m kvality poskytovaných služieb. Všetci zúčastnení sa zhodli na jednom, že celoživotné vzdelávanie je dnes nevyhnuté.
Ako uviedla na dnešnej tlačovej besede expertka projektu Jana Richmanová, pri prechode kompetencií sociálnych zariadení pod samosprávny kraj väčšinu z ich zamestnancov tvorili zdravotníci, hoci tieto zariadenia nemali certifikát na túto službu, ale poskytovali sociálnu starostlivosť. Kým na jednu zdravotnú sestru pripadalo päť klientov, na jedného sociálneho pracovníka ich bolo 50. Navyše, odbornosť pracovníkov bola na nízkej úrovni. Preto do projektu zaradili zamestnancov s nedostatočnou kvalifikáciou, okrem zdravotného personálu tiež opatrovateľky, sanitárov, sociálnych pracovníkov a administratívne sily, v celkovom počte 175 ľudí. Vzdelávacou inštitúciou bola Akadémia vzdelávania, ktorá podľa bydliska frekventantov organizovala školenia v štyroch centrách - v Humennom, Svidníku, Poprade a v Prešove.

Účastníci projektu sa počas roka a pol učili komunikačným zručnostiam s klientom, schopnosti zvládnuť zmeny, ovládať novú počítačovú techniku, manažérskym zručnostiam, dostali potrebné informácie z oblasti právneho vedomia i výcvik na zvládnutie stresu. Ako uviedla expertka projektu Anna Buzgoóvá, najväčšiu odozvu mal inovatívny kurz syndróm vyhorenia, ktorý pomáha ľuďom z praxe nájsť novú motiváciu k práci. Celkove absolvovali sedem odborných modulov. Niektorí účastníci projektu získali aj nové manuálne zručnosti v odbore masér, kaderník, kozmetická starostlivosť a základy manikúry a pedikúry. Ich služby budú môcť využívať priamo klienti v domovoch sociálnych služieb (DSS), ktorí nevládzu alebo nechcú cestovať do kozmetických zariadení.
Dvanásť účastníkov školenia si mohlo porovnať úroveň poskytovaných služieb u nás a získané nové vedomosti v podobnom zariadení vo Francúzsku, kde je register služieb omnoho bohatší. Ako skonštatoval manažér projektu Ladislav Magyar, projekt jednoznačne potvrdil nevyhnutnosť celoživotného vzdelávania. "Výsledky budú zapracované do určitých téz, ktoré by sa mali stať východiskom pre vznik vzdelávacej inštitúcie v pôsobnosti PSK, ktorá bude realizovať celoživotné vzdelávanie pre našich pracovníkov," uviedol Magyar. Pre nedostatok priestorov navrhli možnosť využívať priestory Domova sociálnych služieb na Volgogradskej v Prešove.
Celkové náklady na projekt sú 5,8 mil. Sk, na realizáciu prispel 75-percentami Európsky sociálny fond, 20 percent išlo zo štátu a päť percent poskytol PSK. Kurzy prebiehali 18 mesiacov od januára 2005 do júna 2006. Na školeniach sa zúčastnilo 193 lektorov.