytky s prieduchmi, ktoré je možné klikacím systémom osadiť na ich miesto. Reproduktory dokážu dostatočne ozvučiť miestnosť s výmerou do rozlohy 20 metrov štvorcových. Zvuk je dostatočný pre sledovanie televízneho vysielania ale i pre "hudobný podmaz" pri práci. Čo však nie je najlepšie je nelineárnosť nastavenia hlasitosti. Intenzita zvuku akoby stúpala geometricky a tak pri navolení správnej úrovne budete namiesto "ticha" počuť šum, ktorý môže časom prekážať. Na diaľkovom ovládači však talčidlo MUTE nájdete.


FOTO - MILAN GIGEL

Podstavec, ktorý umožňuje výhradne vertikálne nakláňanie LCD panelu v rozsahu od -25° po +5° je i vzhľadom na viac ako 8 kilogramovú hmotnosť monitora dostatočne stabilný, takže sa nemusíte báť umiestniť takýto monitor ani na stôl, ktorý nie je zadnou stenou opretý o stenu. Stojan s diskom na jeho základni nezaberá na pracovnej doske stola viac miesta ako je potrebné, súčasne je však stabilnou "nohou" systému, ktorá eliminuje všetky možné vibrácie, ktoré by slabšie konštrukcie mohli na telo monitora prenášať. Zadná časť je vybavená "krotiteľom káblov", ktorý je možné zakrytovať plastovým vekom. Všetka kabeláž je tak sústredená do jediného kanála, aby sa časom nezmenila na neskrotnú "chobotnicu". Ak však túžite po montáži monitora na stenu, využiť môžete montážne body VESA ukryté pod zadným vekom.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadné veko je výsuvné, takže jednoduchým posunutím nahor získate prístup ku všetkým konektorom a káblom. Krytovanie zadnej časti nebráni prúdeniu vzduchu - ten samovoľne cirkuluje tak aby sa komponenty neprehrievali. Výsledkom však je, že monitor vyzerá zozadu rovnako dobre ako spredu. V reprezentatívnych priestoroch s počítačom je to dôležité.


FOTO - MILAN GIGEL

Jednotlivé konektory sú rozmiestnené tak, aby boli dostupné pre okamžité použitie a niektoré z nich počítali i s každodennou manipuláciou. Pod vekom sa nachádza konektor pre pripojenie napájacieho kábla, audiovstup, analógový a digitálny DVI-D vstup pre pripojenie počítača, konektor televízneho či káblového rozvodu a SCART (podporujúci i komponentné video) pre komunikáciu s aparatúrou - napr. s DVD rekordérom. Mimo hlavného kabinetu sa nachádzajú RCA konektory pre audio/video a dvojzložkový S-Video vstup. Naboku nájdete i doplnok - 3,5 mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej bočnici nájdete čítačku pamäťových kariet, ktorá si poradí s formátmi Compact Flash, Memory Stick, Secure Digital a Multimedia Card. Nechýba ani USB rozhranie, ktoré sprítupní čítačku i vášmu počítaču, pričom dvojicu voľných USB portov môžete použiť pre pripájanie svojho USB kľúča či MP3 prehrávača. Zabudovaný rozbočovač podporuje vysokopriepustný štandard USB 2.0, takže sa nemusíte obávať nízkej priepustnosti. Na počudovanie však USB rozhranie nekomunikuje s riadiacou elektronikou monitora. V dodávke nenájdete žiadny softvér, ktorý by vám jednotlivé nastavenia sprístupnil pomocou softvéru, ktorý môže byť v niektorých prípadoch pre nastavovanie rýchlejší, ako zabudované menu ovládané tlačidlami.


FOTO - MILAN GIGEL

Po energetickej stránke je monitor pomerne úsporný. V pohotovostnom režime je jeho príkon 2 watty, v režime spánku 3W a pri plnej prevádzke jeho energetické nároky nestúpnu nad hranicu 70W. a to ani v prípade prehrávania videa či sledovaní TV vysielania.

Inteligencia monitora spočíva v jeho firmvéri. Výrobca doň zabudoval softvérový modul s názvom Media Manager, ktorý dokáže bez pripojeného PC prehrať obsah vložených pamäťových kariet. Poradí si s fotografiami vo formáte JPEG, prehrá MP3 a WMA skladby, postará sa o prehrávanie videosekvencií z vášho digitálneho fotoaparátu a ponúkne vám súborový manažér ktorým odstránite z kariet dáta, ktoré už nepotrebujete. Obsluha je intuitívna a pomocou diaľkového ovládača sú dostupné všetky funkcie bez nutnosti vstupovať do menu. Obrázky môžete rotovať, zoomovať ich, k skladbám môžete pripojiť playlisty, alebo sa môžete "prehrabávať" ich informačnými tagmi. Jediným limitom je chýbajúca diakritika a skutočnosť, že súborový systém je načítavaný ako štandardný 8+3 DOS.
FOTO - MILAN GIGEL

Televízny tuner je vybavený funkciou automatického vyhľadávania staníc a systémom predvolieb, nechýba ani plná podpora teletextu a jeho rozširujúcich funkcií. Citlivosť tunera je na špičkovej úrovni, automatika dokáže rozoznať ktorá predvoľba je súca na pozeranie a ktorá je iba slabým signálom. Tam kde iný prijímač automaticky naladí 30 predvolieb z ktorých sú dve tretiny nepoužiteľné, tam LG naladí skutočne iba to čo by ste vo finálnom výbere nechali i vy. Kvalita zobrazenia je vyššia ako pri bežných počítačových TV tuneroch, hrebeňový filter, inteligentnú redukciu šumu a ostatné pokročilé funkcie ktoré poznáte zo skutočných LCD televízorov tu však neočakávajte. Poteší však že prístroj je HD ready a ako zobrazenie, tak zvuk dokážete prispôsobiť svojim preferenciám, pričom nechýba ani podpora SRS.
FOTO - MILAN GIGEL

Keďže neraz je potrebné zvládnuť súčasne prácu i zábavu, možné je kombinovať zobrazenie ľubovoľných zdrojov signálu tak, aby ste si navolili konkrétny zvukový výstup a obrazovú informáciu zoskupili na obrazovke v použiteľnej forme pomocou funkcií PIP, POP a PBP. Riadiaci procesor efektívne zvláda súčasné spravovanie viacerých signálov a škálovanie výstupu a určenie jeho polohy tak, ako si zaželáte.
FOTO - MILAN GIGEL

Čo sa nastaviteľnosti zobrazenia vo všeobecnosti týka, všetko sa točí okolo prehľadne rozčleneného systémového menu, ktoré ponúka kalibráciu farieb a úpravu tonality podania, korekciu časovaní a posunu, úpravu jasu, kontrastu a gamy, ako aj desiatky ďalších parametrov. Je však pravdepodobné že po aktivovaní testovacieho obrazca a inštalácii inf súborov skončíte i tak pri automatike. Čo sa kalibrovateľnosti farebného podania týka, v poloprofesionálnych podmienkach monitor bez problému skrotíte.FOTO - MILAN GIGEL

LG Flatron M203WX je multimediálny LCD monitor, ktorý poteší používateľa nielen svojim dizajnom a vyhotovením, ale aj technickými parametrami. Ideálny je pre náročnejších domácich používateľov a na pracoviská kde sa pracuje s webovou grafikou, strihom videa a tvorbou multimédií. Svojimi parametrami zaistí dobrú oporu i hráčom. Ak odhliadnete od šumu zosilňovača ak sa na jeho vstupe nenachádza signál (pri plnej hlasitosti zvuk pripomína škvŕkanie v bruchu), ide o kvalitný monitor pre všestranné použitie, ktorý vám pomôže ušetriť elektrinu a zvládne niektoré úlohy i bez počítača.

Hodnotenie:

Dostupnosť:

Dostupnosť: http://cz.lge.com/index.do
Orientačná cena: 20000 Sk bez DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.