SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Si elektrovert? Surfuj spolu s partnerkou

Muž a žena sedia bok po boku v neworskej kaviarni, pijú pivo, delia sa o jedlo, ale neprehovoria ani slovo. Namiesto toho ťukajú každý do svojho laptopu a chatujú o piesni, ktorú práve počúvajú na spoločnom MP3 prehrávači.

Nick Currie a jeho priateľka Shizu Yuasaová surfujú po internete počas raňajok. Spoločné surfovanie bez slov sa stáva novou módnou zábavou "internetoholikov". FOTO - NICK CURRIE/REUTERS

"Uvedomili sme si, že komunikovať cez klávesnicu je oveľa pohodlnejšie... a tak sme sa dohodli na rande bez slov. Vymieňali sme si slúchadlá, ťukali do notebookov, objednávali ďalšie pivo, víno a jedlo... Čašníčka si myslela, že sme šibnutí," napísala speváčka Amanda Palmerová na svojej stránke www.dresdendolls.com/diary.

Ako sa internet vyvíja a čoraz bežnejším sa stáva využitie webových kamier, MP3 prehrávačov, instant messagingu, bezdrôtového pripojenia či blogov, mení sa aj imidž celosvetovej siete ako ničiteľa medziľudských vzťahov. A medzi internetovými fanatikmi sa objavila aj úplná novinka: surfovanie v pároch.

Na chate lepšie ako slovom
Spojenie párové surfovanie spopularizovali blogeri reagujúci na článok v časopise Wired, ktorý v júni prvýkrát opísal zvyk "netaholikov" zdieľať spoločne zážitok z aktivity doteraz vnímanej ako vyslovene samotárskej. Surfovanie vo dvojiciach podľa mnohých prináša do partnerského vzťahu viac hravosti aj komunikácie, a je vzrušujúcejšie ako výmena šteklivých e-mailov, ktoré vyšli z módy už v 90. rokoch.

"Je ťažké komunikovať rečou obrázky, zvuky a odkazy na webové stránky," vysvetľuje Stanley Lieber na svojom blogu. Do diskusie odštartovanej Nickom Curriem (imomus.livejournal.com/199557.html) už prispelo viac než dvesto ľudí, ktorí hovoria o svojich zážitkoch z párového surfovania. To môže byť podobne nudné ako debata o tom, kto vynesie smeti, alebo rovnako intímne ako spoločné čítanie knihy či pozeranie do ohňa v krbe.

"O našom novom vzťahu som často písala na svojom blogu a často som pomenovala aj veci, ktoré by som mu nepovedala do očí," píše Kathryn.

Ďalší dvaja partneri, ktorí sú zosobášení už 12 rokov, hovoria, že spočiatku komunikovali výhradne prostredníctvom blogov a nedebatovali o svojich pocitoch tvárou v tvár. "Na e-mailovej korešpondencii je niečo poetické, aj keď sa s adresátom vidíte každý deň. Naše e-mailové osobnosti sú v niečom odlišné od tých v skutočnom živote," hovorí ďalší bloger.

Nežní elektroverti
Net je vynikajúcou technológiou pre ľudí, ktorí sú plachí v rečovom prejave, a je ideálnym nástrojom pre riešenie sporov týkajúcich sa vecných otázok, hovoria jeho priaznivci. Niektoré páry hrávajú spolu online hry a počítače sú zároveň (možno poslednou) oblasťou, kde "muži môžu byť mužní".

"Na moje narodeniny mi dokúpil operačnú pamäť a mne sa to zdalo strašne romantické," píše zaľúbená Jess. Ďalšia autorka konštatuje, že "mužovo miesto v domácnosti je tam, kde treba zabezpečiť fungovanie externého sieťového disku na ukladanie dát". Na druhej strane, rovnako ako môžu dvojice rozdeľovať odlišné koníčky v skutočnom svete, páry, ktoré nadšenie pre internet nezdieľajú, ho môžu považovať za škodlivý prvok. Matka zo Švédska žiada, aby boli jedálenské stoly redizajnované mysliac aj na miesto, kam sa položí počítač, "keďže je smutné, keď už syn nemôže pri raňajkách pozorovať otca ani ako číta noviny a ignoruje všetkých okolo."

Aj medzi internetovými nadšencami, alebo "nežnými elektrovertmi", ako ich nazval bloger Tim H., je stále dosť pochybovačov, ktorí upozorňujú najmä na problém prílišného odhaľovania súkromia. Búrlivé reakcie čitateľov naposledy vyvolala napríklad Amanda Palmerová, ktorá na webe zverejnila svoju kompletnú písomnú korešpondenciu s priateľom, ktorý nedávno zahynul.

Internetová milenka
Relate, najväčšia britská agentúra špecializovaná na poradenstvo k partnerským vzťahom, uvádza, že približne každý desiaty pár, ktorý vyhľadá odbornú pomoc, uvádza ako príčinu problémov konflikty súvisiace s počítačmi. Počet takýchto párov neustále rastie. "Čoraz viac ľudí hovorí, že čas strávený za počítačom - pritom nie nevyhnutne na flirtovacích chatoch či erotických stránkach - je problémom v ich vzťahu," hovorí manželská poradkyňa Denise Knowlesová.

Organizácia, kde pracuje, pripravila krátky text, ktorý má pomôcť párom predísť problémom s internetovou závislosťou alebo podvádzaním partnerov v internetových vzťahoch. Uvádzajú sa v ňom signály, ktoré môžu naznačovať možnú "internetovú neveru".

Ľudia by mali byť napríklad ostražití, ak zistia, že ich partner pred nimi zatajuje, aké stránky navštevuje na webe, alebo ak trávi čoraz viac času na diskusných fórach, najmä tých orientovaných na tému vzťahov či sexu. Knowlesová ale upozorňuje, že internet je len médium, nie koreň problémov. "Internet často zvýrazní a odhalí problémy vo vzťahoch, ktoré by mohli zostať nepovšimnuté, ak by v dome nebol počítač," hovorí.

Nick Currie súhlasí. Ako každá časovo náročná aktivita, aj "párové surfovanie" funguje len ak sú obaja partneri pre internet rovnako nadšení, povedal. "Keď som si prečítal skúsenosti ostatných ľudí a pouvažoval o mojom vlastnom vzťahu, mám pocit, že surfovanie vzťahy neničí - ak sú obaja partneri do internetu rovnako zažraní," povedal v e-mailovom interview. "Samozrejme, otázne vždy je, či to jeden z nich náhodou len nepredstiera."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Stĺpček Petra Schutza

Vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve stojí za vládu OĽaNO a spol.

Po Víchrici očakávajme Tajfún, prípadne Hurikán.

Peter Schutz.
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Čo poháňa rozpínanie vesmíru? Vedci zvažujú rôzne možnosti

Tmavá energia je jedna z najväčších záhad vo fyzike.

Rôzne pohľady na kométu Čurjumov-Gerasimenko zo sondy Rosetta.

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil